Taşa toprağa “yatırım” demeyi bırakın artık bence

Yıllardır bu sitede farklı yazıların içindeki “konu dışı” başlıllarında yazıyorum:İnşaata bağlı büyüme gerçek ve sağlıklı bir büyüme değildir. İspanya ve Yunanistan bir ara şantiye gibiydi, sonradan patlayan ekonomik sorunun en büyük sebebi de o şantiyeler.

Benim gibi düşünen ve hükümeti eleştirenlere “batı bizi kıskanıyor, büyümede rekor kırıyoruz, 2023’te dünya deviyiz, sen hainsin” dendi son 10-15 sene içinde. Halbuki aynı veya benzer lafları maliye bakanları bile 3-4 defa tekrarladı.

Bugün olayı Osmanlı örneğiyle anlatan bir yazı okudum. Ben daha fazla devam etmeyeyim ama bu yazıyı ciddiye alın çünkü Türkiye’nin ekonomisi hiç iyi değil ve üretim yatırımları olmazsa durum daha kötüye gidecek. Yakın AKP’li tanıdığınız varsa bu yazıyı ona da okutun: http://m.hurriyet.com.tr/yazarlar/taha-akyol/ey-faiz-40649266

4 comments for “Taşa toprağa “yatırım” demeyi bırakın artık bence

 1. Mehmet Güneş
  2017-11-18 at 7:43 pm

  Üstat, çoktandır size yazmayı düşünüyordum. Demek kısmet bu güneymiş.
  Sitenin Canon bölümüne şöyle bir göz gezdirdim Canon 6D mark 2 ile ilgili bir inceleme bulamadım. 6D var. 6D mark 2 yok. Neyse.
  Bu gövdenin tam kare algılayıcıya sahip olması, hafif olması, diğer tam kare algılayıcılı gövdelerden daha ucuz olması ( ucuz dediğime bakmayın. Objektifle birlikte yaklaşık 10.000 TL yi buluyor.) nedeniyle dikkatimi çekti. Bir de sizin fikrinizi alayım dedim. Görüşlerinizi yazarsanız memnun olurum.
  Şimdi de biraz ara sıcak yapalım…
  Ekonomi kötü. bu defaki öyle, böyle gelip geçici değil. Kriz ot yolduracak derecede geliyor. Dünyada likidite bolluğu bitti. Eskisi gibi dışarıdan borç bulmak kolay değil. Araplar artık para göndermiyorlar. Satacak mal mülk kalmadı. Yani kısaca deniz bitti. Kısa vadeli ve uzun vadeli borçlar toplamı cari açıkla birlikte 700 milyar doları buluyor. Bu borcun 200 milyar doları kısa vadeli. Büyük bir kısmı özel sektöre ait. Her kur artışında özel sektörün döviz borçları yükseliyor. Sektör zor durumda. Kapanışlar, toplu iflaslar kapıda. Geçen günlerde ham petrolün varil başına fiyatı düştü. Akaryakıt fiyatlarını düşürmediler. Neden? düşüremezler. Ellerinden gelse daha çok zam yapacaklar. Çünkü para yok.
  Sadece bu değil. ABD ile de Reza Zarrab nedeniyle başımız epey dertte. Bu dert sadece siyasileri yaksa önemli değil. Hiç üzülmem. Bu gidişle faturayı millet ödeyecek. Bizler ödeyeceğiz. Ben ona yanarım.
  Bu hükümetin Türkiye’nin başına açtığı belaları tek tek yazsam sayfalar tutar.
  Şimdi bu konularla bağlantılı olarak başka ve bence araştırılması gereken bir konuya geçiyorum.
  Geçenlerde fotoğraf çekmek amacıyla Topkapı Sarayı’na gittim. Gençlik yıllarımda gittiğimde Hazine Dairesini gezmiş, Kaşıkçı Elması ile Şah İsmail’in tahtına hayran kalmıştım. Hatırlar mısınız bilmem 60 lı yıllarda “Topkapı” diye bir film çekilmiş ve dünyayı sallamıştı. Bu defa yine aynı şeyleri görmek için gittiğimde Hazine Dairesi’nin bir yıldır tadilât nedeniyle kapalı olduğunu öğrendim. Bu tadilatlar da nedense bir türlü bitmez.
  Gelelim sadete… Yani !???… Ne demek istiyorum?
  Üstat, taht için endişem yok. Başına bir şey gelmez. Ama Kaşıkçı Elması’nın yerinde durup durmadığı konusunda doğrusu bir vatandaş olarak endişelerim var. Ekonomi kötü ya !, Ne demek istediğimi umarım anlatabildim sanırım. bu konuyu Sözcü Gazetesi yazarı Emin Çölaşan’a da yazacağım. En azından dikkatini çekerim. Olmazsa sırayla bütün yazarlara yazarım. Bana bu tadilâtlar normal görünmüyor.
  Hatırlarmısınız bir kaç yıl önce Ankara’daki Devlet Resim Heykel Müzesindeki çok sayıda nadide eserin (tabloların) çalınarak yerine röprodüksüyonlarının konulduğu ortaya çıkmıştı. Orada da “tadilat” yıllarca sürmüştü. Benimki umarım boşuna endişedir. Umarım ben yanılıyorumdur. Ama kafama taktım işte…

