Bye Bye forum: Türkilizce

Not: Öz dili Türkçe olmayan insanlar da bu siteyi okuyor. Eğer yorumlarının başında bunu belirtirlerse sıkıntı olmaz, yani eğer Türkçe’yi sonradan öğrendiyseniz dört dörtlük Türkçe yazmanıza gerek yok.

Oktay Sinanoğlu 20 ve 21. yüzyılın en önemli bilim adamlarından biri, daha doğrusu biriydi. Nisan 2015’te Hakk’ın rahmetine kavuştu.

Sinanoğlu’nu 2005’te Bye Bye Türkçe kitabıyla tanıdım. Biraz geç oldu ama (Sinanoğlu’nun parlak akademik hayatı çoook daha gerilere dayanıyor). O sıralar bu konuları fazla düşünmüyordum, “ne gereği var yahu bu kadar kasmaya? Evrensel dile uyum sağlayalım işte, hem teknik terimlerin Türkçe karşılıkları yok ki?” diye düşünüyordum. Sonuçta İngilizce eğitim yapan bir lise ve sonra gene tamamen İngilizce eğitim veren Boğaziçi Üniversitesi’nden mezunum, sonra da bir İngiliz firmasında çalıştım ve hemen sonra da %50 Amerikan ortaklı bir firmaya geçmiştim. Hayatımda hemen herşey İngilizce’ydi çünkü yurtdışında çalışıyordum. Türkçe’nin değerini ve Türkiye için önemi kafamın bir yerlerinde vardı ama Oktay Sinanoğlu bunu çok belirgin bir hale getirdi. Biryerlerden bulup okuyun bence bu kitabı.

bye20bye20tfcrkce

Bu sitede Türkçe’ye ne kadar önem verdiğimi bilen bilir. Sitenin her yerinde uyarılar var, “body” veya “ornito” gibi yabancı terimler kullananları ya da noktalama işaretlerini kullanmayanları yorumlar kısmında uyarıyorum, bazılarına hiç yanıt vermiyorum vs.. Ama şunu demiyorum: “Kalkalım 3000 sene önceki öz be öz Türkçe’ye dönelim.” Bunu yapmak imkansız; tamamen %100 arı Türkçe kullanmayı da beceremiyorum zaten. Baksana hala “site” diyorum, “bilim” diyorum 🙂 Her her her terimi Türkçe’ye dönüştürmek zor olsa da, iki saniye düşünüp yazmak da zor değil. Örneğin şunu yazıyorsan bende hatlar kopuyor:

Tripod plateim kayboldu bodymin altına mount edeceğim bir plate arıyorum

ornito çekiyorum flash ve tripod head lazım ne alayım ama ucuz olsun bi de tripod sağlam olsun çünkü high ISO kullanmak istemiyorum ondan

Yuh! Ne diyorsun? Bu kadar mı acizsin? Yabancı sözcükler zaten komik de birazcık noktalamaya dikkat et be adam?

Neyse, konuyu uzatmayayım. Üye olduğum, hatta ucundan yönetici olduğum gruplardan birinde yeni üyelerden biri Türkilizce birşeyler yazınca uyarmıştım (bari tamamen İngilizce yazsana diyerek). Hangisi bilmiyorum, diğer yöneticilerden birinin hoşuna gitmemiş bu lafım, benim yanıtımı silmiş 🙂 Konuya telefonumdan baktım, 5 dakika sonra emin olmak için bir daha açtım sayfayı, gerçekten de yanıtım yoktu. İnşallah benim telefonun dandikliğidir de böyle birşey olmamıştır 🙂

Eğer olduysa, yani yöneticilerden biri bunu yaptıysa bu davranışın sebepleri ne olabilir:

  1. Forum büyüsün, yeni üyeler gelsin abi, sen her yeni üyeye böyle dalarsan ohoo işimiz var
  2. Senin bu Türkçe şeyin bıktırdı artık! Fotoğraf konuşalım burada, önemli olan bilgi paylaşmak
  3. Bu adamı hiç sevmedim zaten 🙂
  4. Gerilime gerek yok, kardeş kardeş anlaşın 🙂
  5. Vs..

Şimdi… Yurakıdakilerin HİÇBİRİ dilini adam gibi kullanmamayı affettirmez. Fotoğraf, heykelcilik, ekran kartı vs.. hiç önemli değil dilin yanında, bunların hepsi gözardı edilebilir. Belki sadece uyarmam yeterliydi, o da benim hatam olsun. Ama silmek yerine ufak bir mesajla “hocam biraz ağır olmuş galiba” demek yeterliydi, arkadaş bunu yapmak yerine mesajımı silmeyi tercih etmiş.

Önemli olan savunduğun bir konuyu her durumda savunabilmek. Aman diğerlerini üzmeyelim diye böyle temel konuları kulak arkası yaparsan farkında olmadan “e tabi hayvanat bahçesine dinazorun gelmesi iyi olur, hem çocuklar da görür eyi olur. Bu hükümet herşeyleri de eyi yapıyor” ya da “Resmi Gazete’ye inanma sen, hökömet güzel işler yapıyor bunlar yalan yazar” diyenlerin sayısının artmasına yardım ediyorsun demektir. “Ohoo iyice abarttın” mı diyorsunuz? Hiç de değil. Oktay Sinanoğlu’nun çok doğru bir lafı var: Az bilenlerin hiç bilmeyenlere ögrettigi bilim, bilim degildir.” İletişimini Türkçe yapıyorsun, böyle konulara gelince “İngilizce evrensel dil abi, bir body desem ne olur ki?” deyiveriyorsun. Doktora gidince “böyle bodymde bir kırıklık var, headim çatlıyor” diyor musun?

