Sigma DP2M: RAW-JPEG farklarına devam

Sigma yetkilileri DPX Merrillerin yaklaşık 30MP’lik bir Bayer APSC algılayıcı kadar detay verdiğini söylüyorlar. Şu ana kadar internette gördüğüm fotoğraflar da bu yöndeydi. Açıkçası şu ana kadar DP2M’yi sadece D800’ün yanına koyarak deneme yaptım. Yakın zamanda Olympus E-M5 ve Canon EOS-M’le de deneyeceğim. Elimde NEX gövde kalmadığı için NEX uyumlu Sigma 30mm f2.8’i deneyemeyeceğim ne yazık ki…

Her neyse. Şimdilik DP2M’i tek başına deniyorum.

ufakISO100, f4.5, 1/160. Yukarıdaki doğrudan makine çıktısı. DP2M makineden 14.75MP JPEG veriyor (4704×3136).  Sahne biraz zor çünkü gökyüzü parlak ve bina ve arabaların bize bakan tarafları gölgeli.

DP2M’de maksimum imaj kalitesi için şu yöntemi buldum:

1) Sigma Photo Pro’da (SPP) RAWları açıyorum, keskinliği -1 yapıyorum, beyaz ayarında hata varsa düzeltiyorum, pozlama telafisi yapılması gerekiyorsa yapıyorum, lens bozulmalarını düzeltiyorum.

2) İki katı boyutla (yaklaşık 30MP) 16-bit TIFF olarak kaydediyorum

3) Adoba CR’de bu TIFF’i işliyorum. Gölgeler ve parlak bölgelere bakıyorum, keskinleştirmeyi yapıyorum, Clarity vs.. gibi şeyleri ayarlıyorum.

4) JPEG olarak kaydediyorum.

Biraz zahmetli olsa da aldığım sonuç bazen değiyor (elim titremezse, ISO200’ü geçmediysem vs..).

sol yumusak tiff sag oocjpeSağdaki makine çıktısı JPEG (14,75MP), soldaki SPP’den kaydedilmiş (30MP) TIFF. TIFF’te keskinliği azalttığım için JPEG’e göre yumuşak. Diğer taraftan, DP2M’nin varsayılan keskinleştirme ayarı biraz fazla gibime geldi, artık bu ayarı -1 ya da -2’de kullanıyorum. Şimdi TIFF’e biraz keskinlik uygulayalım:

sol keskin tiff sag oocjpeÇok keskinlik vermedim çünkü diyagonallerde merdiven efekti ortaya çıkıyor. Aşırı büyük baskı almıyorsanız farketmezsiniz. Bence aradaki fark muazzam.

sol keskin tiff sag oocjpe 2 sol keskin tiff sag oocjpe 3Gene soldaki TIFF->JPEG, sağdaki makine çıktısı JPEG.

Orjinal RAW dosyasını 30MP’ye büyütünce diyagonallerde büyütmenin etkisi görülebiliyor, özellikle keskinleştirmeyi yüksek tutarsanız. EOS-M ve E-M5 ile karşılaştırmada da gösteririm ama herhangi bir Bayer APSC algılayıcısının RAWlarının boyutlarını iki katına çıkarırsanız bu kadar temiz sonuç alamazsınız. Ayrıca büyütmede aşırı bozulma olmaması lensin de kalitesini gösteriyor.

“Bence”, DP2M 24-28MP’lik bir Bayer APSC kadar detay veriyor, ancak doğru koşullarda çekerseniz. 15MP’lik dosyaları da inanılmaz detaylı. Aşağıda 28MP’lik bir dosya (tam hali için üzerine tıklayın, 5,65MB):

 

SDIM0057_124MP olsa biraz daha iyi görünürdü ama bu hali bile çok iyi. ISO100, 1/125, f4.5

Bu arada dosya boyutlarına bakarsak:

dosya boyutlariSPP TIFFleri 59MP veya 14,75MP olarak çıkarabiliyor (14,75×4 = 59). Yukarıdaki dosya boyutlarında bir gariplik farkettiniz mi? Bir klasördeki tüm 59MP’likler 345MB çıktı! Bunlar bambaşka fotoğraflar, yani aynı sahne değil. Neden böyle hepsini aynı boyutta çıkardı anlayamadım. 86MB olan TIFF standart 14,75MP. Ve DP2M’nin RAW dosya boyutlarına bakın, D800’ünkilerden daha büyükler 🙂

 

 

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments