30 AĞUSTOS

İşgalcilerin memleketten sökülüp atıldığı, Türk tarihinin en önemli zaferlerinden biri 30 Ağustos. İşgalci ülkelerin yaptığı zulmü kitaplar zaten yazıyor ama birçok köyde bunları hala anlatırlar. Bizim köyde Yunan askerinin imamı, muhtarı ve bazı diğer önde gelenleri astıklarını, birgün “Kemal geliyor” lafının köye geldiğini ve o gün işgalcilerin kaçtığını anneannem anlatırdı. O dönemi gerçekten yaşayanlar veya ilk ağızdan dinleyenler hürriyetin önemini bizden de daha iyi biliyor, anlıyor. O döneme tanıklık etmiş bazı işgalci komutanların bile yazdıkları otobiyografilerinde “tarihte görülmemiş bir vahşet” olarak anlattıkları işgal günlerini bu millet unutmamalı.

Unutmayın: 3 kıtaya yayılmış ve tarihteki en büyük imparatorluklardan olan Osmanlı İmparatorluğu’nun Anadolu’ya kıstırılması neredeyse 50 sene sürdü. Anadolu’nun tamamen işgal edilmesi kaç sene sürerdi sizce?

“Kemal geliyor”…

“Keşke Yunan kalsaydı da Halifelik kalkmasaydı” diyen, İngiliz’in Fransız’ın İtalyan’ın yaptıklarından hiç bahsetmeyen İngiliz ajanı pisliklere inat:

Zafer Bayramımız kutlu olsun!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *