Tarihle ilgili önerdiğim kısa videolar

Tarihle ve gündelik olaylarla ilgili kısa videolar paylaşayım dedim. Bunlar zamanınızı çok almayacak, işinizi yaparken bile kulaklığı takıp dinleyebileceğiniz kısa tartışmalar. Bunlarla aynı fikirde olmasanız bile dinlemenizde fayda var diye düşünüyorum. İçlerinde İlber Ortaylı’dan Hz Muhammed’in zamanının anlatımı, Atatürk’ün malvarlığı, Osmanlı torunlarının röportajları, Lozan, Abdülhamid, Hasan Sabbah konuları var. Ha, bir de bu:

Tarkan’ın bu şarkısını beğendim, ondan paylaştım 🙂 Tarihle falan ilgisi yok 🙂

Yukarıdakileri mutlaka seyredin. Osmanlı “ailesi”nden daha Osmanlı olmaya çalışanlar özellikle seyretsin.

Yukarıdaki biraz uzun ama İlber Ortaylı’dan Hz Muhammed zamanının anlatımı çok ilginç.

 

 

 

 

 

 

Bu arada not: Bardakçı’ya bayılmıyorum ama programlarında çok ciddi belgeler ortaya dökülüyor, o yüzden uzun sürse bile bunları seyretmekte büyük fayda var. Gerizekalı Survivor, bilmemne evi, gelin kaynana dedikoduları, otistik dizileri seyredeceğinize bunları seyredin.

 

 

 

 

 

 

 

11 comments for “Tarihle ilgili önerdiğim kısa videolar

 1. Mehmet Güneş
  2017-07-06 at 5:27 pm

  Üstad, Peygamberin hayatını objektif bir gözle okumak isterseniz Arif Tekin’ in yazdığı kitapları okuyun derim. Diğerleri hep parlatmaya, insan üstü meziyetlere sahip insan gibi göstermeye, yönelik kitaplardır. Objektif veya eleştirel gözle yazılan kitapların ilki Turan Dursun’ a ait kitaplardır. T. Dursun bu cesaretini canıyla ödemiştir. Arif Tekin ise şu an Avrupada yaşamaktadır.

  • ErtOzt
   2017-07-07 at 11:27 am

   İlber Ortaylı da olaya tarihçi gözüyle yaklaşıyor. Bayağı beğendim ben onun anlatımını.

   • Mehmet Güneş
    2017-07-07 at 12:38 pm

    Üstad, İlber Ortaylı’ yı videodan izledim. Anlattığı bazı şeyler önerdiğim kitaplardan farklı. Peygamberin hayatı ve icraatı böyle 10 dakikalık videoyla anlatılmayacak kadar geniş ve uzun. Okumak lazım. Ayrıca anladığım kadarıyla tarafsız bir gözle anlatmıyor. Kitapta her ayetin inişi o devirdeki günlük olaylara dayandırılıyor. Tabi yabancı islami kaynaklardan referanslar verilerek.

    • ErtOzt
     2017-07-07 at 1:38 pm

     Arif Tekin eski imam ve araştırmacı yazar. Ilber Ortaylı köküne kadar tarihçi. Olaylara müthiş geniş bir perspektiften bakıyor. Arabistan’daki yaşamla yönetimi Avusturya’daki Ingiltere’deki Rusya’dakilerle karşılaştırabiliyor mesela.
     Ikisini de okumak dinlemek lazım diye düşünüyorum.

 2. Faik
  2017-07-12 at 7:26 pm

  Şunlar da eklenebilir:
  Ümit Özdağ’dan AKP’li Gence Tokat Gibi Cevap

 3. Nadir Gülgeç
  2017-07-12 at 10:27 pm

  Mehmet Akif, yanlış hatırlamıyorsam Abdülhamit’i eleştiren ağır şiirinden sonra, “eyvah, ben ne yapmışım, hata etmişim” mealinde bir şiir yazmıştır. Bu şiiri bulunca, burada paylaşacağım. Yanılıyorsam, yanıldığımı da belirteceğim.

  • ErtOzt
   2017-07-13 at 6:28 am

   Karabekir de anılarında hala hakaret eder Sultan Hamid’e.
   Namık Kemal, Mehmet Akif, Enver Paşa, Kazım Karabekir, Rıza Nur, Said-i Kürdi, Ahmet Tevfik Paşa ve benzerleri topluca Sultan Hamid’e isyan etti. Sonradan (özellikle Hamid öldükten sonra) pişman oldum diyenler olsa da bu isyan Hamid döneminin zorluğunu gösteriyor.
   Büyükbabam o dönemi gören yaşlılardan anlatmıştı: İstibdat döneminde (Hamid zamanı) komşu komşuyu jurnallermiş. Herkes konuşmaktan korkuyormuş çünkü Hamid anında biryerlere sürdürüyormuş.
   Bu arada o dönemler kimse “Sultan Abdulhamid Han” demezdi, Sultan Hamid veya Efendimiz en yaygın söylenişti.
   Tarihi olduğu gibi anlatmayınca fesli şerefsizler ve Fetoş’un paralı uşakları (M.armağan) meşhur oluyor.

 4. Mehmet Güneş
  2017-07-14 at 8:35 pm

  Üstad, önceki yorumlarımda Oly. 12-40 pro lensi alacağım. Kafaya koydum demiştim. Bir ay kadar önce Sirkeci Zoom İthalat’ta eski müşteri indirimiyle 2.800 TL fiyat vermişlerdi. Normalde fiyatı piyasada 3.033 ile 3.200 TL arasında değişiyor. Bugün cesaretlenerek lensi 2.800 TL ye nihayet aldım. Aynı yerden 200 TL ye bir de koruyucu uv filtre de aldım. Filtre yine Olympus marka ve kasasında Olympuz Zuiko PRF- ZD62 PRO yazısı var. Yani lens ve filtre aynı marka. Lens için fikrinizi biliyorum da filtre için ne diyorsunuz. Daha önce filtreyi size sorarak almayı planlamıştım. Ama birden niyetlenince sormaya vakit olmadı. Lenste özellikle yakın çekimlerde 2.8 diyafram çok işe yarıyor. Lens değiştirmeyi sevmediğimden dolayı devamlı lens olarak her türlü fotografı çekebileceğimi düşünüyorum.
  2.800 TL fiyat ABD fiyatları ile at başı gidiyor. Lensin Amazon ve B&H da 800 dolar fiyatı var. Bugünkü kurla aynı fiyata geliyor. Lenste iyi alış yaptım. Ama filtrede 200 TL fiyat ve bu marka filtre konusunda görüşlerinizi merak ediyorum. Selamlar…

  • ErtOzt
   2017-07-15 at 7:22 am

   Lens hayırlı olsun.
   O filtreyi hiç duymadım ama Olympus markaysa kötü olacağını sanmam.

 5. 2019-01-01 at 5:59 pm

  Merhaba, bazı videolar kaldırılmış, bulabilme şansımız var mı acaba ?

  • ErtOzt
   2019-01-01 at 7:38 pm

   Hangi videolar olduğunu not almamışım bu yüzden bulmam zor. Verdiğim videolara benzer videoları Youtube öneriyor aslında, oradan benzer konulara ulaşabilirsin belki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.