5 makine, 5 lens, 5 fotoğraf, tek sahne

Olympus 12-100mm f4 Pro incelemesi beklediğimden uzun sürdü. İşteki yoğunluk arttı, arada 3 fotoğraf makinesi elden çıkardım (hepsi Canon 🙂 ), 5 Nikon lens gitti, evde biraz tamirat işi çıktı vs.. derken bizim inceleme beklediğimden uzun sürdü. Neyse, geç olsun ama dandik olmasın.

12-100mm incelemesinin fotoğraflarına bakarken (3 makineyle 800 tane fotoğraf çekmişim!) bazı eski fotoğraflar buldum. Bazen sırf karşılaştırma olsun diye farklı gövde ve lenslerle aynı pozu çekiyorum ama sonradan işleyip buraya koymaya fırsat bulamıyorum (ya da unutuyorum 🙂 ). Aşağıdaki de onlardan biri. Bir Kasım günü Nikon D800, Nikon V1, Pentax K10D, Canon 5D Mark III ve Olympus OM-D EM-5 ile bir bahçeyi çekmişim. 4 yıl önce. Sonra “ileride bakarım” deyip arşive koymuşum. Şunu paylaşayım da arşivi hafifleteyim biraz 🙂

Yukarıda hangi fotoğraf hangi makineyle çekildi, tahmin edebilen var mı? Bunlar Av (diyafram öncelikli) modda çekildi, beyaz ayarı otomatik, JPEG stili “standart”.

“Detaylara bakmadan bilemem” diyorsanız biraz renklere bakın derim, en azından bir tanesini bilmeniz lazım: K10D. Pentax’ın “yeşil” anlayışını anında göreceksiniz.

Daha fazla kasmadan soldan sayayım: V1 + 50mm f1.4G + f4, D800 + 135mm f2.8 AI-S + f8, 5D Mark III + 135mm f2.0L + f6.3, K10D + Tamron 90mm f2.8 makro + f5.6; E-M5 + 14-140mm OIS + f8.

Buradaki amaç “en fazla detayı hangisi veriyor” sorusunu cevaplamak değil çünkü V1’in 1″ 10MP algılayıcısıyla D800’deki tam kare 36MP algılayıcının arasındaki fark bariz. Buradaki amaç “böyle bir sahnede hangi makine bana yeterli?” sorusunu cevaplamak ve gövdeler ve algılayıcı boyutlarının ne kadar fark yarattığını görmek. Bu arada yukarıdakiler 35 civarı fotoğraftan seçilmiş en iyiler. Arada bulanık çıkanları ya da odak hatası olanları eledim.

RAWları ACR’de biraz işledim. Beyaz ayarlarını “otomatik” yaptım, fotoğraf stillerini “Camera Standard”a getirdim, göz kararı da keskinleştirme yaptım:

Sıralama aynı

ACR’deki otomatik beyaz ayarının her zaman güvenilir olmadığının kanıtı bu fotoğraf: Renkler kesinlikle olması gerekenden soğuk. Diğer yandan Pentax yeşil renkte ısrar etti, dosya ile daha fazla oynamak istemedim.

Şimdi biraz açıklama: Bu karşılaştırmada sadece Nikon 135mm ile manuel odaklama yaptım (ekrandan), diğerleri otomatik odaklamayla çekildi. Nikon V1’de 50mm lens tam karede 135mm’ye denk geliyor (açı olarak), K10D’deki Tamron 90mm de 135mm açıyı görüyor. Lensler arasında optik olarak en zayıfı Nikon 135mm f2.8 AI-S gibi duruyor (eski olması bakımından) ama f8’de orta bölgelerde yeterki kadar performans veriyor diye düşünüyorum. Aynı şekilde Panasonic 14-140mm OIS de (ilk versiyon) en keskin lens değil, bu yüzden onu da f8’de kullandım. Gönül isterdi ki buradaki tüm lensler her sistemdeki en keskini olsun ama…

K10D ve Tamron ikilisinde sanki odak olması gerekenden daha geride. İnanın diğerleriyle 5’er tane, K10D ile 15 tane çekmişim ki bu en iyisi çıktı. Otomatik odaklama derdi yüzünden K10D’yi 4 kere aldım ve sattım zaten, artık daha da almam herhalde.

