Olympus Zuiko ED 7-14mm f/4.0 SHG kısa inceleme

1919 Anadolu’sunu Ahmet Haşim’den okuyun:

https://seyler.eksisozluk.com/ahmet-hasimin-1919-anadolusunun-icler-acisi-halini-anlattigi-mektubu

Osmanlı’nın son dönemini iyi anlamak lazım, iyi anlamayıp hala Fatih Kanuni hayalleri görürseniz Türkiye’nin hangi şartlarda nasıl kurulduğunu da anlayamazsınız. Bunu anlayamazsanız da fesli hain ve Fetö’nin “tarihçi” ajanlarına inanıp onlar gibi olursunuz. Bu arkadaşların daha geniş ve büyük bir planın parçası oldukları çok ortada, mesela bir kere bile bunların İngiltere’yi ya da diğer işgalcileri eleştirdiklerini göremezsiniz. Hele bir tanesi Kut-ül Amare’de İngilizleri nasıl savunacağını şaşırmış, “İngilizleri yenmedik, aç kaldıkları için çekilmeye mecbur kaldılar” diyor. Gene aynı arkadaş “keşke Yunan Anadolu’da kalsaydı” bile dedi ki bu aslında vatana ihanettir.

GENİŞ GENİŞ

Olympus’un 4/3 lensleri arasında çok ciddi iyi lensler var ve bunların fiyatları genelde m4/3 lenslerden daha uygun. Bir ara bu lensler daha da ucuzdu ama son 6 ay 1 yıldır bunların da fiyatı arttı galiba ama hala m4/3 eşleniklerinden daha ucuzlar (en azından öyle olmalılar).

4/3 sistemde (m4/3 değil) 3 tip lens vardı: Standart, Yüksek Seviye (High Grade – HG) ve Süper Yüksek Seviye (Super High Grade – SHG). Olympus 7-14mm f4 de SHG sınıfından bir lens. Olympus’un mevcut lens tipleri aşağıda:

SHG ve M.Zuiko Pro sırasında gördüğünüz lenslerin tamamı muhteşem. Bunların mekanik kaliteleri de optik kaliteleri de piyasadaki en iyilerle başabaş. HG ve M.Zuiko Premium grubundakiler “çok iyi” sınıfında. Mesela ED 12-60mm f2.8-4 benim gözümde SWD Canon’un 24-70mm f4 L IS’iyle aynı kefede.

4/3 lenslerde “telecentric” tasarım var, yani lensler ışığı algılayıcının her yerine dik olarak düşürüyor. Birçok DSLR sisteminde ışık algılayıcının kenarlarına belli bir açıyla gelir, bu yüzden kenarlarda köşelerde performans her zaman iyi değildir. Bazı firmalar algılayıcıların kenarlarındaki ışık hücrelerini bu açıya göre üretiyor mesela. 4/3 sisteminde ışık her zaman algılayıcıya dik düştüğü için lenslerin performansları kenarlarda genel olarak ortalamanın üzerinde. Mesela köşe kararması derdi 4/3 ve m4/3 sisteminde diğerlerine oranla daha azdır.

Zuiko ED 7-14mm f4 lense gelirsek… Bu lens SHG kategorisinde olduğu için mekanik olarak çok üst seviyede. Gövde metal yapılı, toz/nem geçirmezlik var, ve… Biraz büyük ve ağır. SHG lenslerin hepsi böyle, sebebi ise en yüksek optik ve mekanik kalitenin sağlanması için “hiçbir masraftan” kaçınılmaması 🙂 Sigma’nın Art ya da Zeiss’in Otus lensleri de böyle, bayağı büyük ve ağırlar ama optik olarak çok çok üst seviyedeler.

7-14’ün ne kadar büyük olduğunu şöyle anlatayım: Canon 16-35mm f4 L IS veya Nikon 14-24mm f2.8 kadar büyük (Nikon’dan 1 cm kısa, Canon’dan 7 mm uzun). Kafanızda canlandı mı? Yani o alıştığımız “ufak” m4/3 lensler gibi değil bu arkadaş. Geçen sene sattığım Olympus 9-18mm bit kadar mesela, bu 7-14mm onun yanında dev gibi duruyor. Kütlesi 780 gram, yani Nikon 14-24mm’den daha hafif.

Yukarıdaki fotoğraftaki makine Olympus E-M1 II. Ön cama dikkat edin, aynen Tokina 16-28mm f2.8 veya Nikon 14-24mm f2.8’deki gibi dışarı çıkık. Bu lense standart filtre takamıyorsunuz (özel filtre sistemi gerekli). Firmalar bu tip ön lens elemanını en iyi optik kaliteyi gözeterek seçiyorlar.

Peki lensi bit kadar Panasonic GM5 üzerinde görelim mi:

Lumix GM5 üzerinde, ön kapak yok

Olympus EM1 II üzerinde, ön kapak takılı

Lensin ön kapağı bile metal! Nikon 14-24mm f2.8’in ön kapağı bile plastik.

Lensin neden büyük ve ağır olduğunu şöyle de açıklayabiliriz: Alette 12 grupta 18 lens elemanı var! Lens duyurulduğu dönemde piyasada olmayan 5cm’den daha büyük çift taraflı ED ASPH eleman kullanılmış. Ek olarak iki Super ED ve iki adet “normal” ED lens elemanı da var ki bu sayede… Bu sayede ne oluyor ki? Yazının ilerleyen bölümlerinde bu kadar kompleks sistemin neden kullanıldığını açıkladım.

Lenste neredeyse hiç normal eleman yok, hepsi ED ya da ASPH gibi duruyor 🙂

“Neredeyse” mi demiştim? Gerçekten normal lens elemanı yokmuş!

Lens lensin ön elemanından yaklaşık 10-12 santimetreye odak yapabiliyor ki bu mesafede “bokeh” elde etmek de mümkün. Ek olarak, enteresan ama, lens 1.4x ve 2.0x çeviricilerle de uyumlu 🙂 Toz-nem geçirmez demiştik, ek olarak lens -10 dereceye kadar çalışıyor.

Burada bir yanlış anlamayı açmam lazım: Görüş açısı 35mm eşlenik olarak 14-28mm’ye denk gelse de lens aslında 7-14mm f4. Yani Olympus 14-28mm f4 lens yapmadı (14-28mm f8 de yapmadı), 7-14mm f4 lens yaptı. Sadece algılayıcı ufak olduğu için görüş açısı 14-28mm gibi oluyor.

Biraz perspektif oyunuyla ön elemanı olduğundan büyük gösterdim

Otomatik odaklaması eski sistem, yani SWD motoru yok. Odaklama yaparken biraz ses yapıyor ama dandik kit lenslerdeki “bızzz bızzz” sesi yok. EM1 II ve GM5 üzerinde odaklaması çok hızlı değil. Mesela 12-60mm f2.8-4 EM1 II üzerinde (MMF-2 adaptör ile) daha hızlı odaklıyor (SWD motorundan olsa gerek). Diğer yandan otomatik odaklama çok yavaş da değil. Panasonic L1 üzerinde odaklaması biraz daha hızlı (L1 4/3 gövde, yani arada adaptör yok).

OPTİK KALİTE

Çok iyi, çok çok iyi… Şöyle anlatayım: Şu ana kadar kullandığım süper geniş açı lensleri Canon 17-40mm f4L, 16-35mm f2.8 L (ilk iki versiyon), 16-35mm f4 L IS, Samyang 14mm f2.8, Nikon 14-24mm f2.8G, Olympus 9-18mm f4-5.6, Nikon 18-35mm AF-D, Canon 20mm f2.8 USM, Tamron 19-35mm f3.5-4.5, Tokina 11-16mm f2.8… Bu Olympus 7-14mm f4 SHG lens Nikon 14-24mm AF-S ve Canon 16-35mm f4 L IS seviyesinde. Hiç şüphesiz. Hatta CA ve köşe kararması konusunda Canon’dan çok daha iyi.

“iyi”nin ne olduğunu da anlatmak lazım. Son birkaç yıldır internetteki fotoğraf camiası “keskinlik” hastalığına yakalandı. Herkes “ne kadar keskin” diye bakıyor, insanlara %100 yetmiyor %200 ve hatta %400 büyütmeli karşılaştırmalar yapıyorlar! Kafayı yedi herkes. 2010lardaki teknolojiyle yapılan demiryollarıyla 1920lerde yapılan demiryollarını karşılaştırmak kadar deli saçması bu iş. Neden? Çünkü bir lensin “değeri” sadece MTF grafikleri ya da %400 büyütmeyle anlaşılmaz. “Ne demir ağı ya? Peh!” diyerek milletin kafasını 1920lerle karıştırarak bugünleri unutturmak neyse, sadece MTF grafiklerine bakıp büyük resmi unutmak aynı şey. Düşünsenize, 1920lerdeki dünyanın durumunu unutup “o zaman tek parti vardı” diye zırvalamak neyse, sadece MTF grafiklerine bakıp lense “iyi” demek de o. 1920lerde dünyada çok partili demokrasi kaç ülkede vardı bakın bakalım, bir de senelerce ülke işgal altında kalmış, heryer ajan ve hain kaynıyor…

