Canon EOS-M ve Sigma 18-250mm OS HSM

Nasıl oldu bilmem, en kötü algılayıcıya sahip EOS-M (kaynak: DxOMark) ve “3x’ten yukarı çıkma, hele o 11-14x lenslere hiç yaklaşma” denen Sigma 18-250mm f3.5-6.3 DC Macro OS HSM’yi aldım ve gezinmeye çıktım.

Evet evet biliyorum, iyi fotoğraf çekmek için en azından bir Nikon D810, Sony A7r ve Zeiss Otus, Nikon 24-70mm f2.8 falan lazım ama tabi imkanlarımız kısıtlı bizim. İkinci elden ucuz bir Sigma ve EOS-M alıp kullanmak zorundayız…

Tabi elindeki malzeme dandik olunca, başka yöntemler arıyorsun fotoğrafı adam etmek için. Mesela aşağıdaki fotoğrafa bakın (büyük halleri için üzerlerine tıklamanız lazım):

1

 

Nasıl da iğrenç rezil kepaze bir fotoğraf, öyle değil mi? Neden? Çünkü elimdeki aletler kötü! Mesela bir A7 olsa, ucunda da 55mm f1.8 Zeiss olsa bu fotoğraf 3 boyutlu olurdu, o kadar keskin olurdu ki bakarken gözleriniz acırdı, kontrast o kadar fazla olurdu ki ekranınızın ayarlarıyla oynamak zorunda kalırdınız, ama ne yapalım ki elimde A7 veya Zeiss yok… Yani suç bende değil, yani benim kadraj/anı yakalama gibi şeylerim bayağı şeydir aslında, tek eksik makine ve lens. Dandirik Canon ve Sigma ile idare edince…

Madem elimdeki malzeme kötü, bari teyzeye biraz yaklaşalım, fotoğraftan kesme alalım:

2

Ahh evet… Bir D810’un süper hiper uzaydan gelmiş dinamik aralığı yok tabi.. Ayrıca teyzenin üstünde kapı zilleri, duvardaki garip bir çıkıntılar falan derken göz teyzeden çok onlara kayıyor gibi. Tabi bu benim değil Canon algılayıcısının düşük dinamik aralığının suçu. Neyse ki fotoşopta değişik bir şekilde kesme alarak durumu biraz kurtarabiliyoruz:

3

Gene pek iyi değil. Teyze sağa bakarken çerçevenin sol tarafı biraz fazla yer kaplıyor gibi, yani teyze çerçevenin dışına bakıyor resmen. Belki de teyzeye iyice yaklaşmak lazım:

4

Offf… Olmuyor işte olmuyor… Müthiş Zeiss ve A7’nin verdiği inanılmaz alan derinliği kontrolünü bu dandirik Sigma ve Canon veremiyor… Elimde Sony A99 ve Zeiss 135mm f1.8 olsaydı teyze daha güzel çıkardı belki de… Bari sağ tarafta teyzenin bakacağı yer bırakalım da eksik alan derinliği kontrolünü biraz telafi edelim…

5

Oldu mu? Olacak gibi ama bu Sigma olmasa… 18-250 ne ya? 14x optik büyütme mi olur!!! 3x’i geçmeyecen aga, bak kapının kolu ne kadar da rahatsız edici oluyor, gözü ne kadar da rahatsız ediyor ve dikkati kendine çekiyor! Zeiss 135mm f1.8 olsa bir bokeh atardım ben o kapı koluna, kendine gelemezdi bulanıklıktan! En iyisi biz gene fotoşopa dönelim de kapı kolunu öyle yok edelim…

6

Tüüüüh Allah canını almasın! Teyzeyi sıkıştırdıkça sıkıştırdık. Ama bu sıkıştırma hep APSC algılayıcıdan, 5DMarkIII’teki geniş ve ferah büyük algılayıcı olsa teyze de o kadar sıkışmazdı! Ah EOS-M ah… Teyzeye biraz geniş alan lazım ki o bakışlar bir yere gitsin, bir de madem algılayıcı tam kare değil, kareyi biz elle yapalım bari:

7

Neyse, teyzenin bakışları biraz rahatladı. Gerçi kafa yukarıdan basık ama dedim ya suç benim becerimde değil Canon’un dandirik ufak algılayıcısında… Ha, algılayıcı tam kare olmayınca böyle gölgelerde sıkıntı oluyor. Bak gürültü nasıl da rahatsız edici, halbuki mesela D810 olsa gölgelerden acaip detay alırsın. Şimdi bu dandirik renkleri yok etmek lazım ki beceriksiz algılayıcının eksiklerini az biraz kapatalım:

8

İşte… Totoşop olmasa ne Canon ne Sigma alınır yahu! Baksana, renkleri bile yok ettik ki fotoğraf biraz adama benzesin! Ama hala birşeyler var, yani mesela teyzenin yüzü niye karanlık o kadar? Canon teyzeyi niye öyle bırakmış? A7s olsa teyzenin yüzü cillop gibi pasparlak çıkardı halbuki. Neden? Çünkü A7s ISO 409.600’e kadar çıkabiliyor! Çok yaşa Marko Paşa! Siz gelin en iyisi teyzenin yüzünü falan totoşopla açalım, Canon’dan hayır yok:

9

Eh, teyzenin yüzüne nur geldi nihayet… Peki yetti mi? Yetmez ama evet! Aslında biraz daha açmak lazım sanki, ve hatta sağ taraftaki kapının yumuşak hatlarını da halletmek lazım (hep o 14x’lik Sigma yüzünden! Nikon 24-70mm f2.8 olsa o kapının keskinliğinden gözleriniz acırdı!):

10

Şimdi hem teyzenin yüzü daha belirgin hem de kapı ve kaldırım daha sert duruyor… Ha, 1:1 kesme oranı, alt taraftaki kaldırım-yol ve teyzenin kafasının üzerinden basan çerçeveyi soruyorsanız size sebebini 50 kere söyledim: Dandirik algılayıcı ve 14x objektif! Verin bana bir A7 MarkII ve 90mm f2.8 OSS makro bakın neler yapıyorum ben! Ne kaldırım kalır ne 1:1 oran! Bakın buna benzer birşey olurdu:

11

Dediğim gibi, elimde tam kare algılayıcı ve süper pahalı inanılmaz keskin adamı uçuran bir objektif olmayınca yukarıdakini de çekemiyorum haliyle… İnanmayan ya cahil ya amatördür…

 

10 comments for “Canon EOS-M ve Sigma 18-250mm OS HSM

 1. Özgür Sorgal
  2015-05-08 at 6:29 pm

  Eline sağlık Ertan ağabey, ben galiba o cahillerdenim…

 2. ERSOY
  2015-05-10 at 6:07 am

  Emek ve paylaşımlarınız için teşekkürler Ertan bey!
  Bence, şu EOS-M’nin satış adedini düşüren en büyük sorunu elektronik bakaçı olmayışı. senlerdir okuduklarımdan anladığım Sanki canon,M serisine bakaç koymayarak, nikon’da 1 serisinin algılayıcısını küçük tutarak, imakınımız var ama biz bu pazarı ciddiye almıyoruz der gibiler.

 3. hh
  2015-05-10 at 7:14 pm

  Yazının sonunda, fotoğraf aslında 5d mark3 + zeiss 85mm ile çekildi diyeceksin diye bekledim ama olmadı. Tamam kötü kalitede ama bu yazım tarzından ben bi sonuç çıkaramadım.

 4. çetin çelik
  2015-05-11 at 4:35 pm

  Gercektenten bende fotoğraf i ust model bir cihazla cektin elestiri yapacaksin sandim.

 5. 2015-05-12 at 9:48 pm

  Ben bu yazınıza çok güldüm. Allah da sizi güldürsün 🙂 öyle derler ya… Gülmekten mi yoksa cehaletimden mi bilemedim, bir şey de anlamadım doğru düzgün ! Sonra tekrar okuyim ben en iyisi. Ezberlermişim bir de sonra bir şiir gibi 🙂

 6. 2015-05-13 at 8:02 am

  Aynı ikili bende de var.

  Sigma lens ve adaptör derken ergonomi gerçekten kayboluyor. Eğri çektiğim çok foto bilirim. 🙂

  • ErtOzt
   2015-05-13 at 8:17 am

   Evet ergonomi çok komik oluyor 🙂 Diğer yandan bu ikili beklediğimden daha iyi iş çıkarıyor.

 7. 2015-05-14 at 7:33 am

  Bence EOS-M Tamron 18-200mm f/3.5-6.3 Di III VC Lens ile iyi bir sokak seti.

  18-250 Sigma yı insanlar çok kötülüyor fakat bence iyi bir başlangıç lensi. Macro su bile fena değil.

 8. selim insan
  2015-05-17 at 9:59 pm

  Fotoğrafı insan çeker. Güzel anlatmışsınız. Teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.