Olympus EM-5 II İlk Görüşler

D800 gitti, böylece elimde DSLR olarak sadece Nikon D70 ve Olympus E510 kaldı. E510’u satıyorum (14-42 ve 40-150mm iki lens, 2GB kart ve yedek pil dahil 500 TL). E510 da giderse sadece D70 DSLR kalacak elimde.

D800’ün parasıyla EM5 II ve 40-150mm f2.8 aldım (1.4x ile beraber). Tabi üzerine para koymam gerekti ama birkaç Canikon objektif de sattığım için cebimden para çıkmamış gibi oldu. D800’le beraber piyasadaki en iyi imaj kalitesi de beraber gitti, bunu bilerek sattım D800’ü. Örneğin D800 ve Sigma 50mm f1.4 Art ile alacağım piksel kalitesini m4/3 ve Sony A6000 ile almak çok zor, hatta imkansız. Ama asıl soru şu: Sürekli garajda yatan Ferrari mi her zaman altındaki Toyota Supra mı? Ben Supra’yı seçtim. Belki elimde kalan Nikon lensleri (şu anda V2 ve A6000 ile kullanıyorum bazılarını) kullanabilmek için ikinci el bir D600 ya da D7100 gibi birşey alırım ama yakın zamanda böyle bir planım yok.

Neyse, EM5 II’ye dönelim. EM5’in (ilk versiyon) tam bir incelemesini yazmadım, ama birçok incelemede EM5’ten etraflıca bahsedip karşılaştırmalarda genelde EM5’i kullandım. Yani bu sitede son 2 yıl içinde yayınlanmış incelemeleri okuduysanız EM5 hakkında az-çok fikir sahibi olmuşsunuzdur.

EM5 II de EM5’e benziyor zaten. Algılayıcı aynı, gövde şekli hemen hemen aynı, kontroller hemen hemen aynı, 5 akslı titreşim engelleme benzer, odaklama sistemi hala kontrast bazlı vs..

Kısaca neyin geliştirildiğini yazayım:

– Gövde kalitesi ciddi artmış. EM5 de kötü değildi ve toz-nem koruması vardı ama hafıza kartı yuvası gibi bölgeler bana pek güven vermiyordu, ayrıca gövde gerçekten sağlam olsa da EM1’i elime aldıktan sonra “gerçekten sağlam aynasız nasıl yapılır”ın cevabını anladım. EM5 II’nin gövdesini elinize aldığınız anda “vaaay” diyeceksiniz. Alaşım gövdenin üzerinde sağlam polimer malzeme hemen belli oluyor, hafıza kartı yuvası da artık bayağı güven veriyor. Olympus’a göre EM5 II’nin çevre koruması EM1 seviyesinde ve EM5’ten daha iyi.
– Düğmelerin basışı daha iyi. EM5’te düğmeler biraz ufak ve yolları fazla (bayağı itmek gerekiyor), EM5 II’de düğmelerin hissi çok daha iyi.
– Üst taraftaki kontroller metal. Aslında bence polimer olsaymış da kütleden kar etselermiş daha iyiydi ama metal tekerler daha iyi bir hiş veriyor.
– Elektronik bakaç EM1’dekiyle aynı, yani büyük ve net. A6000’dekinden daha iyi, hem boyut hem tazeleme hızı olarak.
– Odak vurgulama (Focus peaking) gelmiş, süper olmuş. EM1’de de var bu özellik. Sonylerde de hemen tüm NEXlerde var.
– Perde sesi daha da sessiz ve yumuşak. İlk EM5’in perde sesi de en iyilerden biriydi ama bu yeni EM5 II’deki perde sesi inanılmaz az. Ayrıca 1/8000’e çıkabiliyor, 1. versiyonda maksimum perde hızı 1/4000.
– Elektronik perde gelmiş! İşte bu! Her markada olması gereken bir özellik! Hiç ses çıkarmadan ve 1/16000 perde hızına çıkmaya olanak veren bu sistem mükemmel! Panasoniclerde uzun süredir var, Fuji de XT1 ile elektronik perdeyi getirdi. Şimdi Olympus da uyum sağlamış. Sony A7s’te de var bu özellik.
– 40MP olayını artık duymayan kalmamıştır herhalde. Alet 8 fotoğraf çekip 64MP’lik bir dosya oluşturuyor, sonra bunu 40MP’lik JPEG çıktıya dönüştürüyor. Bunun için makinenin üçayakta olması şart. İlk denemelerimde gerçekten işe yaradığını gördüm.
– WiFi gelmiş, ilk EM5’te bu yoktu.
– Ekran artık sola doğru açılıp her yöne dönebiliyor.
– 5 akslı titreşim azaltma sistemi daha da geliştirilmiş. Elimde EM5 II ile merdiven çıkıp inerken titreşim olmadığını görmek müthiş.
– Ele oturuşu EM5’ten daha iyi. Sağ elin 4 parmağı altına gelen kısım biraz daha iyi oturuyor ele, ve baş parmağa gelen çıkıntı da daha büyük. Gene de EM1 ve grip takılmış EM5 ele çok daha iyi oturuyor. A6000’in de tutuş ergonomisi daha iyi hala.
– EM5’teki geniş menü daha da genişlemiş.
– Videonun daha gelişmiş olduğunu söylüyorlar, ben hala denemedim.
– 40-150mm ile sürekli odaklama ilk EM5’ten daha iyi.
– 16MP’lik imaj kalitesi EM5 ile aynı.
– 40-150mm f2.8 objektif inanılmaz. Süper hızlı, süper keskin, süper sağlam ve hafif.

Şimdilik bu kadar.

17
Aşağıdaki kutuya yorum yazabilirsiniz

avatar
1200
5 Yorumlar
12 Yorumlara yanıtlar
0 İzleyenler
 
Popüler yorumlar
Hottest comment thread
7 Comment authors
SerkandoğuakdenizliErtOztNeset BabaSerkan Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Kayıt ol  
En yeni En eski
Notify of
Murat
Guest
Murat

40-150mm f2.8 lens zaten micro four thirds sistemlere geçmek için başlı başına yeterli bir sebep. 300mm ve üzeri FX tele lensler tamam belki çok profesyonel modeller var ama hem belinizi hem de cebinizi yokediyorlar. Olympus sanırım 300mm f4 lens geliştiriyor 1 senesi falan var belki. Oda geldiği zaman titreşim engelleyicili 600mm f4 e denk gelen bir objektife sahip olmak ve bunu monopod tripod falan değil de elde kullanmak, üstüne teleconverter ile de bal kaymak.

Birkaç seneye fıtık olunca bende sizin gibi yapacağım 🙂

Cemil
Guest
Cemil

Merhabalar, Çoğunlukla aile fotoğrafları için 40D+18-135 den EM5 ve 17mm 1.8, 45mm f1.8’e geçip mutlu mesut yaşarken 6D hevesiyle uyandım bir sabah, Ve kaçınılmaz son kısa süre sonra 6D 24-105 setime kavuştum, Bir süre kullandıktan sonra her fotoyu LR ile düzenlemek zorunda hissetmeye başladım kendimi, Sonuçlar mükemmel ama benim zamanım yok, Sonra Olympus JPEG çıktısı neredeyse müdahale gerektirmiyor, Bunun yanında bir tele alayım derken 70-200 F2.8 ağırlığını görünce gözüm korktu, nasıl taşırım 2 çocuğun yanında bu lensi Offf içinden çıkamıyorum, Derken bel ağrılarım başladı (hem laptop hem 6D birlikte taşıyınca dağıldım), Yine benim EM5 e geri döndüm, Hanım’ın kullanmadığın 100… Daha fazla »

Serkan
Guest
Serkan

Hocam em5 var ama em5 mark 2 alasım da var. Yaygınlaşıp 2.ele düşmesini mi beklesek ki :))

doğuakdenizli
Guest
doğuakdenizli

Ertan bey merhaba! Yakında uzun süreleğine Cezayire gideceğim. Daha önce bir defa Cezayire gitmiştim. sabah fotoğraf çekerken polis bazı çektiklerimi sildirmişti ve bana, makinene dikkat et sokakta çalmaya çalışırlar demişti. Onun için a7’yi götürmek istemiyorum. Sizden ricam tecrübenize dayanarak, genel kullanım için sürekli yanımda taşıyabileceğim dikkat çekmeyecek, ufak, resim kalitesi iyi bir makine tavsiye edebilirmisiniz Bakaçsız makileri düşünmüyorum.üstünde yoğulaştıklarım, V1 ucuz ve ufak, omd 5 veya 10 amaca göre sanki biriz iri ve pahalı, canon G1 aklımda ama lensi değişmiyor. Sitenizi defalarca okumuşum ve makineler hakkındaki fikirlerinizi biliyorum . Kullanım deneyimlerinize göre önerilerde bulunursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim. Yükleniyor...

Serkan
Guest
Serkan

Hocam merhaba em5’i pana 20mm f1.7 ve 45mm 1.8 ile kullanırken 12-40 pro lens aldım. Sizce diğerleri gereksiz mi? 12-40 açı olarak ikisini de kapsıyor. Sizce ne yapayım.