Dev inceleme: IPhone 6 Plus, IPhone 6s Plus ve Samsung Note 3

KARNE HEYECANI

İlk başlık biraz konu dışı. Okumayı sevmeyenleriniz sonraki başlığa gitsin. Hatta yazılara hiç bakmasın, doğrudan fotoğraflara baksın onlar 🙂

Bu aralar okullar tatile girdi, öğrenciler karnelerini aldı. Bakın karne dedim de aklıma geldi, bu İnönü ve Cehape zihniyeti zamanında herşeyi karneyle verirlerdi. Yağ şeker benzin hepsi karneye bağlıydı. Ama şimdi öyle mi ya? Herşey serbest, her markette herşey var. Bakın Cehape zihniyeti zamanındaki karneler:

karne zamani

Gördünüz mü? Bakın nasıl da karne ile veriyorlarmış benim milletime. Eyy…. Ama bi dakika, bunlar Amerika’dan… Hay Allah, arkadaşlar karıştırmış galiba…

Amerika’da da karne ile dağıtılırdı bunlar, İngiltere’de de, Almanya’da da, Fransa’da da, Japonya’da da… Peki neden bu yalancılar yukarıdaki fotoğraftan bahsetmez, o karne olayının Türkiye’yle beraber tüm dünyada uygulandığını söylemez? Sizce neden?

Neyse, biz işimize bakalım. Ne de olsa “devlet işine aklınız ermez” diyenler var hala…

12510254_709248939212562_8708103063297331088_n
Memleketimin geldiği durum…

TELEFON

Şimdiden şunu söyleyeyim: Elimde yeni Samsunglardan biri yok, Note 5 ya da S6 falan olsaydı belki daha iyi olacaktı ama olmadı.

Emektar Note3 telefonumu yenilesem mi diye düşünürken bir şekilde 6S Plus alma şansı doğdu, kaçırmadım ve hanımdaki 6 Plus’ı 6S Plus’a yeniledik. Ben de ondaki 6 Plus’ı alayım dedim, sonuçta Note3’ten daha yeni bir telefon.

butun ayfonlar 1
6 Plus ile 6s Plus arasındatki tek fark arka taraftaki “S” yazısı.

Çok fazla akıllı telefon modeli kullanmadım ben. İlk dokunmatik “akıllı” telefonum IPhone 4 oldu, ondan önceki Nokialara akıllı diyebilir miyim bilmiyorum. Iphone4’ten önce Nokia N95’im oldu, ondan öncekileri hatırlamıyorum bile. Ama ilk ilk ilk teoefonum olan Motorola’yı ekranı üste gelecek şekilde yere koyup antenini açınca tanka benzettiğimi de iyi hatırlıyorum. 1996’ydı galiba. 96’dan önce cep telefonum olmadı.

Her neyse, 6 Plus ve 6S Plus’ı diğer IPhonelardan ayıran bir özellikleri var: Titreşim azaltma. Android telefonlarda uzun süredir olan bu özellik nihayet 6 Plus ile geldi Apple sistemine. Benim Note3’ümde bu özellik yok (sonrakilerde var ama). Artık tüm üst seviyhe Android telefonlarda titreşim azaltma var sanıyorum, Apple IPhone 6lara koymadı bu özelliği (kar oranını %50lerden aşağı indirmemek için olsa gerek…).

6 Plus ve 6S Plus arasında, fotoğraf açısından, en büyük fark MP artışı: “S”li modelde piksel sayısı 8 milyondan 12 milyona çıktı. Tabi bir de klasik “daha iyi performans” lafları var Apple’ın sitesinde.

Cep telefonlarında çok piksel olmamalı diye düşünüyorum. HTC’nin “Ultra pixel” dediği 4MP’lik algılayıcısından çok şey beklemiştim sırf bu yüzden ama onlar da renkleri beceremedi ve nedense algılayıcının performansı düşüktü. Sony’nin 20MP’lik telefonları “bence” fotoğraf değil çöp üretiyor, aynen 20MP’lik kompakt fotoğraf makineleri gibi (1/2.3″ algılayıcılardan bahsediyorum). Cep teleponlarındaki algılayıcıların çoğu 1/2.3″ten bile ufak olduğu için bence bu aletler 8MP civarı kalmalı. Note 3 ve IPhonelardaki algılayıcılar 1/3″.

