Sony A6000 Inceleme Sayfa 2, Yorumlar ve Sonuç

A6000 incelemesinin arasına Zeiss 24mm f1.8, 16-70mm f4 OSS, 50mm f1.8 OSS, Canon EOS-M, Canon 22mm f2.0, Canon EF 50mm f1.8, Olympus EM-5 ve Olympus 12-40mm f2.8’i de sıkıştırmış oldum galiba 🙂 İlk sayfa bayağı uzun bir zamana yayıldı. Bunun için üzgünüm ama iş ve özel hayatı ön plana almam gerekti, ayrıca elindeki aleti iyice tanımadan iki fotoğraf çekip “aha sana inceleme” demeyi de sevmiyorum. A6000 ve Zeiss 16-70mm f4 OSS de iyice tanımayı gerektiren aletler, bu yüzden haklarını vermek zorundaydım.

A6000 ve 16-70’le ilgili yorumlarıma diğer gövde ve lensleri de (yukarıdakiler) ekledim ki kararsız arkadaşlara faydalı olsun.

A6000

Amerika’nın kurucu babaları (founding fathers diyorlar Amerikalılar) %100 demokrasi getirmekten korkmuşlardı. Onlara göre, çok iyi bir demagog çıkıp halkın çoğunluğunu yanlış yöne doğru etkileyebilirdi, çünkü halkın geneli cahil ve eğitimsizdi. Size de başka bir ülkeyi hatırlatmıyor mu bu durum?

16-50mm objektifi yenilemesi lazım Sony'nin.
16-50mm objektifi yenilemesi lazım Sony’nin.

Sony A6000 karışık bir gövde. Hemen artılarından başlayayım ki kızgın Sonyciler biraz rahatlasın 🙂 :

ALGILAYICI: Piyasadaki en iyi APSC algılayıcı. Samsung’un yeni 28MP’lik algılayıcısının da ilk sonuçları iyi gibi ama ben birebir denemeden “daha iyidir” demeyi sevmiyorum. Sony’ye dönersek… Eğer bu sitedeki yazıları detaylıca okursanız Sony’nin 16MP’lik algılayıcıları için “işte en iyisi bu” dediğimi görmemişsinizdir. Sırf bu yüzden bile beni Canon fanatiği ilan ediyor bazıları. Gerçekten de, Sony’nin 16MP’lik algılayıcısı çok iyi olsa da Canon’un 18MP’lik algılayıcısının DxO’nun dediği kadar geride olduğunu düşünmüyorum. Hatta yüksek ISOlarda Canon’u tercih ediyorum, gölge ve renklerdeki başarısından dolayı. Ama bu 24MP’lik Sony algılayıcıyı gerçekten çok beğendim. Gene her konuda en iyisi değil, önceki sayfadaki yüksek ISO karşılaştırmalarına bakarsanız bazı durumlarda Canon daha sonuç veriyor. AMA, tüm senaryoları düşündüğüm zaman (gündüz yüksek kontrastlı çekim, gece düşük ışıkta çekim, siyah-beyaz, yüksek detay gerektiren durumlar vs..), Sony’nin 24MP’si toplamda en iyi APSC algılayıcı. Hatta öyle ki, Sony’nin saçma RAW sıkıştırması bile (14bit değil sonuçta 11bit sıkıştırılmış RAW veriyor Sonyler) A6000’in RAW dosyalarındaki başarıyı gölgeleyemiyor. Nikon’un 24MPlerinden (Sony versiyonlar, Toshiba değil) daha iyi sonuç alacağınız garanti (özellikle renk).

Yalnız renk konusunda hala Canon daha iyi. Sony bir şekilde renkleri Canon kadar doğru veremiyor. Bazıları aynı şeyi Canon-Nikon karşılaştırmasında Nikon’u başarılı bulsa da genel anlamda renk doğruluğu konusunda Canon’u ben daha başarılı buluyorum. Ek olarak beyaz ayarı düşük ışıkta bazen yanlış şeyler yapıyor. Benim denemelerimde bazen EOSM doğru sonuç verdi bazen A6000, EOSM bu konuda az biraz daha iyiydi.

A6000’deki algılayıcı o kadar iyi ki, eğer manzara çekiyorsanız ve bütçeniz Canikon’un tam kare algılayıcılarına yetmiyorsa A7ler yerine A6000 alın. Düşük ISO’da iyi lens kullanırsanız (bu konuya aşağıda değineceğiz) A6000 inanılmaz detay veriyor. Tahminimce AA filtresi zayıf, bu yüzden özellikle Nikon 55mm f2.8 Micro ile çektiğim fotoğraflarda hiç beklemediğim detayları gördüm. Aynı noktadan aynı objektifle çekerseniz A6000 size D800/D800E/D810’dan daha fazla detay verecektir (makro ve telefoto için avantajlı). D800 serisinin DX modu 15.4MP, A6000 24MP, avantaj buradan geliyor. Kadrajı aynı alırsanız D800ler avantajlı tabi.

Bu arada bir not: A6000’in pozlama sistemi “genel olarak” (her zaman değil) EOS-M’e göre biraz daha karanlık bir sonuç veriyor ve bu durum algılayıcının tam potansiyeline ulaşmasını engelliyor. Histogram yazılarını okuduysanız ne demek istediğimi anlarsınız. Algılayıcıya ne kadar fazla ışık düşürürseniz (parlak bölgelere dikkat ederek) o kadar çok bilgi saklamış olursunuz. Sayısal algılayıcılarda düşük pozlama demek algılayıcının potansiyelini ciddi oranda düşürmek demek. Önceki sayfadaki gece manzarası fotoğraflarında bunun sonucunu gördünüz, Canon gece yüksek ISO’da biraz daha fazla pozlayarak daha iyi sonuç vermiş.

JPEG motoru da eski NEXlere göre geliştirilmiş. Düşük ISOda JPEG-RAW arasında çok detay farkı yok, açıkçası çoğu zaman RAWlara dokunmadım bile.

OTOMATİK ODAKLAMA VE SERİ ÇEKİM: Şu anda bu konuda piyasadaki en iyi aynasızlardan biri. İyi ışıkta ve doğru objektifle (objektif de önemli odaklama hızında) hem tekli hem sürekli odaklamada A6000 en iyilerle yarışır. Örneğin gündüz güneşli havada Zeiss 16-70mm ile ilk odaklaması müthiş hızlı (EM5 ve 12-40mm bir miktar daha hızlı) ve odağı takip yeteneği bayağı iyi (EM5 ve 12-40mm f2.8 bu konuda geride). Sürekli odaklama yaparak saniyede 11 kare çekmesi ve bunu birkaç saniye yapabilmesi de büyük avantaj. Tabi bu karelerin hepsi doğru odaklanmış olmuyor ama denemelerime göre size doğru koşan birini bu şekilde çekerseniz saniyede 11 kareden 5-7 arası doğru odaklanmış oluyor ki bu rakam iyi bir rakam. Aynı durumda saniyede 5-8 arası çeken DSLRlar bu kadar iyi olur mu bilemem.

Otomatik odaklama performansı objektife bağlı demiştim ya, orayı biraz açayım. Mesela Sigma’nın 30mm ve 19mm’sinin odaklama hızı o kadar iyi değil (yani zımba gibi değiller, yoksa normal çekimler için yeterliler), 50mm f1.8 de Zeiss 16-70mm kadar hızlı değil. Otomatik odaklamada bence hızdan daha önemli birşey var: Odağın doğruluğu. Normalde aynasızlarda ileri-geri odak hatası olmaz. EM5 “odak tamam abi” derse, o odak tamamdır. DSLRlardaki “aman odak doğru mu, aman kaydı mı” derdi aynasızlarda yok. Ancak… A6000’de f1.8lik objektiflerde özellikle sürekli odaklamada hatalar gördüm. Zeiss’te bu dertler daha azdı. Tahminen net alanderinliğiyle ilgili birşey (f1.8’de net alan derinliği daha az, dolayısıyla odak hataları daha belirgin). A6000’de faz bazlı ve kontrast sistemleri aynı anda kullanılıyor, bu yüzden hızlı ama böyle bir odak hatası beklemiyordum. Tekli çekimlerde bile bazen 50mm f1.8 OSS ile odak hatası yaşadım ki aynasızlarda beklenmeyecek bir durum bu. Yeniden söylemekte fayda var: A6000’de odak doğruluğu DSLRlara göre çok daha iyi, diğer aynasızlara göre beklediğimden bir miktar daha kötü. Sürekli odaklamadaki dert belki daha hızlı işlemciyle çözülür, tekli odaklamada nasıl çözülür bilmem. Yalnız bu paragrafı sakın “A6000 yanlış odaklıyormuş abi” diye satmayın forumlarda 🙂 Hayır, “yanlış” odaklamıyor, sadece geniş diyaframlı objektiflerle beklediğimden daha fazla sayıda odak hatası yapıyor. D800 ve Sigma 50mm f1.4 Art ile %odak başarısı oranım %70-80 arasıysa A6000 ve 50mm f1.8 OSS ile %90’dır. Bu oran EM5 ve 75mm f1.8 ile %99, işte anlatmak istediğim şey bu. Ayrıca EOS-M ve adaptörle takılmış EF 50mm f1.8’de de odak hataları gördüm ki EOS-M tamamen kontrast bazlı sistem kullanıyor. Adaptör yüzünden olsa gerek.

Işık azalınca durum bambaşka oluyor. Örneğin sadece sokak ışıklarıyla aydınlatılan bir sokakta bırakın sürekli odaklamayı, A6000 bazen tekli odaklamayı bile reddediyor! İlk başlarda sorunun 16-70mm’deki f4 diyaframdan kaynaklandığını düşünmüştüm ama Zeiss 24mm f1.8 ve 50mm f1.8 OSS’de de benzer durumları yaşadım. Önceki yazıda video örneğini de gösterdim, EM5’in odaklandığı durumlarda A6000 ne yapacağını şaşırabiliyor. EOSM’in kontrast bazlı odak sistemi bile bu konuda daha iyi.

Gene, “A6000 varken DSLRlara gerek yok” diyebilmek için bu sorunun çözülmesi lazım. 1 haftadır Olympus E510 ve 50mm f2.0 makro ile A6000 ve 16-70mm’yi az aydınlatılmış salonda karşılaştırıyorum. Asıl amacım imaj kalitelerine bakmaktı ama odaklama derdi o kadar bariz ki burada söylemek istedim: 2007 model Olympus E510 ve 50mm f2.0 makro lens, düşük ışıkta A6000 ve 16-70mm Zeiss’ten daha iyi odaklama yapabiliyor! Ki E510’da sadece 3 odak noktası var ve normalde de odaklaması hızlı değil. Olympus 50mm f2.0 da otomatik odaklama konusunda paytak ördekten biraz daha hızlı, yani o da çok parlak değil. Bunlara rağmen E510 ve makro lens düşük ışıkta Sony çiftinden daha düzgün odakladı.

A7000’e 4K video koymadan önce bu odaklama derdini düzeltmeli Sony. Tamam düşük ışıkta yüksek ISO becerisi iyi ama odaklanamadıktan sonra ne anladım ben?

Bu arada, “düşük ışık” konusunu açıklamak lazım. Yaklaşık 40m2 salonun en köşesinde 40 Wattlık bir ampul düşünün (abajur içinde), odaklandığım yer de salonun diğer köşesinde. Bayağı loş bir ortam. Yani “ben odaklıyorum kardeşim, sende bir yamuk var” demeden önce kendi koşullarınızı bir daha bakın dedim 🙂

A6000’in sürekli odaklama becerisini Nikon D5300-D7100 arasında bir yere koyabilirim (iyi ışıkta). Canonlarda da 60D ayarlarında. Yani iyi. Bu arada bir not: Nikon DSLRlarda AF-A kullanıyorsanız sürekli odaklama performansınızın hepsini kullanmıyorsunuz demektir. Gövdede ayar varsa AF-C’ye çevirin, böylece sürekli odaklama hızınız artar.

DEKLANŞÖR GECİKMESİ, GENEL PERFORMANS: A6000 seri bir makine. Sadece odaklama hızına ve saniyedeki 11 çekim hızına bakmayın, genel kullanımda da seri bir makine. Deklanşör gecikmesi çok çok az. Sadece uyuma modundan uyanması ve ilk açılması uzun sürüyor (aslında fotoğraf kaçırtacak kadar uzun), onun dışında genel anlamda sizi yavaşlatacak çok büyük bir derdi yok.

GÖVDE, ERGONOMİ, MENÜLER: Gövde yeterince sağlam ve hafif. Tutuş ergonomisi EM5 ve EOSM’den daha iyi. Düğmelere ilk başta alışamadım ama biraz oynayınca kontrollere ulaşmakta zorlanmadım. A6000’i aldığımdan beri 3-4 ay geçti, bugün artık gövdeyi elime alır almaz ne nerede biliyorum. Bence gövdenin en büyük derdi mod tekeri ve kontrol tekerinin yerleri. Mod tekeri baş parmağınızın altına denk geliyor, halbuki modlar arasında zırt-pırt geçiş yapmıyorsunuz. Kontrol tekeri daha önemli ama o kadar köşede ki bazen gözümü bakaçtan çekip nerede diye bakmak zorunda kalıyorum. Ah Sony ah, hep diyorum ya biraz daha fotoğrafçı çalıştır, yeter elektronikçilere yedirdiğin paralar 🙂 Ricoh’un kompakt makinelerini kopyalasan bile yeter aslında…

Gövde yapısına gelmişken, flaş konusunda birşey söylemem lazım. Şimdiye kadar kullandığım 10larca gövde içinde ilk defa birinin flaşını kırdım! A6000 ve Sigma 30mm’yi montomun cebine koymuştum. Lokantada arkadaşlarla yemeğimizi yedik, 4-5 fotoğraf çektim, ve makineyi geri koydum. Otele döndüğümde bir de baktım ki flaş açılmış ve gövdeye oturan tırnağı kırılmış! O flaş nasıl açılmış, nasıl kırılmış? Ki dediğim gibi belki 40 civarı gövde kullandım, ilk defa böyle bir durumla karşılaştım. Cepte, montta taşıdığım aynasızların ve kompaktların hiçbirinde böyle dert yaşamadım. Şu anda flaşı bantladım ve hiç kullanmıyorum. İkinci el fiyatını azaltan dertlerden biri 🙂 Flaşı içinde olan gövdelerde bazen böyle dertler olabiliyor. İyi ki flaş tamamen kırılmadı, yoksa makineyi hiç kullanamayacaktık.

Menüler eski NEX serisinden fersah fersah ileride. Sony A (DSLT) gövdelerindeki menü sistemini kullanmış A6000’de. Her sayfada tek bir liste var, böylece tren gibi listeleri aşağı kaydırmak zorunda kalmıyorsunuz. Ama… ama buraya da fotoğrafçılardan ziyada elektronikçilerin eli değmiş gibi… Bazı ayarlar en olmadık yerlerde, bazıları (mesela otomatik odak ayarları) farklı sayfalara serpiştirilmiş. Bu menü işi ne kadar zor olabilir yahu? Neden bir türlü beceremiyor bu firmalar bu menü işini? Ne bileyim, önlerinde Apple var, Canon var, biraz örnek alsalar ya? Samsungların menüleri bile daha anlaşılır ve basit.

Her neyse, menüdeki birçok ayarı bir kez yapınca yeniden oralara girmiyorsunuz o yüzden aman aman dert değil. Gene de insan daha iyi birşeyler bekliyor.

Bir de bu “Play Memories” garipliği var. İlk çıktığında müthiş bir potansiyelinin olduğunu düşünmüştüm ama Sony bu işi kıvıramadı. Hatta NEX-5N’de bile olan bazı fonksiyonları gövdelerden çıkarıp Play Memories ile harici olarak satmaya başladılar. Ayrıca 1-2 faydalı özellik haricinde düzgün bir uygulama getiremediler. Açıkçası NEX-5T’de bayağı meraklanıp çoğunu denemiştim ama A6000’de Play Memories menüsüne girmedim bile. En azından bu uygulamarın SDKlarını dağıtsalar da başkaları birşeyler yazsa bu gövdeler için.

ELEKTRONİK BAKAÇ VE LCD EKRAN: A6000 bayağı uygun fiyatla çıktı aslında, ve fiyatı hızlıca düştü. Tabi bunu yapabilmek için bazı şeyleri kısmanız lazım. Sony A6000’de dokunmatik ekranı kaldırdı (ki aslında NEX-5T’den sonrakilerde dokunmatik ekran yok galiba). Ek olarak ekran parlak görünse de güneşli havada çooook kötü oluyor. Ama çok kötü, az değil yani. “Eski” EM5’in arka ekranı kat kat iyi duruyor parlak ışıkta. Hadi diyelim bu affedilebilir çünkü A6000’de bir elektronik bakaç var. Ama orada da dert var bence. Birincisi bakacın çevresindeki plastik kısım biraz sert ve yeterince geniş değil, bu yüzden çok parlak ışıkta elektronik bakaca bile güneş girebiliyor bazen! NEX6 ve NEX7’deki bu plastik parça aynı gibi görünse de bana daha konforlu geldiler. Normal bir günde bu derdi görmeyeceksiniz ama güneş çok parlaksa ve sağ-soldan geliyorsa bu derdi görebilirsiniz. Lima’da parlak güneş altında bu olayı yaşadım ben. Ya da belki fazla şey mi bekliyorum bu elektronik bakaçlardan? Bilemiyorum.

Elektronik bakacın bir diğer derdi de ışık azalınca tazeleme hızının çok düşmesi. EM5’in elektronik bakacı kesinlikle çok daha iyi bu konuda.

Bu basit(!) sorunlar haricinda genel olarak A6000’in arka ekranı ve elektronik bakacı yeterli. Işık biraz iyiyse bakaçta hiç gecikme yok ve parlaklığı çok yeterli. NEX-6’dan daha düşük çözünürlüklü olsa da manuel odaklama için yeterince detay sunuyor bence.

PİL ÖMRÜ: Çok kötü. Gerçekten kötü. EOS-M kadar kötü, ki CIPA standartlarına göre A6000’in daha fazla kare çekmesi lazım. Wifi vs.. ne varsa kapattım, makineyi uçak modunda kullandım. Buna rağmen pilin jet hızıyla azaldığını gözlerimde görebiliyorum ekranda. Eğer “DSLRlara gerek yok çünkü A6000 var” diyorsa Sony, bu konuya bakması lazım. Şu anda Nikon’un giriş seviye DSLRları tek pille 800-1000 karelerde geziyor.

Bu arada, pil ömrü konusunda farklı siteler farklı şeyler yazıyor. Mesela Thom Hogan tek pille 500 kare çektiğini yazmış ki benim için tamamen hayal o rakam 🙂 Umarım sadece benim makinede dert vardır 🙂

DİĞER ÖZELLİKLER: WiFi var, böylece fotoğraflarınızı telefon/tablete aktarmak kolay. Ayrıca telefon ve tabletlerinizi makineyi kontrol etmek için de kullanabiliyorsunuz. NEX-5T’de bu özelliği birkaç kere kullanmıştım ama pil ömrünü düşününce A6000’de WiFi özelliğini hiç açmadım.

A6000’i sadece USB kablosu ile şarj edebiliyorsunuz. Harici şarj aletini ayrıca satın almanız lazım. Bu yüzden ikinci pili şarj etmek büyük dert, ama diğer yandan da artık heryerde satılan USB şarj aletlerini kullanabiliyorsunuz. Belki A6000 ucuz olduğu için mazur görülebilir ama A7 gibi pahalı modellerde harici şarj aleti vermesi lazım Sony’nin (ki bazı bölgelerde A7s’le beraber şarj aleti geldiğini söylüyorlar. Türkiye için emin değilim).

AŞİL TOPUĞU: SONY SİSTEMDE OBJEKTİF SEÇENEKLERİ

Açıkçası 3 yıl önceye göre Sony E bayonetinde objektif seçeneklerinin sayısı arttı, ama hala m4/3 ya da Canikon seviyesinde değil.

24MP’lik APSC, yukarıda da yazdığım gibi, piyasadaki en iyi APSC algılayıcı ve bu algılayıcı iyi objektif istiyor. Kit olarak satılan 16-50mm objektif, nasıl desem… Nasıl desem de insanları üzmesem… Çok iyi değil… İyi değil… Kötü… Aslında çok kötü 🙂 16mm’de o kadar çok köşe kararması yapıyor ki bence Sony mühendisleri 18mm bir objektif üretti, sonradan satış departmanı “abi bizim 16mm’ye ihtiyacımız var” deyip 18-55mm lensi 16-50’ye çektiler. O kadar iğrenç bir köşe kararması var 16mm’de. Ve kenarları geç, orta bölgeler bile 24MP APSC için yetersiz. Yani eğer elinizde 16-50mm varsa A6000’in gerçek performansını göremiyorsunuz demektir.

16mm f2.8 de aynı şekilde 24MP için değil, ki 16MP’de bile pek iyi değildi. 30mm f3.5 makro da optik olarak pek başarılı değil (makro objektif olmasına rağmen). 55-210mm OSS zaten ortalama kalite.

Elimizde 24MP için şunlar var:

 • 10-18mm f4 OSS: Çok başarılı bir objektif. Sanıyorum ki A6000 ve bu objektif piyasadaki en iyi süper geniş açı kitlerden. OSS de ek güzellik Şu anda Amazon’da 850$.
 • Zeiss 24mm f1.8: Benim favori objektiflerimden biri. Nedense 24MP’de 16MP kadar başarılı bulmadım ben, ama gene de manzara ve sokak için düşünülebilir. 1098$ fiyatı var.
 • 35mm f1.8 OSS: Optik olarak çok iyi, hızlı odaklama, OSS avantajı.450$lık fiyatı çok ucuz değil (Nikon’un 35mm f1.8’i de optik olarak çok iyi ve 200$’ın altında ama onda da OSS/VR yok.
 • 50mm f1.8 OSS: OSS’si olan tek 50mm galiba (gövdede titreşim azaltma olan sistemleri saymazsak). f1.8’de iyi bir portre objektifi, f5.6-11 arasında iyi bir detay objektifi. OSS da ayrıca avantaj. 298$ Amazon fiyatı.
 • Zeiss 12, 32 ve 50mm objektifler: E bayonette en iyi optikler bunlar galiba. Alıp da memnun olmayan yok. Tek dertleri manuel odaklı olmaları, onu da A6000’deki Odak Vurgulama yardımıyla çözebilirsiniz. Fiyatları 500-900$ arası.
 • Sony 70-200mm f4 OSS: Canikonlar kadar büyük ve ağır, ama optik olarak da aynı kalitede. Fiyatı 1500$! Yani Sony E sisteminde otomatik odaklamalı kaliteli bir telefoto objektif istiyorsanız 1500$’ı bayılacaksınız. Ne yazık ki başka seçenek yok. Aslında adaptör ile Sony A bayonet uyumlu bir objektif de kullanılabilir ama o zaman da OSS’yi kaybediyorsunuz.
 • Zeiss 55mm f1.8: 1000$ fiyatı var, denilene göre Sigma 50mm f1.4 Art ve Otus 55mm ile beraber en iyi 50-60mm lenslerden biri.
 • Zeiss 35mm f1.4: 1500$’lık güzellik. Yeni çıktı piyasaya ve çok iyi olduğu söyleniyor. 1500$’a 2015 model bir objektiften iyi olmasını bekleriz, di mi 🙂
 • Zeiss 35mm f2.8: 800$.
 • Sigma 30mm f2.8: 199$. Hiç düşünmeyin ve alın. Ben çook daha ucuza almıştım önceki versiyonunu. Bu fiyata bu kalite…
 • Sony 90mm f2.8 OSS: 1100$ fiyatı var. 1:1 makro. Ön inceleme yapan herkes çok iyi diyor, ama bir görmek lazım.
 • Sigma 60mm f2.8: 205$. Ben m4/3 versiyonunu kullanıyorum. Gene bu fiyata bu kaliteyi bulmak imkansız. m4/3’teki versiyonu Olympus’un 60mm f2.8 makrosu kadar iyi, o kadar keskin bir alet.
 • Zeiss Loxia 35mm f2.0 Biogon: 1300$. Kullananlar en keskin objektiflerden biri olduğunu söylüyorlar.
 • Samyang/Bower/Rokinon 85mm f1.4: 299$

Bunlara ek olarak bir de adaptörle takılan diğer objektifler var. A6000’e piyasadaki her objektifi adaptörle takabiliyorsunuz.

Şimdi yukarıdaki objektifler size “e daha ne olsun” dedirtebilir. Ama fiyatlara da bir bakın derim. Listeye fiyatları özellikle ekledim. “Çok iyi” olan objektiflerin çoğu 800$ ve üzeri. Uygun fiyatlı olanlar da var ama sayıları az ve bazı odak mesafeleri eksik. A6000’den maksimum performans almak için uygun fiyatlı bir set kurmak istersem:

 • Samyang/Bower/Rokinon 12mm f2.0: 309$
 • Sigma 30mm f2.8: 199$
 • Sony 50mm f1.8 OSS: 298$
 • Samyang/Bower/Rokinon 85mm f1.4: 299$

Başka? Ve dikkat edin, adam gibi telefoto yok ve iki objektif manuel. Aklıma başka objektif gelmiyor, hem uygun fiyatlı hem adaptörsüz hem 24MP’yi besleyecek kalitede… Samyang 85mm f1.8’ü de kullanmak çok zor çünkü odak halkaları sert, bu yüzden manuel odakta zorlanıyorsunuz. Ayrıca 85mm f1.4’te Odak Vurgulama istediğiniz kadar hassas çalışmıyor.

Peki “Zoom”lar nerede? Onlara özel bir başlık açasım geldi, özellikle Zeiss 16-70mm f4 OSS’ye:

Sony Vario-Tessar T* E 16-70mm f/4 ZA OSS Lens

Açıkça söylemek lazım: Bir sistemin gerçekten kabul görmesi için çok iyi 2 tane değişken odaklı objektifinin olması lazım: 24-70mm ve 70-200mm aralıkları. Neden biliyor musunuz? Çünkü sabit odaklı lens kullanmak, eski manuel lens kullanmak %90 ileri seviye amatörler için geçerli. Ama sistemlerin yaygınlaşmasını bu kişiler sağlayamıyor ne yazık ki, sistemleri yaygınlaştıranlar profesyoneller ve amatörler. 24-70’i olmayan ileri profesyonel Canikon kullanıcısı kaç tane var? 24-70mm ya da 70-200mm aralığında iki kaliteli objektifin ne kadar faydalı olduğunu anlatmama gerek var mı? Böyle iki düzgün objektifin yoksa, bir şekilde (gerçek sebebi benim yazdığım gibi olmasa bile) yayılamıyorsun.

Zeiss’in 16-70mm f4 OSS ve 24-70mm f4 OSS’si işte bu amaçla ortaya çıktılar. Hem aynasız gövdelerin ufak boyutlarını tamamlamak için ufak boyutlular hem de Zeiss… 16-70mm çok hızlı odaklıyor, OSS yaklaşık 2-3 durak etkili, tam karede 24-105mm’ye denk geliyor ki çok faydalı bir aralık. F4 diyafram biraz dar gelebilir ama eğer gerçek Zeiss gibi davransaydı f4 benim için dert olmayacaktı… Eğer gerçekten Zeiss gibi olsaydı…

yanyana 24-105mm
Zeiss 16-70mm f4 OSS boyut ve kütle olarak çok iyi, malzeme kalitesi de yüksek.

Ama değil. Zeiss’ten beklediğiniz şey bu objektifte yok. Aslında var, ama sadece çerçevenin ortalarında. Çerçevenin ortasındaki yaklaşık %60’lık bölüm çok iyi, hatta süper diyebileceğim kadar iyi. f4’te bile çok çok iyi, hatta öyle ki sabit odaklı objektifler kadar iyi. Ama ortadaki %60’lık bölümde. O bölgeden çıkar çıkmaz objektifin karakteri değişiyor, eski 18-55mm kit objektiflere dönüyor.

Önceki sayfada da yazmıştım, sanki Sony-Zeiss kontratına göre Zeiss objektifi tasarlamaya başladı, %60’lık kısmı geçince bütçe bitti ve tasarıma Sony devam etti gibi 🙂 Orta bölgelerde Zeiss camı, dış bölgelerde eskiden artan Sony 18-55mm kit objektiflerden çıkma lens elemanı kullanmış gibiler 🙂

Abarttığımı sanmayın, önceki sayfadaki örneklere bakın. Ortada ne kadar müthişse kenarlarda da o derecede kötü. Sadece önceki sayfadaki örneklere bakarak söylemiyorum, bu sayfalara koymadığım 100lerce fotoğraf çektim o objektifle, durum hep aynı.

Yalnız… Ama… En son paragrafta dediğim lafa bir defa bakın: “100lerce fotoğraf çektim o objektifle” dedim. Madem alet o kadar kötü neden böyle yaptım? Çünkü A6000 ve 16-70mm aslında çok iyi bir paket. Objektif hızlı, sağlam, hafif ve ufak. A6000 de iyi bir gövde, böyle olunca farkında olmadan 100lerce fotoğraf çekmişim 🙂 Tabi bu inceleme sırasında Türkiye-Hindistan-Arnavutluk-Peru-Hollanda gezisi denk gelince (iş amaçlı), bahaneyle bu kadar fotoğraf çekmişim. Her aletin eksik tarafları var, onları bilirseniz nerede ne kullanmanız gerektiğini biliyorsunuz.

Bu objektif eş-dost çekiminde, sokakta, turistik gezilerde kullanılabilir çünkü kenarlar bu senaryolarda aman aman önemli değil açıkçası. Ayrıca turistik fotoğraflarını dev gibi basmıyorsun, internette paylaştığın boyutları da düşünürsen 24MP’den 2-4MP’ye indirdiğin fotoğraflarda çok sorun olmayacaktır.

Eğer ciddi, detay isteyen ve köşeden köşeye performans isteğin varsa, bu Zeiss o işe uygun değil. Birçok değişken odaklı objektif f8-f11’de geniş açıda manzara çekimine uygundur, en en köşeler haricinde idare eder sonuç verir. Kit objektifler bile böyleyken Zeiss neden böyle bilemiyorum.

Bu aleti 500-600$’a satsa ve Zeiss yerine Sony G dese, bu kadar eleştirmezdim belki de. Ama sen 1000$ istiyorsun bu alete, adam gibi de optik koyacaksın. Boyutu ufak tutacam derken optik performansı boş geçmemek lazım diye düşünüyorum, özellikle objektifin adına Zeiss deyip 1000$’a satıyorsan. Mesela Sony FE 28-70mm OSS’ye bu kadar laf söylemem çünkü kit olarak alırsan bayağı uygun fiyata geliyor. Hatta ben tek olarak ikinci elde çok komik bir paraya aldım geçen sene bu 28-70’i.

Canon’un 24-70mm f4 L IS’i Zeiss 24-70mm f4 OSS’den çok da büyük değil ama optik olarak çok daha iyi ve çok yakından çekme imkanı da tanıyor. Demek ki hem ufak hem kaliteli optik olabiliyor.

Sony Carl Zeiss Sonnar T* E 24mm F1.8 ZA

Elimdeki tüm NEX serisindeki en favori objektifim. Açısını, boyutunu, malzeme kalitesini, odaklamasını (sessiz ve hızlı, özellikle A6000’de), geniş diyaframını seviyorum. 16MPlik NEXlerde mükemmele yakın buluyorum performansını… Nedense 24MP’de beklediğim kadar iyi çıkmadı. Yani evet çok iyi ama 16MPlerdeki kusursuza yakın performansı göremedim. Canon’un ufacık ve ucuz 22mm’sinden toplamda aman aman iyi görmedim.

Bir de şunu farkettim: Yakın mesafede (10 metre ve altı diyelim) Zeiss çok iyi, Canon’dan daha iyi olduğu çok belli. Diğer yandan manzara gibi çok uzaklara odakladığımda performansı gözle görülür şekilde düştü, Canon 22mm daha iyiydi manzara sahnesinde. Bazı objektifler böyledir, mesela makro objektiflerin bazıları. Gene 16MP’de bunu görmüyordum, A6000’de farkettiğim birşey oldu bu.

