Pentax K-1, Piksel Kaydırmalı Çözünürlük, HDR modu ve M 28mm f2.8

K-1 üzerinde manuel lensleri denemeye devam ediyorum. Dün 50mm ve28mmler ile üçayakta fotoğraflar çekmiştim (ve eksi bilmemkaç derecede dondum, hasta oluyorum galiba). Bugün sabah 50mm karşılaştırmasını yayınlamıştım. 28mm yazısını yarına saklıyordum ama Piksel Kaydırmalı Çözünürlük (Pixel Shift Resolution) özelliğini gözlerimle görünce bugün paylaşayım dedim.

Herşeyden önce bu 28mm lens ilginçmiş. Elle odaklamayı beceremiyorum ama canlı önizlemeden odak yapınca:

Büyük hali için üzerine tıklayın. Bu f2.8’de çekildi. Mükemmel değil (özellikle kenarlara doğru kontrastlı köşelerde hafif halelenme ve CA var) ama çoook iyi. Ben rahatça f2.8’de kullanırım bu lensi. Sudan ucuz olduğu da düşünülürse (ya da öyle olması lazım, Türkiye’de saçma fiyatlara satanlar gördüm) süper performans. Aşağıdakiler en kenar, f4-f8 arası:

f4’te biraz bozulma var ama çok düzgün gene de, f8’de artık herhalde mükemmel. Orta bölgeyi vermiyorum çünkü f2.8’de bile çok iyiydi.

PİKSEL KAYDIRMA

K-1 titreşim azaltma özelliğini kullanarak bir kerede 4 fotoğraf çekiyor, bu her 4 fotoğrafta algılayıcıyı 1 piksel kaydırıyor. 4 çekim sonunda algılayıcı sola yukarı sağa ve aşağı olmak üzere birer piksel geziyor. Bunun avantajı şu: Bayer algılayıcılar renkleri ancak “tahmin” ediyorlar, algılayıcının gördüğü şey aslında grinin tonları. Pentax algılayıcıyı 4 kere gezdirerek her pikseli 4 kere okuyor.

Ya da biraz şekille anlatayım. Aşağıda Bayer algılayıcı var:

Yukarıda her gördüğünüz renk bir piksel. Mesela K-1’de o kutulardan 36,3 milyon tane var. Dikkat ederseniz aslında bir piksel sadece tek bir rengi görebiliyor! Peki sahnedeki doğru renkler nasıl işleniyor fotoğrafa? Her firma kendine göre bir algoritma geliştirmiş, bir pikseldeki gerçek rengi komşu pikselleri de okuyarak hesaplıyorlar.

Peki yukarıdaki algılayıcıyı her 4 yöne birer piksel kaydırırsanız ne olur? Her piksele mavi, yeşil ve kırmızı denk gelmez mi? 4 çekimde her piksele farklı renkler gelecek, ve sonuçta elimizde her bir piksel için her rengin bilgisi olacak.

Pentax’ta bu özellik K-3 II ile başladı, şimdi K-1’de de var. Olympus da benzer bir sistem kullanıyor ama Olympus algılayıcıyı yarım piksel 8 defa kaydırıyor, ve elinizde sonuç olarak daha fazla piksel oluyor. 16MP’lik EM5II yaklaşık 64MP veri üretiyor ama bunları 40MP JPEG’e indirgiyor çünkü 64MP’lik bilgi aslında biraz dağınık (ama 64MP RAW veriyor size). 20MPlik Olympuslar (PenF mesela) size 80MP RAW ve 50MP JPEG veriyor. Pentax piksel sayısını arttırmıyor ama renk bilgisi ve detay neredeyse mükemmel hale geliyor (çünkü Bayer algoritması kullanmaya gerek olmuyor).

Mesela, ilk başta gösterdiğim tenkeli fotoğraf yaklaşık 21MP (36’dan kestim). O 21MP’lik fotoğrafı 36MP’ye büyütünce:

Soldaki normal RAW sağdaki piksel kaydırmalı mod. Soldaki normal RAW dosyasında özellikle diyagonallerdeki kedi merdiveni efekti bariz, ayrıca gölgelerde daha fazla gürültü var. Sağdaki piksel kaydırmalı dosya çok daha temiz. Bakın burada 21MP dosyayı 36MP’ye büyüttüm.

Daha da zorlayıp 21MP’lik dosyayı 50MP’ye büyütelim mi? Aşağıdaki 11149 x 4484 piksellik fotoğraflar:

İşte beni vuran bu 50MP’lik fotoğraflar. Diyagonallerde neredeyse bozulma yok. Bakın bu her yönde %51 büyütmenin sonucu (piksel sayısı da yaklaşık %240 arttı). 36MP’lik tam dosyaya aynısını yaparsanız elinizde 87MP fotoğraf olacak! Durağan sahnelerde K-1 destan yazıyor, şaka değil gerçek bu. Bir de M 28mm f2.8’den daha keskin bir lens olsa herhalde… Lan Zeiss, yapsana şu abiye bir Otus?

