CES GELDİ: YENİ LENSLER, GÖVDELER

İş gezileri ilginç oluyor. Diğer kıtaları, farklı ülkeleri görmek güzel de, gezi süresi uzunsa hem yorucu hem de sağlık açısından pek faydalı değil. Hele ziyareti birkaç arkadaşla yapıyorsanız, akşamları beraber buluşup yiyip içmek gelenek gibi birşey. Ofisten çıkınca ilk soru “nereye gidiyoruz?” oluyor, ve eğer “ben gelmiyorum” derseniz yüzünüze garip garip bakıyorlar 🙂

2015’in Haziran ayında birkaç Norveçli arkadaşla Arnavutluk’taki bir projemizi ziyaret etmiştik. Norveçliler içmeyi çok severler. Kendi ülkelerinde alkol pahalı olunca, yurtdışına çıktıklarına olabildiğince içmeye çalışıyorlar haliyle. Tiran’da ilk gece bir restorana gittik. Norveççe şerefe “skål” demek (“skol” olarak okunuyor). Masaya oturduk, içkiler geldi. Herkes “skål” dedi, biralar şaraplar ardarda geldi masaya ve hemen hiç konuşmadılar, sadece içtiler. Yani içmek için bir “skål” yeterli. “skål” de, ve iç.

İkinci gece aynı lokantaya gittik, masaya oturduk. Bir arkadaş “bu akşam konuşacak mıyız içecek miyiz?” dedi 🙂 Herif “skål” demeye bile üşeniyor 🙂

CES (Consumer Electronics Show) denen fuarda firmalar her yıl yeni cicilerini duyuruyorlar. Bu fuarda televizyondan sanal gözlüklere, araç teknolojilerinden fotoğrafa, telefonlardan beyaz eşyaya kadar aklınıza gelebilecek hemen her türlü elektronik alet var. Erkekler için cennet gibi biryer yani 🙂 Zamanım olursa gözüme çarpan yeni teknolojilerden bahseden bir yazı hazırlayacağım.

Ama önce fotoğraf…

FOTOCİCİLER

CES fuarında Nikon patlaması yaşandı: D5, D500, SB-5000, yeni 18-55ler.. Ha bir de KeyMission 360… Olympus ve Panasonic de iki süper lensini açıkladı: Olympus 300mm f4 ve Panasonic Leica 100-400mm f4-6.3.

Aslında D5 ve 18-55lerin yenilenmesi bekleniyordu ama D500 ve SB-5000 bence sürpriz oldu herkese. Ha bir de KeyMission 360…

Thom Hogan’ı okuyorsanız, bu abinin Nikoncu olduğunu ama Nikon’u da köküne kadar eleştirdiğini bilirsiniz. D300s’ten beri “D400’ün şöyle şöyle olması gerekiyor” diyordu, o dediklerinin büyük kısmı D500’de yapılmış görünüyor. Mesela en basiti, Nikon D400’ü geçip D500 dedi yeni alete. Neden? D3-D300 güzel bir ikiliydi, şimdi D5-D400 çıkarırsan olmaz. D5-D500 daha uygun. Basit ama güzel bir dokunuş.

Ne yalan söyleyeyim, ben D400 (pardon D500) duyurusunun gecikmesinin sebebini, Nikon’un bu aleti aynasız çıkarmayı planlamasına bağlıyordum. Yani sanki 7 yıllık gecikmenin sebebi, Nikon’un taş gibi profesyonel bir aynasız DX üzerinde çalışmasıymış gibi geliyordu bana, ama öyle olmadı. Gene aynalı çıkardılar. Halbuki Samsung NX1’i alıp üzerine büyülü Nikon tozu serpseydi ya…

20.7MP’lik yeni algılayıcı da sürpriz oldu. Herkes (ben dahil) D7200’deki algılayıcının geleceğini düşünüyordu ama D500 başka bir algılayıcıyla geldi. Sanıyorum ki buradaki esas sebep saniyede 10 kare çekim için veri miktarını azaltmak, 20,7-24MP arasında %15 kadar piksel farkı var ki saniyedeki çekim sayısını 10’dan 9, hatta 8’e çekecek kadar büyük bir fark bu.

Yeni duyurularda benim ilgimi en çok çeken alet D500, bu yüzden önce bununla başlayalım:

Nikon D500

Ben hala D300s kullanıyorum. 2015 içinde uygun fiyatlı Nikon DSLR almaya karar vermiştim. D800’ü satınca tam kareye uzun süre geçmeme kararı aldım, D7000 benzeri uygun fiyatlı ama iyi bir alet ararken daha da ucuza ikinci el bir D300s bulunca kaçırmadım. Çekim sayısı 150 000 civarı ama alet hala taş gibi çalışıyor. Canikon’un profesyonel serisi aletleri güvenilir zaten. Nikon D300s’ten beri profesyonel DX serisini yenilememişti. Benim şahsen tanıdığım 4 Nikoncu bu yüzden 7DMarkII’ye geçti (ve memnunlar).