Derken…. Olympus ED 7-14mm f4 gerçekten çok keskin bir lens. 7-11 mm arasında en iyi performası veriyor ama 11-14mm arasında da çok iyi. Ama asıl güzelliği burada değil bu lensin. Keskinlik zaten SHG lenslerden beklenen bir özellik, bu lensin asıl güzelliği renk bozulması ve geometrik bozulmanın çok çok az olmasında.

m4/3 lensler ufak olmasına ufak, ama bu “ufak”lıktan gelen bir takım sorunları üreticiler makinelerdeki yazılımlarla bir yere kadar hallediyorlar. Mesela Panasonic 7-14mm f4 lens açısına ve diyaframına göre bayağı ufak bir lens. Bu “ufak”lık sebebiyle köşe kararması ve CA optik sorun olarak karşımıza çıkıyor, ama Panasonic bu dertleri makine içinde çözüyor. Hatta o kadar iyi çözüyor ki tahminen çoğunuz bu yazdığım optik dertleri duymamıştınız bile.

ED 7-14mm f4 böyle değil, bu dertler lensin kendi içinde optik olarak çözülmüş. Bir kere lenste CA yok! Ben böyle bir renk bozulması performansı veren çok az lens gördüm.

Panasonic GM5’te Panasonic lensler için profiller var, bu sayede lenslerdeki birçok derdi makine içinde düzeltebiliyor AMA Olympus adaptörle Olympus lensi gövdeye takınca hiçbir düzeltme yapmıyor. Yani GM5 ED 7-14mm f4’ün hiçbir derdini düzeltmiyor. Süper geniş açı kullananlar bilir, yukarıda pencere ya da kapı kenarlarında mavi/kırmızı/mor çizgiler görmek beklenen birşey. Bakın bu fotoğraflar makine çıktısı JPEG, ve hiçbir düzeltme yok ve buna rağmen en ufak CA yok! Muhteşem bir performans bu.

Köşe kararması gören var mı? f4’te bile köşe kararması minimumda ki bu performans Nikon 14-24mm f2.8’den bile daha iyi (Canon 16-35mm f4 L’den çok çok daha iyi).

Az CA ne demek biliyor musunuz? Daha fazla keskinlik demek. Garip ama gerçek. CA denen şey kenar çizgilerini yumuşatır, ve CA’yı sonradan yazılımla yokederseniz o çizgilerde “kedi merdiveni” etkisi oluşur. CA yaratmayan lensler genel olarak daha keskindir (veya öyle görünür 🙂 ). Bu lens APO bile olabilir (Olympus iddia etmiyor). Gerçi bazı incelemelerde CA ölçümü yapan da gördüm ama onlar da bu kadar az CA olmasına şaşırıyorlar.

Geometrik bozulma mı dediniz? Alın bakın:

Büyük hali için üzerine tıklayın. 1/5 sn elde çekim (GM5 ile)

Bu fotoğrafın boyutunu azalttım, biraz da gürültü azaltma yaptım. Onun dışında optik düzeltme yapmadım. En sol ve en sağdaki kapılara dikkat edin, makineyi yere tam yatay tutmadığım için ikisinde de biraz yamulma var ama çizgiler düz, ve bu 7mm. Aşağıda ACR’de sadece düşey düzeltmesi yaptım:

Büyük hali için üzerine tıklayın

Yukarıdakinde özellikle kesme almadım ki düzeltmenin sadece düşeyde olduğunu anlayın (fotoğrafın kenarındaki beyaz boşluklardan belli). Bombelik gören var mı? 7mm bir lens için (hadi 14mm) inanılmaz performans.

