Önerilen yazılar

Okumak iyidir, güzeldir. Okumak alzheimer ve dementiya hastalığı olasılığını azaltır, beyni yeniler, stresi azaltır, bilgiyi arttırır, sözcük bilginizi geliştirir (sizi milletvekili seviyesinden kurtarır), hafızanız güçlenir, odaklanma becerinizi geliştirir, yazma beceriniz gelişir. Çocuklar ne kadar erken okumaya alışırsa gelecekte öküz olma olasılığı o kadar azalır. Çocuklar ne kadar okursa hayal güçleri de o kadar gelişir.

Okuyun ki pislik, şerefsiz ve ahlaksız politikacıların sayısı azalsın.

Kur’an’da ilk inen ayet “Oku” ile başlar.

Aşağıdaki bazı yazılar eski blog sitemden aktarma, o yüzden formatları biraz yamuk kalmış. Bunlar düzeltmeye zamanım yok, o şekilde kabul edin. Ayrıca bazı yazıları gavur klavyesiyle yazmışım (ş, ö gibi harfler yok ne yazık ki). O dertleri de göz ardı ederseniz aslında şirin yazılar 🙂

Size ne çağrıştırdı bu fotoğraf?

ORTAYA KARIŞIK

Biraz geyik, biraz bilgi, biraz fikir, biraz da fotoğraf…

En pahalı fotoğraf ekipmanını almalıyım: Neden çok para harcıyoruz? 1 TL’ye çay? Seçenekler sınırsız… Ama… Fotoğrafla ilginiz yoksa bile okuyun bence.

Megapikseller ve biz: İnsanlık tarihinin en eski tartışmalarından biri (evet biraz abartmış olabilirim): Az MP çok MP tartışması…Seninki kaç megapiksel?: Sevdiğim yazılarımdan. Tatlıses’in Tövbe filmini görmek içiin okuyun 🙂

Seninki kaç megapiksel?: Sevdiğim yazılarımdan. Tatlıses’in Tövbe filmini görmek içiin okuyun 🙂

Alıntılar, Ara sıcaklar: Elimde biriken ara sıcakların bazılarını tek yazıya aldım.

HDR ya da DDR: Biraz HDR örneği, biraz Doğu Almanya’daki hükümetin uyguladığı garip “güvenlik” uygulamaları.

Cennette gibiyiz – Yaşasın rekabet: Yunus Emre’nin Allah sevgisinden girip firmaların 2013’teki yeni cicilerine bakıyoruz. Biraz eski ama sevdiğim yazılardan.

Prosedür yazmak ve fotoğraf: Atarlı yazılardan. “ISO kaç abi?”.

ISO performansi en iyi olani al: Hala almadınız mı? Paranız hala cebinizdeyse bu yazıyı okuyun.

Herkes yapıyorsa ben de yapmalıyım: Ya da “Kimse yapmıyorsa ben neden yapayım?”. İlginç sosyal deneyler ve bu deneylerden ortaya çıkanlar. Herkese öneririm.

1949’dan 2009’a Orwell’in gorusu: Bu galiba ilk blog sitemdeki ikinci yazıydı. Teeee 2009’da yazmışım (o zamanlar genç, yakışıklı ve sportiftim).

“En keskini benimki olmalı” sendromu: Nikon 28-300mm VR üzerinden “keskinlik neden bu kadar ön planda?”nın cevabını arıyoruz.

Şimdiye kadar kullandığım en iyi makine: Etrafta gördüğüm bazı önerilere (mesela: tam kare al ki iyi fotoğraf çek) yorumlarım.

Makyavel tipi liderlik: Makyavel’i bilmeyen yoktur… Di mi?

Böyle giderse ne aynasız ne DSLR…: Aynasız, DSLR, avantajlar ve dezavantajlar, piyasa vs…

OECD eğitim düzeyleri raporu ve Türkiye: OECD’nin eğitim seviyelerini gösteren detaylı raporu ve Türkiye’deki eğitim düzeyi ile ilgili yorumlarım.