d500 01

Şimdi CES’te Nikon D500’ü duyurdu. Herkesin beklediği gibi, yeni alet süper. “Teknik özellikler”i aşağıda verdim ama lütfen rakamlara takılmayın, asıl önemli olan o rakamların çekim sırasında neye nasıl yaradığı:

 • 2000$: “Büyük indirim”lerde fiyatı normal seviyelere insin diye artık ilk çıkan aletlerin satış fiyatı biraz çok oluyor. Eğer hemen şimdi ihtiyacınız varsa alın, yoksa bir süre bekleyin ve “büyük indirim”leri bekleyin.
 • 20.66MP: 5568 x 3712 piksel fotoğraf boyutu var. Nikon buna neden 20.9MP diyor anlamadım, bu iki rakamı çarpınca 20,66MP çıkıyor.
 • Yeni Expeed 5: D5’tekinin aynısı galiba. Aslında Nikon “Expeed”e işlemci değil “imaj boruhattı” diyor (image pipeline). Yani sadece işlemci değil, fotoğraf/videonun oluşturma aşamasına “Expeed” diyor.
 • ISO aralığı 100 – 51200: ISO50 ve ISO1,640,000 olabiliyor. Örnek görmedim ama tahminimce ISO1,640,000 çöp gibi olacak, gene de ciddi bir aralık. ISO400,000’de kullanılabilir fotoğraf verirse gerçekten de büyük başarı.
 • 153 odak noktası, 99 çapraz nokta: Şimdi burada Nikon biraz akıllılık yapıyor bence. Bu noktalardan 55’ini seçebiliyorsunuz (35 çapraz nokta seçilebiliyor), geri kalanlar “yardımcı” odak noktası. Canon bu fikri uzun süredir kullanıyor, mesela 5DMarkII’de 9 odak noktası var diyoruz aslında ek olarak 6 da yardımcı odak noktası vardı, yani 5DMarkII’de 15 odak noktası var (Nikon mantığıyla). Sürekli odaklama yaparken 153 nokta süper faydalı birşey (ki D500’ün asıl hedefi de bu), gene de tüm noktalara dokunamadığınızı bilin. Gerçi 153 nokta lan 🙂 Sony A7RII’deki odak nokta sayısı daha fazla olsa da tahminimce (hatta eminim) D500’deki odaklama sistemi daha gelişmiş ve daha başarılı. Yukarıda dedim ya, rakamlara takılmayın. Gerçek hayatta da görmek lazım, 7DMarkII’deki 65 nokta ile D500’deki 153 noktanın pratikte bir farkı var mı diye (lense de bağlı bu odaklama denen meret…)
d500 02
Odak noktaları neredeyse bakacın tamamını kaplıyor. Bir DSLR için ilk.

Bu arada bu sistem D5’tekiyle aynı görünüyor ama ben emin değilim. D300 ve D3’teki odak sistemi de benziyordu ama D3’teki sistem daha gelişmişti. Tahminimce D5’teki odak sistemi de D500’dekinden biraz iyidir. Bekleyip görelim.

 • Dahili flaş yok: Uzun yıllar Canon’un 5D serisinde flaş kullanmamasıyla dalga geçen Nikoncular (ben uyuz olmuştum Canon’a) bu sefer ne diyecek bakalım 🙂 Ehe ehe 🙂
 • Hareketli 3.2″ 2,359,000 piksel ekran: Hem de dokunmatik!!! Nihayet GH3 ve EM5’in seviyesine geldi Nikon da 🙂 Yok lan gelemedi galiba, GH3’ün ekranı her yöne dönebiliyor 🙂 Bu arada D500’deki ekran çözünürlüğü piyasadaki en yüksek rakam galiba. Bence gereği yok bu kadar çözünürlüğün, pil ömrünü kısaltıyor boşu boşuna. Her neyse, odak noktasını ekrandan seçebilmek büyük kolaylık gene de (bu konuda aynasızları 5-6 yıl sonra yakalamak da ilginç…).
 • Otomatik odaklama için harici işlemci: Bunu Canon uzun süredir profesyonel seri makinelerinde yapıyor, Nikon da yapmaya başladı anlaşılan. İyi birşey.
 • F8 diyaframa kadar otomatik odaklama yapabilme: Örneğin 300mm f4 objektifi 2.0x teledönüştürücü ile kullanırsanız diyaframınız f8 oluyor, bu durumda bile D500 otomatik odaklamaya devam ediyor ama sadece 15 odak noktası aktif oluyor (5 tanesi çapraz).
 • Otomatik odak hatası düzeltme: Bu müthiş bir özellik, eğer dedikleri gibi çalışırsa. DSLRlardaki odak hataları malum, DSLRlar her zaman aynasızlar kadar doğru odak yapamıyor. Bu durumu düzeltmek için bazı DSLR gövdeler odak düzeltmeye (AF microadjustment vs..) izin veriyor, veya lens+gövdenizi servise göndermeniz lazım. Yalnız bu işlem her zaman kolay değil, bazen uzuuuun süre uğraşmanız gerekiyor (Sigma da bu iş için Sigma Dock satıyor). Şimdi Nikon şöyle birşey öneriyor: Lensi tak, canlı önizlemede odaklama yap. Makine buradaki odaklama bilgilerini kullanıp normal odaklamadaki odak hatalarını otomatik olarak düzeltiyor! Teoride mükemmel birşey, eğer D500/D5 bunu yapabilirse DSLRların en büyük eksilerinden biri büyük oranda hallolmuş olacak.
 • Saniyede 10 çekim hızı (otomatik odakla): Hem de kayıpsız sıkıştırılmış RAW olarak 200 çekime kadar çekim yapabilme! Tabi hangi manyak 200 RAW dosyasıyla uğraşmak ister bilmem 🙂 ama ciddi bir tampon bellek bu. Bunun için XQD kart kullanmanız lazım ki XQD kartlar ciddi hızlı. Mesela Lexar’ın 64Gb 2933x XQD kartı saniyede 440MB okuma ve 390MB yazma yapabiliyor. Sanıyorum ki SD kartlarda bu hız en fazla 2000x (300MB/sn okuma). D5 otomatik odakla saniyede 12 kare çekiyor, otomatik odak olmadan saniyede 14 kare.
 • XQD ve SD kart desteği: D500’de iki kart yuvası var, biri XQD diğeri SD. XQD kartlar yayılacak anlaşılan…
 • 4K video: 3840×2160 video çekebiliyor D500 (saniyede 30 kare). 1080p’de de saniyede 60 kare çekiyor. Hızlı çekim/yavaş oynatım gibi bir özellik yok galiba (mesela 720p’de de saniyede 120 kare çekseydi). 4K videoyu 29 dakika 59 saniye çekebiliyor. Bu süre D5’te sadece 3 dakika!!! D5’te 4K video çekebiliyorsunuz ama sadece 3 dakika?!?!?!?! Isınmayı halledemediler mi nedir? Bu arada D500 4K videoyu algılayıcının ortasıyla çekiyor, yani mecburen telefoto video çekeceksiniz 🙂
d500 03
Yukarıda gördüğünüz kırmızı bölge 4K video için kullanılıyor, yani tüm algılayıcı kullanılmıyor (İngilizce için idare edin)
 • Videoda elektronik titreşim azaltma: 1080p çekimlerde düşey, yatay ve dairesel hareketi dengeliyor alet. Bunu elektronik olarak yapıyor (mekanik değil yani). Ayrıca VR’lı lenslerde yaparsanız daha iyi bir sonuç alacağınızı söylüyor Nikon.
 • Videoda Active-D Lighting: Yeni işlemci sayesinde bu özelliği videolarda bile kullanmak mümkün. Eğe videoyu sonradan işlemeyip olduğu gibi kullanacaksanız bence güzel bir özellik, gölgeler ve parlak bölgelerdeki detayları geri getirmek açısından önemli. Allah her markaya nasip etsin…
 • Işık titremesini engelleme (Flicker reduction): Bunu nasıl çevireceğimi bilemedim 🙂 Canon 7DMarkII ile geldi bu özellik galiba. Özellikle kapalı spor salonlarında çekim yapanlar için süper bir özellik bence. D500 bunu hem videoda hem fotoğraflarda yapıyor, D5 sadece videoda yapabiliyor.

d500 04

Lambalardan gelen ışık sürekli değil biliyorsunuz, alternatif akım yüzünden ışık saniyede 50/60 kere yanıp sönüyor. Eğe çekiminiz karanlık anlardan birine denk gelirse sahne de karanlık çıkacaktır. Yukarıdaki fotoğraflara bakın. Makineyi seri çekime aldınız diyelim. Makine ilk çekimi yaptıktan sonra ikinci çekim lambanın karanlık olduğu ana denk gelirse kare karanlık çıkar. D500 (7DMarkII gibi) bu karanlık anda çekim yapmıyor ve lambanın aydınlanmasını bekliyor. güzel birşey.

 • Tuşlar arkadan aydınlatmalı: İşte bu!!! Aynasızlarda bile bunu yapan yok (galiba)!!! Nikon bu işe D4 ile başladı, şimdi D500’e de getirmiş! Karanlıkta çekim yaparsanız bilirsiniz, eğer düğmelerin yerini ezbere bilmiyorsanız deneme-yanılma yöntemiyle çekim yapmanız lazım. D500’de düğmeler aydınlatmalı olduğu için karanlıkta çekim yapmak daha kolay olacak. Canon, Sony, Samsung, Panasonic, Olympus, görüyor musunuz gençler?
 • WiFi, NFC ve Bluetooth: Nihayet… Kablosuz bağlantı aynasızlarda ve bazı DSLRlarda zaten vardı ama buradaki güzellik şu: D500 telefonunuza sürekli bağlı kalabiliyor! Yani bağla-kes-bağla-kes yapmak zorunda değilsiniz çünkü yeni Bluetooth modülü çok düşük bir enerjiyle çalışabiliyor. Sanıyorum bu özelliği ilk Samsung NX1’de görmüştüm. İyi birşey…
 • Oyun çubuğu (joystick): Oyun çubuğu 🙂 Canon’un yıllardır kullandığı bu aleti Nikon da son yıllarda kullanmaya başladı, nihayet D500’de de gördük. Faydalı bir alet. Ayrıca ekranın sol-alt tarafına da yeni bir özelleştirilebilir tuş gelmiş.
 • ISO tuşu sağa geçmiş: Ne yazık ki bunu “gelişme” olarak vermeliyim. Nikon en nihayetinde D5 ve D500’de o g…zekalı ISO tuşunu sağa çekmiş. Nikoncular da artık ISO’yu rahatça değiştirebilecekler 🙂 Gerçi bazı modellerde A/S/P modlarında tekerlekle ISO’yu değiştirmek mümkündü ama M modunda bunu yapmak imkansız.
 • U1/U2/U3 modları nerede: Eyyy Nikon!!! Hala IQ’su 50 olan adamların yaptığı “Shooting Banks” sistemini kullanmaktan bıkmadın mı? Ulen, D7000’le beraber U1 vs..sistemini getirince ümitlenmiştim ama hala bu “Banks” sisteminde ısrar ediyorsun. Neden? Neden? Hiç mi dinlemiyorsun kullanıcıları?
 • AE-Lock ve AF-Lock tuşları ayrı değil. Nedenini anlayamadım, sadece AF-Lock tuşu var. Profesyonel bir gövdede bu iki tuşun da olması gerektiğini düşünüyorum.
 • Odak yardımcı ışığı yok. Gene Canon’la yıllarca dalga geçen Nikon eşrafı buna ne diyecek bilmiyorum 🙂 Biliyorsunuz Canon gövdelerde de yardımcı ışık yok, bu işi flaşla yapıyor Canon. Şimdi D500’de bu ışık hiç yok. Ha, benim çok umrumda değil çünkü fotoğraf makinelerini ilk elime aldığımda yaptığım ilk şey sesleri kapatmak, ondan hemen sonra da bu ışığı kapatıyorum 🙂
 • Tam elektronik perde yok galiba. Birçok aynasız artık bu mükemmel özellikle geliyor, DSLRlar ne zaman bu özelliğe kavuşacak bilmiyorum.
 • Pil ömrü 1240 çekim, ama videoda sadece 50 dakika: Bu CIPA rakamı, ve unutmayın alette flaş yok. Canon 7DMarkII’nin çekim ömrü 600-700 arası ama onda flaş kullanımı da var. Gene de Nikon bu pil olayını iyi beceriyor, biraz dikkat ederek o rakamı 1400-1500’e çekebilirsiniz diye tahmin ediyorum.
 • Bakacın optik büyütme oranı: Nikon bu orana “1x” diyor ama APSC algılayıcı oranıyla da çarpmak lazım bence, böyle olunca 35mm’de 0,63x’e denk gelmeli. Canon’un 7DMarkII’ninki de 0,62x.

Nikon D500’le birçok şeyi doğru yapmış anlaşılan. 7DMarkII’ye gerçek bir rakip geldi. Hadi Nikoncular gene iyisiniz 🙂

“Alayım mı?” diyenlere birkaç önerim olacak. Mesela, elindeki aletle neyi yapamıyorsun? D500 buna cevap olacak mı? Nikon D7300 (ya da 7500?) benzer teknolojilere sahip olacak, tahminen D5600 de 51 noktalı odak sistemine geçecek. Yani 1 yıla kalmadan (acı ama gerçek) daha alt seviye DSLRlarda D500’deki teknolojilerin bazısını göreceğiz (çekim hızı ve odak sistemi hariç). Şimdi bir daha düşünün: Daha seri çekim ve daha iyi odak sistemi için 2000$ vermeye değer mi? Mesela D7200, hatta D7100’ün nesi kötü sizce? “D500 kötü” demiyorum, sadece “düşünün” diyorum. Size mantıklı geliyorsa elbette D500 sizi mutlu edecektir. Ha, bir de D610 ve D750 derdi var 🙂 At gibi koşan bir alet mi, sağlam imaj kalitesi mi?

Bir de bir de bir de… Ben olsam ihtiyacım olsa bile D500’ü hemen almazdım. 3-4 ay bekleyin, bakın bakalım alette sorun çıkacak mı. Ne yazık ki yeni çıkan Nikon DSLRlarda böyle dertler olsu son yıllarda. Hele garantisiz alırsanız ve alette sorun çıkarsa (ayarsız ayna sistemi, algılayıcıda lekeler, ışık sızdırma vs..) sonradan kafanızı duvarlara vurursunuz. D500 fiyatına ikinci el D810, daha ucuzuna ikinci el D800/E alınabileceğini de unutmayın.

Ek olarak, şimdiden D4lerin fiyatı inmeye başladı bile. Bugün 2016’dayız, 2007’deki gibi rakip az değil. Kendi markan içinde bile sağlam rakipler var 🙂

Nikon D5

Bildiğiniz profesyonel aksiyon gövdesi. Yeni 20,8MP algılayıcı, 4K video, otomatik odakla saniyede 12 kare, otomatik odaksız saniyede 14 kare (Canon 1Dx gibi), süper sağlam gövde, ISO 3,280,000’e çıkabilme, iki XQD ya da iki CF kart (evet yanlış okumadınız, bu ikisinden birini seçmek zorundasınız) gibi özelliklerle geliyor.

d5 01

ISO değerine hemen atlamayın, tahminen ISO25600’e kadar iyi, 51200’de idare eder olacak ama sonrası çöp olacak. Tabi bunlar benim tahminim.

