Berbat filmleri şişirme çabası

Aşağıdaki fotoğrafı hatırladınız mı? Birkaç ay önce THY uçağında hostesler bir doğum yaptırmıştı ya, bu fotoğraf o doğumdan hemen sonra çekildi. Bebiş çok tatlı, hosteslerin çoğu mutlu mutlu gülümsüyor ama… Ortadaki arkadaş ne yapıyor sizce?

Eski sevgilisine mesaj mı gönderiyor bu ablamız?

Son birkaç yıldır Hollywood’daki arkadaşlar çırpınıyor. Çırpınıyorlar çünkü gelirleri ciddi azaldı. Hollywood eski şaaşaalı günlerinden uzakta. Bunu korsana bağlayanlar da var ama birçok insan kalitenin yerlerde sürünmesini ilk sebep olarak gösteriyor ki ben de buna katılıyorum. Arada idare eden film çıksa da genel olarak b.ktan filmleri şişirme çabası görüyorum sürekli…

Hele hele bu “süper kahraman” filmleri iyice midemi bulandırmaya başladı. Gerçek hayatı, güncel olayları anlatan filmler artık neredeyse yok. Tüm para ve çaba süper kahramanlara gidiyor. Süperman, Batman yetmedi, Superman’la Batman’i karşı karşıya getirdiler (Superman’ın Batman’i öldürmemesinin sebebini de annelerinin adlarının aynı olmasına bağladılar mesela, oha ki ne oha). Demir Adam, Örümcek Adam, Hulk yetmedi, bunları aynı filme doluşturdular! O ona vuruyor bu buna vuruyor, öbürü ağını atıyor diğeri yeşile dönüyor vs..

Yanlış anlaşılmasın, böyle süper kahraman hikayeleri filmleri vs.. eğlenceli oluyor ama piyasada başka film kalmadı lan! Komplo teporisyeni olsam “Amerika dünyanın içine s.çarken insanların kafalarını böyle saçma sapan şeylerle dolduruyor, gerçek dünyadan uzaklaştırıyor” derdim mesela. Gerçi amaçlardan biri de bu ama neyse detaya girmeyelim.

Velhasıl, konuya gelirsek, son filmlerden örnek vereyim.

 • Transformers serisi zaten aşırı dandik. Yani efektler, dev robotlar vs.. iyi hoş ama filmler beş para etmez. Ne yönetmenlik ne kamera açıları ne adam gibi hikaye, hiçbirşey yok. Son film iyice zıvanadan çıkmış: Sürekli değişen kamera açıları, saçma sapan diyaloglar, aşırı kahramanlık ve hamaset.. Yani karman çorman birşey olmuş.
 • Wonder Woman: Aman Allahım, bu ne??? O kadar şişirdiler ki bunu aylarca… Yok başroldeki dünya güzeliymiş, güzellik yarışması birincisiymiş, yok 10 parmağında 10 marifet varmış, aman kadın kahraman zaten az bulunuyormuş… Filmden çok kızı konuştular aylarca. Sonra filmi gördüm ve… Iyyyy… Kötü lan? Artık Christopher Nolan tarzına çok mu alıştık ne? Bir de bu Alman düşmanlığı artık midemi bulandırıyor. Her filme her diziye (her değil HER yazmalıyım) Alman düşmanlığı serpmek çok itici geliyor bana. 2. Dünya Savaşı’nda Nazilerin yaptıklarını her sahneye sokuşturmaya alışmıştık ama bu Wonder Woman 1. Dğnya Savaşı’nda geçiyor, Almanlar gene kötü kaka iğrenç insanlar. Halbuki 1. Dünya Savaşı’nın en büyük sorumluları İngiltere-Fransa. İngiltere’yi masum-kahraman, Almanları vahşi (ki Türkler de kimyasal bomba yapıyor, yani biz de nasibimizi alıyoruz). Bunu unutursak, bence film olarak da kötü. Oyunculuk, konunun gidişi hiç de üst seviye bir filme yakışmıyor. Başroldeki kızcağız iyi hoş, ama kötü oyuncu. Filmi bu kadar şişirmelerinin amacı Worner Bros’un önceki rezaletini kapatmak biraz da. DC Comics filmleri beklenen etkiyi yapmadı, Wonder Woman ile bunu toparlamak istiyorlardı. Aslında film gişede başarılı oldu ama ben hiç beğenmedim.

Filmi seyrettiyseniz yukarıdakini daha iyi anlarsınız

 

 • Karayip Korsanları: Bu serinin her yeni filminde kalite düştü. Neyse ki bu son film bir öncekinden daha iyi ama gene “aynı”. Aynı lan işte. Birbirinin aynısı 80 tane film çekmenin tek kazandırdığı şey para 🙂 Zaten o yüzden çekiyorlar çünkü sonuçta insanlar seyretmeye geliyor. Gidip, mesela, Dövüş Kulübü (Fight Club) ya da Olağan Şüpheliler (Usual Suspects) çeksene? Ya da illa korsan filmi çekeceksen farklı birşeyler yapsana?

Daha da örnek vermeyeyim, gerek yok. Bunlar eşek gibi para kaznadırıyor ama Hollywood hala kan kaybediyor çünkü genel kalite artık yerlerde. Son Yaratık (Alien) filmi iyiydi bence mesela, Transformers 5 b.k gibi ama Transformers’ın reklamı heryerde yankılandı.

Bir de tabi genel olarak sinemaların pahalı hale gelmesi de bir sebep, filmlerin internetten seyredilebilmesi de (Netflix vs.. benzerlerinden) bir sebep. Yani sebep çok. Fotoğraf sektörü nasıl değişiyorsa film sektörü de bu değişime bir şekilde ayak uyduracak. Bu aralar herkes dizilere yüklendi. Birçok sinema oyuncusunu artık dizilerde görüyoruz (ki dizilerin de b.ku çıktı gibi). Bakalım bu dizi furyası da geçici mi…

Konu böyle. Fotoğrafla ilgisi yok tabi 🙂

 

2 comments for “Berbat filmleri şişirme çabası

 1. aygun
  2017-09-20 at 10:08 pm

  Başlığı okuyup karakatüre baktığımda aklıma gelen ilk konu southpark’ın ilgili bölümüydü “http://southpark.cc.com/full-episodes/s15e01-humancentipad” ( resmi web sitesinde alıntı yapılmıştır)Aancak konuyu okuduğumda holywood filmleriyle alakalı olduğunu farkettim. Düşüncem “DC comics” ve “marvel comics” ürünü süper kahraman filmleri amerikan kahramanlığına ( sözde) kahramanlığına itafen yapılmış filmlerdir. Ancak bu filmlerin yada çizgi romanların gerçeği yansıtmak yada tarihi öğretmek bilinciyle hazırlanmış çizgi romanlar değildir. Ancak bunların izleyenler yada okuyan kişilerin bilgi düzeyleri ve bunun sonuncunda onların bilinç altında oluşan fikiri ve düşünceleri etkiliyor. Filmleri fantastik macere film düşüncesiyle izlemek zevkli olurken, farklı bir gerçekliye taşıyarak izlemek endişe vericidir. Detaylı bilgi için ilgili belgesel izlemenizi tavsiye ederim: “http://www.imdb.com/title/tt1494191/?ref_=nv_sr_1”

  • ErtOzt
   2017-09-21 at 8:59 am

   Güzelmiş film 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *