Canon 7D MarkII de satıldı

Kafamda şöyle güzel bir plan vardı: Bir tane tam kare gövde, bir m4/3 gövde (mesela EM5II), ve bir tane seri çekim yapan hızlı, atik ve sağlam bir gövde. Bu üç gövdeyle işi götüreyim diyordum. Yalnız bu gövdeler ufak olmalıydı çünkü heryere boru gibi lensler taşıyamıyorum.

Peki hepsini yapan tam kare bir gövde olsaydı? Aslında var, adı da Canon 5D Mark IV: Seri, hızlı, doğru dürüst odaklıyor, güvenilir sağlam bir gövdesi var, dokunmatik ekran ve Dual Pixel teknolojisi süper çalışıyor, algılayıcı süper. Peki nesi kötü? Boyutları ve kütlesi tabii ki, ve tam sessiz perdesi olmaması (elektronik perde yok). Mesela yanıma sadece kabin bagajı aldığım kısa gezilere 5D götürülmüyor. Aslında götürmeye götürürüm, mesela 40mm f2.8 gibi bir lensle 5D’yi taşımak çok dert değil ama çantadan çıkarıp çekmeye başlayınca fazla dikkat çekiyor çünkü bildiğin ciddi DSLR. Böyle şeyler sizi sıkmayacaksa 5D Mark IV bence piyasada toplam puanı en yüksek gövde. Sırf boyut, taşıma kolaylığı (gene hatırlatayım: ufak lensleri seçerseniz), manuel lenslerle kullanma kolaylığı yüzünden A7 RII seçtim ve Canon 5D MarkIV, Pentax K-1 ve Nikon D810’u sattım.

Seri makine konusunda piyasaya bakınca aslında seçenek çok gibi duruyor ama, daha detaylı bakınca seçenekler azalıyor. Mesela? Mesela Sony A6500 var, hem hızlı hem seri hem ufak. Olabilir belki, yalnız iş göründüğü gibi değil. A6500 iyi ışıkta coşabilir ama ışık biraz azaldı mı otomatik odaklama DSLRların gerisine düşüyor, pil ömrü rezil gibi, ergonomisi istediğim gibi değil, seri çekim yaparken elektronik bakaçta sahneyi takip etmek kolay değil vs.. Yani sayfa üzerindeki özellikler pratikte o kadar da başarılı olmayabiliyor. Ne kadar düşünürsem düşüneyim, “seri güvenilir” deyince aklıma DSLR geliyordu. Canon 7DMarkII ve Nikon D500 bu konuda aklıma ilk gelen gövdeler.

Geçen aya kadar ideal sistemimi kurdum diyordum: A7R II, 7D MarkII ve EM5 II (bir de video ve 4K fotoğraf için Lumix G7). Nikon lensleri de satıyorum yavaştan.


ARA SICAK

Bu konseri baştan sona 3 kere dinlemediyseniz hainsiniz çünkü PKK ve HDP de dinlememiş! Hadi bakalım, al sana Anayasa referandurumunda AKP mantığı…

Şaka bir yana, böyle adamları dinleyince Türkiye’de ortalıkta sanatçıyım diye gezen kokoşlardan midem bulanıyor… Clapton’un müziğini beğenmeseniz bile sanatı bellidir. Güzel memleketim türkünün halk müziğinin değerini unuttu, TVlerde gezinen paçavralara kaldı.

Yukarıdaki konserdeki favorilerim: Hey Hey, Tears in Heaven, Layla, San Francisco Bay Blues, Old Love.


Herşey iyi güzel… Ama hala 3 ayrı sistem. Hem pahalı hem akla ziyan çünkü 3 sistem demek 3 ayrı ergonomi menü sistemi tuş dizilimi ve bambaşka piller flaşlar lensler vs.. demek. Gereğinden daha karışık. En ideali hafif lensler, hızlı ve seri ve hafif tam kare algılayıcılı güvenilir bir gövde. Ha bir de gövdede titreşim azaltıcı. Dikkat edin aslında A7R II bu dediklerime yaklaşıyor ama güvenilirlik, seri çekim ve odaklama, hafif lensler konusunda kaybediyor (özellikle telefoto tarafında). Bu hafiflik konusu tüm tam karelerde benzer.

Şu ana kadar yazdığımı özetleyeyim: Herşeyi aynı anda süper yapabilen makine yok, şu anda yok yani. Hem süper dinamik aralık, hem süper yüksek ISO performansı, hem hafif ufak, hem güvenilir, hem düşük ışıkta bile hızlı ve güvenilir odaklayacak, hem iyi pil ömrü olacak, hem düzgün ergonomi ve menü sistemi olacak… Piyasadaki tüm gövdeler bir şekilde bir yerde açık veriyor. 3 gövdeyle gitmemin sebebi bu… Daha doğrusu buydu.

Dikkat ederseniz m4/3’ten henüz pek bahsetmedim çünkü her ne kadar bence m4/3 en ideal sistem olsa da “aksiyon” konusunda genelde geride kaldı.

Şimdi iş biraz değişti: Olympus E-M1 MarkII’den sonra.

EM-1 Mark II m4/3 gövdelerin tüm iyi özelliklerini alıyor, üzerine piyasadaki en hızlı seri çekimi ve çok başarılı sürekli odaklamayı ekliyor. İncemelede de yazdığım gibi, otomatik odaklaması 7D MarkII’ye yakın kapasitede (daha iyi değil ama, 7D MarkII hala biraz daha iyi) ve fotoğraf kalitesi de ISO6400’e kadar 7DMarkII ayarında. Akşam loş sayılabilecek salonda koşturan 2,5 yaşındaki kızımı odakta A7RII’den daha iyi tutabiliyorsa, E-M1 Mark II olmuştur. Ek olarak ev ahalisinin fotoğraf çektiğimden de bazen haberi olmuyor çünkü elektronik perde kullanarak saniyede 18 kare çekiyorum ve bu sırada makineden hiç ses çıkmıyor.

Anlayacağınız üzere, dağ çamur gezip sürekli kuş vs.. çekmediğim için 7D MarkII gibi bir canavara ihtiyacım da kalmadı. Arada gerekli olan “hızlı makine” ihtiyacımı EM1 II rahatlıkla kapattı. Şu anda A7R II ve EM1 II, yani Sony ve m4/3 sistemine yoğunlaşıyorum. Yalnız nedense hala Canon lenslerden kopamadım 🙂 50mm f1.2L, 85mm f1.2L II, 40mm f2.8, 20mm f2.8, hatta 70-200mm f4 L… Şimdi bunları satsam Sony’de benzerlerini bulur muyum (çoğunu bulamam), bulsam kaç kat para öderim (mesela 70-200mm, mesela 20mm f2.8)…

Yarın öbürgün Canon aynasız sistemini geliştirip 5DMarkIV benzeri bir aletin ufağını yaparsa bu sefer de A7RII’ye gerek kalmaz sanki.

Siz siz olun, markaya takılmayın ve işinize yarayan şeyi seçin. Ama yok yok, HDP ve PKK da Canon kullanıyor demek ki Canon kullananlar hain!

 

29 comments for “Canon 7D MarkII de satıldı

 1. genar batur
  2017-02-11 at 12:39 am

  iyi akşamlar, sitenizi yeni keşfettim oldukça beğendim, umarım bu şekilde devam eder çünkü okuması oldukça keyifli. Ancak 7d mark 2 ile ilgili inceleme göremedim, canonun bu makinasıyla ilgili de bir inceleme yapmayı düşünür müsünüz?
  (not : eğer varsa ve görememişsem çok özür diliyorum )

  • ErtOzt
   2017-02-11 at 8:03 am

   Sattım dedim ya 🙂

 2. ibrahim Bozkurt
  2017-02-11 at 5:46 pm

  Ertan Bey elinize sağlık.

 3. Çetin Çelik
  2017-02-12 at 3:40 pm

  Ertan bey oncelikle sizin yazılarınızı keyifle okuduğumu belirtmek isterim bu aralar çok kararsızım 6d ve 80d arasında gidip geliyorum 80d nin donanim özelliklerini ve yeni sensor olusunu diğerinin ise takip ettiğim kişilerde gördüğüm kadariyla inanılmaz renk ve keskin sonuçları var amacım portre fotoğraflar sizin tercihiniz ne yonde olurdu

  • ErtOzt
   2017-02-12 at 4:21 pm

   Sizi tanımadan birşey söylemek zor. Şöyle diyeyim, 6D’nin 80D’ye göre tek avantajı algılayıcısı.
   Açıkçası bugün olsa 80D alırdım.

 4. Çetin Çelik
  2017-02-12 at 4:59 pm

  Yorumunuz için teşekkür ederim Ertan bey

 5. Çetin Çelik
  2017-02-23 at 11:29 am

  Merhaba Ertan bey size canon lari sormuştum ama dün sirkeci ye ekipman satan bir arkadaşımin yanına gittim ve beni doğru zoom ithalata götürdü ve em5 mark 2 75 1.8 ve 17 1.8 almama vesile oldu zaten sizin sitenizden olympuslara baya bi isinmistim arkadaş boşver ff ler bu çok iyi demesi zincirleri kırdı ve hele 75 1.8 çok çok iyi demo ürünle çekim yapınca anladım

  • ErtOzt
   2017-02-23 at 12:26 pm

   75mm profesyonel lens zaten. Her markanın böyle efsane lensleri var, 75mm de Olympus’unki 🙂
   Tam kare algılayıcı performansı olarak üstün olsa de m4/3’ün kalitesi herkese %95 yeter. Ayrıca boyut ve kütle avantajı ciddi.
   Dün EM1 II ve A7RII ile dere bayır gezdim, sonuçları 1 haftaya bu siteye koyacağım (iş-güç yoğun bu aralar).

   • Salih
    2017-02-26 at 5:10 pm

    E-M1 mark II için. ED 60 mm 1:2.8 Makro ana lens olarak kullanılabilinir mi? Bu gövde sayenizde beni de yaktı!

    • ErtOzt
     2017-02-26 at 5:56 pm

     Doğru adaptörle kullanılır evet. G serisi lensler için elektronik adaptör lazım (diyaframı değiştirmek için), D serisi lensler için herhangi ucuz bir adaptör olur.

    • Salih
     2017-02-26 at 6:12 pm

     E-M1 ile E-M1 II nin arasındaki ayrımlar nedir?

 6. Salih
  2017-02-26 at 6:18 pm

  Ya da şöyle sorayım; E-M1 ile E-M1 II arasındaki ayrım, aradaki fiyat farkına değer mi?

  • ErtOzt
   2017-02-26 at 7:37 pm

   En hızlısını istiyorsan (odaklama, seri çekim), cok iyi video kalitesi ve 4K video istiyorsan, 1 durak daha iyi ISO kalitesi istersen, daha iyi titreşim azaltma istersen, daha iyi elektronik bakaç istersen değer.
   Yoksa EM1 zaten çok iyi, hala çok iyi.

   • Salih
    2017-02-27 at 8:20 pm

    EM1 mi, yoksa EM5 II mi? Hangisi yeğlenir?

    • ErtOzt
     2017-02-28 at 8:29 am

     Video, biraz daha iyi titreşim azaltma, biraz daha ufak gövde, üçayakta 40MP çekim modu için EM5II; biraz daha iyi sürekli odaklama, biraz daha ergonomik gövde için EM1.

 7. Mehmet Güneş
  2017-03-01 at 12:16 pm

  Üstad,
  Çoktandır sizden ses, seda yok. Ara sıcak yok. İnceleme yok. Tatile mi çıktınız? Yoksa işler mi çok yoğun? Umarım sağlık probleminiz yoktur.
  Nisan ayındaki fotograf ve ekipmanları fuarı için bende fazladan davetiye var. İsterseniz posta ile gönderebilirim.
  Ara sıcak yapalım biraz.
  PKK referanduma “evet” diyor. HDP nin “hayır” cı kanadında başı çeken milletvekilleri hapiste. Birinin milletvekilliği düşürüldü. Yani!?
  HDP deki hayırcı kanat tasfiye ediliyor. Sayın başbakan da çıkmış ” hayır” diyenleri terör örgütü ile aynı tutuyor. Milletin zekası ile resmen alay ediyor.
  Dün İstanbul’ un göbeğinde göndere kürdistan bayrağı çekildi. Bahçeli ve Vatan partisi isyan etti. Yani düşünün “stepne ” lakaplı Bahçeli bile isyan etti. Bizim CHP de tık yok. Halbuki ellerine referandumda kullanabilecekleri çok güzel bir fırsat geçti. Tepe tepe kullanmak Akp yi rezil etmek varken konuya fransızlar. Belki birileri uyandırır.
  Yeni anayasada cumhurbaşkanına özerk bölgeler kurma yetkisi veriliyor. Anap ( Turgut Özal) sayesinde Kuzey Irak ta özerk kürt bölgesi kuruldu. Şimdi Akp sayesinde Kuzey Suriye’ de ve Türkiye’ de özerk kürt bölgesi kurulacak. Bağımsız kürdistana giden yolun taşları bir bir döşeniyor. Referandumda “evet” çıkarsa bu kaçınılmaz. Kendi elimizle Kürdistanı kuruyoruz. İlk işaret dün göndere bayraklarını çekmekle verilmiş oldu.

  • ErtOzt
   2017-03-01 at 1:40 pm

   Abi ben yeni Anayasa teklifiyle ilgili görüşlerimi son 2-3 yazımda yazdım zaten. Bu teklif büyük rezalet. Geçen AKP’nin eski Anayasa danışmanı profesör çıktı “sözde” teklifi savunmaya, anladım ki kendi bile memnun değil tekliften. Kendi yazdığı kitapta (bu tekliften önce çıkmış bir kitap) bile bu teklifteki maddelere ters şeyler yazıyor. Kaç saat tartıştılar TV’de, madddelerin yarısını bile adam gibi savunamadı.
   Gerçekten çok kötü bir teklif bu. AKP ve Erdoğan bu işi teröre vs.. bağlamaya çalışıyor ama etrafımdan duyduğum kadarıyla AKP’ye oy veren çok büyük bir kesim de bu tekliften memnun değil.
   İktidar oylaması değil bu, memleketin geleceği oylaması. İktidar partisi maddeleri anlatmıyor, sürekli PKK HDP Fetö lafları etrafında dönüyor. Yazıktır ayıptır bu.
   Bir de “ağır bürokrasi ve vesayet” lafı attılar ortaya. Eğer birşeyler yavaş işliyorsa bu derdi her şeyi tek kişiye bağlayarak çözemezsin, ki aslında o zaman işler daha da Arap saçına döner. Ağır bürokrasiyi çözecek maddeler azınlıkta bu teklifte, daha çok yetkileri tek bir kişiye toplamak ağırlıklı.
   Devlet geleneği güçlü ve derin devletler var bu coğrafyada, İran ve Türkiye bunların en büyükleri. Bak şimdi İran’ı sallamaya çalışıyorlar, Türkiye olmayınca. Devlet geleneğini bozarsan Türkiye zayıflar. Ağır bürokrasi ve devlet geleneğini karıştırmamak lazım.

 8. Kemal
  2017-03-01 at 12:58 pm

  Ertan abim merhabalar. Tavsiyene uyarak bütçeyi hazırlayıp Canan 10 18 almaya gittim. Dediler ki neden Tokina 11 16 değil? Dedim ki bütçeyi aşıyor. O zaman Canon 10 18 1 100 tl ye alacağına madem 1800 pahalı buyur sana 1300 tl ye Tokina 12 28 f4. Tank gibi kullan. Dedim ki sorayım abime. Nedersin abi. Selamlar

  • ErtOzt
   2017-03-01 at 2:16 pm

   Canon al bence. Tokina iyi güzel de 10-12mm arası önemli ve Canon’da IS var. Optik olarak bile Canon daha iyi olabilir (karşılıklı test etmedim ama Canon cidden çok keskin bir lens).
   Tokina’nın güzelliği 28mm’ye gitmesi, böylece iki de bir lens değiştirmene de gerek kalmaz (28mm tam karede 45mm oluyor).

 9. Kesim Bey
  2017-03-03 at 12:07 pm

  Merhaba sizce nex 6+ 18-55 mi(810 tl) yoksa oly omd em5+ oly 12-50 mi(1000 tl) arada 200 tl fark var. Makro seviyorum em5 daha yakın duruyor ama 200 tl fark değer mi?

  • ErtOzt
   2017-03-03 at 4:05 pm

   Makro seviyorsan değer bence.

   • Kesim Bey
    2017-03-04 at 11:30 pm

    Peki sayın hocam, oly 12-50 hakkında ne düşünüyorsunuz. Kimi yerde iyi deniliyor, kimi yerde kötü. Beni çeken yönü ise çok özellikli olması. Ama optik ne alemde bilmiyorum.
    Bende şu anda pana 14-45 de var. Onu satsam optikten çok kayıp olur mu 12-50’ye geçince.

    • ErtOzt
     2017-03-05 at 7:11 am

     14-45mm daha keskin.
     12-50mm daha geniş, suya toza dayanıklı, makro çekimi var. 14-45’i satmadan alamaz mısın? İkisini deneyip sonra birini satarsın.

 10. Mehmet Güneş
  2017-03-06 at 8:12 am

  Üstad merhaba,
  Canon 760 D nin algılayıcı problemi hakkında yazı okudum. Linkini aşağıya veriyorum.

  http://www.birkarefotograf.com/canon-750d-760ddeki-sensor-problemini-kabul-etti/

  Japon Canon bu problemi kabul etmiş. Türkiye Canon ise konuya Fransız.
  Haberde makine seri numarası 1 ve 2 ile başlayanlarda bu problem olabilir deniyor. (Dikkat, kesin var denmemiş. sadece olabilir deniyor.) Nedir o problem?
  Algılayıcıda görülen nokta şeklinde lekeler.
  Doğubank’ta incelediğim 760D nin seri numarasına bakmıştım yanlış hatırlamıyorsam 2 ile başlıyordu.
  O gün satıcı çok cazip bir fiyat vermişti. Nerdeyse alacaktım. Son anda vazgeçtim. İyi ki almamışım.
  Demem o ki,
  Siz bir dönem bu makineyi kullandınız. Sonra sattınız. Algılayıcıda böyle bir problem farketmişmiydiniz? veya bu problemi önceden biliyor muydunuz?

  • ErtOzt
   2017-03-06 at 12:00 pm

   Bende yoktu o sorun. Canon 2015’te kabul etti bunu, tamiri de bedava yapıyor.

 11. Serhan
  2017-03-10 at 7:44 am

  Merhabalar. İmkanınız olursa, foveon x3 algılayıcılılar ve başta sigma sd quattro h olmak üzere sigma fotoğraf makineleri hakkında inceleme yazısı, imkanınız yoksa da en azından fikrinizi belirten bir makale yazabilirseniz sevinirim. Maalesef Türkçe yararlanabileceğim pek kaynak yok bu konuda. Alacağımdan değil de merakımdan… 🙂 Saygılar.

  • ErtOzt
   2017-03-10 at 8:09 am

   O Sigma’yı almayı düşünmüyorum ama Sigma DP2 Merrill incelemesi var burada biryerlerde, ona bakabilirsin belki.
   Bunlar:
   http://halkboyleistiyor.com/wp/?p=2641
   http://halkboyleistiyor.com/wp/?p=2624
   http://halkboyleistiyor.com/wp/?p=2608
   İncelemesini yaptığım aletleri satın alıyorum, o yüzden her markayı modeli almam biraz zor 🙂

   • Serhan
    2017-03-10 at 4:28 pm

    Teşekkür ederim. Dp2 Merill incelemesini daha önce okuduğumu hatırladım şimdi. Google arama sonuçlarında çıkmayınca (veya ben farketmedim) burada yok zannettim. Keşke geliştirseler foveon algılayıcılarını. Dia film mantığına benzer çalıştığı soyleniyor. Kafamda kavisli, foveon tipi tam cerçeve algılayıcısı ile 35mm gövdeye bütünleşik zeiss objektifi olan ütopik bir kompakt fotoğraf makinesi fikri beliriyor 🙂 Ne kadar gercek olur bilemem.

    • ErtOzt
     2017-03-10 at 4:57 pm

     Aslında Zeiss’e çok da gerek yok çünkü Sigma’nın Art lensleri süper.
     Faveon’un derdi 3 kat olması, bu yüzden alt katmanlara ışık çok az gidiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.