4K video saniyede 30 kare ve sadece 3 dakika çekilebiliyor, ışık titremesini düzeltme (flicker reduction) fotoğrafta çalışmıyor, ekranı dokunmatik ama odak noktasını seçemiyorsunuz ve Wifi/Bluetooth yok. Bunlar gibi bazı özellikler D500’de varken ya da daha iyiyken D5’te yok ya da daha kötü. Sanıyorum ki Nikon D5’e çalışmaya daha erken başladı, bu yüzden ilk başlarda düşünülmeyen özellikler D500 tasarlanırken ortaya çıktı, ve gene tahminen D5’e bunları koymaya zaman yoktu.

d5 02

Neyse, çok da gevelemeye gerek yok: Bu alete ihtiyacınız varsa zaten biliyorsunuzdur. Taş gibi makine.

Elinde D4 olanların değiştirmeye ihtiyacı var mı? Hmmm… bilmem. Açıkçası, 4K video haricinde aman aman gelişme görmedim ben. ISO artışı da biraz sanal galiba. Yüksek ISO’da D4s-D5 arasında 1 durak fark olursa çok şaşırırım.

d5 03

Bu arada ikinci el D4ler sıfır D500 fiyatlarına iniyor yavaş yavaş (Norveç’te en azından), D3sler sıfır 7DMarkII fiyatlarında, D3ler de Sony A7/D600’ün ikinci el fiyatlarına kadar indi. Bu aletler çok dayanıklı ve güvenilir, ama sık sık yenilenince bir önceki modellerin fiyatı yıldırım gibi aşağı iniyor.

OLYMPUS 300mm f/4.0 IS Pro ED M.Zuiko Digital

Yalan yok, m4/3 sistemini seviyorum. Ufak ve kaliteli lensler, ufak ve kaliteli gövdeler, iyi imaj kalitesi…

2016’ya kadar kaliteli süper telefoto lensler eksikti, 2016 başıyla beraber iki tane geldi. Bunlardan ilki Olympus’tan: 300mm f4. Bu lens profesyonel seriye dahil. Yani Olympus’un profesyonel lens serisi 2016 itibariyle şu şekilde oluştu:

 • 7-14mm f2.8
 • 8mm f1.8 balık gözü
 • 12-40mm f2.8
 • 40-150mm f2.8
 • 300mm f4

1.4x teleçeviriciyi de hesaba katarsanız, 14-840mm arasını (35mm rakamlarıyla) kapsıyor bu set.

oly300mm 01
300mm f4 gelene kadar set böyleydi

300mm uzun süredir bekleniyordu. Şimdi gelen lens diğer Olympus Pro lensler gibi: Sessiz ve hızlı otomatik odaklama, tamamen metal gövde, toz-nem geçirmez yapı, her diyaframda mükemmel imaj kalitesi, 1.4 metreye odaklayabilme (ki 0.48x büyütme veriyor, eğer 1.4x ile kullanırsanız 0,65x büyütme alabiliyorsunuz).

Olympus bu lensi duyurmuştu ama titreşim azaltmayı lense dahil etmeye karar verdiler. Olympus’un gövdelerdeki titreşim azaltma sistemi piyasanın en iyisi ama süper telefotoda (400mm üzerinde) istenildiği kadar etkili değil. Bu yüzden, Panasonic ve Sony’nin de yaptığı gibi, gövde ve lensin beraber çalışabildiği bir titreşim azaltma sistemini lense dahil ettiler. Olympus’a göre eğer bu lensi EM1 ve EM5II ile kullanırsanız, CIPA standartlarında 6 durağa kadar (!) titreşim azaltma avantajınız olacak ki piyasada bunu verecek başka sistem yok.

Peki bu ne demek? SLRGear’ın testlerine göre bu aletle 1/15’e kadar elde çekim yapabilmek mümkün! Ki bu da yaklaşık 6 durağa denk geliyor. Süper telefotolarda 1/odak mesafesi formülü çalışmıyor (önceki yazılarımda defalarca anlattım). Mesela Nikon D750 üzerinde 50mm bir lensle 1/50’de keskin fotoğraf alabilirsiniz belki ama 100mm lensle 1/100’de keskin fotoğraf almak daha zor, 300mm ile 1/300’de elde keskin sonuç almak çooook zor (VR olmadan). 600mm’ye denk gelen lenslerde VR/IS olmadan minimum 1/1000 gibi bir perde hızı olacak ki titreme olmasın. Olympus’ta 1/15’te çekebiliyorsanız, bu yaklaşık 6 durak avantaj demek. Teknoloji müthiş ilerliyor.

IStest_300mm_IS_on

1 saniyede bile fotoğraf çekebilmek (%30 başarı oranıyla diyorlar), 600mm f4 bir lens için inanılmaz. Aksiyon için faydalı değil ama durağan sahneler için muhteşem. Yukarıdaki grafiğe bakarsanız 1/15’te %100 başarı oranı var, 1/8 bile çok kullanılabilir.

Olympus’a göre lensi EM1 veya EM5II’ye takarsanız, makine ve lensteki titreşim azaltma algılayıcıları senkronize oluyor ve beraber çalışmaya başlıyor. Diğer gövdelerde (EM10 mesela) sadece gövdedeki ya da sadece lensteki IS sistemini kullanabiliyorsunuz, iki sistem beraber çalışmıyor. Bu durumda bile lensteki IS sistemi 4 durak avantaj sağlayacak diyor Olympus. Ek olarak, bu lensi Panasonic makinelerde de IS ile kullanabiliyorsunuz. Örneğin gövdede IS sistemi olmayan GH4’te bu lensi IS ile kullanmak mümkün, daha önce Olympus lenslerde IS sistemi olmadığı için bu biraz sorundu (mesela GH3’e Olympus 75-300’ü takarsanız IS sistemi olmadığı için titreşim dertleri olacaktır).

oly300mm 02
Lensin önünde dahili güneşlik var (aynen 40-150mm’de olduğu gibi). Bu aleti istediğinizde ileri itip istediğinizde geri çekebiliyorsunuz. Ayrıca üçayak bağlantısına ihtiyacınız yoksa (mesela elde çekim yapacaksanız) bunu çıkarabiliyorsunuz, lens bu durumda 1.2 kilo civarlarına iniyor.

Her neyse, lens kendi içinde süper. m4/3 sisteminiz varsa zaten fazla alternatifiniz de yok. İkinci alternatif, gene yeni duyurulan Panasonic Leica 100-400mm OIS:

LEICA DG 100-400mm / F4.0-6.3

Bu lens hakkında büyük beklentim yoktu açıkçası. Olympus 40-150mm f2.8’i alırken “ileride 300mm f4 ile kullanırım” diyerek 1.4x teleçeviriciyi de almıştım. Kafamda 300mm f4’ü de alıp 1.4x300x2 = 840mm lens kullanmak vardı. Yalnız şu anda Panasonic’in lensi daha çekici geliyor (eğer imaj kalitesi söyledikleri kadar iyiyse).

Sebep basit: Boyut, kütle ve fiyat. Panasonic bu 3 kıstasta çok daha iyi.

pana100400 01

Soldaki Olympus 300mm f4 IS, sağdaki Panasonic Leica 100-400mm. Boyut farkı ciddi. Ayrıca Olympus 1.4 kilo civarı (üçayak bağlantısı ile beraber), Panasonic 1 kilonun altında. İkisi de metal yapılı, ikisinde de titreşim azaltma var, ikisi de toz-nem geçirmez.

Arada bir fark olabilir: İmaj kalitesi. Ve tabii ki diyafram farkı. Olympus’un optik olarak çok daha iyi olacağını tahmin ediyorum (ki SLRGear’a göre müthiş bir lens). Leica ona yakın olursa, bence daha uygun. Tahminimce iki lensin de fiyatları 1 yıl içinde düşecek, ve Leica 1500$/Avro civarlarına iner. O zaman daha alınası bir lens olur (200-800mm aralık, 35mm eşleniği olarak).

EŞLENİK BELASI: AMA EFENDİM O LENS 600MM F8 GİBİ ASLINDA

Bir Olympus EM1’e takılan 25mm lens, bir Nikon D7100’e takına 35mm lens ve bir D750’ye takılan 50mm lensin görüş açısını verir. Dikkat ederseniz, “görüş açısı” dedim, şunu demedim: “EM1’e takılan 25mm bir lens, D750’deki 50mm gibi olur”.

Çünkü 25mm lens, 25mm lens. Değişmez. Gözlük takıyorsanız alın o gözlüğü başkasına verin o taksın, gözlüğünüzün herhangi bir özelliği değişir mi? Değişmez. Mesele, lensin arkasındaki algılayıcının boyutu. Algılayıcı boyutu ne kadar ufalırsa, algılayıcının lenste gördüğü açı “daralır” (daha ufak algılayıcı ->  Daha ufak alan). Açı daraldığı için, görüş açısı değişir.

Şimdi, Olympus aslında 600mm bir lens yapmadı, Olympus 300mm f4 bir lens yaptı. Algılayıcının diyagonel uzunluğu D750’dekinin yarısı olduğu için, EM1’in 300mm’deki açısı D750’nin yarısı kadar olur. YANİ, EM1’e 300mm bir lens takarsan, sanki D750’ye 600mm bir lens takmış gibi bir AÇI görürsün. Ve bu aslında büyük avantaj.

Bir de diyafram meselesi var. “Efendim o lens 600mm f8 bir kere, bokehte çok farkeder” diyenler var. Yıl 2016 olmuş hala bunu diyorlar 🙂 Bakın aşağıda Flickr’dan bazı fotoğraflar aldım:

169mm f47 01
169mm f4.7
300mm f56 03
300mm f5.6
300mm f67 01
300mm f6.7
300mm f80 01
300mm f8
oly300mm 03
300mm f5.6
300mm f10 01
300mm f10
300mm f11 01
300mm f11
DPReview’dan, 300mm f4
300mm f56 01
300mm f5,6
300mm f56 02
300mm f5,6

Bunların aralarında f10 ve f11 bile var! Yani “efendim 600mm f8 objektiften bokeh çıkmaz” lafı tamamen uyduruk, kafadan sallama bir iddia. Ama şunu diyebilirsin: “Bana f4 diyafram yetmez, bazen f2.8 bile yetmiyor ışık yüzünden”, ona eyvallah derim. Eğer titreşim azaltma sistemi yetmiyorsa, illa yüksek ISO gerekiyorsa senin alman gereken alet 400mm f2.8 gibi lensler ki bu aletler hem dev gibi hem ağırlar hem de artık 10 000 Dolar’a doğru gidiyorsunuz 🙂

Her neyse efendim, artık belli bir odak mesafesinden sonra net alan derinliği zaten rahatça kontrol edilebiliyor, bu yüzden f4 diyafram çok yeterli.

Gene söyleyelim: Olympus 600mm f4 lens yapmadı, 300mm f4 lens yaptı ve sen bunu 600mm açısıyla görüyorsun. 600mm yerine 300mm lens yaptığı için de lens gerçekten ufak ve hafif (600mm’ye giden diğer lenslere göre). Panasonic’in yaptığı lens de aynı şekilde.

Ha, aklıma gelen bir tane lens var: Nikon 300mm f4 VR PF. Bu lens o kadar ufak ve hafif ki, gördüğüm de ben de inanamadım! 24-70mm f2.8 kadar birşey bu alet! Mesela o lensi alıp EM1 ya da GH4’e takabilseniz (otomatik odak ve VR çalışacak şekilde), Leica 100-400mm yerine o lensi düşünürdüm açıkçası. Ayrıca Olympus’tan da daha ucuz. Yalnız D8xx serisiyle kullanınca VR sorunları var diyorlardı (belli perde hızlarında). Mesela burada bu konu hakkında konuşuyorlar, burada  lenslerin oynamış olabileceğinden bahsediyor (de-centering), burada da bu derdi 1/60’ta bile yaşadığını yazmış arkadaş. Diğer birkaç sitede de gördüm bu tartışmaları. Nikon “sözde” çözmüş bu derdi ama “tamam çözüldü” diye bir açıklama da görmedim. Yani lens kağıt üzerinde çok iyi ama Nikon’un artık neredeyse klasik olmuş kalite kontrol dertleri var gibi duruyor.

m4/3 sistemi gelişiyor, tahminimce sonraki nesilde sürekli odaklamayı da ciddi geliştirecekler ve DSLRlara yaklaşacaklar ya da aynı seviyeye gelecekler.

PANASONIC TZ80 VE TZ100

Panasonic de iki ilginç ürün duyurdu. Bunların ilki TZ80. Bu alette klasik 1/2.3″ 18MP algılayıcı, 30x optik yakınlaştırma (24-720mm), Wi-Fi ve elektronik bakaç var ama asıl fark 4K video çekebilmesi. Bu 4K video özelliği ilginç çünkü alet 4K videodan 8MP’lik fotoğraflar çıkarabiliyor (saniyede 30 kare!), ve 4K videonun istediğiniz yerine yakınlaşıp 1080p video çıkarabiliyorsunuz. Bunları makineden yapabilmek büyük rahatlık çünkü normalde bunları bilgisayarda gelişmiş yazılımlarla yapmak zorundayız. Ha, fotoğraf kalitesi elbette ortalamanın altında olacak (bit kadar algılayıcı olunca yapacak birşey yok). Ben Sony HX50V makinemi 10MP’de kullanıyorum artık, hemen hiç 20MP kullanmadım diyebilirim.

İkinci ürün de ilginç: 10x optik yakınlaştırmalı, elektronik bakaçlı,dokunmatik ekranlı, WiFi özellikli ve 1″ algılayıcılı fotoğraf makinesi! Nikon 1 serisiyle 1″ modasını başlattı, sonra Sony RX100’le ufacık pakette sundu bu algılayıcıyı, sonra Canon katıldı, şimdi sıra Panasonic’te galiba. Bunun en büyük özellikleri 10x objektif ve 4K video özelliği (gene saniyede 30 kare 8MP fotoğraf çekme ve videoya yakınlaşıp 1080p video çıkarma özelliği var). Canon ve Sony’ye rakip geldi bence. Elektronik bakaç, 1″ algılayıcı, 10x optik yakınlaştırma ve ufak gövde bayağı çekici. 699$ fiyatı olacakmış, 1 seneye 500’e düşer mi? Bakalım görelim…

DPreview'dan aldım
DPreview’dan aldım

HA, BİR DE KeyMission 360

O da sonraya kalsın 🙂

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

24 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil O.

Uzakdoğu’da 4 sayısının telaffuzu ölüm kelimesinin telaffuzuna benziyor uğursuz kabul ediliyormuş, o yüzden ürünlerde pek geçmiyor galiba.

Sebahattin Demir

Ertan bey merhaba,

Yine bizi tembelliğe alıştırdınız, döktürmüşsünüz yukarıda.
Nikon D5 ne zamandır beklediğim bir gövdeydi, ama sizin de dediğiniz gibi D4/S ten (en azından benim için) pek farklı olmadı. Profesyonel amaçlı kullanıcılar için mutlaka önemli yenilikler vardır.

Yaklaşık 2 yıl kadar önce spot piyasadan aldığım D800 gövdem ve onlarla birlikte F2.8 Nano serisinden
14-24mm, 24-70mm, 70-200mm, 105mm Macro lenslerimi bir serviste kalibrasyonunu yaptırmak istiyorum. Spot olduğu için zaten garantisi yok, olsaydı da zaten süresi geçti. Bu kalibrasyon işleminin işin ehli tarafından yapılması gerektiğini biliyorum.

Türkiye’de bu işlemi yapacak bir servis öneriniz var mıdır?

Saygılar.

Kesim Bey

Hocam odaklaması iyi olan bir tam kare ya da apsc gövde önerebilir misiniz? Odaklama benim için çok önemli. Her zaman haraketli obje çekmesem de o özellik de bulunsun istiyorum.

Mikail Şahan

İyi günler, sony a7 m2 hakkında ne düşünüyorsunuz? İç,ndeki filtrenin kalın olduğundan bahsediliyor forumda bu da fotolarda sisli puslu bir izlenim yaratıyormuş. Tabi bunlar söylentiden ibaret. Filtrenin kalın olması neyle alakalıdır?

Emre taşpınar

Ertan bey,

Meraktan soruyorum,pana 14 mm 2.5 ile 12-40 mm 2.8 aynı değerlerde fotoğraf çektiğimizde imaj kalitesi aynımı olacak?

Fatih

İyi geceler üstadım. Apsc gövde olup da sabit lensli bir aynasız mı yoksa m4/3 mü tercih etmeliyim? x100t, ricoh gr, em5 vs. Amacım günlük kullanım ve güzel ışıklı ortamlarda fotoğraflar çekmek. Aile , gezi, tatil vs.

Hasan

Selamlar.

Gecen gun sirtimda nikon d7100+tamron 70-200 ile yere cakildim… Kamera parcalandi, ama objektife bir sey olmadi. Simdi kamera servise gonderecem ama cok ucuz bir fiyata (300$) nikon d300s buldim. Incelemede begendim ama kafama takilan bir sey oldu. Simdi incelemelerde 1000 rgb piksel diyor, ki nikon d7100 2056 rgb pikseldir ve ornek cekilislerde resimlerde rengler daha zayif ve yesilimsi bir ton var.. Bu piksel isi nedir? Ne kadar onemli? Bir de 300s para vermeye degermi? Fujifilm xt1 ve ya olympus omd1 de var aklimda…

Hasan

43 000 perde omru var ve makine cox temizdir… Sadece eski bir makine olmasi sebebile kalite olarak bir az kuskuluyum. Ama D7100 servisden donene kadar belki de alabilirim, sonra satarım nasıl olsa, ve ya ileride iki makineyi satib bir d500 ala da bilirim. Simdiden gozume kesdirdim (Nikon d500+Nikkor 16-80mm f2.8-4 – 3000$ 🙂 )

Hasan

Ertan bey, belkide bunlara ihtiyac olmayacak.. Daha kucuk govdeler ve daha iyi imaj kalitesi olan makineler gelmektedir. Aynasizlardan bahsediyorum. Fujifilm begenmekteyim ama lensleri daha pahali ve daha agirdir, Fujifilm XT1+ 35mm f1.4 dusundugum bir ikili, bizim ulkemizde 78 manat/100 dolar iken cazip gelirdi, simdi kriz sebebile 100 dolar/165 manata ciktigi icin iki kat pahalanmis gibi gelmektedir bize. olympus 4/3 alqilayicisi icin manzara cekimlerinde subheliyim….

wordpress sitemi hackladiler sanirim… nasil duzeltecegimi bilmirem..

Erkan

Merhaba olympus em5 ya da em1 gövdelerin imaj kalitesi ile tam karelerin imaj kalitesi arasında uçurum farkı var mıdır? Örneğin a7 ile em5 arasında imaj kalitesi olarak kaç durak fark vardır? İmaj kalitesine önem veren fakat aynı zamanda odaklama , ergonomiye de önem veren biri em1’den a7 m2’ye geçmeli midir?

omardaing

Kuşçular için D500 gerekliydi. Yoksa (D4,D5 ve 600mm F:4 VR alacaklar hariç) tüm kuşçuları Canona kaptıracaktı. Hala da Canon 400mm F:5,6 lense rakip lens çıkarmadı TC ile idare ediyor Nikon.

Emre taşpınar

Ertan bey;

Oly Pen-F söylentileri çıktı şöyle ön yazı hazırlasanızda keyifle okusak😊

Merih

Sony A6300 duyuruldu: http://www.sonyalpharumors.com/sony-a6300-announced/