Neyse efendim, aldım elime 3 telefonu, düştüm yollara, birkaç fotoğraf çektim. Her sahnede her 3 telefonu kullanmadım (nedenini hatırlamıyorum, belki aşırı soğuktan). Tüm çekimleri otomatik modda yaptım. IPhonelar bazı sahnelerde nokta ölçüm kullanmış, bunun da sebebini bilmiyorum.

Ha son olarak, Allah kahretsin ki Note 3’teki imaj boyutunu 8 MP unutmuşum!!! Zamanında “13 MP gereksiz, 8MP çeker coşarım” diye 8MP’ye çekmiştim boyutları, bu testte 13MP’ye geri çekmeyi unutmuşum!!! Şimdi gene 3 telefonu alıp dışarı çıkasım yok, bu şekilde idare edin 🙁

SAHNE 1

aker 2 0
Fotoğrafların tamamı

aker 2 1 aker 2 2 aker 2 3

Dikkat ederseniz 6S Plus 1/17 saniye perde hızı kullanırken 6 Plus 1/35 kullanmış. Bunu sıkça gözlemledim, 6S Plus olabildiğince düşük perde hızı kullanıp ISO’yu düşük tutmaya çalışıyor. Acaba titreşim azaltma sistemi daha mı başarılı yeni modelde, yoksa 6 Plus’ta gereksiz yüksek perde hızı kullanıldığını mı gördüler (titreşim azaltmaya rağmen hala 1/35’te çekim yapıyor)? Eğer ikincisi doğruysa yazılım ile 6 Plus’ı da düzeltmek lazım çünkü şu halda 6S Plus 1 durak daha düşük ISO ile çekim yapıyor, böylece imaj kalitesi biraz daha iyi oluyor.

Note 3 de 1/35’e kadar vermiş perde hızı olarak.

Bu arada, aşağıda aynı sahnenin EM5 II ve 12-40mm f2.8 ile çekilmiş hali var:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
ISO640, f3.5, 1/45. Aslında aynısını ISO200’de de çekerdim (perde hızını ayarlayıp) ama telefonları çok üzmeyeyim dedim 🙂

SAHNE 2

Eve döndükten sonra ışıkları açmadan çekeyim dedim. Önce 6 Plus ile çektim, flaşı açık unutmuşum:

i6_IMG_2204
Üzerine tıklarsanız tam halini görürsünüz.

Bunlar da sırasıyla 6, 6s ve Note 3:

ev ici 1

IPhonelarla 3’er, Note 3 ile 2 defa çekim yaptım. 6 Plus her serefinde doğru, 6s Plus her seferinde yanlış odakladı! Note 3 1/17 saniyeye karar vermiş (titreşim azaltma yok), IPhonelar 1/4 saniyede çekmişler. 6 Plus ISO400 kullanırken 6s Plus ISO1000 demiş. Bir de IPhonelar gene nokta ölçüm kullanmış, o da ilginç. Burada kazanan 6 Plus.

SAHNE 3

Oslo Belediye binası.

bina hepsi
Fotoğrafın tamamı

İlk çekimlerde IPhonelar spot çekti, sonra matrix’e döndü!!! Ya da ben mi özellikle yaptım, cidden hatırlamıyorum. Bu ilk çekimleri karşılaştırırsak:

bina 01

bina 02

bina 03

Açıkçası, yeni 6s Plus sanki biraz daha fazla gürültü azaltma uyguluyor, ve eski 6 Plus’un lensi sanki biraz daha iyi. Ve 6s Plus burada beyaz ayarında biraz soğuk… 12MP’ye rağmen 6s Plus önceki modelden daha fazla detay verememiş.

Şimdi normal ölçümlü (matrix) çekimlere bakalım:

bina 04

bina 05

Sağ alttaki EM5II ve 12-40mm f2.8. Yanlışlıkla 19mm kullanmışım EM5II’de, o yüzden tam eşit koşullar yok ama büyük algılayıcı ve kaliteli lens zaten anlaşılıyor. Telefonlara dönersek, bana en iyisi 6 Plus gibi görünüyor. Note 3 nedense fazla gürültü azaltma uygulamış, 6s Plus’tan bile kötü. Telefonlar arasında 6 Plus > 6s Plus > Note 3 sıralaması var. 13MP olsa da Note 3 daha iyi olmayacaktı bu arada (8MP’de unuttuğumu söylemiştim en başta).