Gene de Sony’nin E sisteminde daha iyi 35mm’ye denk gelen objektif yok sanıyorum. 1000$’ı hakeder mi? Yani 16-70’i gördükten sonra :), ya da belki 800$’ın biraz altına inse fiyatı daha uygun olurdu.

yanyana 24mm
Zeiss 24mm f1.8 çok da ufak değil açıkçası. Canon 22mm f2.0 onun yanında bit kadar duruyor. Olympus 17mm f1.8 de daha ufak, Panasonic 20mm f1.7 (aynı açıyı vermese de yakın) de Canon 22mm kadar.

 

Sony’nin bazı E bayonet objektifleri nedense diğerlerinden büyük kalıyor. Neden böyle bilmiyorum, optik olarak da aşırı farkları yok halbuki.

Sony E 50mm F1.8 OSS

Piyasaya çıktığından beri sadece E sisteminde değil, her sistemdeki en iyi 50mmlerden biri olduğunu söylüyorum. OSS büyük avantaj, f1.8’de bile çok iyi (16MPlerde daha da iyi ama 24MP’de de çok dağılmıyor), fiyatı aşırı değil. Sony buna biraz Zeiss’in büyülü tozunu ekleyip rahatça 500$’a da satardı.

Canon’un EF 50mm f1.8 II’sini de çok beğenirim. Plastik-fantastik derler ama optiği hala çok iyidir. Sony’nin yanında Canon gerçekten de “ben eski ve yaşlıyım abi” diyor. Her Sony E sahibine önereceğim ilk objektiflerden biri.

yanyana 50mm
Canon’da EF-M bayonette 50mm yok, onun yerine adaptörle EF 50mm f1.8 II taktım. Buna rağmen anca Sony boyutlarına geldi. Olympus’ta 25mm f1.8 daha ufak ve hafif.

 

Bu durumda 50mm’nin büyüklüğünü anlayabiliyorum: OSS var ve optik olarak çok iyi.

Sigma 30mm f2.8 DN

İnceleme fotoğraflarında göstermedim ama A6000’de en beğendiğim objektiflerden biri. Ufak, hafif, sudan ucuz ve optiği süper. Odaklaması biraz yavaş (uçanı kaçanı yakalayamaz) ama kağnı gibi de değil. Sigma DP2 Merrill’de gerçekten harikalar yaratıyordu, A6000’de de çok iyi.

Sigma 60mm F2.8 DN

Sigma’nıın cicilerinden biri daha. Olympus’ta o kadar beğendim ki daha geçen gün gidip E bayonet için de bir tane aldım. Cidden süper optiği var. Sony bu Sigmaları alıp üzerine Zeiss yazsa 3 katı fiyata satardı (tamam, biraz da T* kaplaması sürmek lazım ön elemanlarına belki 🙂 ). 55mm’ye paranız yetmiyorsa ya da Sony 50mm’den biraz daha uzun bir portre fotoğrafı istiyorsanız tavsiye ederim. Aslında 50mm f1.8 OSS daha iyi seçim ama 50-60mm arasında portre açısından görünüş farkı var.

Sony E PZ 16-50mm F3.5-5.6 OSS

Galiba piyasadaki en kötü optiğe sahip kit objektif. Yukarıda biryerlerde de bahsetmiştim zaten. Tek kullanım amacı “ufak olsun taşıması kolay olsun” olur. Otomatik odaklaması bile tam sessiz değil, video çekerken cızz-bızz duyuyorsunuz.

Ha, fotoğraflarınızı ufak paylaşıyorsanız dert değil. Mesela 6MP civarında iğrenç köşe kararması ve 16mm civarlarındaki dev geometrik bozulma haricinde (!) sıkıntı görünmeyecektir.

Piyasada bu boyutlarda olup da çok iyi optiğe sahip fazlaca sayıda objektif var. Sony bu ufaltma işini iyi beceriyor da optik kaliteyi çok düşürüyor (16-70mm örneğini de hatırlayalım).

Bu arada, NEX-5T ile 16-50’yi bayağı kullanmıştım. Eksiğini bilince fazla beklentiniz de olmaz, o zaman sizi memnun edebilir.

TELEFOTOLAR?

APS-C ve tam karede telefoto objektifler genelde büyük oluyor. Nikon 1, Pentax Q (aman uzak durun) ve m4/3 sistemindeki telefotolar bu konuda boyut olarak çok avantajlı. A6000 için aynı bayonette iki objektif var: 55-210mm OSS ve 70-200mm f4 OSS.

55-210mm OSS ucuz ve hafifi bir objektif. İdare eder bir performansı var. 16MP’de biraz daha iyi, 24MP’de kenarlarda biraz fazlaca zorlanıyor. Aşağıdakilerde optik olarak bence en iyisi Panasonic, sonra Canon ve en son da Sony. Ama tekrar hatırlatayım, Sony kötü değil, yani kullanılabilir bence. 16-50mm kadar iğrenç değil, sadece diğerleri daha iyi.

yanyana 55-200mm
Gene boyutlara dikkat. Sony en büyükleri. Canon ufak sayılır. En sağdaki panasonic 45-150mm aslında en ufakları ama EM5’in elektronik bakacı yüzünden biraz yukarıda duruyor.

 

Sony 70-200mm f4 OSS farklı. Malzeme kalitesinden optiğine kadar Canikon versiyonları kadar iyi olduğunu söylüyor herkes. Ben bu objektifi kullanmadım. A6000’e takınca at bilmemneyine kelebek konmuş etkisi yapıyor, o yüzden A6000’de kullanmazdım.

yanyana 70-200
Sony ve Canon 70-200mm f4ler yaklaşık aynı boyutlarda (EOSM’deki adaptör yüzünden Canon biraz daha uzun gibi duruyor fotoğrafta). Olympus’ta sağdan ikinci objektif 40-150mm f2.8. Tam karede 80-300mm’ye denk geliyor (Sony ve Canon gibi) ama diyaframı f2.8. En sağdaki ise Panasonic 35-100mm f2.8.

 

Aslında gündüz A6000 ve 70-200mm ikilisi süper bir spor kiti olabilir. Gündüz sürekli odaklamada çok hızlı bu ikili ve imaj kalitesi olarak da çok iyi sonuçlar verebilir. EOS-M’de 70-200mm f4 L IS’i kullanmak biraz garip. Otomatik odaklaması, gövde yüzünden, biraz yavaş olacak, sürekli odaklama çok yavaş olacak, adaptör yüzünden tutuş ergonomisi azalacak ve sürekli kafanızda “ulan adaptör kırılır mı?” sorusu olacak.

Genel kullanım için ben EM5 ve 40-150mm’yi tercih ederim…. diyecektim ama Panasonic 35-100mm f2.8 o kadar ufak ve hafif ki öncelikli tercihim o olurdu. Optik olarak Olympus Panasonic’ten çoook az daha iyi olsa da boyut olarak Panasonic rakipsiz. Tam karede 70-200mm’ye denk geliyor, odaklaması süper hızlı ve optiği de süper.

Dikkat edin Sony 70-200’de f4 diyafram var, A6000’deki APSC algılayıcı sayesinde alan derinliği açısından bu değerin tam kare eşliniği 105-300mm f5.6 oluyor. Olympus’taki 40-150mm f2.8 ise tam karede 80-300mm f5.6 oluyor. Açı ve alan derinliği açısından fark yok (Olympus’ta 80-100mm avantajı var ama çok da dert değil). Ama Olympus’ta diyafram f2.8, yani Sony’den 1 durak daha avantajlı. Bu sayede aynı koşullarda Olympus Sony’ye göre 1 durak düşük ISO ya da 1 durak yüksek perde hızı kullanma şansı veriyor. Ek olarak, Olympus’a 1.4x adaptör takıp 112x420mm f4 objektif olarak da kullanmak mümkün.

A6000 ve 70-200’e dönersek, dediğim gibi, telefoto için bu ikili imaj kalitesi açısından çok iyi bir seçim. 1.5x kesme çarpanı sayesinde elinizde 105-300mm bir objektif oluyor, 24MP’lik harika algılayıcı ve iyi optik sayesinde imaj kalitesinin iyi olacağı garanti (kullanıcı da işi biliyorsa). Fiyat olarak Olympus’la aynı. Ayrıca tam kare uyumu da var (FE bayonet), yani sonradan A7 gibi bir gövdeye geçerseniz onda da kullanabilirsiniz.

 

CANON EOS-M

Canon’un ilk aynasız denemesi. Türkiye’de hala sudan ucuza satılıyor. 18-55mm ve 22mm objektifli kitleri bile 1000 TL’nin altında. Dokunmatik ekranı, sağlam gövdesi, az sayıda ama kaliteli objektif seçenekleri ama daha da önemlisi bir adaptör ile tüm Canon EF/ES objektiflere ulaşma şansı. 18MP’lik APS-C algılayıcı da 16MP’lik Sony algılayıcılarla bence başabaş, hatta bazı durumlarda A6000’deki 24MP’den bile daha iyi sonuç verdi ama A6000’deki 24MP’lik algılayıcı genel toplamda daha iyi. Pil ömrü yaklaşık A6000 kadar kötü (belki biraz daha kötü).

Otomatik odaklaması diğer aynasızlara göre yavaş (genelde yeterli olsa da), perde sesi inanılmaz az (neredeyse leaf-shutter kullananlar kadar sessiz), seri çekimde çok hızlı değil, bakaç seçeneği yok (22mm için harici optik bakaç bulabilirsiniz, mesela Olympus’un 17mm f2.8 için sattığı bakacın ikinci eli uygundu en son), flaş yuvası tüm Canon uyumlu flaşlarla uyumlu (flaş kontrolleri normal bir Canon DSLR kadar iyi bu yüzden stüdyoda bile rahatça kullanılabilir bu yüzden, ama kimse gidip stüdyo için EOS-M almaz 🙂 ).

EF-M bayonette çok sayıda objektif yok, ama olanlar çok kaliteli, hem optik hem malzeme olarak.

Sonuçta, özellikle iki objektifli setinin fiyatı bence çok uygun. O fiyata alacağınız kalite çok yüksek.

Canon EF-M 18-55mm f/3.5-5.6 STM IS

Canon EOS-M’in kit objektiflerinden biri. Malzeme kalitesi çok üst düzeyde (Sony’nin NEX 18-55mm kit objektifinden daha iyi), IS çok iyi çalışıyor ve optik olarak sanıyorum ki Panasonic 12-32mm objektif ile beraber en iyi kit objektif. Hatta optiği Zeiss kadar iyi (hangi Zeiss olduğunu tahmin edin 🙂 ), Zeiss’in mikro kontrastı daha yüksek ama 🙂

yanyana kit 1
Canon’da EF-M bayonette ufak kit objektif yok. Sony’de 16-50mm, m4/3’te 3 tane var (2 tane Panasonic 1 Olympus). Optik olarak en kötüsü Sony, sonra Canon ve Panasonic 12-32mm geliyor.

