TEOG kaldırıldı, yaşasın GOET!

Alman Goethe nasıl okunuyor? TEOG’un tersi GOET, peki bu da mı tesadüf!

Biliyorsunuz, üniversite ve lise giriş sınavları büyük oranda kaldırıldı ya da içerikleri ve uygulanış yöntemleri çok değişti. Peki neden oldu bu dev gibi değişiklik? Sayın Cumhurbaşkanı birgün çıkıp “bu sistemi sevmedim, bana çok şikayet geliyor” dedi. Milyonlarca insanı (öğrenciler ve aileleri) ilgilendiren bu dev değişiklik bu yüzden oldu. Hatta öyle ki, o açıklama yapılırke. Milli Eğitim’deki bazı komisyonların sınavla ilgili bambaşka şeylere çalıştığı ve bu “serzeniş”i duyunca şok oldukları da ortaya çıktı. Yahu Milli Eğitim Bakanı bile olayı haberlerden duydu!

Ve bir anda bütün Milli Egitim Bakanlığı bu koca sistemleri değiştirme çalışmasına girdi.

Şimdi size çok acaip birşey söyleyeceğim: Normal ülkelerde bu değişiklik isteği komisyonlardan gelir, onlara da halktan gelir bu istek. Komisyonlar uzun süre buna çalışır, uzman raporları incelenir ve bir değişiklik uygun görülürse bu öneri gerekli kurumlara (bakanlık, meclis vs..) iletilir.

En tepedeki “Bu sistemi ben sevmedim” dedi diye 3 ayda apar topar değişiklik yapılmaz.

Bakın şu konu farklı: Türkiye’deki sınav sistemi ne yazık ki dershane-özel ders sistemini yarattı ve Fetö zamanında soruların çalınması dahil bu sistemin ne kadar rezil olduğu da ayyuka çıktı. Yani mevcut (“önceki” diyeyim) sınav sistemleri aksayan şeyler zaten, ama bunlar “aman uzun adam şikayet ediyor, hadi 2 ayda sistemi değiştirelim” şeklinde olmamalı.

Türkiye’nin koşullarında merkezi bir sınava ihtiyaç var, orası kesin. Adam kayırma, rüşvet, torpil, puan/not şişirme, okullar arasındaki dev kalite ve gelir farkı vs.. gibi konular ülkemizde felaket durumda ve bu koşullarda merkezi sınav mecburi.

Yapılması gereken şuydu: “Bir rahatsızlık var, bu rahatsızlık nereden kaynaklanıyor ve ne şekilde çözebiliriz, bunu önümüzdeki sene çalışacağız.”

Anlatabildim mi? 80 milyonluk ülkede her sene yaklaşık 4-5 milyon (belki daha fazla) insanı ilgilendiren birşeyi aceleye getirmek ülkenin zaten diplerde olan eğitim kalitesini daha da aşağı çekecek.

Meclisteki Milli Eğitim Komisyonu’na okuma yazması bile anaokulu çocuğu seviyesinde olan eski şoförünü koyarsan, olacağı budur. Bu adam “Yeliz” takma ismiyle ona buna saldıran, “cihat bilmeyen çocuğa matematik öğrenilmez” diyecek kadar aymaz biri. Meclisteki eğitim komisyonlarını böylelerine emanet edip “biz eğitimde başarısız olduk” diyen Sayın Cumhurbaşkanı bu rezaletin en büyük sorumlusudur.

Gene yazayım: Yukarıdaki adam bir milletvekili ve Meclis Milli Eğitim Komisyonu’nda üyeydi!!! Hala öyle mi bilmiyorum.

Gerçi Milli Eğitim Bakanımız da eski Savunma Bakanı… Aah ah…

Fetö’yle ters düştüler: “Kandırıldık”

Barzani bağımsızlık referandumu yaptı: “Beklemiyorduk”

İstanbul beton yığını berbat biryer oldu: “Hata yaptık”

Eğitim kalitesi yerlerde sürünüyor: “Beceremedik”

Yahu kardeşim, bir kere de sen bu hataları yaparken seni uyaranları dinlemeyi öğrensene!

Bu yeni GOET sistemi kaç sene sürecek? Ne zaman “GOET konusunda yanlış yaptık” diyeceksin??? Kaç çocuğun geleceğini kararttıktan sonra “ay pardon ya” diyeceksiniz???

3 comments for “TEOG kaldırıldı, yaşasın GOET!

 1. Salih Aydın
  2017-11-09 at 10:27 am

  Hocam anlamadığımız birşey var, bu memlekette “REİS” in canı ister türkçe kaldırılıp yerine osmanlıca gelir çünkü reisin canı ister.
  BU memleket bu şekilde yönetiliyor.

  • ErtOzt
   2017-11-09 at 11:42 am

   Birgün kalkar, “bana çok şikayet geliyor, bu Türkçe artık değişmeli” derse tüm yalakalar “Türkçe artık eskidi, 2023’e yeni vizyon yeni dille girmeliyiz. Avrupa bunu istemiyor demek ki Türkçe kötü birşey” diye atlarlar.
   Böyle de iğrenç bir insan sürüsü var memleketimde.

 2. Salih Aydın
  2017-11-09 at 10:31 am

  Ey Ertan hocam sen kimsin yaaa onu eleştiriyorsun ☺

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.