Sevdiğim ve seyretmek istediğim filmler: Hani bir film vardı ya, filmin açılışında bir çocuk tarlanın bir köşesinden öbürüne hiç konuşmadan ya da aksiyon yapmadan 15 dakika boyunca yürüyordu. İşte o film bu listede yok.

Seçim meselesi: Her seçim bir vazgeçiştir.

Saray soytarısı: İnsanlara hayatlarını aptallığa, ahmaklığa adadıklarını söylemenin kibar bir yolu yoktur.

Benzetme: Fotoğraf ekipmanları ve bilgisayar parçaları: Bilgisayarımı yükselteyim dedim, aklıma bu yazı geldi.

Sikkim’den aşağı Bangladeş: Aynasızlar, DSLRlar, falan da falan…: Sikkim Hindistan’da bir bölgenin adı. İnanmasıysanız yazıya bakın.

En büyük sayı hangisi? Peki en iyi 50mm hangisi?: Japonya nerede? Tabii ki yurtdışında…

Kur’an’ın ilk emri: Oku: Allah’ın “Oku” dediğini okumayan adama laf anlatabilir misin?

Davranışlar, değerler, birkaç ülke… Biraz da fotoğraf…: Çok gezen mi bilir çok konuşan mı?

Bir Roma Hikayesi: Tiran’a Ölüm, Yaşasın Yeni İmparator!: “Avrupa bizi kıskanıyor, süper güç oluyoruz” laflarına farklı açıdan bir bakış.

Fotoğrafçı: Jan Moeller Hansen. Diyafram f9. Hani sürekli “portre için en az f1.4 al” diye bağırıyorlar ya, al bak elin adamı f9’da çekiyor. Neden? Aşağıdaki teknik yazılar sebebini açıklıyor.

TEKNİK

Biraz teknik, biraz fotoğraf, biraz öneri…

Basit sorulara basit yanıtlar: “Neden varız?” gibi basit sorulara basit yanıtlar.. Yok lan şaka şaka, o kadar basite indirgemedim.

Tam kare gövden yoksa ne yapmalı?: Öl daha iyi…

Histograma dikkat: Histogramla ilgili bir yazı (yapma be?). Örnek falan da verdim, merak eden baksın.

Çekim modları: A, P, Tv, M… Nedir lan bunlar böyle?

Karakterli objektif: Objektifler için kullanılan “karakteri çok acaip abi” lafını biraz açıyoruz.

Fotograflarim istedigim gibi olmuyor: Fotoğraflarınız istediğiniz kadar iyi çıkmıyor mu? Derdiniz mi var? O zaman bırakın bu işi gidin Jet Fadıl’ın yanında çalışın 🙂 Yok lan şaka şaka, bu yazıyı okuyun çünkü Fadıl’ın destekçisi yardakçısı yeterince var.

Tam kare veya kırpık gövde – hangisi daha iyi?: Nasım Mansurov’un yazısına cevap. Gerçi bu cevabı kendisi hiç görmedi 🙂

Fotografta Net Alan Derinligi ve Hurafeler: Ne yazık ki bu çağda bile “yatır”ların demirlerine iplik bez vs.. bağlayıp onlardan medet umanlar var. Bunların benzerleri fotoğraf alanında da var.

Nikon’un renkleri, RAW ve JPEG üzerine: Gene uzun yazılardan biri ama %100 garanti veririm, harcadığınız zaman değecek. İkinci sayfasına da bakmayı unutmayın.

Fotoğrafta “Histogram” nedir, ne degildir?: İki sayfalık yazının ilk sayfası. Piksel sayısı, karşıtlık, ışık kovası… Histogramın ne olduğunu bilmeden fotoğraf çekilir mi yahu?

Tonaliteyi arttırmak için: Peru günlerinden bir yazı. Sandalyeyle histogram ve histogramı sağa yaslama tekniği anlatmaya çalışan belki de tek yazı 🙂

Isik Olcum Metodlari – Hangisini Kullanalim?: Merkez ağırlıklı, nokta ölçüm vs.. Bunlara kısaca değinen bir yazı.

Hangi lensi alsak?: Lensler nasıl çalışır, dertleri nelerdir, hangi lensleri alayım gibi soruların yanıtları için iki sayfalık bu seriyi okuyun derim.

Bak aynasizlar geliyor selam veriyor: Elton John’un giydiği gelinliği gördünüz mü? GÖRMEDİNİZ Mİ HALA??? O zaman bu yazıya bakın. 2012’den bir yazı, o yüzden tavsiyeler kısmı 2017’de biraz değişmeli haliyle ama gene de fikir verecek bu yazı size…

Nikon’da Ozellestirilebilir Fonksiyonlar: 4 sayfalık yazı dizisinin ilk sayfası bu. Nikon gövdeniz varsa bakmadan geçmeyin. Bu fonksiyonları çok iyi biliyor olsanız bile aradan birşeyler kapabilirsiniz belki.

İmaj Kalitesi: m4/3 algılayıcı ve Sony APS-C: Sony NEX-5T ve Panasonic GH-3 üzerinden m4/3 ve APS-C algılayıcılara bir bakış.

Kötü lens ve 24MP mi iyi lens ve 16MP mi?: Sizce?

Lenslerin içleri aynı mı? Bir lens her zaman keskin mi?: İnsanın içi dışı bir olacak arkadaş!

Aynasızlar “ufak pakette yüksek kalite” sözünü yerine getiriyor mu?: İpucu: Hem evet hem hayır.

Ufak algılayıcının sonuçları ve bir ressam: Hanabusa Sonihe İksellive: Hanasuba’nın en ünlü eserine bakıyoruz.

Maksimum dinamik aralık için: Ne yapmak lazım?

Hangi markanın yüksek ISO performansı daha iyi?: Şeyh Pir’i bilir misiniz? Fesli biliyor.

Aynasız ve DSLR Önerileri ve Azalan Değerler Teorisi: George Carlin’den: Neden 10 emir? Neden 11 ya da 9 değil? Bence 10 gereksiz, listeyi 2 emre indirebiliriz.

Çok karanlıkta fotoğraf çekmek: Gece fotoğraf çekiyorum ama gürültü/kumlanma oluyor. Ne yapayım?

Büyük Algılayıcının Avantajları ve Dinamik Aralık: Ya da dezavantajları 🙂

Bir m4/3 algılayıcının dinamik aralığı Sony tam kareden daha iyi olabilir mi?: Normalde olamaz, ama kuralları değiştirip oynuyorsa olabilir.

Fotoğraf makinesi firmalarına öneriler: Öneri 1: Fiyatları %50 kırsanıza lan!

Teknik olarak mükemmele yakın bir fotoğraf. Süper keskin, altın oran kanunu uygulanmış, gölgelerde detaylar yerli yerinde, beyaz ayarı doğru. Zaten A7RII’den ne bekliyorsun ki?
Tek sorun b.k olması…

İNCELEME, EKİPMAN ÖNERİLERİ

“Ne alsam?” sorularına yanıtlar, gövde-lens incelemeleri ve karşılaştırmaları.

Canon 550D, 600D, 650D, 700D: Bu arkadaşların aralarındaki farklar.

Nikon D3100, D3200, D5000, D5100, D5200: Yukarıdaki gibi.

Nikon D5200, D5300, D5500 farklar: Forum kabadayısı, bir de bu gövdeler arasındaki farklar.

D800 mü 5DMarkIII mü?: Başlık içeriği anlatıyor zaten 🙂

Hangi makineyi almak lazım?: 261 yorum gelmiş bu yazıya. Koş vatandaş koş, sen de oku koooşşş…

Ekipman önerileri: Flaş, çanta gibi 2-3 şey önerdim. 2 sayfalık yazı, ikinci sayfa da burada.

Nikon D800 incelemesi: Tam 7 sayfa, belki de dünyada en detaylı incelemelerden biri (sayfa sayısı olarak değil, uzunluk olarak). Bu ilk sayfası, diğer sayfalara bağlantıları yazıların sonlarında bulacaksınız. Bir de yazının en başındaki “Abilene paradoksu”nu da okumanızı tavsiye ederim.

Nikon V1 incelemesi: Nikon’un aslında inanılmaz potansiyele sahip olan ama içine s.tığı “Nikon 1” sisteminin ilk üyelerinden. Sony NEX-5N ve Canon G1X’le karşılaştırmalar da var (ikinci sayfada).

Canon 5DMarkII – Nikon D700 karşılaştırması: 3 sayfalık incelemenin ilk sayfası.

Tamron 17-50 f2.8 VC: Canon 35mm f2.0, Canon 17-40 f4L ve 50mm f1.8 MKII’ye karşı: Adı üstünde. Bunlar hala popüler lensler o yüzden merak edebilirsiniz.

Fuji X sistemi: Fuji’nin başarılı X sistemi hakkında bir yazı.2014’ten olduğu için biraz eski sayılır ama gene de değişik gelebilir.

Fujifilm X-E2, 23mm f1.4 ve 18mm f2.0 incelemesi: 8 sayfalık dev incelemenin ilk sayfası. X-E2 ve X100S, 2 de Fuji lens var. Sony ve Olympus gövdelerle 100lerce karşılaştırma fotoğrafının eşliğinde. Bu inceleme yüzünden Fujiciler şimdi yüzüme bile bakmıyor 🙂

3,5 Aynasız: Canon-Sony-Samsung, ve biraz da Olympus: Canon EOS-M, Sony NEX-5T, Samsung NX-2000, Nikon D800, Olympus E-M5… Yok yok bu yazıda. “Liderlik”le ilgili de 3-5 şey atmışım ortaya. Eskiden bayağı yazıyormuşum yahu 🙂

Sigma DP2M, D800, Sigma 50mm f1.4Art ve Nikon 50mm f1.8G: Sigma’nın Faveon algılayıcısı ve mükemmel lenslerinin avantajını (ve dezavantajını) gösteren bir yazı.

Pentax K-500 incelemesi: 2 sayfalık incelemenin ilk sayfası.

m4/3 lens önerileri: Amaca yönelik lens önerileri.

Sony A6000 incelemesi: 2 sayfalık detaylı incelemenin ilk sayfası. Düşük ışıkta odaklama, diğer markalara göre fotoğraf kalitesi, kullanım kolaylığı, ergonomisi, lens seçenekleri vs..

Olympus EM5 II İncelemesi: 2 sayfalık uzun incelemenin ilk sayfası.

Sony A6000, Canon EOS-M, Olympus E-M5II orta ve yüksek ISO karşılaştırması: Adı üzerinde…

Dev inceleme: IPhone 6 Plus, IPhone 6s Plus ve Samsung Note 3: Biraz gazeteci gibi yapayım dedim (dev inceleme! şok şok şok!)

Şok şok şok! 18-55mm lensler daha pahalı lenslerle kapışıyor!: Sony Zeiss 16-70mm f4 OSS, Sony 18-55mm OSS, Canon 18-55mm IS STM…

Sony RX100 IV ve Panasonic Lumix LX7 İncelemesi: 2 sayfalık uzun incelemenin ilk sayfası.

Canon 35mm f2.0 ve Zeiss 35mm f2.8: Bunlara yanyana baktım.

Canon 5DMarkIV, Nikon D810 ve Sony A7RII incelemesi: Bu 3 popüler gövdeyi detaylıca anlattım, 10larca örnek fotoğrafla da karşılaştırdım.

Pentax K1 İncelemesi – Giriş Gelişme Sonuç: 2017 Mart ayı itibariyle piyasada en çok detay veren DSLR’ın detaylı incelemesi.

Pentax K-1, Piksel Kaydırmalı Çözünürlük, HDR modu ve M 28mm f2.8: Pentax’ın “piksel kaydırmalı” çekim moduna bakış ve Pentax M 28mm f2.8.

Üçayak Düşmanı: Olympus EM1 Mark II İncelemesi: Evet bu gövde olmuş. Olympus’un iddialı m4/4 gövdesine detaylı bakış ve APSC ve tam karelerle karşılaştırması.

Safranbolu’da eski kaymakamlık müzesi. İçeriyi döşeyen arkadaş biraz şakacıymış 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *