Canon 35mm f2.0 ve Zeiss 35mm f2.8

Biri 1990 model, diğeri 2014 model. Arada 24 sene var ki son 5-6 yılda üretilen lenslerin ortalama kalitesi çok yükseldi. Belki yeni optik formüller gelmedi, fizik kanunları değilmesi ama üretim teknolojisi çok gelişti, odaklama motorları ve sistemleri daha hassas, eskiden sadece pahalı lenslerde kullanılan lens elemanları artık ucuz lenslerde de kullanılabiliyor (Nikon 50mm f1.8G’de dairesel olmayan (aspherical) eleman var mesela), ve farklı tasarımlar bilgisayar ortamında neredeyse anında denenebiliyor. Ek olarak, firmalar lenslerin bazı eksiklerini gövde üzerinde düzeltmeye başladı. Hatta öyle ki ışık saçılması (diffraction) derdini bir miktar çözebiliyorlar gövdede.

Tabi aradan geçen yıllar boyunca değerinden kaybetmemiş lensler de var, onlar değerlerini pek kaybetmiyor.

Canon EF 35mm f/2 lens 1990’da duyuruldu. EF bayonetin ilk lenslerinden biri. Metal bayonetli, plastik gövdeli. Odaklama motoru eski tiplerden, biraz sesli ama hızlı sayılır. Odak motoru tipi eski olduğundan otomaitk odaklama yaptıktan sonra hemen elle düzeltme yapamıyorsunuz, lensin üzerindeki “AF/MF” düğmesinden ayar yapmanız gerekiyor. Odak halkası ince. Diyafram perdesi sayısı 5, özel lens elemanı yok içinde, bir güneşlik ile gelmiyor. Türkiye’de şu anda ikinci elde en ucuz 700TL civarlarında gördüm (daha ucuzu da olabilir, ben görmedim). Yongnuo da bunun kopyasını üretmeye başladı, o da 500TL’nin altına bulunabiliyor.

ef 35mm 2

 

Sony Sonnar T* FE 35mm f/2.8 ZA lens 2014 model. Sony E bayonetin tam kare uyumlu ilk lenslerinden. Ufak, metal bayonetli ve metal gövdeli. Odak motoru hızlı ve sessiz, odaklama yaptıktan hemen sonra elle odağı düzeltme şansınız var. Plastik (metal gibi hissediliyor) bir güneşlikle geliyor. Türkiye’de ikinci eli 1300 lira üzerinde. Yongnuo henüz kopyasını üretmedi 🙂

zeiss 35mm f28 2

 

Canon 35mm’yi adaptörle EOS-M üzerinde kullandım, Zeiss’i NEX-7’de. Canon’un burada biraz dezavantajlı çünkü adaptör orjinal bile olsa (bendeki orjinal Canon) mutlaka sonuçta oluşacak fotoğrafı etkileyecek bir mekanik sorun oluyor. Mikron boyutunda da olsa, sonuçta adaptör gövdeyle lens arasında fazladan bir kademe. “Zeiss iyi olduğu için Canon’u korumaya bahane arıyor” diye düşünmeyin, çok sefer “A7lerde adaptörle lens kullanmak yerine orjinal lens almaya çalışın” yazdım bu sitede. Bu konuya sonuç kısmında da değindim. Ek olarak, Metabones ile bu Canon lensi NEX-7’ye de takabilirdim ama A6000’de denediğimde sonuçları pek beğenmemiştim o yüzden EOS-M’i kullanmaya karar verdim Canon lens ile…

TİTREŞİM VE DOSYA BOYUTU

Karşılaştırmalara girmeden önce, daha önce birkaç kez bahsettiğim bir ipucunu yeniden vereyim. Fotoğrafta detay ne kadar fazlaysa dosya boyutu o kadar fazla olur. Aslında “detay” değil de, fotoğrafta ne kadar “farklı piksel” yanyanaysa dosya boyutu o kadar fazla oluyor. Örneğin mavi gökyüzünü çekin, sonra ISO değerini 6400’e getirip çekin. Detay fazlalaşmadığı halde dosya boyutunuz artacak, çünkü fotoğrafa oluşan gürültü “detay” gibi fazladan yer kaplayacak.

Aynı sahneyi aynı ayarlarla çektiğinizde dosya boyutları arasında ciddi fark varsa, bilin ki çekimlerden birinde bir hata yapmışsınızdır. Mesela:

dosya boyutu - detay

Soldaki 5.28 MB, sağdaki 5.84. İkisi de üçayak üzerinde aynı ayarlarla birkaç saniye arayla çekilde. Soldakinde makine titrediği için (sebebini bilmiyorum) doğal olarak daha az detay oluştu. Hergün işinize yarayacak birşey değil ama aklınızda olsun.

Bir de aşağıdakilerde büyük haller için üzerilerine tıklayın.

UZAKTA EV

Burada birşey söylemem lazım: Sony genelde pozlamayı düşük tutuyor. Bazen Canon 1 durağa kadar daha fazla pozluyor Sony’den ki Canon’un pozlaması %95 daha doğru oluyor. Sony algılayıcının tam performansını kullanamıyor bu yüzden. Aşağıdaki “ev” fotoğraflarında Sony’de A modunda +0,7EV pozlama telafisi verdim, gene de düşük pozladı. Sonraki testleri önce Canon’la A modunda yaptım, sonra Sony’yi M moduna alıp diyafram ve perde hızını kendim ayarladım.

f2.8, soldaki Zeiss sağdaki Canon, makine çıktısı JPEG:

uzak ev f28 jpeg 1

uzak ev f28 jpeg 2 uzak ev f28 jpeg 3

Orta bölgede çok fark yok. Fark varsa da JPEG motorlarından ve 24-18MP farkından geliyordur. Kenar bölgeler ise farklı hikaye. Canon EF 35mm f/2 ile f2.8’de manzara çekilmez 🙂 Gerçi f2.8’de manzara zaten çekilmez ama, Zeiss f2.8’de bile bayağı iyi. Bu Canon lens 5DMarkII ve 5DMarkIII’te kenarlarda daha iyiydi, adaptörden olsa gerek buradaki dert. Ama ne olursa olsun Zeiss kadar yi değil Canon f2.8’de manzara mesafesinde…

Şimdi RAW haline bakalım:

uzak ev f28 raw 1 uzak ev f28 raw 2 uzak ev f28 raw 3

Canon biraz daha iyi ama Zeiss daha da iyileşmiş.

f4’te RAW:

uzak ev f4 raw 1 uzak ev f4 raw 2

f5.6 RAW:

uzak ev f56 raw 1

uzak ev f56 raw 2

f5.6’da Canon Zeiss’i yakalıyor gibi, ama hala Zeiss biraz daha iyi. Bu arada renk bozulmasını (CA) düzeltmedim ACR’de. Canon’da CA var (düzeltmesi kolay), Zeiss’te çok çok az.

MASKE

Bakın size bir fark göstereyim:

f28 A modunda fark

İkisi de A modunda, ikisi de ISO100’de , ikisi de f2.8’de. Anlaşılmaz bir sebeple NEX7 soldaki gibi pozlama yaptı ki resmen YANLIŞ. Bu yüzden NEX7’yi M moduna alıp çekimleri öyle yaptım.

Sırasıyla Zeiss f2.8, Canon f2.0 ve Canon f2.8, makine çıktısı JPEG:

f2 f28 jpeg 1 f2 f28 jpeg 2

Orta bölgede f2.8’de Zeiss ve Canon neredeyse aynı, Canon f2’de biraz bulanık gibi. 5DMarkIII’te çok daha iyidi bu lens, ilginç…

Şimdi RAWlar:

f2 f28 raw 1 f2 f28 raw 2 f2 f28 raw 3 f2 f28 raw 4

En üstteki NEX7, alttakiler Canon EOS-M. f2.8’de kenarlara çok gitmezseniz Canon EF 35mm f/2 lens Zeiss’e yakın aslında. RAW’da işlenmiş fotoğraflarda çok fark yok, hatta 24-18MP farkı haricinde benziyorlar.

f4 ve üzerinde çektiklerimde iki makineyi de defalarca titretmişim. Sebebini anlayamadım ama mesela f4’te NEX7 titremişken f5.6’da Canon titremiş. Halbuki 2 sn zamanlama kullanmıştım. Bundan sonra 10sn denemem gerekecek galiba… Ama f2.8’de benzerlerde teoride daha yukarıdaki diyaframlarda da benzer olmaları lazım. Dikkat edin, maske fotoğrafın ortalarında duruyor. Kenarlarda Zeiss f5.6’ya kadar çok daha iyi.

Maskede bir de ufak yüksek ISO karşılaştırması yapayım dedim. ISO1600’den başlarsak (makine çıktısı JPEG):

iso1600 jpeg 1 nexeosm iso1600 jpeg 2 nexeosm

Canon’un beyaz ayarı daha doğru, detay ve gürültü olarak benzerler.

Sonra RAW dosyalarını ACR’de açtım ve gürültü giderme ve keskinleştirme ayarlarını sıfıra çektim:

iso1600 raw 2 nexeosm iso1600 raw 3 nexeosm

Ve aynı dosyaların “keyfe göre” işlenmiş halleri:

iso1600 raw 4 isli nexeosm iso1600 raw 5 isli nexeosm

ISO6400, JPEG çıktıları:

iso6400 jpeg 1 nexeosm iso6400 jpeg 2 nexeosm

Soldaki manuel modda NEX7, ortadaki A modunda NEX7, sağdaki A modunda EOS-M. Yani NEX7’yi elinize alıp sokağa çıksanız ve yüksek ISO’da A modunda çekim yapsanız, elinizde böyle karanlık saçma bir fotoğraf olacak sanki. A6000’de bu derdi yaşamadım. En soldaki NEX7’nin fotoğrafında gürültü az ama detay da çok az, hem de en düşük gürültü giderme ayarında. EOS-M daha dengeli bir dürültü giderme yapmış.

Şimdi bunları RAW’da işleyelim:

iso6400 raw 1 nexeosm iso6400 raw 2 nexeosm

ISO 12800, makine çıktısı JPEG:

iso12800 jpeg 1 nexeosm

NEX’te detaylar gitmiş iyice, daha “temiz” dursa da. RAWlara bakarsak:

iso12800 RAW 1 nexeosm iso12800 RAW 2 nexeosm

AĞAÇ

Son olarak bu düşük pozlamanın sonuçlarından birini göstereyim ve gideyim

agac iso6400 pozlama 1

İkisi de JPEG. Soldaki NEX7. Pozlamayı düşük tutunca renkler ve detaylar azalıyor. “Renkler” bile azalıyor çünkü soldaki fotoğrafta histogram iyice sola yaslanmış durumda (veri sayısının en az olduğu yer). EOS-M’de ise pozlama daha iyi, hem de beyazları patlatma pahasına çünkü çerçevenin çoğunu kaplayan ağaç yaprakları gökyüzünden daha önemli. Ki burada aslında gökyüzü de patlamamış.

RAWlara bakarsak:

agac iso6400 pozlama raw 2

NEX7’nin dosyasını ACR’de açıp işledim, doğal olarak Canon’dan daha kötü görünüyor.

SONUÇ

Zeiss daha iyi bir lens, yalnız mesele şu: Canon gövdelere bu Zeiss lensi alamayacaksınız doğal olarak 🙂 EF 35mm f/2’yi adaptör kullanmadan bir Canon DSLR’da kullansaydım sonuçlar bir miktar değişebilirdi ama bu Zeiss’in üstünlüğünü değiştirmez. Yukarıda göstermedim ama bokeh olarak da Zeiss daha iyi, sebep Canon’un sadece 5 diyafram perdesine sahip olması. Canon f2’de iğrenç değil ama çok iyi de değil, yeni f2 IS versiyonu daha iyi. Gene de 35mm’de f2.8 diyaframdan çok bokeh beklemeyin.

Zeiss’in boyutu ufak, odaklaması hızlı ve sessiz. NEX7’de bile gündüz vakti yeterince hızlı odaklıyor (ki NEX7’de faz bazlı odaklama yok).

Şu anda Sony’nin A7 gövdeleri için en beğendiğim lensler Zeiss 35mm f2.8 ve Zeiss 55mm f1.8. Bunlar ufak ve optik olarak çok iyi yerdeler. 35mm’de çok bokeh istemiyorsanız f2.8 diyafram da yeterli sayılır. Bunlar ikinci elde sıfır fiyatından daha uygun fiyatlara bulunabiliyor, ayrıca 35 ve 50mm civarında alternatif sayısı da arttığından bazen sıfırları bile uygun fiyatlara iniyor (Amerika’da tabi, Türkiye’de indirim değil bindirim görüyorum daha çok). Sony’nin ve Zeiss’in diğer lenslerini biraz pahalı buluyorum. Yeni 50mm f1.8 FE bile biraz pahalı, 200$ civarlarına inmeli. Bu benim görüşüm tabi.

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
Sezer
Sezer
3 yıllar önce

Merhaba em5 için samyang 7,5 f3,5 nasıl bir lenstir. Manzara amacı ile kullanmak için.