Kör ölür badem gözlü olur: Panasonic GM5 ve Leica 15mm f1.7

Bugün GM5 ile yollarımızı ayırdık. Üzücü oldu, sarılıp ağladık falan ama kader bu, bazen yapmak istemediğimizi şeyleri yapmak zorunda kalıyoruz.

GM5’ten ayrılmak kolay değil. Ufacık, sağlam, hızlı, sessiz, iyi imaj kalitesi, dokunmatik ekran… Daha ne olsun? Leica 15mm f1.7’den ayrılmam düşündüğüm kadar zor olmadı açıkçası. Evet çok iyi bir objektif, üzerinde Leica yazıyor vs.. ama şu anda elimde 12mm f2.0, 14mm f2.5 ve 20mm f1.7 de var, araya 15mm f1.7 sıkıştırmak garip geliyordu zaten. 12mm f2.0 ile aralarında bayağı açı farkı var (24-30mm arasında önemli bir fark var). 14mm f2.5 da ufacık, gerçekten ufacık, sırf bu yüzden 14mm’yi tuttum ve Leica’yı sattım, Leica optik olarak daha iyi bir objektif olduğu halde.

gm5_15mm_front

GM5’ten kısaca bahsedersem:

 • Ufak ve sağlam bir gövdesi var. 14mm f2.5 ya da 20mm f1.7 ile beraber piyasadaki en ufak ve kaliteli sete sahip oluyorsunuz.
 • Perde sesi inanılmaz az. Herhangi bir kompakt makine kadar az ses çıkarıyor. Sanıyorum ki piyasadaki en sessiz makine. Ayrıca perde o kadar hafifi ki makineyi hiç titretmiyor. Leica 15mm ile 1/20lerde keskin fotoğraf çektiğimi biliyorum.
 • Elektronik perde özelliği sayesinde zaten az olan ses tamamen sıfıra iniyor. Ayrıca bu modda perde hızı da 1/16000’e kadar çıkabiliyor ki parlak günlerde geniş diyafram kullanmak için faydalı.
 • Dokunmatik ekranı çok başarılı ve Panasonic’in dokunmatik ekranı kullanış şekli de piyasanın en iyisi bence.
 • Özelleştirilebilir tuşları var (ufacık gövdeye rağmen), ve dokunmatik ekrandaki ek özelleştirilebilir dokunmatik tuşları da sayarsanız ufacık makineyi istediğinizi şekilde özelleştirmek mümkün.
 • Elektronik bakacı var. Evet çok büyük değil ama ben bununla manuel odak bile yaptım ve zor durumlarda (aşırı parlak günlerde mesela) çok işe yarıyor. Odak vurgulayıcı (focus peaking) bile var.
 • WiFi özelliğini çok kullandım. Evet farkındayım artık yeni bütün aletlerde var bu şey ama GM5’in perdesi de aşırı sessiz olduğu için mesela masanın üzerine koyup yan masadakini çaktırmadan çekmek mümkün 🙂 Çok haince ama gerçek 🙂 Bu arada NFC’si de var.
 • İmaj kalitesi çok iyi. Hatta çok çok iyi. ISO25600lerden bahsetmiyorum, ISO3200’e kadar rahatlıkla kullanılabilir. RX100 gibi 1″ algılayıcılı aletlerden çok daha iyi bu konuda.
 • Bir ipucu: “Dip” düğmesiyle arkadaki LCD ekranı kapatırsanız (tamamen karanlık) makineyi optik bakaçlı bir makine gibi kullanmak mümkün. Ekran kapalıyken EVF’nin ekranı da kapalı, yani GM5’te hiçbir ekran çalışmıyor. Sadece EVF’ye gözünüzü yaklaştırınca EVF açılıyor, böylece pilden büyük oranda tasarruf etmek mümkün. Böyle yaparak GM5’i tüm gün kullanabiliyorum (300 çekim civarı ve çok az da video). Elektronik makinelerde pozlama, odaklama sistemleri ve ekranlar en çok pil tüketen şeyler. WiFi de aynı şekilde.
 • Otomatik odaklaması her m4/3 makine kadar hızlı. Mesela aydınlık bir günde Olympus 12-40mm f2.8 ile düğmeye bastığınız anda odaklama bitiyor. Yüz tanıma özelliği de iyi çalışıyor.
 • EM5 ve A6000’den daha düşük ışıkta odaklama yapabiliyor ki Panasonic şu anda aynasızlar içinde bu işi en iyi beceren firma. A6000’in göremediği noktalara GM5 ile odak yapabildim çoğu zaman, özellikle son Amsterdem turunda bayağı işe yaradı. D800 kadar düşük ışıkta odak yapabiliyor GM5.
 • Ufacık olduğunu söylemiş miydim? 14mm f2.5 ve 20mm f1.7 ile… Pardon, ilk maddede yazmışım 🙂
 • 1920×1080’de 60p video kaydı yapabiliyor.
 • “Time lapse” özelliği var.
 • Gövdenin ufak olması bazısına uymayabilir. Biraz büyük objektiflerle (mesela Panasonic 35-100mm f2.8 OIS) kullanmak EM5 kadar kolay değil (ki 35-100 f2.8 de çok büyük değildir). Hem tutuş hem düğmelere ulaşmak büyük elliler için dert olabilir.
 • Düğmeler biraz fazla ufak. Ben alıştım, ama size ufak gelebilir.
 • Hava biraz kararınca siyah modelinde düğmeleri görmekte zorlandım. Eğer gece karanlıkta DSLRlarda da böyle bir dert var ama GM5 o kadar ufak ki düğmeler LCD’nin dibinde, LCD’den gelen ışık karanlıkta o düğmeleri iyice kapatıyor. EM5’te düğmelerin yerini el yordamıyla bulmak da daha kolay.
 • Makine ufak olduğu için pili de ufak, yaklaşık 200-300 arası çekim yapmaya izin veriyor sadece. “Sadece” diyorum ama bendeki EOS-M ve A6000 de anca bu kadar çekim yapabiliyor zaten.
 • Perde sistemi özel olduğu için flaş eşlemesi en fazla 1/60. Yani pek de başarılı değil 🙂 Karanlıkta sıkıntı yok da hareketi dondurmak açısından ya da sokakta sıkıntı yaratabilir. Ben bu aletle pek flaş kullanmadığım için sorun yaşamadım.

Gördüğünüz gibi GM5’i bayağı sevdim. Sattığım abimiz 60lı yaşlara yakın bir elektrikçi. Küba-New York-Buffalo gezisine gidiyormuş, 1Dx ve Canon lenslerini taşımak istemediği için GM5’i aldı benden. 1Dx gibi büyük aletlerin derdi de bu zaten. Salt imaj kalitesine bakarsan GM5’in esamesi okunmaz ama yanında bile taşıyamıyorsan ne önemi var?

Leica 15mm f1.7’ye gelirsek:

 • Dünyanın en keskin objektifi değil, ama gene de orta bölgelerde çok çok iyi. Genel keskinlik olarak 20mm f1.7 ve 12mm f2.0 daha iyi sanki.
 • Bokehi iyi. Tam karede 30mm f3.4’e denk gelmesine rağmen bokeh kalitesi iyi, özellikle çektiğiniz kişi/şeyi yakına alırsanız.
 • Panasonic gövdelerde objektifin üzerindeki diyafram halkası kullanılabiliyor. Manuel çalışmak isteyenler için iyi birşey.
 • Malzeme kalitesi bayağı iyi. Plastik-metal karışımı sanıyorum.
 • f1.7 diyafram düşük ışıkta bayağı faydalı.
 • Otomatik odaklaması çok hızlı ve sessiz. GM5’le beraber piyasadaki her makineye (1Dx, D4sler dahil) kafa tutar bu konuda.
 • Köşeden köşeye performansı f5.6’da bile süper değil, en köşelerde Olympus 12-40mm f2.8’den daha bulanık her zaman. Ama bu objektifin amacı da bu değil zaten, mesela sokakta f1.7’ye alın ve diyaframı hiç değiştirmeyin, çok memnun kalacaksınız.
 • 30mm’ye denk gelen açı biraz garip. 12mm ve 20mmleri tercih ediyorum genelde, 15mm’ye pek alışamadım. Tabi bu kişiden kişiye değişir.
 • Bokehi 20mm f1.7 ve 14mm f2.5’ten çok daha iyi bence. Daha yumuşak ve gözü rahatsız etmiyor.
 • Garip gelebilir ama, Leica 15mm ile çektiğim fotoğrafların hiçbiri beni rahatsız etmedi. Yani kadraj, konu vs.. gibi konulardan bahsetmiyorum, genel görünüş olarak fotoğraflar “hoş” duruyor. Leica’dan mı kaynaklanıyor bilmiyorum.
 • 14mm ve 20mm kadar ufak değil boyu, bu yüzden mesela GM5’in önüne takıp gömlek cebine atamıyorsunuz. Ama gene de DSLR lenslerine göre ufacık tabi.

gm5_15mm

Para sıkıntı olmazsa bu ikiliyi öneririm.

Şimdi sırada ilk versiyon EM5 var, onu da yolcu edince…

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

12 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
Güven Sağdıç

Taşınabilir ve görüntü kalitesi yüksek cihazlara vurgu yapmışsınız.
GM5’in yerini tutmaz ama taşınabilirlik ön planda tutularak Panasonic Lumix DMC-CM1 düşünülebilinir mi?
dpreview sitesinde incelemesi var.

Saygılarımla,

nadir

Panasonic lumix dmc fz 1000 düşünüyorum. Fikir verebilmeniz mümkün mü? İlk makinam olacak.

nadir

panasonic Türkiyede yok. Panasonic lumix dmc fz 1000’i nereden güvenerek alabilirim acaba?

Başar Uncu

Selamlar,
Bu makine için bir geniş açı bir de günlük gene kullanım lensi tavsiye eder misiniz?
Teşekkürler.

Ercan Böncüoğlu

Ertan bey,
Olympus geçen ay “Pen” serisinden F modelini çıkardı.
Bilginiz var mı?
İnceleme olanağı bulabildiniz mi?
Almayı düşünür müsünüz?

kato

tam da dji 15mm f1.7 aldığım gün bu yorumu okumak bayağı canımı sıktı, üstelik 20mm f1.7 varken 15mm aldım ya, sende gereksiz diye satmışsın ya, çok etkilendim şimdi