 

Canon EF-M 22mm f/2 STM

EF-M bayonette tek sabit odaklı objektif. Ufacık (ciddi ufak) ve hafif (105 gram sadece). Tam karede 35mm’ye denk geliyor. f2.0 diyafram da çoğu şey için yeterli. EOS-M’nin sessiz perde sesiyle birleşince iyi bir sokak seçeneği olabilir, sadece odaklama hızı biraz yavaş. Bir de nedense odak motoru tam sessiz değil. Pentax’ın vızz vızz 18-55’i kadar bağırmıyor ama hafifi bir ses yapıyor odaklarken.

Bunun dışında, optiği süper. Önceki sayfada da gösterdim, bazı durumlarda Zeiss 24mm f1.8’den bile iyi ki bu fiyatta bu boyutta bir objektif için müthiş başarı. Gavur olsam “Highly recommended” derdim 🙂

Canon EF 50mm f/1.8 II

Aslında çok da yoruma gerek yok. Canon’un en ucuz objektifi. Diyaframı kapatırsanız çok iyi çözünürlük veriyor, f1.8’de de ucuz bir portre çözümü. Boşuna plastik-fantastik demiyorlar 🙂 Lens elemanları haricinde tamamen plastik.

Ama tabi artık bu tasarım eskidi. Bu objektif ilk EF bayonetli birkaç objektiften biri (I. versiyonu öyle, bu II. versiyon ama optikleri aynı), bu yüzden daha modern tasarımlı objektiflerin gerisinde kalmaya başladı. Mesela Nikon 50mm f1.8G ve Sony E 50mm f1.8 OSS bu Canon’dan optik olarak daha iyiler (malzeme kalitesi olarak da). Yalnız bu aleti kesinlikle küçümsemeyin, diğerleri daha iyi diye “bu kötü” demek istemiyorum. 24-70lerden bile daha çok çözünürlük verebiliyor diyaframına göre, ve yeri geldiğinde iyi bir portre objektifi de olabiliyor.

Eğer fotoğraf biraz meraklı bir Canon kullanıcıysanız zaten çantanızda bir tane vardır herhalde 🙂

 

OLYMPUS E-M5

Bu siteyi okuduysanız zaten favori gövdemin bu olduğunu biliyorsunuzdur. Sağlam, ufak hafif, hızlı, kullanışlı, iyi imaj kalitesi veren bir gövde. Elektronik bakacı ve hareketli dokunmatik ekranı var. Perde sesi çok yumuşak, ilk odaklaması müthiş hızlı. Titreşim engelleme sistemi piyasadaki en iyi sistem (5 akslı Olympus sistemi). Daha ufak algılayıcısına rağmen ISO3200’ün üzerine çıkmazsanız 16MP APS-Clerle kafa kafaya gelecek kadar iyi sonuç alabiliyorsunuz (50 kere gösterdim, yanyana 10larca fotoğraf gösterdim, hala “yok öyle değil” diyenler var ama onlara da saygı duyuyoruz tabi 🙂 ).

Evet, 16MP’lik m4/3 algılayıcısı 16MP’lik APS-Clerle neredeyse başabaş ama 24MP’lik A6000 algılayıcısı daha önde. Doğru objektif ile A6000’den daha iyi detay alabiliyorsunuz, önceki sayfada da gösterdim. Yalnız “doğru objektif kullanarak” lafına dikkat edin.

Gövde biraz ufak, o yüzden tutuşu A6000 kadar ergonomik değil. Ek tutamaç alırsanız (iki parça set var, pil takılan değil diğer ufağından bahsediyorum) tutuş ergonomisi çok iyi oluyor. E-M1’de bunu düzelttiler.

m4/3 objektif seti piyasada Canikon’dan sonra en zengin set. Neredeyse eksik objektif yok ve genel objektif kalitesi çok yüksek.

Tüm bunlara rağmen, eğer pil ömrü adam gibi olsaydı ve düzgün 3-4 objektif olsaydı, A6000’i E-M5’e tercih ederdim. Mesela Zeiss beklediğim kadar iyi çıksaydı… Ama Olympus 12-40mm f2.8 çooook daha iyi, bu yüzden E-M5 hala favori makinem olarak duruyor.

Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40mm f/2.8

Bir E-M5, E-M1, E-M5 II kullanıyorsanız bu objektifi kesinlikle tavsiye ederim. Tam karede 24-80mm’ye denk geliyor, sabit f2.8 diyaframı var. En açık diyaframda 12mm’den 40mm’ye kadar orta bölge hem çok keskin hem kontrastlı. Aslında Zeiss 16-70mm de buna benzer, ama Olympus kenarlarda bile çok iyi! Hem de f2.8’de bile. 30mm altında daha da başarılı, hatta sabit odaklılar kadar iyi diyebilirim. 30mm üzerinde de çok iyi. Bu objektifin özelliği, optik performansını çerçevenin heryerinde koruyabilmesi. Zeiss ya da ucuz kit objektifler gibi ortada iyi, kenarlarda idare eder değil, çerçevenin her yerinde iyi.

Ek olarak, çok yakından çekim yapmanızı sağlayan bir makro modu var, neredeyse tamamen metalden yapılmış ve toz-nem geçirmez. Ve otomatik odaklama hızı müthiş iyi, motoru sessiz.

Neredeyse eksiksiz bir objektif. Sanıyorum tek eksiği titreşim engelleyici olmaması (Panasonic gövdeler için dezavantaj olabilir). Gerçi Canikon kullanıcıları yıllardır VR/IS’siz objektif kullanıyor…

Neyse efendim, o satın alıp “o kadar para verilir miydi ki buna?” demediğim 2-3 objektifimden biri.

 

SONUCUN SONUCU

Evet A6000’i çok beğendim, ve beğenmedim. Toplamda piyasadaki en iyi APSC algılayıcı (her konuda olmasa da genel toplamda), iyi ışıkta hızlı tekli ve sürekli otomatik odaklama, iyi ışıkta hızlı ve net elektronik bakaç, WiFi seçeneği, iyi ergonomi, geniş menü seçenekleri gibi artılarının yanında düşük ışıkta yavaşlayan otomatik odaklama ve elektronik bakaç, kötü pil ömrü, 24MP’yi besleyebilecek objektif sayısının (özellikle değişken odaklı) azlığı ve bunların çoğunun pahalı olması, arka ekranın parlak ışıkta aynaya dönüşmesi gibi eksilerini de unutmamak lazım.

A6000 henüz tam olarak her DSLRın yerini alacak bir gövde değil. Aslında bugün hiçbir aynasız öyle değil. Ama, yukarıda ve önceki sayfada yazdığım gibi, birçok amatörün ve hatta profesyonelin ihtiyaçlarını karşılayabilecek çok da pahalı olmayan bir gövde. Düz A7 yerine A6000 alıp kalan parayı kaliteli objektife bile yatırabilirsiniz. tam kare ve APSC arasında anca 1 durak fark var ki bu farkı kaliteli objektifle kapatmak da çoğu kez mümkün.

Ve bir ek: Elektronik bakaç, birkaç harici düğme ve seri çekim hızından feragat ederseniz size başka bir seçenek: A5100. Bu alette de aynı algılayıcı ve otomatik odaklama sistemi var, ayrıca biraz daha ufak ve hafif. A6000’e alternatif olarak düşünülebilir, eğer fiyat avantajı çoksa.

 

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

130 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
yunusi

A6000 son hali için teşekkürler emeğinize sağlık. 1 senedir amatör olarak EM5 kullanıyorum. Önceden fark etmiyor gece-gündüz çekimi karışık yapıyordum, ama şimdi gece çekimleri ön plana çıktı. Sanırım gece çekimlerinde netlik ve titreşim önleme daha ön plana çıkıyor imaj kalitesinden. Sizce gece çekimi için a6000’e geçmeye gerek var mı ve şunu da sorayım gece detay dersek EM5 ile a6000 arasında fark hisseder miyiz?

kamu

Bence değmez. Gece otomatik odaklamada A6000’i çok beğenmedim ben.

Serkan

Merhaba düşük ışıkta odak takibi ve hassas odaklama açısından canon 650d, canon 100d, sony a57 vs.. bir makine önerir misiniz?
Aynasız da olabilir.

candoğan

Olympus 2012 yılında omd’yi çıkardı ve düşünün sony, a6000 ile odaklama işini tam olmasa da halledebildi 2014’te. Olympus’u tebrik etmek lazım gerçekten. Fotoğraf çekmenin keyfini alıyor insan. Karanlık, loş ortamda bile em5 çok zorlamıyor insan şaşırıyor.

candoğan

Hocam bugüne kadar herkes fotoğraf incelemesinde odaklama hızından bahsetti ama kimse odaklama hassaslığından, doğruluğundan bahsetmedi. İnceleme dediğin böyle olmalı. İnsanlar a6000’i ilk çıktığında kit lensi ile birlikte 2800 civarına satın aldılar düşünün bir. Onun yerine örneğin atıyorum a57+ kit lens+50mm 1.8 çok daha uyguna gelir ve alınan kalite çok çok farklı olurdu. Ben örneğin canon 650d ile a6000’i karşılaştırdığım zaman kesinlikle canon 650d derdim. Ama kime sorsam a6000 dedi. Tamam imaj kalitesi olarak belki daha üstün ama odaklama sistemi canon 650d’nin çok çok daha iyi.

izzet yusuf

İyi akşamlar.Öncelikle bu kadar detaylı bir inceleme yaptığınız için emeğinize sağlık.Gerçekten çok aydınlatıcı bir çalışma olmuş.Ben fotoğrafçılık ve fotoğraf makineleri konusunda oldukça yeniyim.Benim sizden ricam bu cihazı günlük kullanımda(çocuğumun,ailemin,köyümün resimleri) en uygun fiyat olmak kaydıyla hangi lensle kullanmalıyım.Kit lensi anlattığınız üzere oldukça başarısızmış.Sigmanın önerdiğiniz 30′ mm lik yada 60′ mm lik lenslerinden biri benim ihtiyacımı karşılar mı?Telefotoda 55-210 sel işimi görür mü?Belirtiğim gibi çok yeni olduğum konular sorularım gereksiz olduysa kusuruma bakmayın.Teşekkürler iyi geceler.

yunus

Hocam EM5’in yanına apsc olarak eos m’yi deneyeyim diyorum. Canon EOS M – 18-55 ve 22mm Lens – Flash – 8gb SD- Çanta toplam 725 TL’ye buldum. Sıfır gibi. Sizce denemeye değer mi? Bildiğim kadarı ile 18-55 ıs stm ve 22 stm kaliteli lensler. Bunlar ile gece temiz fotoğraflar çekebilir miyim?

yunus

Apsc ile m4/3 arasındaki farkın gece anlaşıldığını söyledi bir arkadaşım. Yani gece detaylar dışında çok fark yok demişti. Ben de akşam yanıma bazen Eos M alırım diye düşündüm. Gerçi 22mm stm’de optik sabitleme yok ama çok iyi bir lensmiş.18-55 Is stm ile gece nasıl çekilir bilmiyorum.
EM5+ pana 20mm 1.7
Eos M+ 18-55 Is stm ya da 22mm stm.

