Evet mi Hayır mı, yoksa “belki” mi?

Anayasa referandumu yaklaşıyor malumunuz. TVlerde gazetelerde iktidar ve onun paralı uşakları artık teklifteki maddeleri anlatmıyorlar, tek yaptıkları dedikoducu karılar gibi “o onu yapmış, bu bunu yaptı” demek. Olayı iktidar seçimine çevirdiler. Tabii ki bu bir taktik çünkü Anayasa’daki maddeleri bir ara savunmayı denediler, baktılar neresinden tutsalar ellerinde kalıyor. Anayasa Profesörü danışmanları Burhan Kuzu’yu TV’de 3 defa seyrettim, 3’ünde de “ben teklifi böyle vermezdim ama ne yapalım, böyle çıktı”ya getirdi. 18 maddeden en kiritik 4-5 maddeyi savunamadığı gibi, kendi yazdığı kitapta bunlara karşı çıktığını da alttan alttan söylemeye çalıştı (açık açık söyleyemiyor tabii ki yoksa onu da “süpürürler”).

Bu siteyi okuyorsanız zaten benim neye karşı olduğumu, neyi savunduğumu az çok anlamışsınızdır. Bazı dana beyinliler “Tayyip’e karşı olan herkes ya Fetöcüdür ya PKKlıdır ya dış güçtür” diye düşünüyor, umarım siz öyle değilsinizdir. Eğer beyniniz erişkin bir danadan daha fazla çalışıyorsa lütfen aşağıda yazdıklarımı okuyun ve bu referandumu bu çerçevede değerlendirin.

SÖĞÜŞ KULÜBÜ

Dövüş Kulübü’nü seyrettiniz inşallah. Eğer seyretmediyseniz ne yapın edin mutlaka seyredin. Hatta bir kere seyredin, sonra filmi gerçekten anlamak için 1 hafta sonra gene seyredin. Hatta ve hatta kitabını bulun bir yerlerden ve okuyun. Filmde zaten mükemmel laflar var ama kitap apayrı. Mesela:

Mobilya alıyorsunuz. Kendinize “bu koltuk, hayatım boyunca ihtiyacım olacak tek koltuk” diyorsunuz. Koltuğu aldın, sonraki birkaç sene boyunca önüne çıkan her sorunda “en azından koltuğu hallettim” diye düşünüyorsun. Sonra doğru yemek takımı, mükemmel bir yatak. Çarşaflar. Halı… Sonra harika bir yuvan oluyor. Ve sonra senin sahip olduğun şeyler bir andan sonra sana sahip olmuş oluyor…

NE DİYORUM BEN?

Aslında çok şey diyesim var ama canım o kadar sıkıldı ki bu referandum dalgasında, uzun uzun anlatmak yerine kısa ve açık yazmayı tercih ettim:

Eğer referandumda “evet” çıkarsa, Türkiye artık geri dönülmez bir yola girecek ve bu işin sonu hiç de hayırlı değil. İktidar partisi ve en tepede sarayda oturan adamın tüm dediklerini unutun (ki zaten “CHP din düşmanı, Kemal 15 Temmuz’da kaçtı, Avrupa bizi kıskanıyor”dan başka birşey de demiyorlar). Tek adamın meclisten güçlü olduğu, yüksek mahkemenin neredeyse tamamını seçtiği ülkelerin hali ortada. Sürekli verdikleri Amerika örneğiyle 16 Nisan’da oylanacak sistemin alakası yok. Bakın kongre ve yargıçlar Trump’ı nasıl dizginlediler.

Getirilmeye getirilen sistem dengesiz, kontrolsüz, tek bir kişiye dayalı birşey. Tepedeki adamı kontrol eden bütün ülkeyi kontrol edecek ki tek bir kişinin “kandırılması”nın da ne kadar kolay olduğunu gördük. Eğer referandumda “evet” çıkarsa ne meclis ne mahkemeler bu adamı dizginleyemez (Erdoğan özelinde konuşmuyorum, orada kim olursa olsun).

Saddam, Kaddafi, Esad örnekleri dibimizde oldu. Hitler ve Mussolini de halkın oylarıyla oraya geldiler, sonradan herşeyi “kanuna” uydurarak yapacaklarını yaptılar. Mussolini’nin de Hitler’in de kanunsuz bir hareketi yok, çünkü istedikleri kanunları önceden çıkardılar.

Aman diyim, ciddi bir konu bu. “Abdülhamit’i indirdiniz, Menderes’i astınız, Özal’ı zehirlediniz” hikayelerini bir kenara koyun, 20 küsur yıl boyunca müteahhitlere gelir garantisi verilerek yapılan köprü ve tünellerinse unutun.

Anayasa daha ciddi. Parti ya da sevdiğiniz adam için değil, sistemin gerçekten öyle olmasını istediğinizden eminseniz “Evet” deyin.

