Hangi aynasız sistem gelecekte avantajlı

Aynasızlar ufak ve hafif, buna karşılık DSLRlar büyük ve ağır. En azından şimdiye kadar kafamızda oluşan fikir bu.

Öyle mi gerçekten de? “Aynasız” deyince aklınıza hangi sistem geliyor? m4/3 mü, APSCler mi yoksa Sony’nin yarattığı tam kare A7ler mi?

Hiç lafı dolandırmadan konuyu A7lere getireyim, çünkü şu anda en popüler ya da forumlarda en çok konuşulan sistem bu. Bu sistem konuşulunca genelde konu “ne kadar ufacık ve hafif” olduğuna geliyor. “Yıllarca o lensleri taşımışız, Sony bizi rahatlattı” deniyor, hemen aşağıdakine benzer fotoğraflar koyuyorlar önünüze:

5dmiii ve a7ii 1

Tabi siz de doğal olarak diyorsunuz ki “vay be”…

Aslında durum gerçekten de böyle, ya da buna yakın diyelim. Mesela 5DMarkIII yerine 6D koyarsanız fark bir miktar azalıyor. Ama benim derdim o değil. Derdim “lensleri düşününce aradaki fark çok azalıyor” da değil. Ben bugün bir adım ilerisi için tahmin yapayım istiyorum. Şimdi aşağıya bakın:

100d a7ii 6d

En sola Canon 100D’yi koydum. “Ama onda APSC algılayıcı var, tabi ufak olur” diyorsunuz belki de.

Şimdi size bir soru: Pentax filmli yıllardan beri aynı bayoneti kullanıyor, Nikon da öyle, Canon’un APSC gövdelerine de tam kare lens takılabiliyor (çünkü tüm EOS bayonetleri aynı). Yani 100D’ye teoride tam kare bir algılayıcı da sığabilir! Ama bir sorun var: Optik bakaç. Optik bakaç sistemi gövdede ciddi yer kaplar, bu yüzden tam kare DSLRlar büyük ve ağırdır. Soruma gelirsek: 100D’ye tam kare bir algılayıcı koyun, optik bakacı kaldırın yerine elektronik bakaç koyun. Sizce ne olur?

100d ve a7ii

Cevabı düşünüyor musunuz hala? Ben size söyleyeyim: Elinizde bir Canon A7II olur. Hem de EOS EF bayonet değişmeden. Aşağıdaki karşılaştırmalara bakın:

100d ve a7ii 40mm

100d ve a7ii 50mm

100d ve a7ii 2470mm

100d ve a7ii 70200mm

A7 serisi için söylenen “acaip hafif ve ufak” lafının geçerliliği kalıyor mu şimdi? Elbette avantaj var, ama abartıldığı kadar yok. Gelin 6D’ye 50mm f1.4 takıp A7II ve 55mm f1.8 ile karşılaştıralım:

a7ii ve 6d

Lensler işin içine girince iş nasıl da değişiyor? 35mm f2.8 ve 40mm f2.8 STM ile:

a7ii ve 6d 2

Tepeden bakınca fark falan kalmadı (bu arada 40mm f2.8 STM de optik olarak çok çok iyi, yani “efendim biri Zeiss” diye atlamayın hemen). En büyük fark yükseklikte ve o yükseklik farkının da en büyük suçlusu optik bakaç. O optik bakacı da atarsan işler karışacak.

Ki ben işlerin karışmasından yanayım. Canikon işi ağırdan alıyor. Yukarıda dediğim “100D’yi al, içine tam kare koy, optik bakacı çıkar ve yerine elektronik bakaç koy” işini yaparlar mı bilmiyorum. Eğer yaparlarsa Canikon mevcut lens sistemiyle devam eder,

Ki bunu yapmasalar bile işin içine lens girince A7 sisteminin boyut olarak çok avantajlı olduğunu düşünmüyorum. Lensleri istedikleri gibi ufaltamıyorlar. Geçen ay bir gezide tanıştığım bir adam “D700 ve 24-70mm f2.8 çok ağırdı, şimdi A7 ve 55mm f1.8 aldım o kadar rahatım ki” dedi. Mantık bu olunca tabii ki A7 sana cennetlik gelir 🙂 24-70 ve 50mm’nin farkını düşünmüyor bile 🙂 D610 alıp 50mm taksaydın da belin rahatlardı 🙂

Şu anda boyut ve kütle olarak en avantajlı sistem m4/3ler. Ufacık ve çok kaliteli lensleri var, algılayıcılar da APSClerden çok geride değil.

Neyse efendim, sonuçta Sony’yi böyle bir sistem kurduğu için tebrik etmek lazım. A9’da A6000’deki odak sistemi ve elektronik perde kullanırlarsa daha da ciddi rakip olacaklar Canikon’a.

 

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

4 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
Merih

A7II için ne düşünüyorsunuz? OMD serisinden alınma değil dense de Olympus ile ortaklık meyve vermeye başladı görünüyor: titreşim engelleyicili tam kare bir gövde..

ErtOzt

Bir-iki nesil daha bekleme taraftarıyım ben. A7lerin kontrol felsefesini sevmiyorum ben hala. Pentax K500 gibi giriş seviye bir makinenin kullanımı bile daha rahat ve kolay (ergonomi, menüler ve kontroller açısından).. 2015 yılında 50MPler de çıkacak.

nuray

Merhaba,

Yazılarınızı ve diğer siteleri inceledikçe kafam karıştı da karıştı işin içinden çıkamaz oldum 🙂 Satış danışmanlarına sorduğumda her kafadan farklı bi ses çıkıyor.Muhtemelen stok tüketmeye çalıştıklarından yorumları da bana inandırıcı gelmiyor.O yüzden sizi rahatsız ediyorum… 🙂

Bol dış çekimli bir youtube kanalı açmayı düşünüyorum.Bunun için elde kolay taşınabilen,aynasız,kısmen uygun fiyatlı (max 2000 tl),harici mikrofonlara uyumlu,focusu hızlı yapan ama ses çıkarmayan bir makine arıyorum.Çok şey istiyorum bence 🙂

Yardımcı olursanız çoook sevinirim şimdiden teşekürler 🙂

ErtOzt

Bence 999 TL’ye bunu al: http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=9846
Videoda otomatik odaklaması iyi, fotoğraf çekerken de idare eder (çok çok hızlı değil). Perde sesi çok az, dokunmatik ekranı videoda çok faydalı (hem ayar hem odak noktasını seçmek için). Harici mikrofon takılabiliyor. Canon 650D’nin ufak hali gibi düşün.
Daha az ses çıkaranlar Nikon 1 ve Panasonic’in bazı modelleri ama nedense uygun fiyatlısını bulamadım.
Esnaf adam genelde elinde kalan ve satmayan modelleri ön plana çıkarır 🙂 Ben ahlaksızlık diyorum, onlar “esnaflık ve serbest ticaret” diyor.