RAW ve JPEG dosyalarını merak edenler için bunları şuraya koydum: Şura.

Hangisi iyi hangisi kötü yorumu yapmayacağım çünkü açıkçası çok çok kontrollü bir karşılaştırma olmadı bu. Gene de size bir fikir verecektir.

KARMAŞIK SAYILAR

Benim zamanımda lisede karmaşık sayıları gösteriyorlardı. Hala gösteriliyor mu bilmiyorum ama size basit bir paradoks göstereyim:

Bunu Ali Nesin’in kitabında görmüştüm galiba. “-1 = 1” sonucuna giden yolda ben matematiksel hata göremedim, siz gördüyseniz yorumlara yazın.

 

 

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

10 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
güven

Aritmetik işlem yapılırken (i * i) ifadesi ((kök -1) çarpı (kök -1)) şeklinde yazılmalıdır.
Bu da kök içinde (-1çarpı-1) olur. Bu da kök içinde 1 olur. ifade doğru olur.

MT

Eyyy Ertan!!!
Yillardir seni takip ediyorum okuyorum. Malesef sadece ingilizce karakterlerle yaziyorum. Siteyi kurdugundaki hedeflerine ulasip ulasmadigini sormak istedim. Bunu belki baska bir yazida paylasmak istersin.
Bir cok amacina ulastigini dusunuyorum artik sonrasi icin ne istedigini ne dusundugunu merak eden bir takipcinim 🙂

MT

Merhaba İşten güçten biraz geç yazıyorum 🙂 sorumu biraz yanlış sordum aslında. Merak ettiğim şey bundan sonra sitede ne gibi içeriklere yer vereceğin bizleri nelerin beklediği idi birazda 🙂 Mesela ben ‘photoshop’ konusunda önemli konuların seçildiği 4-5 kocaman yazılık bir seri isterim valla 🙂 Mesela ben özellikle mimari fotoğrafçılıkla ilgilendiğim için bir tilt-shift lens incelemesi isterim tabi canon gövden kaldıysa elinde. Sitedeki çoğu yazını okudum ve bu siteyi okuyan insanlara ‘önce ne istediğinizi karar verin sonra makineyi alın’ tezini çok iyi işlediğini düşünüyorum. Emin ol bizde seni okurken rahatlıyor, kafa dinliyor ve zevk alıyoruz 🙂 ve sanırım günlük hayatta hep… Daha fazla »

Emre

Nikon V1 halâ sizde mi yoksa onu da elden çıkardınız mı?

Emre

Gecikmiş bir V2 incelemesi ne kadar güzel olurdu 🙂

Salih Aydın

Böyle bir derleme bende yapmıştım ( tabiki bu kadar detay li degil) karar vermek için incelerim diye ve sonuç olarak APSC ve tam kare gövde ve lensleri kocaman çantalara koyup o ağırlığı çekmektense m43 sistem’de kaliteli lensler ile keyfime bakarım sonucu çıkmıştı.
En son olympus omd em1 12-40 ve d7200 17-50 sigma yi demistim fotografa pixel pixel bakmadığınız zaman hıc bir sorun yok.
Peki neden o zaman o kocaman makina ve lensi taşıyayım dedim kendime ve sizin 12-100 imgeleminizi bekliyorum yine olympus a döneceğim:)

Cem Önal

Üstat merhaba, Sony r2 kullanıyorum, Doğa manzara gezilerinde telefoto ve time Lapse çekimlerinde kullanmak İçin olympus yada Fuji almak gibi bir düşüncem var. Siz ne dersiniz fikrinizi alabilirmiyim. Tesekkürler