Bu işten “kandırıldık” diyerek sıyrılamazsınız.

11 comments for “Evet mi Hayır mı, yoksa “belki” mi?

 1. Çetin Çelik
  2017-04-15 at 11:22 am

  Hayırlı olsun diyelim elimden geldiğince kararsizlara durumu anlatmaya çalıştım evet çilere de neden diye sorduğum da ise net ve kararlı bir cevap alamadım olabilir Reis ve partisine sevgi ve saygi duyuyor olabilirsiniz ama bu konu farklı çok başka düşünsenize dedim Tayyip bey gitmiş sayın Kilicdaroglu gelmiş istemisin tüm yetki onda olsun gibi yok abi seçmen kendine benziyor adamı seçiyor istiyor iktidar kanadi sunu yapiyor önce çamur at itibarsızlaştır biraz duygu sömürüsü biraz günü kurtaran ekonomik refah biraz da aynı dilden konuştun mu bu iş bu kadar halk seni seviyor herkes bizi kıskanıyor

  • ErtOzt
   2017-04-15 at 11:49 am

   Yazacak çok şey var aslında. 1-2 ay önce uzun uzun 18 maddenin yorumlandığı bir site paylaşmıştım. Bu siteyi okuyanların bazılarına sordum, belki %20 bakmış. Yani ben uzun yazsam da okuyan olacak mı soru işareti.
   Meclisin olağanüstü toplanması, OHAL ilan etmek bile CB’ye veriliyor! Yani meclisin olağanüstü toplanmasına meclisin kendisi karar veremeyecek!
   Bu sadece tek bir maddenin bir cümlesi.
   Bu referamdum kötü değil, felaket.

 2. Mehmet Güneş
  2017-04-15 at 2:20 pm

  Üstad, bugün (yani 15 nisan cumartesi) Büyükçekmece’deydim. AKP nin ilçe kadın kolu arabalar ile zafer konvoyu yaparak bayraklarla sokak sokak dolaştılar. Şımarıklığın, görgüsüzlüğün böylesi görülmedi. Ortada zafer yok, kazanılmış bir referandum yok, o yok, bu yok. sokak sokak gezip kutlama yapıyorlar. Kılıçdaroğlu’ da çıkmış hayır kazanırsa kutlama yapılmayacak diyor. CHP malesef böyle. Hep geride, hep ezik, hep silik. Onun içindir ki vatandaş CHP de umut görmüyor. Bence “Hayır” kazanırsa yarın akşam Taksim meydanı, Kadıköy meydanı, Bağdat caddesi kırmızı bayraklarla dolar. Halk sokaklara dökülür. Sabaha kadar eylenir ve kutlar. Öyle tahmin ediyorum.
  Neyse bu kadar ara sıcak yeter. Hayır’lısı olsun…

  Geçen hafta Fotograf ve digital basım fuarına gittim.

  Fotograf adına bir çok marka vardı. Ama, önceki fuarlarda Nikon yoktu. Bu defa da Canon ve Erkayalar yoktu. dolayısıyla Panasonic yoktu.
  Sony aynasız tam kare makinelerin hepsini görücüye çıkarmış. A7R II yi inceledim. O ne geniş bakaç öyle ya!… Hayran kaldım. Benim Em5 II onun yanında amatör kalır.

  Em5 makinem Kocaeli’ye servise gitti. Arıza yok. İçini açmamışlar. Sadece yazılım güncellemesi ve hafıza sıfırlaması yapılmış. Biraz sıkıntılı bir süreç oldu. Yaşadığım deneyimi burda uzun uzadıya anlatmanın gereği yok. Site takipçilerinden ilgilenen olurda yazarım. Ama ben servisi katıksız Japon zannediyordum. Baştan aşağı madein Turkey çıktı.

  • ErtOzt
   2017-04-15 at 3:51 pm

   Abi bu referandum süreci benim partileri daha da iyi tanımama sebep oldu aslında. Yapılan propagandalardaki rezillikler, yalanlar, iftiralar, bel altı vurmalar… İğrendim.
   Türk televiyonlarıni haftada sadece 2-3 saat seyrederim, o yüzden saçma sapan propaganda programları ya da dizilerle beynim bombardımana tutulmuyor bu yüzden olaylara daha geniş açıdan bakabiliyorum (diye düşünüyorum). Bu kadar pislik akan insan sürüsü Türkiye tarihinde yok. Osmanlı’nın son 100 yılı gibi ortalık. Hırsız arsız olmuş, Nasreddin Hoca’nın “hırsızın hiç mi suçu yok?” hikayesi gerçeğe dönmüş. Ankara koridorları Zübüklerle dolu..