Gece yaptığımız piknikte hangisi daha iyi sonuç verir ?

yunus

Gerçi Canon 650d’deki odaklama olmayınca gece nasıl çekerim onu da bilmiyorum. Mesela 20mm 1.7 ile hiç zorlanmıyorum. İmaj sabitleme de cabası. Eos M ile gece zorlanır mıyım ki?

Mehmet

Merhaba m4/3 sistemlerinde f2,5’in düşük ışıkta pek iyi olmadığı, lensleri sürekli 1.8 almak gerektiği bahsi geçilmiştir forumda. Böyle birşey var mı, örneğin 12-40 pro 2.8 lens düşük ışıkta iyi değil mi?

Erkin

Merhaba Ertan Bey, a6000 için üzgün objektif olsaydı ve pil ömrü iyi olsaydı EM5’e tercih ederdim demişssiniz. a6000 için 24mm 1.8, 55mm 1.8, sel 10-18, zeiss 16-70 gayet iyi değil mi, geçen sinefoto forumda bir arkadaş a6000+ 24mm 1.8+55mm 1.8+zeis 16-70’i 4800 TL’ye veriyordu satılmış. Alırdım aslında.

salim

Hocam saygılar. A7 mark 2 hakkında ne düşünüyorsunuz. A6000’dekş gece odaklama sorunu bunda var mıdır sizce. Bunun yanına 24-70 lens nasıl gider? Gece elde çekimde ve detay isteyen biri için a7 mark 2 mi yoksa em5 mark 2 mi?

Rıfat Berköz

İyi günler, em5 sahibiyim. Yanına dslr olarak a57 almak istiyorum. Hem video çekmek hem de apsc olarak denemek istiyorum. Kit lensi ile birlikte. Sizce mantıklı mı olur mantıksız mı, sanırım imaj kalitesi olarak başa baş olacaklar?

ibrahim

Selamlar Ertan Bey,
Dün itibariyle ben de a6000 aldım. İleride nikon tamkare bir gövde alma durumum da var. Bundan dolayı a6000 ile nikon lensleri kullanabileceğim bir adaptör düşünüyorum. Ne önerirsiniz?

Ayse S.

Merhaba,
Sony A6000 araştırırken sitenizi keşfettim. Keyifli ve öğretici bir anlatımınız var. Paylaşımlarınız için teşekkürler.
Birkaç gün önce A6000 aldım. Kit lensi hakkında pek iyi yorumlar yapılmadığı için (siz de dahil) genel kullanım için SEL 35mm f1.8 aldım. Makineme alışmaya ve öğrenmeye çalışıyorum. Yalnız, 35mm de dar kalacak gibi. Gönül isterki 10-18mm ama, şimdilik imkansız… manzara ve aynı zamanda müze gibi, iç mekan çekimleri için ne önerirsiniz? Sigma 19mm tavsiye eder misiniz mesela ya da …?

Ayse S

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Bir sorum daha olacaktı;
Polarize filtre olarak 19mm’ye ne önerebilirsiniz?

Merih

Lens incelemelerine çok güvendiğim Photozone 16-70 f4’ü yerin dibine sokmuş. Zeiss adını ve parasını haketmiyor bence de:

http://www.photozone.de/sony_nex/901-sony1670f4oss

24MP’de 16-70 yerine ne önerirsiniz Ertan Bey? Sony FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS mi?

ksamet

Ertan bey sayfa 1 de zeiss 16-70 için %80 bölgede çok iyi detay veriyor demişsiniz ama sayfa 2 de oran sanırım %60’a düşmüş 🙂 Nex-6 üzerinde yeni yeni 16-70 kullanıyorum ben. Şahsi fikrim uç köşeler haric lens gayet tatmin edici(tabi 2.el uygun fiyata alınca) hatta köşeler de bence zoom lens için iyi sayılır. 16-24 mp farkı olabilir.

Asıl merak ettiğim, lensin 4 köşesini de kontrol ettiniz mi, maalesef bu lenste “decentered” dediğimiz kayma olayına sıkca rastlanıyor yabancı incelemelerden anladığım kadarı ile. Lensin bir kopyasını inceleyerek kötü deyip 2.kopyasını inceleyince yanılmışım diyenlere de denk geldim.

ksamet

10*10 luk bir tablo düşünürsek, sağ ve soldan birer sütünü, altten ve üstten birer satırı çıkarıyoruz yani. Aslında bu açıdan bakınca çok da kötü değil ama %64 deyince çok düşük bir değer gibi görünüyor 🙂

şaka bi yana bana kenarlar çok kötü gelmedi nex-6 da ama köşe uçlarında evet biraz sıkıntı var.

Merih

Yabancı bir forumda 16-70’in seri numarasına göre farklı kalitelerde olduğunu okumuştum. Bir seride köşeler çok göze batmazken, diğer bir seride hayli berbatmış. Adresi bulursam buraya eklerim.

yunusi

Hocam merhaba http://www.photozone.de/sony_nex/901-sony1670f4oss?start=2

16-70 zeiss nexler için tak gez olarak kullanılan lensin incelemesine baktım merak edip. Optik kalite çok düşük. a6000’ine 16-70 takmanın ne mantığı kalıyor o zaman. Sitetede sel 10-18’e de baktım onun da optik kalitesi orta derecede. http://www.photozone.de/sony_nex/829-sony1018f4oss?start=1

http://www.photozone.de/sony_nex/729-sony55210f4563nex

yine zoom lens olan 55-210 da oyle vasat.

yunusi

Yani olympuslar gibi kaliteli lens sayısı çok düşük hocam. a6000 ile 55-210 kullanmanın ne mantığı kalıyor o zaman. ya da 16-70’in. http://www.photozone.de/sony_nex/842-sony1650f3556oss?start=2
mesela 16-50’ye bakıyorum berbat. Ama canonun 55-250 Is zoom lensi optik olarak çok iyi. yine 18-55 kit lensi de oyle. Yoksa bu sitede mi hata var anlayamadım.

eğer a6000 kullanılacaksa yanına zeiss 24mm 1.8, 35mm 1.8, 50mm 1.8 gibi lenslerle kullanmak mantıklı gibi geldi bana.

selim insan

Önce teşekkürler. Açıp açıp bu konuya bakıyorum.

Alfa 6000’de Nikon lensleri hangi adaptörle kullanıyorsunuz? Elimde manuel Zoom-Nikkor 35-105 (Aİ-s) ve Vivitar Auto Focus Zoom 100-300 objektifler var. Bunları kullanabilirim herhalde. Bir de ilk lensin makro özelliği var; onu kullanabilir miyim?

Sony SEL 10-18i önermiyorsunuz anladığım kadarıyla; 16-70 ile karşılaştırıldığında daha mı kötü? Yani yukarıdaki satır çıkartma tarifine göre nasıldır?

selim insan

Bilgi için çok teşekkürler.

Olympus 9-18, A6000 ile kullanılabiliyor mu? İnternetten araştırdığımda satıcı bulamadım. Kullanılabilse bile herhalde adaptör gerekecektir. Bahsettiğiniz gibi SEL 10-16’nın değerlendirmeleri aslında E 16-70’inkilerden daha olumlu genellikle. Ben E 16-70 kullanıyorum ama karşılaştırma amaçlı bakmadığım için ne kadar iyi ya da kötü bilemeyeceğim; ama, kaba izlenimim kullandığım diğer objektif olan SEL 35’in E 16-70’den daha iyi olduğu. Geniş açı değişken odaklı için Sony SEL 10-18 maliyetinde -ve de uygun boyutta elbette- çözüm mümkün mü?

Tekrar teşekkürler.

selim insan

Tokina olabilir gibi. Teşekkürler.
İngilizceler için kusura bakmayın, LE-EA2 ve LE-EA4 faz tarama (Phase detection) AF, LE-EA1 ve LE-EA3 ise kontrast AF sistemlerinin çalışmasına izin veriyorlarmış. A6000’de iki sistem de mevcut. Söz konusu adaptörler kullanılmak istenildiğinde birisinin tercih edilmesi gerekiyor anladığım kadarıyla. (ya da iki adaptör alınıp gereğine göre değiştirilecek.) Sizin bu konudaki deneyimleriniz, görüşleriniz nedir?
Teşekkürler tekrar.

ibrahim

Hocam kolay gelsin. A6000 bulb modunu nasıl yapıyorsunuz. Tekeri çevirince bulb yazısı çıkıyor ancak sadece denklanşöre basılı tutunca çekiyor. Ayrı bir aparat mı gerekiyor bulbda çekmek için.

ibrahim

Cevap için teşekkürler. Kumandayla yapılıyormuş doğrudur. Telefondan girdiğimizde bulb devredışı kalıyor. Yani olmuyor.

