Önceki iki yazıya yanıt, Canon 760D yorumları, Canon 24-70mm f4 L IS ve Sigma 24-105mm OS Art karşılaştırması

Önce “bu fotoğraf neyle çekildi“nin cevabı: Canon 760D.

iso25600-12mp

Canon 760D

760D beni gerçekten şaşırttı. 24MP’lik algılayıcı, bir önceki 18MP’ye göre belirgin bir gelişme göstermiş. Hem dinamik aralık hem yüksek ISO başarımı açısından Canon bu algılayıcısını çok geliştirmiş. Yukarıdaki fotoğraf f5, 1/80 ve ISO25600’de çekildi. Gürültü/kumlanma var ama rahatsız edici değil, ve renkler birebir doğru. ISO25600 için çok iyi. Buradan hareketle, 80D ve 5DMarkIV’ün daha da iyi olacağını düşünüyorum. 18MPlik Canon bile yüksek ISO’da Sony 24MP’den geride değildi. 10larca örnek verdim bu sitede, yani test sitelerindeki rakamlara bakıp konuşmuyorum. Bu Canon 24MP A6000’den de iyi gibi geldi bana yüksek ISO konusunda (NEX7’den daha iyi olduğu kesin, yanyana koyup denedim oradan biliyorum). Dinamik aralık konusunda da 18MPlik eski algılayıcıdan fersah fersah ileride, NEX7’ye yakın (NEX7’deki RAW sıkıştırmadan da kaynaklanıyor olabilir). Gölgeleri 18MPye göre çok daha rahat açıyorum.

Odaklama konusundan daha önce bahsetmiştim. Faz bazlı sistemler yapıları gereği odak hatasına açıklar, kontrast bazlı sistemler tekli odaklamada çok daha başarılı (doğruluk açısından). 760D’yi alalı 2 haftayı geçti. Rahatça diyebilirim ki, fotoğraf çekerken “ulan odağı yakaladı mı acaba?” diye düşünmüyorum artık. 5DMarkII ve hatta 5DMarkIII’te bile bu korku vardı içimde, D800’de de aynı şekilde. Bir önceki Canon 7D’mde de benzer şeyleri düşünüyorum çekerken. 760D sözde 7D’deki odak sistemini kullanıyor (19 çapraz odak noktası) ama tekli odaklamada çok daha doğru odaklıyor. Sürekli odaklamada 7D biraz daha hızlı gibiydi diye hatırlıyorum, ama 7D ile yanyana da koymadım açıkçası.

Gövde kalitesi olarak önceden kullandığım 450D ve 550D’den çok daha iyi, ergonomisi de daha iyi kesinlikle. Üst taraftaki LCD ekran, iki tekerlek ve büyük sayılabilecek (elime çok iyi oturuyor) tutma bölgesi, ve dokunmatik hareketli ekran… Dokunmatik hareketli ekranı düşündüğümden çok kullandım. Menüde ayar değiştirirken bile çok faydalı.

NFC/WiFi var mesela, Canon’dan pek beklenmeyecek hareket 🙂

Sonuçta, 760D’yi çok beğendim. Ve 80D almaya karar verdim 🙂 Neden? En büyük sebebi Oslo’da kışa girmemiz, biraz daha yağmur korumalı makine lazım bana. Ayrıca Dual-Pixel ve daha da geliştirilmiş algılayıcıyı da merak ediyorum. Yoksa çok şikayet edecek şey yok 760D’de.

Çok detaylı bir inceleme yazmaya zamanım yok ne yazık ki. Elinizde Canon 650D gibi bir makine varsa bile 760D’ye geçmeye değer diye düşünüyorum. Hatta 60D’den bile geçerdim ben. 60D’nin gövdesi biraz daha sağlam ve ergonomisi de biraz daha iyi, bir de perde hızı 1/8000’e çıkıyor, ama geri kalan özelliklerde 760D’yi tercih ederim. Hareketli dokunmatik ekran, daha iyi odaklama sistemi, WiFi/NFC, daha iyi algılayıcı, HDR video (ki bu da ilginç)…

Canon 24-70mm f4 L IS ve Sigma 24-105mm f4 OS Art

Önceki yazının sonucu:

Ne yazık ki buraya fotoğrafları koymayacağım çünkü gerçekten zamanım çok dar. Sadece yazarak anlatacağım, idare edin.

Bu lensleri tam karede denemedim, sadece 760D üzerinde denedim, dolayısıyla tam karede kenar performansları konusunda yorum yapamıyorum.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ortadaki Sigma Art

Sigma’nın Art serisinde kötü lens yok galiba. İncelemelere ve kullanıcı yorumlarına bakarsak hem optik hem malzeme kalitesi hem odaklama doğruluğu açısından bu lensler çok iyi. Galiba en çok şikayet edilen lens ilk Art olan Sigma 35mm f1.4 Art. Bu lens bazen yanlış odaklayabiliyor diyorlar (ki şikayet etmeyen de var). Ben şahsen kullanmadığım için doğru ya da yanlış diyemem.

Art serisiyle ilgili ilginç bir gerçek de şu: Sigma kesinlikle malzemeden çalmıyor. DSLRlara çıkan Art serisi lensler sağlam, ağır ve büyük. En büyük örnekleri 50mm f1.4 Art ve 150-600mm Art.

Sigma 24-105mm f4 OS Art da aynen böyle: Ağır, büyük, malzeme kalitesi çok çok iyi, optiği çok iyi.

Aha söyledim! Optiği çok iyi! Daha da uzun yazmaya gerek yok! Canon 24-70mm f4 L IS zaten çok keskin bir lenstir. Sigma ile bunu yanyana koyarak 24mm 50mm 70mm’de f4, 5.6 ve f8’de örnekler çektim. Sonuç şu: Neredeyse birebir aynılar! Bazı yerlerde Sigma daha iyi, bazı yerlerde Canon. Fark yok gibi birşey ki bu Sigma için büyük başarı. En bariz fark 70mm f4’teydi: Canon biraz daha keskin ve daha kontrastlı. f5.6’de fark sıfır oluyor gene. Sigma’nın 105mm avantajı var, Canon’da toz-nem koruma ve makro modu var. Ve Canon biraz daha ufak ve hafif. Daha önce Canon’un 24-105mm f4 L IS’ini de kullanmıştım (ilk versiyon, elimden 3 farklı lens geçti), bu Sigma lens kesinlikle optik olarak o Canon’dan iyi (24-105’ten yani). Yeni Canon 24-105mm L IS II daha iyi diyorlar, kendim denemedim o lensi.

Bu yüzden yukarıdaki 3lü arasından Canon’u tercih edeceğim galiba. Artık “ufak ve hafif” kıstası benim için önemli. 105mm avantajını göz ardı edip Sigma’yı satacağım. Tokina da gidecek, Canon kalacak.

Diğer sebep de bu:

img_2653_2

Sizce yukarıdaki ne? Odun vs.. değil: Kurumuş muzun kabuğu! Canon 24-70mm F4 L IS’in makro modunda çektim. Sigma en fazla bu kadar yaklaşıyor:

muz-sigma

Ki aslında Sigma açısından bu bile iyi çünkü 24-70mm f2.8 lensler bu kadar da yaklaşamıyor, ama Canon 24-70mm F4 L IS makro konusunda başka bir dünyada.

 

12
Aşağıdaki kutuya yorum yazabilirsiniz

avatar
1200
4 Yorumlar
8 Yorumlara yanıtlar
0 İzleyenler
 
Popüler yorumlar
Hottest comment thread
5 Comment authors
ErtOztCemil BarmanbekOmardaingHasan ÇUKURMehmet Güneş Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Kayıt ol  
En yeni En eski
Notify of
Mehmet Güneş
Guest
Mehmet Güneş

Üstad, Canon 80 d ile ilgili detaylı inceleme yazısı yayınlamayı düşünüyormusunuz? Bence iyi olur.

Hasan ÇUKUR
Guest
Hasan ÇUKUR

Merhaba sizce EM-5’ten geçmeye değer mi 760d’ye?

Mehmet Güneş
Guest
Mehmet Güneş

Üstad, 760D gövdeye kit lens yerine 24-105 f: 3.6-5.6 objektif takıp devamlı lens olarak kullansak.
Ne dersiniz?
Bu konuda Youtube’de Tahir Yıldız’ın 760D yi tanıtan videosunu izledim. Fotografları bu lensle çekti. Lensten çok hızlı ve kaliteli diye bahsetti. Ayrıca tak-gez lens olarak ideal olduğunu söyledi.
Lensi inceledim. Sadece tam kare gövdelere değil, APSC gövdelere de uygun.

Cemil Barmanbek
Guest
Cemil Barmanbek

Merhabalar, Fotoğraf sektörü amatörler için tuzaklarla dolu, Canon ve Olympus bu alanda en çok güvendiğim 2 marka, Sony,Fuji ve çok az Nikon denedim, Şuna anlam veremiyorum Sony sensor testlerde (DxO mesela) mükemmel ancak A7r de A7ii de yüksek isoda Canon 6D karşısında çok zayıf benim testlerime göre, Sonuçlara bakıyorum ben mi yanlış bir şey yapıyorum diye kendime soruyorum ama hep aynı sonuç, Örneğin şimdi Canon 80D yi merak ediyorum, İncelemelere baktığımda sanki Sony karşında çağ dışı gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor, (keskinlik vs) Ama sizin yukarıdaki örneğe bakınca bile canon tercihine ilerliyorum, İki konuda yorumunuzu almak isterim, 80D(yada denediğiniz 760D)… Daha fazla »