Bir dandikliği var: Üçayakta çekeceksiniz ve sahnede hareketli birşey olmayacak. Yukarıdaki son fotoğraftaki bayrağa bakarsanız sağdaki piksel kaydırmalı fotoğrafta bayağı bozulmuş, çünkü 4 çekimi yapmak için bir süre geçiyor ve bu sürede bayrak hareket etmiş. Olmypus’ta da bu dert var.

Pentax K-1’de hareketli cisimleri bir şekilde hallettiğini söylüyor. Gerçekten de bu modda “hareketi yok et” tarzı bir seçenek de var, yalnız deniz çekimlerinde idare etse de orjinal fotoğraftaki gibi olmadı:

Soldaki normal RAW, ortadaki piksel kaydırma (hareket düzeltme kapalı), sağdaki piksel kaydırma (piksel kaydırma açık)

Ortadaki fotoğrafta 4 ayrı fotoğraf üstüste olduğu için deniz iğrenç görünüyor. En sağda Pentax bunu düzeltmeye çalışıyor ama en soldaki normal dosya kadar iyi değil gene de. Bunu bilerek çekmek lazım. Bir çözüm: Bir normal RAW çekin bir de piksel kaydırmalı, sonra bu ikisini birleştirip denizi normal RAW dosyasından alın (Photoshop’ta birleştirin). İdeal çözüm değil ama bazen idare eder.

Bir de başka birşey: Çektiğiniz sahnede çok acaip renk yoksa ve fotoğrafı büyütmeyecekseniz piksel kaydırma yöntemi size aman aman fazla detay vermiyor. Yani veriyor ama çok büyük (gerçekten büyük) basmayacaksanız farkı görmek zor, diğer yandan gölgelerde gürültü ve kumlanmanın olmaması daha belirgin.

K-1 HDR MODU

K-1 incelemesinde HDR modunu pek beğenmediğini söylemiştim. İşte sebebi:

Normal
HDR modu 1
HDR modu 2
HDR modu 3
HDR modu 4

Gerçeğe en yakını 1. mod ama o da pek hoş durmuyor. Hele 3. mod iyice uyuz Instagram efekti gibi duruyor ki K-1 gibi ciddi bir makineye yakışmıyor. Neyse ki Pentax’ın verdiği yazılımı kullanarak RAW dosyalarını alabiliyorsunuz (HDR modunda 3 fotoğraf çekiyor K-1), sonradan istediğiniz gibi HDR yapın.

Bu kadar işte.


SON SICAK

Kola veya benzeri gazlı içecekleri diyabet, obezite gibi rezil hastalıklara sebep olduğunu duymuştunuz değil mi? Duymadıysanız (ve İngilizceniz varsa) buraya bakın: https://www.nytimes.com/2015/08/14/opinion/coke-tries-to-sugarcoat-the-truth-on-calories.html?mwrsm=Email

Türkçesi için translate.google.com’a başvurun. Gene de özeti şu: Kola veya diğer gazlı içecekler sağlığınızın içine ediyor ve bu adamların parayla şişirdikleri diyetisyan veya araştırmacılar sürekli ortalıkta lobi faaliyeti yürütüyor.1990lara göre bu içeceklerin satışı ciddi düşmüş, bence bunlar sigarayla aynı muameleyi görmeliler. Reklamları yasaklanmalı ve üzerlerine “bu içecek sizi öldürür ya da süründürür” yazmalı.


 

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

6 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
Suat

İş dönüp dolaşıp lense geliyor desenize 🙂 Var mı ufukta yeni lenslere dair haberler?

Murat

Değerli bilgi ve deneyimlerinizden dolayı teşekkür ederim. Pentax ve olmypus daki yöntemler gerçekten çok zekice bir fikir eğer işlem hızlılığı artarsa hareketli sahnelerde oluşan sorun çözülmüş olur. Aklıma takılan kameraların da yazılımları geliştiricilere açılsa daha iyi sonuçlar ortaya çıkar. Hatta mevcut kameralar ile ortaya çok daha iyi fotoğraflar daha iyi videolar ortaya çıkacaktır. Basit bir örnek verebilirim Xiaomi yi aksiyon kamerası kullandım. Yazılım üzerinde değişiklerle ile 2k video çekme olanağı ortaya çıktı. Başka olarak video çekimde daha fazla veri oranı artı örnek 20mbps değerinden 35 gibi bir değere yükseltebiliyorsun. Örnek olarak bir tane var sanırım canon da bilmiyorum biliyor musunuz?… Daha fazla »

Omardaing

Bu yazıdan sonra 150TL lik M 28mm F:2.8 lensin fiyatı 400TL olur 🙂 🙂
Pentaxforum’da çok beğenilen bir lens değil aslında. M 50mm F:1.7 ise yere göre sığdırılamıyor. Tam kare makine olunca gerçek daha iyi anlaşılıyor.
Tabi yine dönüp dolaşıp lens kıtlığına geliyoruz. Canon, Nikon olsa belkide almak aklımızdan geçmez bu lensleri 🙂