SAHNE 4

Bir sokak:

evin onu 1
Fotoğrafların tamamı

evin onu 2

evin onu 3

IPhone 6s Plus gene daha soğuk beyaz ayarı vermiş (6 Plus hanımdaydı bu sırada, onunla çekemedim burayı). 6s Plus’ta gördüğüm “kenarlarda CA – renk bozulması sorunu” burada da belirgin. Özellikle dallarda Note 3’ün lensi çok daha iyi. Ayrıca 6s Plus biraz daha karanlık çekmiş sahneyi nedense, bu yüzden midir bilmem Note 3’ün fotoğrafı gözüme daha iyi göründü, hem de detay (8MP olmasına rağmen) hem renk hem tonlama olarak. Piksel piksel bakarsanız Note 3’teki gürültü azaltmayı görebiliyorsunuz, 6s Plus’tan daha fazla yumuşatmış ufak detayları ama gene de genel olarak Note 3 daha iyi bence burada. İlginç…

SAHNE 5

Bir kapı:

Bu ilginç. 6s Plus’la 3 defa çektim, birinde ISO250 diğerinde ISO400 öbüründe ISO320’ye karar verdi. Lan??? 6 Plus ve Note 3 hep aynı pozlama verdi. Ve 6s Plus’ta en iyi seçim ISO400 olanıydı, diğerleri biraz karanlık çıktığından buraya almadım. ama bu sefer de diğerlerine haksızlık oldu:

bir kapi 1
Fotoğrafların tamamı

bir kapi 4

bir kapi 3

bir kapi 2

Detaylara bakarsanız IPhonelar daha iyi AMA genel görünüm olarak Samsung daha sıcak ve aydınlık bir fotoğraf vermiş bence. Ufak boy kullansam Samsung’u seçerdim, detaylarda IPhonelar daha iyi. 6s Plus burada 6 Plus’tan daha iyi (daha fazla pozlama yaptığı için belki de). Unutmayın, az pozlama yapıyorsanız algılayıcınızın performansının %89’ini çöpe atıyorsunuz demektir. Daha önce histogram yazılarımda bunu detaylıca anlatmıştım.

SAHNE 6

Kar ve tekneler:

kar 01
Fotoğrafların tamamı

6s Plus gene soğuk.

kar 02

kar 03

kar 04

6s Plus’un yeni algılayıcısında dinamik aralık daha mı az yoksa fazla kontrast mı kullanıyor Apple yeni telefonunda? Açıkçası “eski” 6 Plus burada açık ara daha iyi.

Benzer bir açıdan başka bir örnek gene %100):

kar 06

Başka bir örnek (çerçevelerin en sağ-üst kısımları, %100):

tabela 01

2’şer kare çekmiştim, yukarıdakiler 6 Plus aşağıdakiler 6s Plus. “Yeni” 6s Plus’un renkleri cidden kötü, “eski” 6 Plus’un renkleri ve beyaz ayarı 10 kat daha iyi.

SAHNE 7

Işıklar falan:

Yılbaşı için 3-5 ışık koymuşlar tepeye:

ust 01
Fotoğrafların tamamı

ust 02

ust 03

Hemen söyleyeyim, bu sahne ölçüm sistemleri için çok zor. Çok ciddi bir makine ile çekmeniz lazım ki (mesela Nikon D810) bu sahnedeki detayları toparlayın. Yukarıda sallanan parlak ışıklar var, alt taraftaki yok hafif karanlık. Aynen gündüz çekilen manzara fotoğrafları gibi: Gökyüzü parlaktır aşağıdaki orman/çimenler hafif karanlık.

Burada Samsung pozlamayı yüksek tutmak istemiş ama tabi hem titreşim azaltması olmadığından hem de yüksek ISO yüzünden detaylar karman çorman olmuş. 6s Plus 1/17 ve ISO100 kullanmış, 6 Plus 1/33 ve ISO250. Burada “kazanan 6s” Plus demek isterdim ama hem soğuk renkler hem de “bence” düşük pozlama yüzünden demiyorum. Elbette toplam puanda 6s Plus daha iyi (bu sahnede) ama gene de içime sinmedi bu fotoğraflar.

SONUÇ, YORUMLAR

Tabi bu karşılaştırmaya insan fotoğrafı da eklemek iyi olurdu da bana model olmak isteyen pek çıkmadı bu sefer nedense 🙂

Note 3 “eski” kaldı artık, IPhonelardaki algılayıcılar daha iyi görünüyor genel olarak, ayrıca titreşim azaltma da avantajlı. Yeni 6s Plus’ta Apple daha düşük perde hızlarına inmeyi seçmiş, belki de titreşim azaltma sistemini geliştirmişlerdir.

butun ayfonlar 2

Açıkçası ben yeni 12MP’lik Apple algılayıcısının avantajını göremedim. Sırf fotoğraf için 6 Plus’tan 6s Plus’a geçmezdim.

Genel kullanıma gelirsek: 6s Plus, eskisine göre hızlı. Kamera programı daha hızlı açılıyor (saliselik fark ama belirgin), daha hızlı odaklıyor ve çekimi daha hızlı yapıyor. Genel kullanımda da 6s Plus’ı daha hızlı gördüm, tepkileri ve efekt geçişleri çok daha yumuşak ve hızlı. Bence fark yeni işlemciden ziyade iki katına çıkmış RAM miktarı. Apple “bizim yazılımımız daha iyi, o yüzden çok RAM’e ihtiyaç yok” diyor ama artık kendileri de RAM’i arttırmak gerektiğini gördü demek ki. Bu arada boyut olarak 6 Plus ve 6s Plus Note3’ten daha büyük. Apple’dan daha iyisini beklerdim.

Bu arada bir not: Sakın 16GB versiyonu almayın. Özellikle “2-3 düzgün oyun kurarım, bir de fotoğraf-video çekerim” diye düşünüyorsanız. Biz hanıma alırken 16GB aldık (6 Plus) ama eşimin telefona dev gibi oyunlar kurmayacağını biliyorduk. 16GB hızlıca doluyor (ki zaten bir kısmında işletim sistemi kurulu). 32GB çok iyi bence. 6S Plus’ı 64GB aldık, hani 1-2 sene sonra bana geçerse diye 🙂

Note 3’üme gelirsek… Aletten o kadar memnunum ki, 6 Plus’ı satmaya karar verdim! Hala çok hızlı, güvenilir, pili idare ediyor. Kamerasında titreşim azaltması olsa yeni telefon almak aklıma bile gelmezdi herhalde. 6 Plus’ı satıp yeni S7’yi bekleyeceğim herhalde (Note 5’i de es geçiyorum). Yavaşlatılmış video, 4K video gibi şeylerle şu anda ilgilenmiyorum (Note 3’te de 4K video var bu arada).

Bir de bu IPhone 6 serisiyle ilgili genel bir yorum: 5s’e kadar IPhoneların özel bir yerinin olduğunu düşünüyordum, ama bence artık üst seviye Android telefonlar önde. Ve Android ilk zamanlardaki gibi sık sık arıza çıkarmıyor, hatta 6 Plus’a 3 güncelleme geldi de biraz düzeldi, ilk aldığımızda sık sık kitleniyordu alet. IPhone 7 serisiyle farkını göstermesi lazım bence Apple’ın. Artık hiçbir tanıdığıma Apple önermiyorum. “Eski” Note 3’ü bile tercih ederim 6 Plus ve 6s Plus’a. S6’nın 6 ve 6S’ten iyi olduğunu düşünüyorum, yeni S7’nin artık arayı açacağını “his”sediyorum.

Bir yorum daha: Apple’ın kendi mağazasından 6 Plus için ekran koruyucu aldık (geçen sene), alete taktık. Bir de gördüm ki koruyucu ekranı tam kaplamıyor! Mağazaya geri gittik, doğru modelimi aldık diye, oradakiler bunun normal olduğunu söylediler. Şimdi 6s Plus için başka bir marka aldık (plastik değil, cam), o da tam oturmuyor! Yahu 5.5” bir ekrana koruyucu yapmak bu kadar zor mu? Neden dar bırakıyorlar bu koruyucu filmleri? Belki de teknik bir açıklaması vardır ama ekranın tamamına oturmayan bir koruyucu tabaka gerçekten iyi görünmüyor.

Diğer bir yorum: Şu dandirik kılıfa 120 TL istiyorlar, eyyy cemaat-i müslim:

iphone kilif 1

Bunun üretim maliyeti 5 TL var mıdır? Hadi 10 olsun.

Ve son yorum (valla bu son): Bu telefonlara ne zaman f1.4 lens koyacaksınız? Ula 2mm daha kalın yapın da adam gibi lens koyun şunlara. Bak LG telefonlarına f1.8 lens koyuyor. F2.2 lens 2-3 sene önce iyiydi, artık eski. Madem algılayıcıyı büyütmüyorsunuz bari lensi güzelleştirin.

OKUMAYI SEVMEYEN ARKADAŞLAR AŞAĞIYI OKUMASIN

Bu arada, Lozan’ın gizli maddelerini de buldum. Ama çok gizli, bunca yıl saklamış malum kesim bunu. Acaip gizli İngiliz belgelerinden buldum ben de. Dedem de anlatırdı zaten bu maddeleri ama hep o malum kesim saklamış bu sayfaları. Hatta yakmışlar önce, ama padişah efendi hazretlerimiz ve bazı sarıklılar bunu okuyup üflediği için yanmamış, sonra o malum kesim bakmış kağıt yanmıyor, kıvırıp bir defterin arasına koymuşlar. O defteri saklamak için de bir tapınak yapalım demişler, Anıtkabir’i de o yüzden yapmışlar zaten. Tabiiiii… Onun hikayesini de ayrıca yazacağım, o da çok gizli, onu da Kamboçya gizli belgelerinden buldum (ninem anlatırdı hep zaten). Ayrıca bu gizli belgeler de eksik, “cemaat-i Osmanlı bir gecede cahil bırakılıp mezar taşlarını okuyamaz hale getirilecek” maddesini başka bir yere yazmışlar. O sayfayı da çok gizli Peru gizli servisi belgelerinde bulduk, yakında onu da yazacağız inşallah…

Neyse, Lozan’a dönelim:

11257922_687207734746471_3047053287681227538_n

Bakın belgedeki imzaya iyi bakın. Onu bile zor okunsun diye gizli atmışlar. Bir de masonik el yazısı bu, onu da yakında yazacağız bu sayfalarda inşallah…

Resmi tarihimizle yüzleşelim!

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

18 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
yunusi

Lumia 1020 nasıldır acaba, ben almayı düşünüyorum da. 1/1.5″ sensor boyutu var. Ama 41 mb. Carl Zeiss optics, OIS,PureView technology gibi şeyler de var. Sizce gece çekimi nasıldır bu telefonun. 750 tl’ye sıfır gibi temiz buldum ama kararsızım.

Yıldırım

Selamlar, 1 yıldan beri em10 + pana 12-32 ve pana 20mm lens kullanıyorum. Bir arkadaşım 1000 TL’ye nikon d5200+ 18-55’ini satacak. Elimdeki seti satıp bunu alsam imaj kalitesi olarak kazanacağım birşey olur mu? Ya da kaybedeceğim.

yunusi

Telefonla alakalı değil ama birşey denk geldi hocam em5 ile ilgili. Normalde 14mm uzaklığındaki lensle jpeg çektiğim zaman normal uzaklıktaydı ama raw çektiğim zaman baya genişledi şaşırdım. Yani bunu tam anlayamadım. Bu iyi birşey mi?

yunusi

Hocam o dijital yakınlaştırmaymış. O seçeneği açık bırakmışım.. Normalde berbat birşeymiş, çözünürlüğü düşürdüğü için ama benim gözüme baya iyi göründü. Acaba hangi durumlarda kullansam?

Mehmet

Merhaba pana 14mm f2.5 ile oly 12mm 2.0 arasında çok fark var mı optik kalite olarak? Şöyle ki 2.el sıfır gibi 1150 fiyata buldum oly 12mm’i. Sizce alınır mı? Diğerinin de 2.el fiyatı 400 ‘lerde.

Dursun

Iphone4’ten önce “”Nikon N95″”’im oldu ??

Selamlar.

Süleyman

Bende de 6s+ var. İki kez film aldım ikiside ufak dediğiniz gibi. (Kaliteli cam film) İlki üst köşeden açmıştı iyi yapıştıramadılar diye düşündüm. İkincisi de 2.gün olmadan tüm kenarlardan camdan ayrılmaya başladı. Oysaki satıcı yapıştırırken dikkat ettim tek seferde düzgünce yapıştırdı. 6+ da böyle bir problemim olmamıştı. Bana 6s+ ın camının kenarları bombeli gibi geliyor. Muhtemelen kenarları bombeli yere gelmesin diye ufak yapıyorlar.. Camı da geliştirmişler sözde 6+ a göre daha dayanıklı olduğunu olumuştum. Boşunamı para veriyoruz bu filmlere diye düşünüyorum bazen..

yunusi

Lg g4 hakkında ne dersiniz 1.8 diyafram, 3 eksenli optik sabitleme ve 16 mp algılayıcı. Telefon olarak da iyi.

yunusi

Düşük ışık çekim örnekleri oldukça iyi geldi bana, sizce nokia’nın kamerasından eksiği var mıdır ? Kamera öncelikli nokia mı bu mu?