ISO 3 milyon 2 yüz 80 bin ve SIM kartlı fotoğraf makinesi

Önce SIM kartından başlayalım

Daha önce birkaç yazımda “firmaların telefonlarla başedebilmesi için fotoğraf makinelerinde de SIM kartı olmalı” demiştim, şimdi Panasonic bu yolu izliyor: DMC-CM10. Önceki model olan CM1’de telefon özelliği de vardı, şimdi yeni model CM10’da telefon hattı üzerinden konuşamıyorsunuz ama SIM kartı üzerinden mesajlaşma ve veri aktarımı mümkün. Kısaca: CM10 ile SIM kartlı bir fotoğraf makineniz olacak. Böylece elinizdeki fotoğraf makinesi her zaman internete doğrudan bağlı olacak, siz nerede olursanız olun. Fotoğraf makinelerinde WiFi özelliği uzun süredir var ama internete bağlanmak için gene bir aracıya ihtiyacınız var bu sistemlerde (telefon, PC vs..).

CM10 sayesinde heryerde çektiğiniz fotoğrafı anında paylaşma şansınız var. Muhteşem bir özellik bence.

pana_dmc-cm10_t001 panasonic-lumix-cm10-1 panasonic-lumix-cm10-3

CM10’un diğer özellikleri: 1″ 20MP algılayıcı, 4K video (saniyede 15 kare), 28mm f2.8 Leica lens (tam kare eşlenik), Android 5.0, 4,7″ Tam HD ekran, 4G (LTE)-3G desteği, ISO 100-25600, 60-1/2000s perde hızı (elektronik perde ile 1/16000 mümkün), saniyede 50 kareye kadar çekim hızı (10 kare çekiyor bu hızda), Qualcomm ® Snapdragon801 2.3GHz (4 çekirdek) işlemci, 2GB RAM, 16GB hafıza (microSD kart desteği de var).

Özelliklere bakarsanız ortalama bir Android telefon gibi, yani üst seviye bir alet değil ama büyük algılayıcısı ve kaliteli lensi bu aleti diğerlerinden ayırıyor, ve tabii ki 24 saat internete bağlı olması…

Şu anda bir önceki model olan CM1 500$ civarlarına indi, bu yeni CM10’un ilk çıkış fiyatı daha fazla ama o da inecektir diye tahmin ediyorum.

Her neyse, benim derdim “koşun CM10 alın” demek değil, Panasonic’in “internete 24 saat bağlı fotoğraf makinesi” konseptini yakalaması. Darısı diğerlerinin başına. Nikon D5’e SIM kartı takılı olsaydı mesela, ve mesela Avrupa Kupası’nda çektiği fotoğrafları anında 2MP olarak ajansa gönderseydi? Nasıl olurdu? Düşünsene, Arda gol atıyor, 15 saniye sonra fotoğrafları internette…

Sonra ISO 3280000’e gelelim

Nikon’un yeni D5 modeli ISO 3 280 000 değerine kadar çıkabiliyor. Tavan ISO değeri olarak en yüksek değere çıkan alet şu anda bu galiba. Tabi alet çıkmadan hemen pazarlama çalışmaları da başladı.

Bu çalışmalardan biri “bakın yüksek ISO’da nasıl da süper bir alet” imajını oluşturmak. Hatırlarsanız D7000 çıkmadan önce de bazı yüksek ISO örnekler internette dolaşmıştı ve birçok internet sitesi D7000’in ISO performansının D700’den bile daha iyi olduğunu iddia etmişti. Ve sonra alet çıktı, ve gördük ki gerçek hiç de öyle değil.

Buradaki kilit soru şu: Yüksek ISO örnekler hangi ışık koşullarında çekilmiş?

İyi ışıkta, mesela öğlen vakti güneş tepedeyken, ufak algılayıcılar bile yüksek ISO’da iyi performans veriyor. Neden? Çünkü ortamda zaten yeterince ışık var, ve yüksek ISO’ya ihtiyacın bile yok!

Bakın:

nikoniso328million

ISO3280000’de çekilmiş bir fotoğraf. Fotoğrafın orjinalini alamadıkları için ekran görüntüsünü almışlar, ve bu kadar yüksek bir ISO değeri için fotoğraf bayağı iyi görünüyor. Örneğin A6000 bu kaliteyi ISO25600’de anca veriyor.

Ama fotoğrafa dikkatli bakın. Perde hızı ve diyaframı gördünüz mü? 1/8000 ve f22! Yani baba ortamdaki ışığı kısmış da kısmış, ISO’yu köklemiş. Oradaki pozlama değeri neye denk biliyor musunuz: 1/500, f4, ISO12800!!! Ya da 1/125 f4 ISO3200!!!

Yanlış anlaşılmasın, ben %99 eminim ki D5’in algılayıcısının yüksek ISO performansı, şu anda piyasada olan Canon 1Dx ve Nikon D4s’ten belki yarım belki 1 durak daha iyi olacak. Sonuçta o algılayıcıyı uzun süredir geliştiriyor Nikon, AMA “bak lan acaip ISO var alette” demek için böyle numaralara gerek yok.

Bakın size ISO102400’den bir örnek:

DSC_1190

Ufak hali bile gürültülü görünüyor, değil mi? Çünkü pozlama değerleri 1/400, f4.5 ve ISO102400, yani ortamdaki ışık önceki örnekteki kadar iyi değil. İşte böyle örneklere bakmak lazım, yüksek ISO performansını görmek için.

Tekrar söyleyeyim, %99 eminim ki D5 piyasadaki en iyi yüksek ISO performansına sahip alet olacak. Sadece numaraya gerek yok diyorum 🙂

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

16 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
Murat

Sinyal algılayıcı meselesi. Ortamda ne kadar fazla ışık (yani sinyal) var ise, algılayıcının yani sensörün okuyacağı sinyal gürültü oranı da o kadar yüksek olur. Kısaca ışık yoksa, istediğiniz kadar isoyu yükseltin ya da düşük isoda uzun pozlama yapın, gölgelerin ya da fotoğrafın kalitesini yükseltemezsiniz. Dijital sensörler de uzun pozlamalarda ısıdan ötürü gürültü oluyor. Tamam eyvallah ama aynı sorun analog cihazlar ile de yaşanıyor. 30-40dk lık analog uzun pozlamalarda da, veya buna karşılık gelen (düşük ışıkda analog filmin iso değerini düşürmesi fenomeni yüzünden) aşşağı yukarı 5-10dk lık dijital pozlamalarda da fizik kurallarını yenmek teknoloji ile mümkün değil. Tabii bütün yüksek iso… Daha fazla »

Murat

Tabi ki 1/64000 perde hızı olmalı ki 3 milyon isonun tadını daha rahat çıkartabilelim 😛

Yunusi

Hocam iyi geceler, EM5 ile çektiğim fotoları merak edip 55″ 4k televizyona tıp izleyelim dedik ama iyi normal dizüstü bilgisayara göre çözünürlük kötü göründü gözümüze. Bu 55″‘ten kaynaklı bir durum mu? Tam kare’de çekseydik aynı durum olmazdı sanırım doğru mu?

Murat

4k televizyon 8 megapixel falan yapıyor. Fotoğrafı TV ile aynı çözünürlüğe ufaltıp aynı 16:9 oranına getirirsen, Bnu yaparken fotoyu keskinleştirirsen alacağın verim artar. TV’de dinamik kontrast kapalı olmalı ve mümkünse en nötr renk ayarında olmalı. Bunların haricinde bilgisayarda 1:1 piksel seviyesinde fotoğrafları incelediğin zaman keskinlik yönünden bir sorun varsa bunun sebebi 1- fototnun çok yavaş hızda çekilmiş olması ya da hareketli bir objenin fotoğrafının çekilmiş olması 2- fotoğraf makinasının yanlış yere netlemesi 3- diyaframın çok açık olması ve lensin performasının düşük olması (em-5 e uygun lensler ile çok zor bu) 4- F22 gibi bir diyafram değerinde difraksiyonun fotoğraf kalitesini düşürmesi.… Daha fazla »

Hakan

Merhaba oly 12-40 f2.8’nin nikon’da muadili sigma 17-50 2.8 midir yoksa nikon 17-55 f2,8 midir? Birkaç yorumda 17-55 2.8 olduğunu okudum ki bu lens 12-40’dan neredeyse 3 katı pahalı.
Bir de sigma 17-50 2.8’in kit lensten bir farkı olmadığı söyleniyor ki ben katılmıyorum buna ne dersiniz?

yunusi

İyi geceler, EM5’in grip kısımlarından ilk parçasının tutma yerindeki lastikte az bir açılma var. Giderek de sanırım açılır. Garantiye yollasam yenisi ile değiştirirler mi? Ya da kendim yapıştırsam mı azcık yapıştırıcı sürerek. Bunla ilgili ne yapmak gerekir ki?
comment image

hsnckr

Merhaba hocam. olmypus pen EP5, OMD EM1’ün vizorsuz hali sanırım. O zaman titreşim önlemesi de em1 ile aynıdır diyebilir miyiz ep5’in yoksa em5 ile mi aynıdır? Ben wifi, harici flaş, 8000 mekanik perde hızından dolayı em5’ten ep5’e geçeceğim sizce mantıklı mı? Benim için yağmur korumasının pek önemi yok.

hsnckr

Anladım o zaman atılmayayım boşu boşuna. Hocam normalde pana 14-45 kullanıyorum ama gece istediğim sonucu alamıyorum gündüz iyi de. pana 14-45’i verip 14mm 2.5 alsam mı diyorum. Normalde 20mm ve 45mm var. Acaba 14-45’i gündüz lensi yapıp diğerlerini mi gece kullansam? İstediğim sonucu deren elde , yani uzun pozlama falan yapsam heralde sorun olmaz.

CiddiBiri

Ne zamandır söylediğiniz bir özellikti bu. Nihayet bir modelde görünmüş. Fotoğraf makinalarına her yıl yeni özellikler ekleniyor. Önemli özellikler 2 yıl aralıklarla genele yayılıyor diye baksak 4 yada 6 yıl sonra bu makinaların yapabildiklerinin ne kadarını kullanabilir olacağız ? Bir de kullanmasını da nasıl becereceğiz ? Ben elimdeki makinayı tüm özelliklerini/yeteneklerini bilip de kullanamıyorum bile mesela !.. Galiba ileride bir de yapay zekalı asistan da geliştirmeleri gerekecek. Yazılım arada ekrana zıplayıp “Bak bir de bana bırak, ben olsam bunu şöyle çekerdim” deyip 3 farklı poz çekermiş. Hatta “Sen beni bırak, koy bir üçayağa git dolaş hem özçekimli hem de çok… Daha fazla »