 3. Mehmet Güneş
  2017-04-18 at 8:42 am

  Üstad, referandumun üstünden iki gün geçti sizde tık yok, yorum yok…
  Bu referandumun üzerin YSK eliyle şaibe, hile ve usulsüzlük düşürülmüştür. YSK bu işin hesabını veremeyecektir. Sorumlusu tamamen o dur. Yapılanlar küçümsenecek boyutlarda değildir. Kanunları uygulamamıştır. Dolayısıyla oylamanın tümden iptali ve yenilenmesi gerekir.
  Muhalefet ve hayır cephesi gerçekte bu oylamanın galibidir. CHP ye sonuçlarla ilgili haksız eleştiriler yapılıyor. Kılıçdaroğlu’ nun istifası isteniyor. Kılıçdaroğlu’ na kızarız, eleştiririz, nitekim bir önceki yazımda ben de eleştirdim. Ama referandumdaki çaba, emek ve gayretinden dolayı hakkını teslim etmek gerekir. Gece gündüz çalıştı. Yiğiti öldür, hakkını yeme demişler… Sadece genel başkan değil, CHP nin her üyesi bu süreçte canla başla gece gündüz görev yaptı. CHP bu işin peşini bırakmayacaktır. Gerekirse AİHM’ kadar gitmeye kararlıdır. Bu referandumun genel seçimlerden ve önceki oylamalardan farkı var. Bu oylama sıradan bir seçim oylaması değildir. Bu oylamada demokrasiyi, laik cumhuriyeti, devrimleri oyladık. Ülke karpuz gibi ikiye bölündü. Dolayısıyla en ufak hile, şaibe ülkede büyük gerilim yaratır. Bu nedenle YSK ya büyük görev düşüyor. Durum çok ciddi ve vahim. Ülke daha fazla gerilmeden, kaosa sürüklenmeden referandumun toptan yenilenmesine karar vermelidir. Aksi taktirde bu işin altından kalkamaz.

  • ErtOzt
   2017-04-18 at 9:23 am

   Abi kim neyin altından kalkamayacak? “Öncekiler de çalıyordu” diyerek rezillikleri savunan ahlaksız insanların memleketine döndü Türkiye. Hesap sormak vs.. hikaye.
   Ahlaklı hakim savcı politikacı kaldı mı?

 4. Çetin Çelik
  2017-04-19 at 4:32 am

  Yazık çok yazık
  Ülkenin yarısını hayatini diğer yarisinin tercihi belirleyecek
  Galibi oldugun yarışta hakem kararıyla yenilmis olduk
  Hukukçular hukuksuz olmuş bu daha da üzücü
  Demokrasi ne güzel de araç haline getirildi amaçları için
  Sorsam gunah degilmi bu yapılan haksizliklar olurmu derler sallarlar
  İnandığı gibi yaşamayan yaşadığı gibi inanan millet var bu ülkede
  Adetleri dinin yarısı olmuş bir millet var bu ülkede
  Okumayan, gerçekleri merak etmeyen, eleştirip sorgulamayan bir millet var bu ülkede
  Son güne kadar hayır verecem deyip seçim günü kalbimin sesini dinledim evet oyu verdim diyen bir arkadaşım var benim diyemedim ki mide hazmetmek için ciğer nefes almak için düşünmek için ise beyne ihtiyaç var elbette sevebilirsin en içten kalbinle ama aşk acısı cekmesin istedim

 5. Kesim Bey
  2017-04-19 at 7:49 pm

  Facebook’ta bir arkadaş 15 temmuzda özel harekat polislerimiz şehit oldu işte bu yüzden evet diye paylaşım yapmış. Ben de kendisine şehitler üzerinden siyaset yapıyorsun yapma dedim. Bana ateş püskürdü. Yahu ya ben gerçeklik algımı kaybediyorum ya da o. Şimdi söyler misiniz bu şehitler üzerinden siyasete girer mi girmez mi?
  Diğer bir husus, %49 yani neredeyse seçime katılan halkın yarısı hayır dedi. Bu ak parti için umarım bir mesaj olur. Kendilerine çeki düzen verirler.
  Başka bir husus, seçmenin yarısı hayır dedi , e şimdi bu halkın yarısı terör destekçisi mi?

  • ErtOzt
   2017-04-19 at 8:20 pm

   9 milyon da katılmayan var.
   Halkın yarısına terörist diyen, onları PKK ya da Fetöcülerle bir tutan o. çocuğudur.
   Küfür de ettim bak…

   • Kesim Bey
    2017-04-19 at 8:28 pm

    O dediğim söz şehitler üzerinden siyasete girmez mi , ciddi merak ettiğim için soruyorum

    • ErtOzt
     2017-04-19 at 9:30 pm

     Deli saçması bir sebep söylemiş, şimdi ben ona ne diyeyim? “Evet” dediği maddelerden hangileri darbeyi vs..yi önleyecek? Şehit, darbe ile 18 yaşında vekil olma, meclisin yetkilerinin çoğunu tek bir kişide toplamanın alakası ne?
     Yani o laf külliyen yanlış. Ezbere söylemiş, hiç düşünmeden.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *