Photokina 2016 Haberleri (ve enivici vokke)

Bir neslin “enivici vokke” diye öğrendiği “Smooth Criminal”i hatırlayan var mı? Seyretmeyen varsa seyretsin:

Bazı insanlar gerçekten yetenekleri olduğu için bulundukları yere geliyor. Zamanında Smooth Criminal’i “söz bile yok ne lan bu?” diye eleştiren ben, şu anda “meşhur” olan şarkılara bakıp kafayı yiyorum.

1436
Kayıt sırasında bazen durmak zorunda kalıyordum. Şarkı sözleri o kadar derindi ki, beni gözyaşları içinde bırakıyorlardı…Sözler: Çalış çalış çalış, çalış çalış çalış, beni görüyorsun ben, çalış çalış çalış, çalış çalış çalış

Smooth Criminal’den çoook önce “Beat It”i hatırlıyorum. Şarkıyı ilk dinlediğimde pek çekmemişti beni, sonra bir şekilde klibini gördüm bir yerlerde. 80li yılların ortasıydı galiba, ben de 8-10 yaşında birşeydim o zamanlar. Klibi gördükten sonra kanım ısındı Jackson oğlanına 🙂

Bu kliple ilgili birçok efsane ortaya atıldı. Gerçek çete elemanlarını çağırmışlar çekime, aralarında olay çıkınca daha ilk gün heriflerle çekimleri yapıp göndermişler (klipte sonlara doğru olan büyük dansta, dans etmeyenler gerçek çete elemanları), sonraki günler dansçılarla devam etmişler çekimlere mesela (klibin yönetmeninin röportajında görmüştüm). Bir diğer efsane de soloyu atan Eddie Van Halen’in kayıt sırasında sarhoş ve sinirli olduğu ve stüdyodaki birine “f.ck off” diye bağırdığı ve bunun kaydedildiği, sonradan bu kısmın tam silinemediği falan rivayet edilmişti (şarkının 2 dakika 45. saniyesi civarındaki ses) ama sonradan anlaşıldı ki Michael Jackson o kısmı davulla kendi yapmış). Gene bir efsane (sonradan doğrulandı), Eddie Van Halen soloyu atarken monitör hoparlörler ateş almış! Stüdyodaki elemanlar “oha süper solo lan bu” diye birbirlerine bakarlarken teknisyenler koşup hoparlörleri söndürmüş (elektrik arızası tabii ki…).

Beat It’in bir başarısı var: MTV’deki siyahi şarkıcılara uygulanan gizli ambargoyu kırması! 1983’te Beat It ve Billie Jean o kadar popüler olmuştu ki MTV artık bunu yayınlamaya “mecbur” kaldı. Bakın 83 diyorum, 50ler 60lar değil. Amerika’daki siyah karşıtlığı bugün bile devam ediyor bazı kesimlerde.

Jackson’un video kliplerinde oynayan dansçıların hepsi mükemmel değil. Hatta gözünüzü Michael’dan biraz uzağa çevirirseniz “komik” sayılabilecek şekilde dans edenler bile var. Buna rağmen gözünüz rahatsız olmuyor hiçbir zaman. Mesela yukarıdaki “Beat It”te 4.40 civarına gidin, Jackson’un arkasındaki beyaz elemanın hemen sol tarafındaki uzun elemanı seyredin. Nereye döneceğini bile şaşırıyor bir an 🙂 Ama kim takar? Danslar, müzik, hepsi eğlenceli.

smooth-criminal_28299 eni-veci-vokke_129396 eni-vici-vokke-i168458-1200x630

tumblr_nft5ph82e41t9vyf3o1_1280

BU SENENİN CİCİLERİ

Bu seneki Photokina (ve biraz öncesinde) birçok firma yeni ürünlerini duyurdu. Bazıları bekleniyordu, bazıları da sürpriz olarak geldi (mesela Panasonic’in Leica lensleri).

Firma firma neler duyuruldu, kısaca özetleyelim. Önce daha az bilinen/beklenen aletler, sonlara doğruysa bu senenin flaş transferleri:

METZ

M400: Alman firması Metz, ufak m400’ü duyurdu. Bu bence önemli çünkü firma açık açık “ufak sistemleri daha çok destekleyeceğiz” diyor bu flaşla. Daha önce de ufak flaşları vardı ama artık Metz bu flaşın duyurusunda “aynasız makineler için” diyor açıkça. Teknik özellikleri kısaca: 24-105mm kapsama alanı, dahili aparat ile 12mm’ye ışık sağlayabilme, kafası sağa sola arkaya vs.. dönebiliyor, arkada OLED ekran, ISO100’de GN40 kapsama alanı, HSS ve FP desteği, video için 100 lux LED ışık (6 kademeli ayar), Canon Nikon ve m4/3lerde tetikleme ve tetiklenme (master ve slave) kablosuz flaş özelliği, Pentax ve Sony’de uzaktan tetiklenme (slave), Fuji’de sadece makinede otomatik flaş özelliği.

metz400 metz400-2 metz400-3

VOIGTLANDER

58mm f1.4 Nokton SL II S (Nikon F için): Bu lensin “N” versiyonu piyasadaydı zaten (artık satılmıyor galiba ama), şimdi buna bir çip eklemişler böylece Nikon AI-S lensler gibi olmuş. Optik olarak değişmemiş, sadece eski Nikon AI-S lenslere benzetmişler görünüş olarak. Bir de önünde gri halka var artık (adı bile varmış o halkanın: “Sakijiro”). 58mm açısını ben 50mm’den daha fazla seviyorum çünkü APSC gövdelerde 87mm’ye denk geliyor ki portreye daha uygun bence. 50mm lensler APSC’de 75mm, o da kötü değil ama keşke firmalar 55-58mm’ye yönelseler artık, aradaki (75-85mm) 10mm az gibi görünse de…

1-4-sl-ii-s-lens-for-nikon-f-mount4
Sakijiro Sakijiro Sakijiro Sakijiro Sakijiro… Çok söyleyince anlamını kaybediyor… Gerçi anlamını zaten bilmiyorum, tahminen bir Japon’un adıdır.

ZEISS

Loxia 85mm f2.4: Sony’yi coşturan firma Zeiss, bir Loxia ile daha karşımızda. Çok birşey yazmaya gerek yok açıkçası, Zeiss isteyen ne olduğunu biliyordur. 1399$.

zeiss-85mm

Şimdi aklıma bir soru geliyor: f2.4 diyaframlı bir lense bu kadar para verilir mi!!! (Panasonic Leica 42.5mm f1.2 OIS için söylenen laflardan biri 🙂 ).

SIGMA

Yeni Art serisi objektifler: Sigma deyince artık herkesin aklına “Art” geliyor. 35mm f1.4 ve 50mm f1.4 Art ile “başka lens kullanmam abi” diyen Canikoncuları bile kandıran Sigma, şimdi uzun zamandır beklenen 85mm f1.4 Art ve 500mm f4 Art Sport duyurdu. Yalnız ek olarak fazla haberi duyulmayan 12-24mm f4 Art da duyurdu. 85mm 1199$, 12-24mm 1599$, 500mm 5999$’dan girecek piyasaya. İlk aşamada sadece Canon, Nikon ve Sigma bayonetlere çıkacakmışlar. 500mm’de toz/nem geçirmez yapı var.

Bir de ilginç bilgi: Sigma’ya göre DSLR lensi satışları 2012’den beri %40 düşmüş, ama Sİgma’nın lens satışları %27 artmış. Bu bile Art serisinin başarısını gösteriyor (özellikle 50mm).

sigma-85mm-art sigma-1224mm-art sigma-500mm-art

GOPRO

Hero 5 Black ve Hero 5 Session: Her 4 Black yenilendi, adı Hero 5 Black oldu. Bu Black versiyonda 2″ dokunmatik ekran, GPS, sesli kontrol imkanı, koruma kılıfsız yaklaşık 10 metreye inebilme imkanı var. 12MP RAW ve JPEG fotoğraf çekebiliyor, 4K @30p ve 1080p @120 video çekebiliyor, “geniş dinamik aralıklı video” özelliği var (HDR değil, WDR diyelim), elektronik titreşim azaltma özelliği var. Şimdi bu özelliklerin birçoğu aslında Garmin ve Sony’nin yeni ürünlerinde var bile, hatta Sony galiba sonraki nesilde mekanik titreşim azaltmaya bile geçiyor. İlginçtir, fiyatı 400$’a çekmişler ki artık rakiplerin baskısını hissediyor demek ki GoPro (geçen aylarda bayağı insan çıkarmıştı işten zaten).

Hero 5 Session’da da 4K @30p video var, ama “geniş dinamik aralıklı video” çekemiyor, algılayıcı biraz daha ufak (10MP fotoğraf çekiyor ve RAW yok), arka ekran yok, GPS yok.

GoPro Plus diye de bir servis duyurdular. Bu servise ayda 5$ ödüyorsunuz, böylece GoPro aksesuarlarında %20 indirim ve bulut ağda fotoğraf/video depolama imkanınız oluyor. Eve geri döndüğünüzde aleti internete bağlarsanız aletteki fotoğraflar/videolar buluta yüklenecek, böylece bunlara heryerden ulaşma imkanınız olacak. Bakalım tutacak mı bu…

goprolar

Karma: Bu alet bir insansız hava aracı. GoPro’nun ilk denemesi bu. Ayakları ve iniş takımı katlanabildiği için pratik bir şekilde ufak sayılabilecek bir çantada taşınabiliyor (kendi çantasıyla geliyor zaten).

3 akslı Gimball tarzı titreşim azaltma sistemiyle geliyor. Bu sistemi içeren parça araçtan ayrılıp elde taşınabiliyor (GoPro kameranızı takıp elinizde gezebilirsiniz böylece). Kendi kumandasıyla geliyor (ekranlı), ayrıca başka bir telefona/tablete de görüntü aktarabiliyor.

karma
O arkadaki var ya, sen evet sen! Bu elimdeki sana gi…..
karma-2
Fiyata şimdilik GoPro makine dahil değil.

karma-3

karma-5

SONY

A99 II: DPReview’da Photokina ile ilgili haberler içinde en çok yorum gelen konu oldu bu galiba. Kısaca, A7R II’nin içini çıkarıp A77’ye sokmuşlar (ilk A99’dan %8 daha ufak gövde), ve odaklama sistemini geliştirmişler gibi düşünün. Menü sistemini bile “biraz” düzeltmiş Sony ama henüz nasıl düzelttiklerini göremedim. 79 odak noktası var (faz bazlı), bunların ortadaki 15 tanesi çapraz tip, geri kalanı yatay tip. Algılayıcı üzerinde 399 adet odak noktası var, bu noktalar düşey tip. Sony diyor ki: 79 nokta ve 399 noktanın birleştiği noktalar “hibrit çapraz” gibi çalışıyor. -4EV’ye kadar odaklama yapabiliyor diyor Sony. Saniyede 12 kare çekebiliyor ama bu modda ekranda çekimi canlı olarak göremiyorsunuz, ekranda çekimi canlı görmek için çekim hızını 8’e düşürmeniz gerekiyor. Ekran dokunmatik değil. Canon’un 7DMarkII ile getirdiği “anti-flicker” teknolojisi de var alette. 5 akslı titreşim azaltması var, 2 SD kart yuvası var, 100 Mbps’de 4K video çekimi var (EM1 II’de 235Mbps, Panasoniclerde 200 Mbps ama Sony’deki sıkıştırma XAVC-S, belki bu sıkıştırma bu dezavantajı gideriyordur). 4K videoyu algılayıcının tamamıyla veya Super 35mm modunda çekebiliyor, HDMI’dan 4:2:2 çıktı verebiliyor ve Slog2/Slog3 profilleri mevcut. Perde ömrü 300 000’e çıkarılmış. 3200$.

a99ii

CANON

EOS-M5 ve 18-150mm IS STM: Photokina’dan önce duyurulmuş olsa da, duyurulma tarihi yakın olduğundan buraya aldım. Canon aynasız sisteme biraz geç geçti, ve uzun süre çok fazla yatırım yapmadı. EOS-M, bildiğin EOS650D’nin kompakt hali gibiydi. Dokunmatik ekranı, iyi bir video kalitesi, sessiz sayılabilecek ve titreşimsiz perdesi, 18MP APSC algılayıcısı ve standart Canon EOS sistemiyle tam uyumluluğu vardı (flaşlar, uzaktan kumanda vs..). EF lenslerin takılabilmesi için satılan adaptör de Sony ve Olympus adaptörlerden çok daha ucuz. Şu ana kadar EOS-M bayonetli lensler sınırlı sayıda (ama hepsi çok yüksek optik kaliteye sahip, özellikle 22mm f2.0) piyasaya çıktı. Sonradan gelen EOS-M2 ve M3 de büyük gelişmeyle gelmediler.

Şimdi EOS-M5 ile Canon bu rüzgarı çevirmek istiyor. EOS-M5’te 80D’deki başarılı 24MP APSC algılayıcı var, elektronik bakaç piyasadaki iyi modellerde olanlarla aynı, hareketli dokunmatik ekranı var, Dual Pixel teknolojisi var, 1080p’de 60 kare çekebiliyor (video), otomatik odaklamayla saniyede 7 kare, odak kilitli olarak 9 kare çekebiliyor. WiFi var, ergonomisi iyi duruyor (çift tekerlekli, birçok tuş vs..). 15-45mm IS STM ile beraber 1.099$, tek gövde 979$.

eosm5-2
Fotoğraf theverge.com’dan alınma.

18-150mm IS STM de duyuruldu EOS-M5’le beraler. Klasik gez-dolaş lensi.

5D Mark IV, 24-105mm L IS II, 16-35mm f2.8 L III: Bunlar Ağustos’ta çıktı. Şimdiye kadar yeterince şey öğrenmişsinizdir o yüzden buraya almıyorum.

NIKON

Keymission 360, 170 ve 80: Bunlar aksiyon kameraları. 360 modeli 360×360 derece video ve fotoğraf çekebiliyor. 2 tarafında 2şer adet 1/2,3″ 20MP algılayıcı ve 2 tane 194 derece görebilen lensi var, 4K video çekebiliyor (24p), Micro SD kart kullanıyor, WiFi NFC Bluetooth var, 10 metreye kadar su geçirmiyor (kılıfa gerek olmadan), 1 saat video ya da 120 fotoğraf pil ömrü vari pili değiştirilebiliyor.. 500$’a piyasaya çıkacak (Ekim).

170 modeli standart aksiyon modeli. 12MP 1/2.3″ algılayıcısı var, 4K videosu var (30p), saniyede 120 kare HD video çekebiliyor, gene 10 metre suya dayanıklı (kılıfsız), Wifi ve Bluetooth var. Nikon pil haznesi de satacakmış, bunu 170’e ekleyip pil ömrünü uzatabileceksiniz. Fiyat 400$ olacak.

80 modeli en basit model. LCD ekranı var, önde 12MP arkada 5MP algılayıcı var, WiFi var, 1 metreye kadar su geçirmez. Boynunuza asıp gezdirmek amaçlı diyor Nikon. Pili değiştirilemiyor. Mesele şu ki, fiyatı 280$ ve bu fiyata 20$ ekleyip GoPro 5 Hero Session almak mümkün.

keymission360

keymission170

keymission80

JK Imaging

Kodak Pixpro 4KVR360: Kodak ismini satın alan JK Imaging de 360 derecelik yeni makinesini duyurdu. 4K video çekebiliyor, üst tarafında LCD dot matriks ekran var (ayar değiştirmek için sadece), bir tarafında 155 derece diğerinde 234 derecelik iki lens var, iki adet 20MP algılayıcı var. 27MPlik tam dairesel (360×360 derece) fotoğraf üretebiliyor. İstenirse 155 derecelik kameradan “normal” 4K video çekilebiliyor. Stereo mikrofonu var ama harici mikrofon da takılabiliyor. Wifi NFC Bluetooth var. 2017 Ocak’ta 5000$ civarında çıkacakmış. Bence Nikon’un Keynote 360 makinesinden daha iyi (en azından kağıt üzerinde).

kodak_4kvr360_side_button_pathb kodak-4kvr360_diagonal_logo_pathb

SANDISK

1TB SDXC SD kartı: Sandisk (aslında Western Digital) 1TB kartını tanıttı. Henüz hızını öğrenemedim ama, 1TB dehşet. 64MB kartlar 15 sene önce falan gelmişti galiba. Vay be…

sandisk-1tb

YI (YOUNG INNOVATORS)

Çinli bir firma bu YI. m4/3 uyumlu gövde ve lenslerini duyurdular Photokina’da.

YI M1: 20MP Sony m4/3 algılayıcı var, 4K video çekebiliyor (30p), 3″ dokunmatik ekranı var ve ayarların çoğu bu ekrandan yapılıyor (makinede sadece 2 fiziksel ayar düğmesi var). 12-40mm f3.5-5.6 ve 42.5mm f1.8 lenslerle gelecek ilk etapta. Bayonet standart m4/3 olduğu için tüm m4/3 lenslerle uyumlu. 12-40mm lens ile 330$, iki lensli kit 450$ olacakmış.

yi-m1-2 yi-m1-1

Alet çok hızlı değil, odaklaması da biraz yavaşmış ama bu fiyata 4K video çeken fotoğraf makinesi yok galiba. Bakalım nasıl olacak.

FLAŞ SİSTEMLERİ: PROFOTO VE POCKET WIZARD

Buna ayrıca bir başlık açtım çünkü ProFoto Sony sistemini, Pocket Wizard da m4/3 sistemini desteklemeye başladı. Bu şu demek: Aynasızların piyasada ciddi bir hacmi var. Bu iki firma şimdiye kadar sadece Canikon destekliyordu, şimdi Sony ve m4/3 sistemine de geldiler. Şimdilik destek verilen makine ve ürün sayısı az ama zamanla artacak bu.

OLYMPUS

Olympus bu sene Photokina’ya sağlam geldi diye düşünüyorum (E-PL8 biraz zayıf görünse de). 3 sağlam lens, 1 toz/nem geçirmez flaş, 1 mükemmel gövde ve 1 ortalama gövde tanıttılar.

E-M1 II: Orjinal E-M1 çok popüler oldu, Olympus bu alet geliştirip EM1 II’yi duyurdu. 20MP m4/3 algılayıcısı var (AA filtresiz). Olympus bunu biz geliştirdik diyor, Pen F’teki algılayıcının aynısı değilmiş ve üst yöneticilerden biri “bu algılayıcı şu anda piyasada olan APSC algılayıcılardan daha iyi” dedi. Bu ne demek bilmiyorum, neyi daha iyi onu da söylemedi (ISO6400’den sonra performans olarak APSCler gibi diyordu bir Olympus yöneticisi). Makine çıksın o zaman göreceğiz, karşılaştırmalı testler görmeden hemen atlamamak lazım böyle iddialara. Her neyse, 50MP çekim olanağı var (ama elde çekim modu henüz yok, galiba bellenim ile gelecek sonradan), otomatik odaklama sistemi EM1’e göre geliştirilmiş. Artık 121 çapraz faz bazlı odak noktası var ve bu noktalar EM1’den daha geniş bir alana yayılmışlar. Olympus yeni odaklama sistemine o kadar güveniyor ki makine odağı koruyarak saniyede 18 kare RAW çekebiliyor!!! Odağı kilitlerseniz bu hız saniyede 60 kareye çıkıyor. DCI 4K video çekiyor (236 Mbps), çift UHS-II SD kart var, yeni titreşim azaltma sistemi tek başına 5.5 durağa kadar, yeni 12-100mm f4 Pro IS ile 6.5 durağa kadar titreşim azaltma sağlıyor!!! Olympus’a göre 6.5’un üzerine de çıkmak mümkün ama dünyanın dönüş hızı bunu sınırlıyor 🙂 Eğer ciddiyseler gerçekten çok ilginç bir bilgi. Yeni bir pil kullanılmış makinede ama henüz pil ömrünü göremedim. Fiziksel olarak bu pil öncekinden daha büyük. Wifi zaten klasik artık.

Açıkçası beklediğime yakın bir alet geldi. Eğer 24-28MP APSCler kadar performans verirse (iddia edildiği gibi) 1400$ civarlarında bir fiyat normal diye düşünüyorum. “Ama algılayıcısı ufak” diyenlere şunu okumalarını tavsiye ederim.

em1-ii-1

em1-ii-2

E-PL8: E-PL7’yi retro yapmışlar 🙂 Özeti bu.

epl8-1 epl8

12-100mm f4 Pro IS, 25mm f1.2 Pro, 30mm f3.5: Olympus’un “Pro” serisi Canon’un L serisi gibi, en üst seviye lenslerini anlatıyor. Bunlar metal kasalı, toz/nem geçirmez, yüksek optik performanslı ve sağlam lensler. Yeni 12-100mm f4 Pro IS 35mm’de 24-200mm aralığı kapsıyor, f4 sabit diyaframı var, ve bu aralıkta Olympus lensler için bir ilk olan “IS”, yani titreşim azaltma sistemiyle geliyor (daha önce sadece 300mm f4 Pro’da IS vardı). Bu lensle EM1 II’yi beraber kullanırsanız 6.5 durağa kadar avantaj sağlayacakmış. Eğer 12-40mm f2.8 gibi performans verirse (beklemiyorum ama, eğer verirse) çok popüler olacak bence.

25mm f1.2 Pro bu aralıkta otomatik odaklama yapabilen bu kadar geniş diyaframlı 3. lens galiba (Canon 50mm f1.0L, Canon 50mm f1.2L ilk ikisi).

30mm f3.5 da biraz ilginç çünkü 1.25x büyütme veriyor. Bu aralıktaki makro lensler ufak ürünleri çekmek ve kitap/tablo kopyalamak gibi işlerde sıkça tercih ediliyor.

m25mmf12_stand_mf m12-100mmf4_stand_mf m30mmf35

FL-900R Flaş: Bu flaş ISO100’de 58GN veriyor. 24-200mm aralıkta hizmet verebiliyor (dahili filtreyle 14mm’ye kadar iniyor), toz/nem geçirmez yapısı var, -10 dereceye kadar çekim yapabiliyor, kablosuz tetikleme ve tetiklenme özelliği var, 1/128 güçte 10 saniye boyunca saniyede 10 kere, 1/32 güçte 3 saniye boyunca saniyede 10 kare patlayabilme özelliği var, LED ışığı var (video için).

fl900r
1/32 güçte 3 saniye boyunca toplam 30 defa patlayabiliyor FL900r bu sayede yukarıdaki tarz çekimler mümkün oluyor.

fl900r-1

PANASONIC

Lumix GH5: Panasonic’in en üst seviye modeli. GH3 ve GH4’ün ergonomisini ve kullanım kolaylığını çok sevmiştim. Ek olarak, GH-2’den beri Panasonic’in GH modelleri video piyasasında haklı bir pay sahibi oldular. GH5 bu çıtayı yukarı taşıyor.

4K 4:2:2 10 bit saniyede 60 kare video (ve saniyede 60 kare 8MP fotoğraf çekme), toz/nem geçirmez yapı, daha geliştirilmiş video. 6K fotoğraf modundan bahsediyorlar bir de (saniyede 30 kare), alet video çeker gibi 6000×3000 piksel boyutunda 18MP fotoğraflar çekiyormuş. Yalnız bunu tam anlayamadım hala (21.09.2016). Eğer algılayıcı genişliği 6000 piksele izin veriyorsa, oranı da 4:3, demek ki bu algılayıcı 27MP!!! Bu imkansız olacağına göre, 6000 piksel genişliğe yazılımla mı çıkıyor? Bir de 6K video çekiyor mu bu alet? Tam anlayamadım.

Her neyse, eminim ki video için GH5 mükemmel olacak.

gh5-1

Lumix G85: Lumix G7’nin devamı. Perde sistemi geliştirilmiş (elektromanyetik perde gelmiş), toz/nem korumalı gövde, elektronik bakaç biraz daha gelişmiş ve büyümüş, 16MP AA filtresiz algılayıcı, 4K video var (4K Photo dahil), 5 akslı titreşim azaltma var, çift kontrol tekeri var, hareketli dokunmatik ekran vs.. Bebek GH5 gibi biraz. Sadece gövde 899, 12-60mm f3.5-5.6 lensle (Leica değil) 999$.

g85

8-18mm, 12-60mm, 50-200mm Hybrid f2.8-4.0 Leica lensler: Bunlar bana sürpriz oldu açıkçası. Haklarında çok bilgi yok ama Panasonic’in Leica adlı lensleri her zaman çok iyi oldu. 25mm f1.4 lens f1.4’te bile süper mesela, 42.5mm f1.2 Leica OIS de benzer.

panasonic_gh5_photokina_2016_02

Lumix FX2000: FZ1000’in devamı. 24-480mm f2.8-4.5 Leica lens, 1″ 20MP algılayıcı, 4K DCI/UHD 10bit 4:2:2 video (HDMI üzerinden), dahili ND filtresi, V-Log desteği (ama 99$ istiyor Panasonic buna!!!). Odak yığınlama (focus stacking) ve sonradan odaklama (post-focus) özelliklerini görmek için bu sayfaya bakın bence. Panasonic bu özellikleri bir süredir gövdelerinde sağlıyor. Ek olarak video çekenlere özel bir güzellik: Makine ilk açıldığında lens tamamen açılıyor, ve sonrasında odak uzunluğu değişirken lens uzayıp kısalmıyor. Odak uzunluğunu çok hızlı ve çok yavaş arasında kademeli hızlarda değiştirebiliyorsunuz. Ve diyafram ayarı da sessiz ve elektronik olarak yapılıyor. Güzel şeyler bunlar.

Bu alet Sony RX100 III’ün rakibi gibi duruyor ama genel anlamda bence Panasonic daha başarılı. Sony’nin 24-600mm f2.4-4 lensi Lumix’in 24-480mm f2.8-4.5 lensinden daha geniş ve diyafram olarak da biraz avantajlı, ayrıca video yavaşlatma özellikleri biraz daha iyi ama Panasonic’in video özellikleri, otomatik odaklaması, fiyatı (400-500$ arası daha ucuz), ve ergonomisi bence daha ileride. Fiyatları yakın olsa seçim daha zor olurdu açıkçası.

Lumix LX10: LX7’nin devamı. LX7’yi hala kullanıyorum ve çok memnunum. LX10’da algılayıcı 20MP 1″ oldu, WiFi geldi, 4K video geldi. Lens 24-72mm f1.4-2.8 Leica, ekran hareketli ve dokunmatik. Nedense ufak bir elektronik bakaç koymamış Panasonic. 699$’dan piyasaya giriyor ki Panasonic’in kendi LX100’ü bu fiyatlara indi zaten ve algılayıcısı daha büyük ve elektronik bakacı var. LX10 alacağıma şu anda LX100 alırdım ama fiyatı düşerse belki düşünülebilir.

Bu alet Sony RX100 ve Canon G7X serisinin rakibi.

FUJIFILM

Boru… Fuji özüne döndü, ve…:

Fujifilm GFX 50S: 50MP Sony algılayıcılı orta format makine sistemi. “Sistemi” lafına dikkat edin. Gövde, lensler ve tahminen yeni flaşlar alacaksınız. Pahalı mı? Evet. Tahminen 8000$ civarına (fiyatı tam söylemedi Fujicilm) sadece gövde ve 63mm f2.8 WR (35mm’de 50mm) lens alabileceksiniz. Peki değecek mi? Değebilir de değmeyebilir de.

Fuji bu yeni bayonete “G bayonet” diyor. G noktası da diyebiliriz. İlk etapta GF 63mm F2.8 R WR, GF32-64mm F4R LM WR ve GF 120mm F4 R LM OIS WR Macro gelecek (2017’nin ilk yarısında). Bunlar 35mm’de sırasıyla 50mm, 25-50mm ve 95mm’ye denk geliyor. İlerleyen zamanlarda GF110mmF2 R LM WR (87mm), GF23mmF4 R LM WR (18mm), GF45mmF2.8 R WR (35mm) de gelecek. Çarpanı 0,8 alabilirsiniz yaklaşık olarak.

Elektronik bakaç gövdede geliyor ama isterseniz ayrıca yukarı ve sağa-sola dönen bakaç da alabilirsiniz. Makinede ayna yok, bu yüzden flanş mesafesi de 26,7mm. Bu sayede diğer orta format lensleri adaptörle manuel kullanmak da mümkün olabilir. Gövde ve lensler -10 dereceye kadar çalışabiliyor ve toz/nem geçirmezlik var.

Bu arada fotoğraf oranı 4:3. m4/3 gibi yani.

Burada uyarmam lazım: Algılayıcı boyutu büyüdükçe herşeyin boyutu ve kütlesi mecburen artıyor, hem de bazen ciddi boyutlarda: Gövde, lensler, ve maliyetler. Adam gibi iki lens alayım deseniz hooop diye 10000 $’ı geçeceksiniz.

fuji-mf03
DPreview’dan aldım bunu

fuji-gfx-1

 

SONUÇ

 

1433
Hassss…

 

 

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

45 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
erkan

Mevcut Eos M makineme ilaveten 22mm,18-55mm, ef-s 50mm1.8stm, ef-s 11-18mm ve pixel mago flaş kullanıyorum, malesef nikon D5100’ü pek kullanmıyorum, nikonu satıp bir tane M3 veya M5 gövde alsam mı karar veremedim. birde ef-m28mm çok beğendim bir tane almayı da düşünüyorum.

Mehmet Güneş

Üstad, yukarıdaki yazınızda özellikle Olympus E-M1 mark II bölümü beni ilgilendirdi. Sony 6300 ile karşılaştırma yaptım. Geliştirdik denilen LCD ekranındaki AF noktalarını Mark II de 121 noktaya çıkarmışlar. Sony’de bu noktaların sayısı 425. Olympus yetkilileri iso 6400 den sonra APS-C sensörle aynı performansı gösteriyor demişler. Ayrıca da APS-C sensörden daha iyi olduğunu söylemişler. Demem o ki, Sony 6300 ün APS-C sensöründen daha mı iyi? Zannetmiyorum. Ben şahsen gece çekimlerinde hiç 6400 isoya çıkmadım. En fazla 3200 de kaldım. Olympus bildiğim kadarıyla işlemciyi kendi yapıyor ama sensörü Sony’den alıyor biliyorum. (Yanlışsa düzeltin.) E-M1 mark II nin bir üstünlüğü de yağmura, toza… Daha fazla »

Tolga

Hayaldi gerçek oldu resmen. Olympus om-d e-m1 mark ii ve panasonic gh5. ikisini de içimden aylardır ah keşke çıksa diye düşünüyordum. Sahip olabilirim olamam orası ayrı ama fırsatı yakalarsam ikisini birden almak istiyorum.

Zekeriya

Merhaba telefoto zoom lenslerden canonun 55-250 IS ile oly’nin 40-150’si arasında optik kalite farkı var mı varsa ne kadar var?

Hasan ÇUKUR

https://www.dxomark.com/Reviews/Pentax-K-1-sensor-review-Full-frame-marvel
Pentax tam kare incelemesi çıkmış.https://www.dpreview.com/products/pentax/slrs/pentax_k1 burda da altın değil de gümüş madalya almış. Sensör başarısı harika gibi. Ne dersiniz?

Muhammed

Ertan bey iyi günler. Blogunuzu eski siteden beri okumaktayım, sık sık istifade etmekteyim. Bilgi, tespit ve inceleme paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Cevap buyurursanız sorum olacaktı. 1300-1400 civarı bir bütçe ile tek izin günüm olan pazar günü fotoğrafa beni yakın tutacak ufak bi makine almayı düşünüyorum, aklımda iki seçenek var. Birincisi Fujifilm X100s, ikincisi ise sizin övgülerinizle Olympus om-d em5. Aynı klasman makinalar olmasalarda olympus alırsamda 35mm’e yakın sabit bir lensle kullanırım diyorum. Yorumuzun, öneriniz ne olurdu? Vereceğiniz cevap için ve imla hatam olduysa hoşgörünüz için şimdiden teşekkür ederim.

Mehmet Güneş

Üstad,
Panasonic lumix g85 ilgimi çekti.
Fiyat Türkiye’ de uygun olursa sadece gövdesi alınabilir diye düşündüm.
Yanlız yukarıdaki yazınızda algılayıcısından bahsedilmemiş. 1 inçlik bir algılayıcı mı? Yoksa 4/3 lerden mi?
Erkayalar’a bakmak lazım. Ama onlar yeni ürünleri hem çok geç ithal ediyorlar hem de çok kazık fiyatlarla satıyorlar.
Yurt dışı fiyatı 899 dolar çok normal geldi bana.
Ne dersiniz?

Hasan ÇUKUR

The Yi M1 diye bir alet çıkmış çin işi. İki lensi ile birlikte 600 küsür dolar. Özellikleri de iyi. Sensörü de pen f’ye benzer deniliyor. Lensler de iyiyse em5’in yerini tutar mı?

Eda TÜRKBEN

Merhaba canon 6d ile pentax k-1 arasında seçim yapsaydınız ne derdiniz? Odaklama kim ustun ve özellikle imaj kalitesi farkı çok mudur?

Selfet SEZER

Merhaba Ertan bey. Makro çalışmak isteyen birisi için oly 60mm makro yeterli midir, apsc sistemde bu lensten daha iyi lens var mı? Apsc ve m43 arasında makroda fark var mı?

Olympia

Merhaba hocam geçenlerde önceden kullanmış olduğum canon 650d ile iso 12800’de çektiğim fotoya baktım iso 12800 ama bana oldukça kullanılır geldi. Şu anda em5 kullanıyorum imaj kalitesi em5 sanki biraz daha iyi ama 12800’de imkansız sanırım öyle kullanılır bir foto çekmek. Bu sensör boyutu ile mi alakalı? Şimdi karşılaştırıyorum da canonun renkleri biraz soluk gibi. Ama detay olarak sanki canon daha mı iyi bilemedim. Karşılaştırınca sanki canona geçme isteği doğuyor. İmaj kalitesi ve iso bakımından canon 650d mi üstün yoksa em5 mi sayın hocam.

Zekeriya

Merhaba hocam. Canon 6d+ 24-70 USM f4 lensin iç mekanlarda yeterli olmadığı söyleniyor diyafram değerinden dolayı. Anlayamadığım zaten tam kare sensör, nasıl yetersiz oluyor, evde bu lens ile çekimlerde sonuç iyi olmaz mı? em5+ pana 20mm f1.7’den iyi değil midir iç mekan performansı ya da yetersiz ışıkta.

Hasan

EM10 m2 ve 14-42 ez lens ile yıldız pozlanmış. Ama noise çok gibi bu iso 6400 olmasından mı kaynaklı hocam. Bu daha temiz nasıl çekilebilir.
https://www.flickr.com/photos/burbur45/29415637483/
Ya da bunu ufaltarak daha temiz çıktı elde edebilir miyiz?
Yıldız pozlamak için illa ki tam kare mi gerek?

Mehmet Güneş

Üstad,
Sony a 6500 çıkmış. Haberin var mı?

Mehmet Güneş

Dün İstanbul’ un kurtuluş günüydü. Yılmaz Özdil bugün bu konuda çok etkileyici bir makale yazmış. Keşke yeni yetme Osmanlıcılar okusalar…

Mehmet Güneş

Üstad, Sony baş döndürüyor.
Şimdi de RX100 mark 5′ i çıkarmış. Özelliklerine henüz bakmadım. Youtube’ de videoları görünmeye başladı.

Mehmet Güneş

Üstad merhaba, Bugünkü gözlemlerimi aktarmam lazım. Bugün Eminönü’ nden geçiyordum. Geçiyordum uğradım durumu oldu yani… İlk olarak Zum ithalata şöyle bir uğradım. Aldığım bilgi şu. Olympus em1 mark 2 ancak yılbaşına doğru geliyor. Fiyatı ne olacak? Hani siz 4000 tl den fazla olur, ben de olmaz, olursa satılmaz demiştim ya… Fiyat tam olarak belli değil. Ama sadece gövdede fiyat aralığı 6.000 tl ile 6500 tl arasında olacak mış… İçimden yuhhh!! çektim. Bu fiyata alan olurmu bilemem? Ben şahsen o kadar parayı verdikten sonra lensiyle birlikte Sony veya Canon dan çok güzel ekipman kurarım. Doğubank’ ta Canon 80D, 18-135 kitiyle birlikte… Daha fazla »

Mehmet Güneş

Üstad, siz e m5 i sattınız. Neden satmak gereğini duydunuz? E m5 in netlemesi hızlı ama netleme noktalarının azlığı (9 netleme noktası var) nedeniyle hareketli objeleri çekmekte zorlanıyorum.
Bu konuda örneğin Sony 6300 425 netleme noktasıyla hareketli objeler çekiminde harikalar yaratıyor. Hiç sıkıntı yok. Obje nereye gitse görüntü net.
Ayrıca algılayıcılar olympuslarda aynı ama em5 in işlemcisi artık eskide kaldı. Bakın, e m1 ve e m5 mark 2 nin hem netlemeleri daha hızlı, hem de fotograf kaliteleri em5 den üstün.
Son olarak da e m5 i nerdeyse 3,5 yıldır kullanıyorum. Bende psikolojik ömrünü bitirdi. Gözüm başka makinelerde.

Mehmet Güneş

Üstad, Bu yazıyı biraz hüzün ve biraz da moral bozukluğu içinde yazıyorum. Nedeni de şu: Olympus’a çok gönül bağlamıştım. Em1 II yi dört gözle bekliyor, sadece gövde alıp bir üst modele geçmeyi düşünüyordum. Ama 6000-6500 TL gibi rakamları duyunca em1 den değil, bu markadan soğudum. Sadece gövdeye bu kadar para vermek benim bütçeme göre değil. Mübarek marka sadece Türkiye’yede pahalı olsa anlarım. ABD sitelerine Amazon’a, B&H’a, Ebay’a filan bakın onlarda da durum aynı. Olympus ucuz değil yani. Olympus ekipman maalesef emekli işi değil. Veda zamanı geldi gibi. Yeni aldığım Panasonic 20 MM F:1.7 lensi de satmayı düşünmeye başladım. Bir gün… Daha fazla »

Mehmet Güneş

Üstad, Em5 II ye tabiki bakacağım. Zum ithalat kampanya düzenleyecekti. Fiyat ne olacak şimdilik belli değil. Uygun bir şey olursa neden olmasın? Teşekkürler…
Şu an halk TV yi seyrediyorum. Halk Arenası’nda çok önemli ve ilginç konular konuşuluyor.

Mehmet Güneş

Üstad, E m5 mark 2 ile, E m1′ in teknik özelliklerine baktım. İkisi de hemen hemen aynı seviyede. Yani İşlemcisi, af noktaları, suya toza, soğuğa dayanıklılıkları ve diğer özellikleri aynı. E m1 şu an 3.000 TL.(zam yemez se tabi) Em5 mark2 de kampanya ile aynı fiyata inerse hangisini tavsiye edersiniz.

Mehmet Güneş

Üstad,
Em5’in bu kadar sağlam olduğunu biliyor muydun?
İzle. Ben okuyunca yuh! makineye bu kadar eziyet edilir mi diye düşünmeden edemedim.
http://www.fotografturk.com/erciyes-p485864#Cevaplar

Mehmet Güneş

Tamam üstad, bakıcaz EM5 II ye…
Tabiki EM5 II daha iyi. Ona şüphe yok. Ben Olympus kalitesinin bu kadar üst düzeyde olduğunu bilmiyordum. Şaşırmamın nedeni bu. Bunu sizinle paylaşmak istedim.

Mehmet Güneş

Üstad,
Sigma şimdi aynasız piyasasına el atmış görünüyor.
60 Mm f:2.8 objektif çıkarmış. Sony’e uyumlu olanı var. Olympus’a uyumlu olanı var mı bilmem.
Fiyatı 750 TL oldukça ucuz.
Olympus’un 60 mm macro objektifi 1.600 TL. Yani Sigma yarı fiyattan bile aşağıda.
Bu konuda bilginiz var mı? Görüşünüz nedir?