Gene düzeltilmemiş bir fotoğraf, hem de f4:

Büyük hali için üzerine tıklayın. 1/20 sn elde çekim (GM5), ISO400

GM5’teki algılayıcı AA filtreli, bu yüzden çok çok keskin değil (ben çok mutluyum, orası ayrı), yani 7-14’ün gerçek performansını yukarıdan anlayamayabilirsiniz ama fotoğrafın en en köşelerine bakarsanız 7mm bir lens için mükemmel olduğunu (diyafram da f4) anlayabilirsiniz.

Burada profesyonel doğa fotoğrafçılığı yapan bir arkadaş bu optik performansın Canon 16-35mm f2.8 L III gibi olduğunu söyledi. Ben birebir denemediğim için %100 garanti veremiyorum (ki aslında Canon’un daha iyi olacağını düşünüyorum, ya da nedense içimde öyle bir umut var 🙂 ).

Bir tane de yakım çekim örneği vereyim. Aşağıdaki fotoğraf 7mm’de f4’te EM1 II ile çekildi. Odağı sol-üst köşedeki eve yaptım (yani ortaya yapmadım):

Büyük hali için üzerine tıklayın

Burada fotoğrafın %100’üne bakarken 7mm f4 lense baktığınızı unutmayın, yani “benim ucuz 50mm bile daha iyi” demeyin (ki bazı 50mm lensler bile f4’te bu performansı vermiyor 🙂 ).

SONUÇ

İncelemeyi kısa keseyim, zaten kaç kişi tamamını okumuştur emin değilim 🙂 Okumayan garip bir millet olduk ne yazık ki, okuyanı da linç ediyor bu toplum artık…

Kısaca: Bu lens SHG adını sonuna kadar hakediyor. Malzeme kalitesi bir numara, su-toz geçirmezlik ve -10 dereceye kadar çalışması iyi birşey (evet evet senin “ucuz” Pentax lensin de öyle biliyorum 🙂 ), optik olarak çok çok iyi, 14-28mm açılarını kapsıyor ve sabit f4 diyaframlı. Bir adaptörle m4/3 gövdelerde de kullanılabiliyor.

Bazı lensleri kullanmaktan zevk alıyorum, bu lens de onlardan biri. Sigma 50mm f1.4 Art süper bir lens mesela, ama pek elim gitmedi o lense. Artık dev gibi olmasından mıdır nedir bilemiyorum. Diğer yandan Olympus 12mm f2.0, Panasonic Leica 25mm f1.4, bu ED 7-14mm f4, Canon 50mm f1.2 L, Nikon 55mm f2.8 micro, Sony Zeiss 35mm f2.8 gibi lensler kullanırken keyif veriyor.

Lensi o kadar beğendim ki bir E-3 ya da E-5 almaya karar verdim.

GM5 ve Zuiko ED 7-14mm f4…

Eğer daha ufak bir lens isterseniz ya da “adaptörle uğraşmayayım” diyorsanız Panasonic 7-14mm f4 de iyi bir seçim. Panasonic orta bölgelerde az biraz daha keskin, f5.6’da köşelerde de biraz daha iyi keskin gibi ama CA, köşe kararması ve geometrik bozulmada bu lens çok daha iyi. Ayrıca bu SHG lens toz-nem geçirmez, tamamen metal yapılı.

Olympus’un m4/3 sisteminde 9-18mm lensi de var. Bu lensi ben uzun süre kullandım, sonra biraz daha geniş bir lens almak için sattım. Boyutu o kadar ufak ki uygun fiyata bulursam gene almayı düşünüyorum. Açı olarak daha dar ama 18-36mm aralığı sokakta gezinirken daha faydalı (36mm sayesinde), CA ve köle kararması olarak SHG lensin gerisinde, diyafram f4-5.6 ve çözünürlük olarak SHG lensin çok çok az gerisinde.

Olympus’un ultra geniş açıdaki amiral gemisi şu anda M.Zuiko Pro 7-14mm f2.8. Bu lens de tamamen metal yapılı, toz/nem geçirmez, boyut olarak SHG’den daha ufak ve hafif, otomatik odaklaması tamamen sessiz ve hızlı, ve diyaframı f2.8. Diğer yandan fiyatı da boru gibi 🙂 Para dert değilse bu f2.8 lensi alırdım ben.

Bir alternatif de Laowa 7.5mm f2. Bu lensin de iyi olduğunu söylüyorlar. f2. diyafram bayağı çekici geliyor. Bu lens manuel odaklı, köşeden köşeye keskin değil (f5.6’ya düşmeniz lazım, gene de yukarıdaki lenslere yetişmiyor), CA olarak pek parlak değil.

