Satın

Elinde pahalı ve son model gövde olan arkadaşlar üzülmemek için bu yazıyı okumasınlar.

Eğer elinizde 2 yıldan fazla gövde dayanmıyorsa, 2 yıl bile dolmadan “yenisini almam lazım!” hastalığına yakalanıyorsanız, elinizdeki aletin yeni sürümünün dedikodularının arttığı anda elinizdekini satın. Bu özellikle 1Dx, D4 gibi profesyonel gövdeler için geçerli. Yeni model duyurulduğu zaman elinizdeki model hala az buçuk değerli oluyor, yeni modelin çıkışına yakın ikinci el ilanlarının artmaya başladığını görürsünüz, yeni model çıktıktan 3-5 ay sonraysa artık sizin alet bayağı değer kaybetmiş oluyor. Hele hele elinizdeki aletin resmi satışı bittiyse, veya firma ciddi fiyat kırdıysa, sizin geçen sene 6000$ verdiğiniz gövde bu sene 3000-4000lere inmiş oluyor (ikinci elde).

Sony A7 gövdeler de böyle. Aslında bu dert genelde pahalı gövdeler için geçerli. Firma gövdeyi uzun süre yenilemezse dert değil (örneğin D300s, 7DMarkII, 5DMarkIII vs..) ama ürün sık yenileniyorsa bu dert başınıza gelecek demektir. Mesela 1DMarkIVlerin ikinci elleri 5DMarkIII’ün de altında, 5DMarkIV duyurulana kadar MarkIIIlerin fiyatı da aşağı yukarı sabit kalır (5Ds 5DMarkIII’ün devamı değil bu arada). D810 çıktığında da D800ler çok ciddi fiyat düşüşü yaşadı.

Hele hele Nikon’un profesyonel serisindeki “s” dalgası… D3ler popülerken D3s çıktı, şimdi D4ler hala çok iyiyken D4s çıktı, sonra D5. Şu anda D4lerin ikinci elleri sıfır fiyatının 1/3lerine kadar geriledi! Neredeyse D800’ü sattığım fiyata D4 alabiliyorum.

Bakın şimdi önümüzde canlı iki örnek var: 1Dx ve D4s. 1Dx MarkII ve D5 piyasaya düştüğü anda fiyatlar tepe taklak aşağı gidecek, hele satıcılar (sıfır satanlar) eski modellerin fiyatını aşağı çekerse, sizin elinizdeki “eski” model iyice ciddi değer kaybedecek. Benden demesi.

1dxler 1
Aradaki 10000 NOKluk fark (yaklaşık 3300TL), 1DxMarkII piyasaya çıktığında artacak. Şu anda hala 1Dx’in ikinci elleri 40000 NOK’un üzerinde, yaza doğru bu sınır 40000’in altına iner, yazdan sonra 30000lerin de altına iner.

Profesyonelseniz, iki ürün arasında geçen zamanda makinenizin değer kaybını zaten işinizden çıkardıysanız, sıkıntı yok. Eğer amatörseniz elinizdeki alet hala değerliyken elden çıkarmakta fayda var. “Satın da ben alayım” demiyorum, hatta bu aralar hayatta almam çünkü 6-8 ay bekleyince fiyatların ciddi düşeceğini biliyorum 🙂 Sonradan nasıl olsa eliniz mahkum indirimli satacaksınız.

Şimdi ikinci elde bir modelin işaretleri daha geliyor: Canon 70D. Türkiye’yi bilmem ama Avrupa’da ikinci el 70Dler bayağı ucuzladı. İnsanlar 80D’nin yaklaştığını fısıltılardan duydukça “eski” modelleri elden çıkarmaya bakıyorlar yavaştan. Ama bu etki çok hafif hala 🙂

Ucuz makinelerde kaybınız aşırı olmuyor. Hatta orta ve giriş seviye aletleri ikinci el alırsanız kaybınız çooook az olacaktır.

Ha, bu arada: Tecrübe konuşuyor…

NOT: Sanki yazıyı yeni yazmamışım gibi, biraz önce 100 000 çekimin üzerinde 1Dx’i 25000 NOK’a gördüm!!! Lan bi durun lan 🙂

46
Aşağıdaki kutuya yorum yazabilirsiniz

avatar
1200
8 Yorumlar
38 Yorumlara yanıtlar
0 İzleyenler
 
Popüler yorumlar
Hottest comment thread
6 Comment authors
Egemen BalkanErtOztEgemen BALKANFurkan Akkayahsnckr Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Kayıt ol  
En yeni En eski
Notify of
Egemen Balkan
Guest
Egemen Balkan

Merhaba. Amatörüm. Bu yılın sonlarına doğru tam kare bir fotoğraf makinası almak istiyorum. Hangi makinayı tavsiye edersiniz? Şimdiden fiyat takip edeyim istiyorum ☺

Teşekkürler.

Egemen Balkan
Guest
Egemen Balkan

Şu anda Bimeks’te 7d 1100 lira bipara hediyesi ile 7.200.-TL , 6D ise 7.000.-TL.

Musasm
Guest
Musasm

Bunun tersi bir yaklasim da, biraz daha bekle daha iyisini daha ucuza alirsin var. Allah’tan lenslerde alip satarken pek fazla deger kaybi olmuyor da biz deliler ordan fazla zarara ugramiyoruz.

hsnckr
Guest
hsnckr

Hocam a6000’i satmışssınız neden sattınız 🙂 Şu andaki sisteminiz hangisi?

Furkan Akkaya
Guest
Furkan Akkaya

Merhabalar, eos m den bu kadar memnunmusunuz hala satmadiniz ? Magic lantern ile video icin ben de almayi dusunuyorum aslinda.

Egemen Balkan
Guest
Egemen Balkan

Hafta sonu Sirkeci’yi gezip D750 ve Tamron 28-300mm için fiyat aldım. Dükkanlardan biri, şimdi hangisi olduğunu söylemiyim, faturalı mı faturasız mı diye sordu. Öyle sorunca garipsedim. Tamam distribütör veya ithalatçı garantili anladım da, faturasız ne demek oluyordu, bu devirde faturasız satış mı kaldı? Allah Allah dedim içimden tabi!!! Dün fiyat aldığım dükkanlardan birini aradım. Amacım hem fiyat sormaktı hem de garanti durumu nasıl oluyor bu ürünlerde onu öğrenmekti. 1.550 USD fiyat verdiler. TL karşılığı 4.600.-TL’ye geliyor. Garanti durumunun ayrıntılarını öğrenmek için sorunca da öğrendim ki fatura vermeyecek. Bu devirde rahat rahat nasıl faturasız ürün satıyorlar inanılır gibi değil. Konuştuğum kişi… Daha fazla »

Egemen Balkan
Guest
Egemen Balkan

Ertan bey Sigma 50mm f1.4 de çok iyi bir lens sanırım. Benim elimdeki 30mm NX ile de aynı açı. Yani ne çekebileceğimi aşağı yukarı biliyorum. Ne dersiniz?

Egemen Balkan
Guest
Egemen Balkan

Ertan bey Sigma 50mm varmış ithalatçının elinde. Alıyorum.