  • ErtOzt
   2017-11-19 at 9:06 am

   6DMark II iyi alet tabi. Gündelik kullanmaya biraz fazla ama, özellikle Türkiye’deki Dolar kurunu dikkate alınca. Ben beğeniyorum 6D II’yi. Taktılar yok dinamik aralık kötü yok 4K video yok diye ama aletin yapmadığı şey yok neredeyse.
   Ekonomi sadece bir alan, Türkiye’de afedersin b.k gibi giden birsürü şey var. “Bizi ezdiniz biz de sizi ezecez” diye diye kilit yerlere b.ktan b.ktan herifleri diktiler, şimdi uzun adam hergün “hata yaptık, yanlış yaptık” diyor. Koca memleketin kaderini sırf kendi adamları diye it sürüsüne emanet ettiler, karşı çıkana da hain, ajan, dış güç dediler.
   Şimdi hergün itiraf etsen ne fayda?

   • mehmet güneş
    2017-11-20 at 5:13 pm

    Üstad, yazmayı unuttum. Şimdi yazayım. Rıza Zarrab için ABD ye nota vermişiz. Sağlığı konusunda bilgi istenmiş. Bir zamanlar hükümet yetkililerince bizi ilgilendiren bir konu değil deniliyordu. İran kökenli bir Türk vatandaşı hükümet yetkililerini neden nota verecek kadar ilgilendiriyor? Basından öğrendiğimize göre zarrab itirafçı olmuş. Bakalım neler göreceğiz. 2004 Yılında ABD askerleri Türk askerlerinin başına çuval geçirdikleri zaman veremediğimiz notayı Zarraf için verdik. Çok anlamlı değil mi… Demek ki çok önemliymiş.
    Yazımı okuyan genç arkadaşlar Kaşıkçı Elması’ nı bilmiyor, duymamış olabilirler. Kaşıkçı Elması Dünyanın en büyük elması veya ikinci büyük elmasıdır. Büyüklüğü iri bir yumurta kadar olup paha biçilmez derecede değere sahiptir. Satış bedeliyle Türkiye’ nin bugünkü tüm borçları ödeneceği gibi üste hatırı sayılır bir tutar kalır. Bu kadar öneme ve değere sahip bir elmastır.

    • ErtOzt
     2017-11-20 at 8:19 pm

     Atatürk’e hakaretler eden, milli bayramlara katılmayan adamı gene meclise başkan seçtiler. Ne desem boş, Akp aynı Akp…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.