A.hunkar

Merhabalar objektif önerisinde 35mm f1.8 oss üzerinde pek durmamışsınız. Hem portre hem de manzara fotoğrafı çeken birisiyim 50mm tam karede tam bana lazım olan görüş açısı. Öncelikle a7r gövdemi fiyatına göre düşük performans verdiği için ya da benim isteklerimi pahalı bi şekilde karşıladığı için satıp A7 modelini aldım, sonra arkadasımda A6000 vardı kullanma fırsatım oldu ve performans olarak çok büyük fark görmeyip A7’yi de sattım elimde şu an A6000 var. Ama problem şu ki gövdemle baş başa kaldım objektif konusunda kararsızım. Bu nedenle 35mm f1.8 önerir misiniz? Tek amacım şu; A7 ve Yashica 50mm f1.8 lensimle mutluydum fakat hem otomatik… Daha fazla »

A.hunkar

Tesekkurler cevabınız için sigma f2.8 hem 1 stop diyaframdan kaybettiği için hem de oss olmadığı için düşünmedim oss ve 1 stop diyafram en azından benim için önemli tahminimce de 35mm f2.8de sigmanın f2.8inden keskin olacaktır lensler genelde en düşük diyafram değerinde köşelerde ciddi yumuşak kalıyorlar. Fikrim daha da kesinleşti tekrardan sağ olun yorumunuz için.

kato

Ertan merhaba, özledik seni 🙂
A6000 için sigma 30mm f2.8 DN aldım bu lensin bir de yeni serisi Art olanı var biliyorsun, optik farkı var mı bunların yoksa sadece kaplama falan mı,
bir de DP1 Merrill yerine Ricoh GR aldım, geriye bir tek 75mm 90mm arası bir şey almam lazım bunun için 50mm 1.8 mi tavsiye edersin yoksa Sigma’nın 60mmsini mi ?
Selamlar…

Emre

Bişey sorucam ben bir hafta önce aldım a6000 i Bugün farkettimde ekrandaki yenileme hızı düşük geldi bana Belkide başından öyleydide ben şimdi farketmişimdir ama gözüme çok battı gerçekten. Fokusladıktan sonraki yenileme hızıyla fokuslamadan önceki yenileme hızı sizdede farkediyormu bilmem lazım yoksa benim makinadamı bir sıkıntı var kafayı yiycem

Emre

ErtOzt benim sorunum düşük ışık ile değil gündüz bile kamera tüm modlarda otomatik dahil bu sıkıntıyı yaşıyorum. Kamerayı sağa sola çevirince ekran yenilemesi yetersiz bende. Vizörde gayet akıcıyken neden ekranda yenileme hızı düşük onu anlamıyorum. Odaklama için yarım basıyorum o zaman yenileme hızı düzeliyor ama makina boştayken düşük. Hatırlıyorum makineyi ilk kullanırken böyle değildi. Makineye sahipsen bana söylermisin odaklama için bastıktan sonra ve odaklama yapmadan makina boştayken yenileme hızı aynımı merak ediyorum. Bir dene otomatik modda

Emre

Denedin mi ErtOzt ?

Emre

Teşekkür ederim. 🙂 kamerayı satmayı düşünüyordum ama sende de varsa normal birşeydir o zaman. Sağol denediğin için.

Meçhul Adam

Merhaba, bende de a6000 var. Makineme bunu almayı düşünüyorum http://www.fotopazar.com/nikon-1-nikkor-vr-30-110mm-f38-56-aynasiz-lens bu lens hakkında bilginiz var mı?
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Emre

NTSC Moduna getirince yenileme hızı daha iyi oldu onu keşfettim.
Meçhul arkadaş o lensi ben bilmiyorum ama ingilizcen varsa lens incelemesi yapan sayılı siteler var oralardan faydalanabilirsin örnek fotoğraflar da bulursun belki. Ben biraz para biriktirip sel 18-200mm
Lens almayı düşünüyorum.

Emre

Peki ne önerirsin OSS’li + geniş açı lenslerden. Lens araştırmaktan yoruldum gerçekten. Pahalılar da.

Meçhul Adam

Hocam hiç sormayın bende bu aralar lenslere bakıyorum ve araştırmaktan sıkıldım. İyi lensler pahalı. Ucuzlarda ne kadar iş görür orası da meçhul. Site yöneticisi elinden geldiğince güzel bir şekilde açıklamış ama hala kararsızım.

Meçhul Adam

@ErtOzt yönetici, yani siz 🙂

Uygar

Merhabalar,
Geçen hafta Türkiye garantli bir sony a6000 aldım.Bizdeki ürünler gri market ürünleri sanırım.Video kaydı yaparken 60p seçeneğini göremiyorum.Bu SD kartımla mı ilgili,yoksa sony’nin Türkiye pazarına sunduğu ürünler 50p mi?
SD kartım göreceli eski class 10 toshiba bir kart.

Uygar

Evet forumlardan öğrendiğim ve araştırdığım kadarıyla PAL-NTSC seçimiyle ilgiliymiş.NTSC olarak seçim yapınca 60p görüyor.
Bunun dışında çektiğim bazı videolarda karşılaştığım “interlaced video” sorunsalı da ayrı bir mevzu.
GOM player la yütüttüğüm video kayıtlarında frekans bozukluğu tarzında bir durumla karşılaştım.
http://prntscr.com/9d1ilz
http://prntscr.com/9d1j5e
http://prntscr.com/9d1jsj
Farklı bir video oynatıcıyla sorun yaşamadım.Sony hala interlaced (üstüste bindirilimiş) video çekiyormuş,öğrenmiş olduk.

Uygar

Hayır 50p de çekmiştim zaten PAL seçili olduğu için 60p göstermiyordu…NTSC seçince 60p görünür oldu ve seçebildim.
sony video kodları veya kod çözücüleri interlaced video çekiyor,fakat kullandığımız video oynatıcı onu de-interlaced yapıyormuş.
video da yeni olduğum için ben de yeni öğrendim.

Meçhul Adam

Merhaba, bende prime lens almayı düşünüyorum. Fakat SEL35F18 mi yoksa SEL50F18 mi alsam karar veremedim. Siz olsaydınız tercihinizi hangi yönden kullanırdınız?

kamu

Ne için alacaksın, o önemli. 50mm lens biraz daha dar açılı, portre için kullanırsın en çok. 35mm daha genel amaçlı bir lens, açısından dolayı.

Meçhul Adam

Genel amaçlı ve çok nadirde olsa portre için kullanmayı düşünüyorum.

kamu

Bence o zaman 35mm

Uygar

Adaptörler hakkında önerisi olan var mı?
Nikon için hatırı sayılır lenslerim var;fakat AF da çok başarılı değiller(internetten araştırdığım kadarıyla).Canon’a geçip Metabones adaptör mü alsam bilemedim.
Yeterli performansı vermeyecekse,manuel odaklama için Nikon adaptör alacağım.
Öyle kuş fotoğrafı çekmek gibi bir kaygım yok,sadece portre ve geniş açıda kullanacağım aslında.Ama DSLR ile manuel odaktaki olumsuz tecrübelerim bana geri adım attırıyor.

kamu

Ben Voigtlander adaptör kullanıyorum A6000’de Nikon lensler için. Bayağı memnunum. Metabones olur, bir de Kipon öneririm. Fotodioxlar da bazı modellerde iyi oluyor.
DSLRlarda manuel odaklamada ben zorlanıyorum. Odak yardımcı ışıkları falan da her lenste doğru çalışmıyor. Aynasızlar bu konuda çok daha iyi.

Uygar

Manuel odaklama değil mi?
Commlite diye bir markanın metabones ile şöyle bir kıyaslamasını görmüştüm;
https://www.youtube.com/watch?v=TTPM5U6fBDM
Nikon için AF mümkün mü ve eğer mümkünse ne derecede başarılı fikriniz var mı?
Ben Sony a6000’in odaklamasıyla ilgili Ertan Beyin yorumlarına katılıyorum.Bu sebeple adaptör+canon lens seçeneğine daha cazip bakıyorum.Çünkü koşan bir köpek veya koşuşturan bir çocuk için,en azından 16-50 lensle,çok yeterli gibi gelmedi bana odaklaması.

Ediz

Ertan Bey öncelikle belirtmek isterim ki, paylaşımlarınız gerçekten çok güzel çok bilgilendirici. O kadar emek harcandığı belli oluyorki zaten bu kadar kişinin takip etmesininde en büyük nedeni emeğinizdir diye düşünüyorum. Benim sorunuma gelirsek; Eski bir Pentax kullanıcısıyım ( K10d, kx, kr ) Üniversite yıllarımda bütçe sebebiyle pentax ailesi ile tanıştım ve gerçekten çok sevmiştim. Biraz foto bilgim var yani.Genelde portre kişiler olaylar gibi fotolar çekmeyi seviyorum. K5 almayı düşünüyordum açıkçası ( 1200-1400 lira aralığında bulunabiliyor) ama sony , emd5 xt10 gibi aynasız modeller, teknolojileriyle ilgimi çektiler. Bu aralar daha günlük hayatta instgram gibi sosyal ortamlara hemen yükleyebileceğim portre tarzıda olabilir… Daha fazla »

Ediz

Bu arada belirtmeyi unutmuşum başlangıç için bütün cihazları kit lens ile kullanıcam. İlerleyen zamanlarda maddi durumuma göre düşünebilirim bişeyler

Ediz

Bakaçsız olmasını da istemiyorum. Dslr da sürekli bakaç kullanıyprdum çünkü . Wifi olmasını istediğim bi özellik. O yüzden em 10 yada a6000 den birini mecbur alıcam galiba kit lens ile. Ama gönlüm ucuz fiyatı nedeniyle k5 diyor. Ondada dediğiniz gibi wifi va gibi özellikler yok. Kocaman bide.

kamu

EM10’da WiFi varsa kesinlikle onu al. Ufacık, çok kaliteli bir alet.

Ediz

Em10 da wifi de var ekranda dokunmatik ama sensörü 3/4 o yüzden şüphelerim var biraz. Sony dende küçük değil bildiğim kadarıyla

kamu

Benim A6000 ve EM5II incelemelerimi oku bence. İmaj kalitesini etkileyen 100 tane faktör var, ve o incelemelerde 10larca karşılaştırmalı örnek verdim A6000 ve EM5II ve EM5 arasında.

Ediz

Hepsini okudum hatta boş bi zamanımda bi kere daha okudum. Anladığım kadarıyla her ikisinin de avantajlrı ve dezavantajları oluo ama emd5 de bokeh etkisi , portre çekimleri birazdaha zayıf kalıyor. A6000 daha başrılı ama kit lensi çokda başarılı değil gibi. Ben ilk başta kit kullanıcağım için kit önemli aslında.

Artık ikisinideelime alıcam ve hangisini şeklini tipini kullanımını seversem onu alıcam gibi duruo. Çpk karışıyorum araştırdıkça

kamu

Bokeh makineye değil lense bağlı. A6000’in 16-50mm kit lensi hiç iyi değil, eğer imaj kalitesine önem veriyorsan. Bir de A6000’in pil ömrü cidden kötü (en azından bendeki örnek öyle), diğer taraftan da sıfırı çok cazip. İkinci elleri de 1000TLlere düştü galiba.
Dediğin gibi ikisini de eline al ve dene. Bir-iki fotoğraf çek, hangisi içine sinerse onu al.

Ediz

Medimarkette elime alabildim anca 🙁 pilleri olmadığı için her zamanki gibi kullanamadım.Artık kesinlikle a6000 almaya karar verdim eksileri var ama çok fazla özelliği var. sosyal medya için çok yaratıcı şeyler yapılabilir. Play memories uygulaması çok güzel çaılışıyor. Selfie çekmek bile çok kolay ekranı oynamasa bile. 1350 liraya alınabiliyor. daha ne isteyim.

https://www.youtube.com/watch?v=qseHTdJdJD8

kamu

Play Memories özelliği teoride mükemmel ama ben pratikte çok faydalı bulmadım. Sony bu işi ciddiye almadı bence, alsa telefonlara rakip bile olurdu.

Emre

18-105mm lens almayı düşünüyorum Önerilere açığım titreşim engelleyici olması lazım

Emre

A6000 makinam genel kullanım için alcaktım 18-55 ten daha iyi Ama bendeki daha beter 16-50mm kit lens Bazı kaynaklarda 18-105in bozulma yaptığını gördüm videolarda yastık etkisi yapıyormuş Şimdilik lens yok kafamda o yüzden vazeçtim.

Emre

Tamam o zaman a6000 le fena çalışmıyormuş da 18-105 alırım

Tugay

Hocam merhaba . A6000 ve 100d arasında kaldım ve işin içinden çıkamıyorum. Biri aynalı biri aynasız farklı segmentler diyeceksin , biliyorum fakat 100d yi de tercih sebeplerim içerisinde boyutu var; daha büyük bir gövdenin benim için gereksiz olacağını düşünüyorum. Çekim tarzıma gelecek olursak daha çok portre ve günlük şehir çekimleri yapmayı planlıyorum. A6000’e doğru biraz daha meyillenmiştim ki yazındaki odak problemleri kafamı karıştırdı. Ne dersin , sen olsan hangisini seçerdin ?

Efecan

Ben video çekmeyi ve fotoğraf çekmeyi seven bir amatör olarak bir gövde ve 2 lens almak istiyorum. Fotoğraf olarak sokak ve portre fotoğrafları çekiyorum. Eşimde 7d olduğu için bu ihtiyaçlarımı karşılayacak bir canon mu tercih etmeliyim yoksa zaten hantal bir gövdemiz varken yanına bu ihtiyaçlarımı karşılayabileceğim bir aynasız mı almalıyım karar veremedim. Aynasız olarak sony a6000 ve olympus em10/em5 arasında kaldım ancak video performansı sebebiyle a6000 bir tık önde gibi geldi siz ne dersiniz bu duruma bilemiyorum. Aynalı modellerde ise nikon d3300,canon 650d belki bütçe zorlayıp 1 lens 1 gövde için d5500 ya da canon 750d gibi seçeneklerden hangisine gitmeliyim?… Daha fazla »

Efecan

Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. Yok onun da tek lensi var 18-135 o yüzden pek canon eosm düşünmüyorum. Olympus ile ilgili tek sıkıntım 1080p 60fps video desteğinin olmaması. Bu yavaş çekim video yaparken biraz kaliteyi düşürebilir diye düşünüyorum. Film seviyesinde bir kalite değil daha çok arka plana müzik koyarak çektiğim videoları klipleştirmeyi seviyorum yavaşlatıp hızlandırıyorum yeri geldiği zaman odak değiştiriyorum video içerisinde. After effects gibi programlarla da üstünde oynamalar yapmayı düşünüyorum amatör seviyesinde. Ama diğer yandan da fotoğraf kalitesi ve kullanış açısından olympus çok daha iyi gibi sizin incelemeleriniz doğrultusunda. Son olarak 2 soru sormak istiyorum. Olympusun fotoğraf ve lens kombinasyonu… Daha fazla »

emre kurtuluş

Özellikle yazınız için teşekkürler. Bir sorum olacak cevap verirseniz çok memnun olurum.Rizeliyim ve Amatör 650D kullanıcısıyım. Bol bol doğa fotografı çekmeye imkan var. Günlük kullanımda 18-55 Stm ve 50mm 1.8 lensim var yetiyor bana. Diğer türlü kendimi geliştirmek adına birkaç tane m42 lensim var onlarla uğraşıyorum. Sony A6000 i gördüm ve hayran kaldım.Body olarak canondan çok daha üstün ,hızlı,taşıması kolay ve focus özellikleri sanki manuel lensler için yapılmış. Netlenilen kısmı ekranda çok daha güzel belirtiyor. 650D de çok daha sıkıntılı. Canonu satıp, 1600-1700 civarı sony almayı düşünüyorum fakat günlük kullanımda 16-50 si canonun lensinden daha kötü sanırım. İyi lens almaya… Daha fazla »

emre kurtuluş

Teşekkür ederim. Türkçeye bende dikkat etmeye çalışıyorum genelde ama büyük küçük fark alışmadık pek:) Bu arada 50 mm de otomatik manuel değil onuda satmam gerekecek. Canon’a müşteri buldum gibi satınca daha karşılaştırmalı inceleyeceğim. Olympusları bende baktım aklımdaydı o modeller sabitlemiş oldum. Hangisi düşük bütçeli lenslerle kullanabilirsem onu alacağım sanırım. İlginiz için tekrardan teşekkürler. Karadenize bekleriz.

ayhan

yazınızı ve yorumları baştan sona okudum eğlenceliydi teşekkürler.
benim de size bir sorum olacak.
1.5 yıldır kit lensle 16-50 nex6 kullanıyorum ve gerçekten lensin performansı çok kötü özellikle iç mekanlarda ve yetersiz ışık koşullarında.
daha çok kızımın fotoğraflarını çekiyorum. aslında almam gereken 35mm 1.8 biliyorum.
sorum şu 35mm yerine 18-105mm alsam ve 18-105 i hem kızımı çekmek için, hemde tatil, gezi vs gibi genel amaçlı yerlerde de kullanabilir miyim?
yani bana 18-105 tek başına yeter mi?

ayhan

Selam,
Öyleyse şöyle mi yapmalıyım? İç mekan için ayrı, dış mekan için ayrı lens mi almalıyım?
İç mekan için 35mm f1.8 yada sigma 19mm f2.8 ikisinden biri olacak.
Dış mekan için de yukarıda vermiş olduğunuz gibi tavsiyelerde bulanabilir misiniz?
Son olarak SEL1670Z nasıl olur? Bu lensi hem içeride hem dışarıda kullanabilir miyim?

ayhan

”İçeride 16-70 ile 16-50’nin farkı olmaz” demişsiniz. 16-70 az ışık alan yerlerde, 16-50 ye göre daha keskin ve net olmaz mı? Benim derdim 16-50 nin kapalı mekanlarda, az ışık alan yerlerde kötü olması.
16-70 yada 24-70 alarak hem iç mekanlarda, hem dış mekanlarda 16-50 ye göre biraz daha iyi sonuçlar alabilmek.
Bunun için de 2 lens almak yerine, işi kaliteli tek bir lens alarak bitirmek.
Sizce 16-70 yada 24-70 alarak bu dediklerimi yapabilir miyim?

Ayhan

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Anladım tek bir lensle bu iş olmaz. Dışarıda kullanabileceğim, (özellikle tatilde, gezide) fiyat/performans ürünü önerebilir misiniz?

Ediz

Eski bi a6000 kullanıcısı olarak sony nin fiyat performans lensi oldupunu düşünmüyorum. Lens fiyatları aşırı fazla. Samsung un, olympus un lensleri çok daha uygun sony e göre. Sırf bu yüZden a6000 i sattım

mehmet

Merhaba!
Nikon D7000 + Tamron 17-50 kullanıcısıyım. Fakat makinem ağır ve taşımak zor. Bunun yerine makinemi satıp a6000 almak istiyorum. Acaba yanlış mı yaparım? Ne dersiniz?

mehmet

Kıymetli üstadım,
Bunun yerine canon G1x mark 2 yi düşünsek… Fotoğraf kalitesi açısından…. Veya Sony Rx100, canon g9x… Lens değiştirip kullanmak zor gibi. DSLR yerine onun kalitesine yakın bir coöpact alsak ne tavsiye edersiniz?

Gksltpz

Hocam merhaba, on numara inceleme yapmissiniz ellerinize saglik..
Elimde zeiis 50mm 1.8 var yaninada A6000 almak istiyorum ve ben bu ikili ile gün batiminda gelin damat cekebilirmiyim ?
1000 lira param var suan ve body taksit ile alip nakite cevirmek isteyen birinden bu fiyata 2yil garantili alabiliyorum..
Ufakda olsa bana para kazandirirmi?

Gksltpz

Evet abi 50mm manuel, ama adaptör takip kullanmayi düşünüyorum.
1000 liraya 2 yil garantili bu cihaz alinir demi?
Suan bakiyorim en kötü Nikon D7100 bu makinaya verecegim paranin iki katina cikiyor.
Aynı işi yapabilir heralde diye düşünüyorum sizede danışmak istedim 🙂

Kerem YILDIRIM

Merhaba. Bende Nikon D7000 kullandım. İlk makinem olduğu için çok ta bilgim yoktu ve üzerindeki 18-105’i satarak Tamron 17-50 almış biriyim. Tamron’dan memnunum fakat gövde ve objektifin ağırlığından evden çıkarken yanıma alamaz oldum. Bu sebeple A6000 aldım.Cihaz çok hoş, hafif. Üzerinde 16-50 kit lens mevcut ve aradığım keskinliği bulamadım. Renklerde biraz solgun gibi geliyor bana. Şimdi birkaç seçeneğim var karar veremedim. -Sigma 30mm 1,4 ile yine Sigma 60mm 2,8 alacağım. Bunlar en keskin ve uygun fiyatlı lensler gibi gördüğümden. -Elimdeki Nikon 35mm 1.8g ve Tamron 17-50’yi bir adaptör ile kullanmak. -Yeni gövde araştırmalarım sırasında Olympus M10 Mark II üzerinde oldukça… Daha fazla »

Kerem YILDIRIM

Bu ikiliyi ileri bir tarihe erteleme durumundayım.Belki ileride M5 markII’ye geçerim. Şimdilik bütçeyi aşmamak adına ilk olarak 30mm’yi alıcam.

Olympus’un 5 axis dengeleme sistemi beni çok cezbediyor. Gelin görün ki çevremdeki insanlarla ve Hayyam’da ki dükkanlarda Olympus arıyorum dediğimde; aman hiç bulaşma Canon ve Nikon’dan şaşmayacaksın diye cevaplar aldım. Küçük makine istiyorum dediğimde de Sony A6300 veya almış olduğum A6000’i önerdiler. Belki insanların ön yargılarından, belkide kalite olarak daha geridedir bilmiyorum. Yine de fotoğraflarda gördüğüm kadarıyla Olympus’ların tasarımları çok hoş.

alev

Merhaba, Bir gezi blogger’ıyım ve sony a6000’i aslında yaklaşan seyahatim için aldım. İlk makinem olduğu için ve iphone ile fotoğraf çekmenin kolaylığına çok alıştığım için epey zorlanıyorum. 16-50 ne yazık ki benim istediğim açıları ve ayrıntıları bana vermiyor. Mimari vs çekimleri için Samyang 12 mm aldım ve onun performansından şimdilik çok memnunum. Ama bir tak-gez lens de almak istiyorum, çünkü seyahat sırasında lens değiştirirken poz kaçırmak istemiyorum. O yüzden 55-210 fikrinden uzaklaştım. 18-200 mü 18-105 mi almalı kararsız kaldım? Fotoğrafa yeni olduğum için 105, yeterli bir zoom verir mi bana bilmiyorum. Örneğin yüzen pazarda uzaktaki insanları sandallarında arka plandan ayırıp… Daha fazla »