Olympus EM5 II yüksek çözünürlük özelliği 2

Önceki örnekleri pencere arkasından vermiştim, sonra yemek için dışarıda çekerim diye düşünmüştüm ama yanımdaki arkadaşlara “biraz bekleyin ben fotoğraf çekecem” diyemedim çünkü biri ülke müdürü diğeri genel merkezde bilmemne müdürü, saçı başı ağarmış adamlar 🙁 Dolayısıyla otele dönene kadar birşey çekemedim. Ayrıca hava kararınca çekme süresi de artıyor ne yazık ki, yani beni beklemeleri imkansız.

Neyse, odada birşeyler çektim 🙂 İdare edin.

Odada çekmeme rağmen, önemli çıkarımlar yapmak için yeterli bu sahne.

16 40 64 7

16 40 64 8

16 40 64 9

63.7MP’lik RAW dosyasının bazı bölgelerine bakınca hiçbir sorun görünmüyor, yani aşırı piksel sayısından kaynaklanması gereken piksel bozulması yok, bazı bölgelerde ise belirgin. Eğer çektiğiniz şeyde aşırı ufak vırt-zırt detay yoksa 64MP bile kullanabilirsiniz gibi geliyor bana, örnek de yukarıda. Ama şunu demiyorum: EM-5 II 64MP fotoğraf çekiyor.

Bu modda en yüksek ISO değeri 1600. Bu değerde çekip 64MP’lik fotoğrafı 16MP’ye indirdim:

16 iso1600 4

16 iso1600 1

16 iso1600 2

16 iso1600 3

Şimdi şunu hatırlatmakta fayda var: Sahnede arkadan ışık geliyor ve lenslerin EM5II’ye bakan tarafları karanlıkta. Yani ters ışık var ki ters ışıkta HER algılayıcı zorlanır.Yukarıdaki fotoğraflarda soldakiler EM5 II’nin normal 16MP çıktısı, sağdakilerse 64MP’lik RAW dosyasının 16MP’ye indirilmiş hali. Fark muazzam değil mi? Çok ciddi bir kalite farkı var. 4 kat piksel sayısını %25’e indirince oluşmuş olan gürültü yokoluyor, hatta biraz keskinleştirme yapsam kalite daha da artacak. Sürekli diyorum ya: Aynı koşullarda daha fazla piksel her zaman daha iyi. İşte sebeplerinden biri de bu.

Tabi üçayakta ISO’yu 1600’e kadar arttırmanıza her zaman gerek olmayacak. Mesela zamanınız azsa, sahnede ufak hareketler varsa ve perde hızını yüksek tutmak istiyorsanız, gökyüzü çekiyorsanız vs.. gibi durumlarda ISO1600’ü kullanabilirsiniz ve yukarıda gördüğünüz gibi alacağınzı kalite normal çekimden çook daha iyi olacak. Belki 2 durak fark var arada.

Bir ek daha: Yukarıdaki sahnede zorlanmayacak pek algılayıcı yok, tahminen tam kareler daha iyi sonuç verir (acaba?). A7s, D4s, 1Dx olsa yanımda bakardım 🙂

Bir şey daha dikkatinizi çekmiştir belki, 16MP’lik çekimlerde bazı yerlerde “moire” bozulması var ama 64->16MP dönüşümünde aynı yerde “moire” yok. İşte EM5 II’nin bu sisteminin bir avantajı da bu: 64MP’den 40 ya da 16MP’ye inerken bu bozulma yok oluyor.

Bakalım, EM5 II incelemesinde A6000 ile daha detaylı karşılaştırırız. Tam kare makinem yok şu anda, belki birilerinden ödünç bulurum…

EK: Eğer Olympus bu özelliği biraz düzeltip elde çekime fırsat verirse (şu anda sadece üçayakta çekime uygun ve maksimum ISO1600) çok yüksek ISO değerlerinde tam kareye yaklaşacak performans almak mümkün olur diye düşünüyorum. Şu anki haliyle 40MP modu 16MPlik normal çekime göre 2-3 durak arası daha iyi ISO performansı veriyor (64MP’lik RAW’u 16’ya indirirseniz). Benim denemelerime göre EM5 yüksek ISO’da 5DMarkIII’ün 3 durak kadar arkasında, bunu kapatabilmek müthiş birşey olurdu. Ama dediğim gibi Olympus’un şunları yapması lazım:
1) Yüksek çözünürlüklü çekim modu elde çekime fırsat vermeli. Şu anda 1 saniyede 8 çekim yapabiliyor en fazla.
2) Maksimum ISO değeri arttırılmalı (şu anda 1600).
3) 16MP’lik RAW saklayabilme fırsatı olmalı (şu anda 99MB yer kaplayan 64MP RAWlar ve 40MP JPEGler saklanıyor bu çekimlerde).
4) Çekimi yaptıktan sonra işleme biraz sürüyor (2-4 saniye arası), bunu hızlandırmak lazım.

Sony son RX10 II ve RX100 IV’te işlemci ve algılayıcı hızlarını çok ciddi arttırdı, buna benzer bir teknoloji kullanılırsa yukarıda yazdıklarım olabilir.

4
Aşağıdaki kutuya yorum yazabilirsiniz

avatar
1200
2 Yorumlar
2 Yorumlara yanıtlar
0 İzleyenler
 
Popüler yorumlar
Hottest comment thread
3 Comment authors
İzzetErtOztKesim Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Kayıt ol  
En yeni En eski
Notify of
Kesim
Guest
Kesim

Hocam EM5 M2 ile Sony a7 arasında bir seçim yapmam gerekiyor, biliyorum sensör boyutu herşey değil ama em5 mark 2 fiyatına a7 alabiliyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim, manzara ve gece fotoğrafları çekmeyi severim.

ErtOzt
Admin

A7 ile hangi lensi alabiliyorsun, EM5 II ile hangi lensi alabiliyorsun? Garip gelebilir ama ben EM5 II, ya da EM5 alıp yanına kaliteli lens alırdım. EM5lerin fiyatları çok düştü.

İzzet
Guest
İzzet

Ertan bey em5 ile fuji xe2 arasında imaj kalitesi olarak çok fark var mıdır,