Konuyu uzatmayalım dedim ama gene uzuyor 🙂 O foruma bir daha girmemeye karar verdim. Prensipler önemli (bak gene yabancı sözcük kullandım 🙂 ). Eğer “aman insanları üzmeyelim” diye eğilip bükülürsek siyasetçilerin ve gazetecilerin seviyesine düşmüş oluruz ki Türkiye’de bu insanlar insanlığın en alt seviyelerini temsil ediyor.

Bu sitede Türkçe hassasiyetim yüzünden 1, 5, 50, 100 vs.. ziyaretçi kaybediyorsam da umurumda olmaz. Ben saatlerimi verip insan gibi düzgün tümce kurmaya uğraşıyorsam, nokta-virgül kontrolü yapıyorsam sen de iki saniyeni harcayıp yazdıklarına çeki düzen ver. Her harfin doğru olmasına gerek yok, her sözcüğün öz Türkçe olmasına da gerek yok AMA biraz karşındakine saygın olsun, büyük harf nedir öğren, nokta-virgül nedir bil. Senin bana ve diğer okuyuculara saygın yoksa benim sana hiç saygım yok.

Mal bu, beğenen gelir beğenmeyen gelmez 🙂 Ben bu siteyi kendim eğlendiğim için açık tutuyorum, koşullarım da belli.

 

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

12 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
Özgür Sorgal

Erkan Bey gene yerden göğe haklı olduğunuz bir yazı olmuş, maalesef forumlarda yönetici olarak çalışan insanlar ya gönüllü olarak ya da çok düşük maaşlar karşılığında çalışıyorlar.
Siz bence canınızı sıkmayın biz sizi buradan da takip ederiz, ben de yıllardır üyesi olduğum malum forumda bu tip sıkıntılar yaşıyorum zaman zaman, galiba bundan kurtulmanın yolu forumlara daha az girmek olacak.

Ayetkin Aktaş

perfect, şey sorry, çok şugar olmuş diyecektim 🙂
Anlamı: Tebrikler, çok net bir değerlendirme olmuş. 🙂

Mehmet DUmanlı

-Yazanak(rapor) – izlence (program) – komuta(hiyerarşi) -özdeksel(maddi) -utku(zafer) -yönlem(taktik) -ordugüdüm(strateji) -düzence(disiplin) -tinsel (ruhsal) – yöneliş (salat) – us (akıl)….turkce köküne inince ne kadar anlamlı oluyor insanın zihninde görüntü canlanıyor değil mi? öte yandan diğerleri ezberlediğimiz kelimeler.

ERSOY

Hoacam!
Eşim arab asıllı dır. Türkçeyi öğrendikçe dilimizle ilgili ilk yorumlarından biri , sizin kendinize ait bir lisanınız yok” demişti.

ErtOzt

Eşin şu anda konuşulan dile bakarak öyle bir yorum yapmış Ersoy. Arapça’nın, Farsça’nın etkisi hala çok fazla günümüzdeki Türkçe üzerinde.

Yalnız güzel birşey hatırlattın, öz dili Türkçe olmayan insanlar da okuyor bu siteyi, onların süper Türkçe yazmasına gerek yok. Bununla ilgili birşey yapmam lazım.

Osman Ekiz

Hocam yılmadan devam, sevgiler.

Murat Durgun

Merhaba hocam,
Yazılarınızı çok dikkat ederek okuyorum. İnsanlarımız artık doğruları gördüğü halde yanlışlarını düzeltmek yerine “eee herkez öyle….” yada “Sen ne karışıyorsun?” benzeri cevap verilmeye başlanmış. Özenti bir toplum olma yolunda hızlı bir şekilde devam ediyoruz.

Saygılarımla.

Sebahattin Demir

Ertan bey, Bahsini ettiğiniz site umarım benim en çok faydalandığım site değildir. Ve umarım siz o sitedeki yorum ve yönlendirmelerinizi yukarıda açıkladığınız nedenlerle sonlandırmamışsınızdır. Çünkü, ben o sitede danıştığım tüm konularda özellikle sizin cevabınızı dört gözle ararım. Bazen anlatmak istediğimi mümkün olduğunca yalın anlatmaya çalışıyorum. Çoğu zaman birer cümlelik cevaplarla, düşük ve anlaşılamayan kelimelerle karşılaşıyorum. Sizin bu hassasiyetinizi ve o forum konusunu okuyacağınızı bildiğimden, meramımı yazıya dökerken özellikle dikkat ettiğim çok olmuştur. Yerden göğe kadar haklısınız. Ben bir fotoğraf gönüllüsüyüm. İyi sayılabilecek bir donanıma (gövde, lens, filtre vs) sahibim. Yolun henüz çok başında olduğumdan sorulacak çok soru, alınacak çok yardım… Daha fazla »

ErtOzt

Buradan sorabilirsiniz 🙂

Ramiz Aksoy

Bahsi geçen forumu bende biliyorum sanırım 🙂

Mehmet Köse

Ertan hoca,
Seni o siteye davet edip yazılarınızdan site müdavimlerinin faydalanmasını sağlayan biri olarak:
Bahsettiğiniz konuyla ilgili öncelikle beni, sonrasında sitedeki diğer yetkili arkadaşları bilgilendirmenizi, gerçekte böyle bir mesaj silme olayı varsa olayın üzerine gitmekte inatçı davranacağımı artık beni tanıyan biri olarak tahmin etmenizi bekliyorum.
Bu konuyu sitedeki diğer arkadaşlardan duyup admine ilettim; olayın vuku bulduğu tarihi yaklaşık olarak verebilirseniz loglardan olayın kim tarafından yapıldığını öğrenebilme şansı var imiş.
Ve hala beni telefonla aramanı bekliyorum.

Dursun Bal

Onca mevzu olmuş, bir benim haberim yok.