19 comments for “Olympus Zuiko ED 7-14mm f/4.0 SHG kısa inceleme

 1. Sebahattin Demir
  2017-07-26 at 4:37 pm

  Üstadım,

  Aynı serinin 12-40mm f/2.8 hakkında ne düşünüyorsun?
  Birkaç cümle ile alabilir miyim?
  OM-D E1 MII gövdede kullanılacak.

  Satgılar

  • ErtOzt
   2017-07-26 at 5:27 pm

   Abi geçen sordun ya bunu? Yazdım oraya.

   • Sebahattin Demir
    2017-07-26 at 6:33 pm

    Aaa, mail gelmeyince bakmadım ben oraya.
    “Notify me of follow-up comments by email.” alanını işaretlemedim, sanırım ondan.
    Bende kaç gündür Ertan hoca hiç bu kadar geç cevap vermezdi diyordum, günahını aldım, kusura bakma 🙂

    Cevap için çok teşekkür ederim.
    Olympus OM-D E1 MII İnceleme yazının tamamını okudum, diğerleri gibi süperdi, başucu kitabı kıvamında.

    Not: Anladığım kadarıyla WordPress kullanıyorsun.
    Tüm yazılarında Türkçe kullanmaya gayret ediyorsun benim gibi.
    Şu İng. terimleri de bir ara türkçeleştiriver.

    Selamlar.

    • ErtOzt
     2017-07-26 at 6:56 pm

     Abi olabildiğince dikkat ediyorum da arada kaçıyor işte. Hem zamansızlık hem de biraz tembellikten bazı terimleri halledemedim hala.

 2. Kemal
  2017-07-28 at 12:25 pm

  Abicim. Merak ettim. Fiyatına baktım. Abi bunun fiyatı da boru gibi. Bu boru sadece biraz ince.😁😁😁

  • ErtOzt
   2017-07-28 at 12:58 pm

   Ahaha 🙂 Evet sıfır fiyatı boru gibi.

  • Sebahattin Demir
   2017-07-28 at 1:01 pm

   OM-D E-1 MII gövde + M.Zuiko Dijital ED 12-40mm f/2.8 PRO lens + Yedek batarya = 9.250 TL aldım.
   Yaklaşık 2.600 USD. Bu sabah elime ulaştı.

   Zaten bolca doküman okumuştum hakkında. Yabancılık çekmedim desem yalan olmaz.
   Akşam biraz kurcalarım.

   İlgi için teşekkürler.

   Selamlar.

   • ErtOzt
    2017-07-28 at 1:21 pm

    Hayırlı olsun. Menüler biraz karışık gelebilir ilk başta.

    • Sebahattin Demir
     2017-07-28 at 1:38 pm

     Üstadım teşekkür ederim.
     Sen bu makineyi kullandın, belki de hala kullanıyorsundur.
     Yarından itibaren yıllık iznimdeyim ve yurtdışındayım. Makineyi keşfedecek sürem yok ne yazık ki.
     Bana hap gibi kısa ipuçları verebilirsen ne iyi olur, vaktin varsa.

     Selamlar.

     • ErtOzt
      2017-07-28 at 2:11 pm

      D810’dan sonra ufak algılayıcı “dandik” gelirse %100 büyütüp bakmaktan vazgeç abi. En büyük tavsiyem bu 🙂

 3. Sebahattin Demir
  2017-07-28 at 2:50 pm

  D810’um hep yanımda olacak, 16-35mm f/4 VR lensimle birlikte. 20-70mm f/2.8 lensim ne yazık ki VR değil, yoksa onu alırdım.
  D810 benim kralım. Geçen İstanbul’a gidişimdeki Kız Kulesi fotoğraflarımdan birini 140x200mm bastırıp iş yerimdeki odama astım. Görenler hayran!

  Olympus tarzı makineler sosyal ortamlar için. İlk fırsatta OM-D MII ile 50MP bir fotoğraf çekip onu da o ölçülerde bastırayım, bakalım ne olacak.

  Selamlar.

