Pentax K-1 ve Takumar 17mm f4 balık gözü

K1’de elimdeki manuel lensleri denemeye devam ediyorum. Bu yazıda çok kısaca SMC Takumar 17mm f4’ü göstereceğim.

Bu lens, o zamanın lensleri gibi, tamamen metal ve camdan oluşmuş. Herşey manuel, yani Pentax’ın “M” serisi gibi kullanılıyor (yeşil düğme sizi bekliyor). En açık diyaframda pek iyi değil ama ufak boyutta fotoğraflarda kullanılabilir. Bence anca f8’de iyileşiyor, f11’de biraz daha iyi. Lens tam karede diyagonalde 180 dereceyi görüyor (yatayda değil, sol alt köşeden sağ üst köşeye 180 derece).

K1’in JPEGleri pek de matah değil zaten, bu lens de çok keskin birşey olmayınca RAW dosyasından düzeltmek mecburi gibi birşey.

JPEG (F11):

IMGP3691

RAW (F11):

IMGP3691_1

 

JPEG (F8):

IMGP3692

RAW (F8):

IMGP3692_1

Bir de geometrik olarak düzeltilmemiş, minimum odak mesafesinden çekim:

IMGP3710_1

RAW dosyalarını biraz gıdıklayınca fena sonuç da almıyorsunuz. Tahminen APSC’de daha da iyi olur (ama 180 dereceden daha az açıyı kapsayacak doğal olarak).

Oympus’un 8mm f1.8’i ya da Canon’un 15mm f2.8’i gibi performans beklemezseniz bence eğlenceli bir lens çünkü ufak ve pahalı da değil.

 

 

 

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
Akın AKTAS

Merhaba.
Bazı fotoğraflar flickr sitesine yüklenmiş. Bazı iş bilgisayarlarının internetin de ( örnek bizim işyeri 🙂 ) bu tarz sosyal medya denen siteler yasaklı olduğu için resimler görülmüyor. Haliyle bizde okurken acaba orada ne resmi var ki, ne anlatılıyor diye merakta kalıyoruz. O nedenle resimleriflickr gibi sitelerden linkle vermezseniz sevinirim. ( İnşallah konuyu anlatabilmişimdir diyorum kendimce )