 4. Mehmet Güneş
  2017-09-04 at 5:49 pm

  Üstat, yukarıdaki incelemede,

  “Çok iyi, çok çok iyi… Şöyle anlatayım: Şu ana kadar kullandığım süper geniş açı lensleri Canon 17-40mm f4L, 16-35mm f2.8 L (ilk iki versiyon), 16-35mm f4 L IS, Samyang 14mm f2.8, Nikon 14-24mm f2.8G, Olympus 9-18mm f4-5.6, Nikon 18-35mm AF-D, Canon 20mm f2.8 USM, Tamron 19-35mm f3.5-4.5, Tokina 11-16mm f2.8… Bu Olympus 7-14mm f4 SHG lens Nikon 14-24mm AF-S ve Canon 16-35mm f4 L IS seviyesinde. Hiç şüphesiz. Hatta CA ve köşe kararması konusunda Canon’dan çok daha iyi.”

  Diyorsunuz.

  O kadar lensin içine Oly. 12-40 f:2.8 pro lensi koymamışsınız.
  Oly. 12-40 pro lens, Oly. 7-14 f:4 lensten daha iyi mi? Daha kötü mü?

  • Mehmet Güneş
   2017-09-04 at 5:53 pm

   Üstat ayrıca Oly. 12-100 pro lens incelemesi yapıp, Oly.12-40 la karşılaştırmasını yapacaktınız. Söz vermiştiniz. Ne oldu? 12-100 incelemesi geliyor mu? Daha bekleyecek miyiz?

   • ErtOzt
    2017-09-04 at 6:28 pm

    Abi henüz başlayamadım o yazıya. Canon 5DSr bekliyorum, o gelince yazacağım 12-100 yazısını (Canon 24-70mm f4 L IS ile karşılaştırmalı).

  • ErtOzt
   2017-09-04 at 6:06 pm

   Abi alakaları you ki? Biri süper geniş açı diğeri normal. Canon 24-70’le 16-35’i karşılaştırmak gibi.

 5. fatih
  2017-10-31 at 6:56 am

  Merhaba
  Bu lense (olympus 7-14mm f4) ikinci elde ne kadar verilir sizce? (m43 gövdelerde kullanılacak)
  panasonic 7-14mm ile aynı fiyatta olsalar hangisi tercih edilir?

  • ErtOzt
   2017-10-31 at 8:28 am

   Seçim kişiye göre değişir. Bence Olympus 7-14mm f4’ün optiği Panasonic’ten daha iyi. Geometrik düzeltme ve CA konusunda çooook daha iyi. Keskinlik anlamında da kenarlarda Panasonic’ten daha iyi (orta bölgede çok fark olmaz diye düşünüyorum).
   Olympus daha büyük bir lens, seçimi buna göre yapacaksın. Panasonic’i taşımak ve hemen çantadan çıkarıp çekmek daha kolay.

 6. fuat
  2017-12-26 at 7:01 am

  merhaba,
  Hocam 7 ocakta Türkiye’de olacağım demişsiniz. Bu lensi kaç liradan satmayı düşünüyorsunuz?
  aklımda geniş açı bir lens var alabilirim.

 7. Kürşat Alper ALKAÇIR
  2018-07-06 at 11:02 am

  “İncelemeyi kısa keseyim, zaten kaç kişi tamamını okumuştur emin değilim 🙂 Okumayan garip bir millet olduk ne yazık ki, okuyanı da linç ediyor bu toplum artık…”
  Evet gerçekten dediğiniz gibi… Okumayan araştırmayan bir millet olduk. Ancak gördüğümüze duyduğumuza inanır olduk.
  İncelemeleriniz harika… Severek sonuna kadar okuyorum. Özellikle araya sıkıştırdığınız “Ara Sıcak” tarzı hicivleriniz de muhteşem ve doğru yerinde tespit.
  DSLR sistemden aynasız sisteme geçiş aşamasında çok araştırdım. Gerek yerli ve milli 😀 olsun gerekse de yabancı kaynaklar olsun çok sayfaya baktım. Hatta Adana’da Fujifilm Workshop’una katılarak ilk aynasız sistemi sahada test ettim XT-20 kullanarak. Ama özellikle sizin 3 Ayak düşmanı EM1 Mark II yazınız beni tamamen etkiledi. Zaten o aralar bu modeli çok araştırıyordum. Şu an acemiyim ve lens de yok elimde. Sadece 14-42mm var onu da sadece makinayı tanıyabilmek adına aldım. 12-100mm almayı düşünüyorum. Yine sizin incelemenizin çok katkısı oldu. Umarım maddi olarak kaynağı sağladıktan sonra lensime kavuşabilirim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.