Hoşgeldin Samsung NX1

Bazı sitelerde “inceleme” adı altında reklam yazıları yazıldığını ya da sadece makine/lensin özelliklerinin özetlendiği yazıları görmüşsünüzdür. Yazan arkadaş DPReview, Imaging Resource, Photographyblog gibi siteleri açar, oradaki yazının beğendiği bölümlerini çevirir, firmanın kendi sitesindeki bazı bilgilerle de donatarak bir yazı hazırlar, ve bu yazıyı size “inceleme” diye satmaya çalışır.

Ben bu sitede olabildiğince bunu yapmamaya çalışıyorum. “İnceleme” yazmak ciddiyet gerektiriyor ve çok zaman alan bir iş. Eğer hızlı ve dandik iş yapmaya karar versem bu sitede 100lerce ufak “inceleme” yazısı görürsünüz. Halbuki benim yapmaya çalıştığım şey, tanıtmaya çalıştığım aleti önce çok iyi tanımak, kullanmak ve tam hakim olmak. Ancak ondan sonra kendimde “inceleme” yazısı yazma hakkını buluyorum. Ve genelde kendi satın aldığım ya da arkadaşlardan ödünç aldığım aletleri incelediğim için yazılarda dengeli olmaya, firmayı çok övmemeye çalışıyorum.

Ama arada bunun gibi “kulaktan dolma” (ya da “gözden dolma” diyelim 🙂 ) yazılar da yazmadım değil. Bu da onlardan biri. Aiağıda NX1’i incelemiyorum, sadece birkaç sitede okuduklarım ve geçmiş tecrübelerime dayanarak fikirlerimi ve beklentilerimi belirttim.

ZPR-SAMSUNG-NX1-FRONT-1650MM-FLASH

NX1 NE?

Samsung NX1, aynasız bir fotoğraf makinesi. Samsung, APSC algılayıcılı ilk aynasız sistemi çıkaran firma (Sony’den birkaç ay önce). İlk modelleri NEXler gibi değildi, biraz daha büyüktü ve elektronik bakaçlı DSLR benzeri aletlerdi. Sonradan ufak modelleri için Sony’den 1-2 kopya çektiler ama aslında Samsung’un gövde ve objektifleri diğer firmalardan biraz farklı. Mesela 16mm f2.4, 30mm f2.0, 20mm f2.8 gibi ufak, ucuz ve çok kaliteli objektifleri var, 60mm f2.8 OIS makro objektifi titreşim azaltma sistemine, ayrıca 85mm f1.4 (süper) ve 45mm f1.8 2D/3D gibi diğer APSC’li aynasızlarda olmayan objektiflere sahipler. Hatırladığım kadarıyla 12-24mm’yi de Sony ve Fuji’den önce çıkardılar. Kit lens haricindeki piyasadaki hemen her objektifi kaliteli (kit lensler diğer firmalarınkilerin ayarında, ne çok iyi ne kötü). Bu objektifleri Samsung kendi mi üretiyor, DSLR günlerinden kalan Schneider Kreuznach ile yardımlaşması devam mı ediyor bilemiyorum ama telefon ve TV markası olarak bilinen bir firmadan böyle objektiflerin gelmesi ilginç.

Gövde kısmında da Samsung Sony ve Fuji’den biraz farklı. NX serisi gövdeler iki seri olarak geliyor: Elektronik bakaçlı DSLR’a benzeyenler ve NEX gibi kompakt makineye benzeyenler. Bu gövdelerde (son yıllarda) Samsung özellikle WiFi ve Android bilgisini konuşturuyor. Android işletim sistemi kullanan Galaxy NX, firmanın Galaxy S3 telefonu kadar kapasiteli bir alet ve değişebilen objektifli ve APSC algılayıcılı tek Androidli telefon (pardon, fotoğraf makinesi 🙂 ).

Açıkçası Samsung’un elektronik bakaçlı gövdeleri şu ana kadar bana itici geldi. NX10-20 arasındakiler nedense bana hep “biz de yapabiliriz” gövdeleri gibi geldi.

Böyle firmaların (Canikon haricindekiler diyeyim) şöyle bir derdi var: Ürünlerinin Canikon’un doğrudan rakibi olmaması lazım, yoksa “orjinali varken çakmasını niye alayım?” fikri ortaya çıkıyor. Mesela NX10 ve NX20’nin Canikon DSLRlarına göre ne kadar üstünlüğü vardı? Neredeyse hiç. NX20 fiyatına Pentax K5 (Canikon bile değil) alabiliyordun ki hiç düşünmeye gerek yok, K5 hemen her alanda daha iyi. En son NX30’da sağlam toz-nem geçirmez gövde ve “daha hızlı” odaklama geldi, ayrıca WiFi özellikleri de Canikon gövdelerden daha iyiydi. Buna rağmen, mesela Canon 70D varken NX30 almaya gerek var mı? Boyut-kütle olarak avantajı olsa da, karşındaki de 70D gibi çok başarılı bir gövde. Ayrıca Canikon’un objektif yelpazesinde profesyonel objektif sayısı bir hayli fazla. Ama NX30’un beni asıl çeken şeyi, Samsung’un duyurduğu 16-50mm f2-2.8 OIS ve 50-150mm f2.8 OIS! Yani, gövde idare eder ama onu destekleyecek objektifler de var artık! 16-50mm f2-2.8 OIS, f2.0 diyaframa inebilen ilk değişken odaklı APSC objektif (Olympus’un 14-35mm f2.0 ve 35-100mm f2.0 objektifleri 4/3 uyumlu).

ZYRIGHT-LGŞimdi Samsung NX1’i duyurunca içim pırpır etti 🙂 Özellikleri ciddi anlamda 7DMarkII’ye rakip! Ki NX1 duyurulduğunda 7DMarkII henüz ortalarda yoktu, ve ben “7DMarkII’nin yenmesi gereken APSC makine işte bu” demiştlm. DSLR tipli ya da boyutlu aynasız yapıyorsan, DSLRlardan üstün yanların olmalı ki DSLR yerine seni seçelim. Benim gördüğüm kadarıyla NX1, ciddi performanlı DSLRlara kafa tutabilen ilk aynasız!

Özelliklere kısaca bakarsak:

 • 28MP arkadan aydınlatmalı (BSI) yeni APS-C algılayıcı. Hem APSCler arasında en yüksek piksel sayısı, hem de m4/3 ve üzerindeki boyutlardaki algılayıcılar arasında ilk arkadan aydınlatmalı algılayıcı
 • 153’ü çapraz olmak üzere 205 faz bazlı odak noktası (algılayıcı üzerinde)
 • Tam çözünürlükte saniyede 15 kare çekim hızı (hem de odağı takip ederek)
 • 2,4MP’lik hızlı tazeleme yapan elektronik bakaç
 • 150000 çekim ömürlü perde, maksimum 1/8000 perde hızı
 • 4K video, ve H.265 paketi destekli video (H.264’ün yarı boyutunda dosyalar)
 • 1080p’de saniyede 60 kare video çekebilme
 • Magnezyum alaşımlı, toz-nem geçirmez gövde
 • Üst LCD ekran (aynasızlarda ilk)
 • Bluetooth, NFC ve WiFi (802.11ac) desteği (akıllı tablet ve telefonlarla kontrol edebilme ve bunlara fotoğraf/video aktarabilme)
 • “Samsung Auto Shot” özelliği sayesinde kritik çekim zamanına makine karar verebiliyor. Henüz bunun uygulamasını görmedim ama Samsung’a göre mesela beyzbolda topa vuruş anını makine tanıyıp çekimi tam o anda yapabiliyormuş. İlginç, görmek lazım.
 • Yukarı-aşağı hareketli 3″ 1milyon nokta AMOLED dokunmatik ekran
 • ISO100-25600 aralığı (51200’e genişletilebiliyor)
 • 1/250s flaş senkronizasyonu
 • USB 3.0, ses giriş ve çıkışı (kulaklık çıkışı)
 • 500 çekimlik pil (tahminen flaş ve WiFi kullanmazsanız 600’e gider)

Özelliklerine dikkat ederseniz çok ciddi bir alet. Tabi eğer tüm bunları Samsung’un dediği gibi yapabilirse..

ZYTOP-LGNE KÖTÜ GİDEBİLİR?

Tüm firmalar Nikon D300 ve Canon 7D’yi tahtlarından edebilmek için sayısız gövde çıkardı, ama hiçbiri başarılı olamadı. Pentax K7, K5, K5MarkIIs, Sony A77 gibi gövdeler gerçekten iyi olsalar da profesyonel camiada bir türlü istedikleri gibi yayılamadılar. Aynasızlarda zaten performans makinesi yok(tu, NX1’e kadar). Bunların türlü sebepleri var elbet. Mesela Pentaxları genelde odaklama performansları ve 16-50mm f2.8 engelledi (bu ikiliyle düşük ışıkta odaklayabilmek Canikon’a göre zor).

Şu anda performans gövdeleri içinde şunları başarılı görüyorum:

 • Pentax K3: Hala odaklama konusunda iyi yorumlar duymadım, pil ömrü üst düzey bir DSLR için kısa (560) ve flaş senkronizasyonu sadece 1/180! Ayrıca Pentax’ın acilen 16-50mm f2.8’i yenilemesi lazım (odaklama konusunda). Bunların dışında çok beğendiğim bir alet.
 • Sony A77 II: Sony’ye göre odaklama hızı ve takip yeteneği çok gelişmiş. Sony 16-50mm f2.8 de kaliteli ve sağlam bir objektif. Açıkçası ben hiç kullanmadım, kullananlardan edindiğim izlenime göre imaj kalitesi yüksek ISO’da rakiplerinin 1-1/2 durak kadar gerisinde ve gövde sağlamlığı 7D/D300 seviyesinde değil.
 • Canon 7DMarkII: 7D performans lideriydi (APSC DSLRlar arasında), 7DMarkII bunu daha da ileri taşıdı. 1-2 sene içinde 7DMarkII’nin rakiplerine ne kadar dayanacağını göreceğiz ama 61 noktalı odak sistemi, saniyede 10 kare çekim, bilindik sağlam ve ergonomik Canon gövde ve sayısız kaliteli Canon objektif sayesinde, 7DMarkII çok ciddi bir gövde. Yukarıda saydığım rakiplerinde mutlaka bir “ama” aklınıza gelecek.
 • Samsung NX1: Nevet, benim fikrime göre kağıt üzerinde NX1 çok ciddi bir performan makinesi.

Fuji XT1, Olympus EM1, Panasonic GH4, Sony A6000 gibi makineleri yukarıdaki gruba almadım çünkü bunlar seri-profesyonel makineler değiller. A6000 haricindekiler profesyonel kullanım amaçlı ama sürekli odaklama becerileri yeterli değil ve A6000’in kendisi de profesyonel bir gövde değil.

Başlıkta “ne kötü gidebilir?” dedik. NX1’i adam gibi kullanan ve deneyen yok, ama benim korkum şu: Sony, Samsung ve Fuji’nin makineleri, firmaların iddialı tanıtımlarından daha kötü çıkıyor! Şimdiye kadarki tecrübelerim bana bunu gösterdi. Mesele bunların kötü gövde/lens üretmesi değil, reklamlarının fazla abartılı olması. Mesela Fuji X-E2 için “en hızlı odaklamayı biz yapıyoruz” dedi ama bit kadar yazılan dip nota bakıyorsunuz ki “14mm f2.8 kullanılırsa ve makinede yüksek performans modu seçilirse” diyor 🙂 Ki ben X-E2’yi 23mm ve 18mm ile kullandım, kesinlikle ama kesinlikle X-E2 bu objektiflerle anca giriş seviye DSLRlarla yarışır (sadece ilk odaklamada). Yüksek ISO performansının da iddia edildiği kadar iyi olmadığını 10larca insan gösterdi (Fuji diğer markalardan 1 durak yüksek ISO değeri gösterdiği için sanki çok iyiymiş gibi görünüyor). Sony’nin gövdeleri müthiş şeyler vaat ediyor ama kullanıma gelince mutlaka 1-2 dandiklik görüyorsunuz. O kadar övülen, “çok hızlı” denen faz bazlı odaklama sistemini NEX-5T’de gördüm, anca Fuji N-E2 seviyesinde (A6000’de anca toparladılar). “Profesyonel” dedikleri A7 serilerindeki RAW dosyaları tam 14bit değil, hatta 11bit olduğunu kanıtlayanlar bile var. Diğer bir örnek de A7s: Bu alet sürekli 4K video ve süper yüksek ISO becerisiyle ön plana çıkarılıyor ama 4K video için binlerce $’lık harici bir alete gerek olduğunu ve düşük ışıkta odaklamasının pek de parlak olmadığını söylemiyorlar 🙂 Başka bir örnek: A7 serisi gövdeye sahip olup şikayet etmeyen birini gördünüz mü 🙂 Samsung da biraz fazla iddialı reklamları olan bir firma. Her yeni nesil makinesinde odaklama sistemlerinin ne kadar süper olduğunu anlatıyorlar, NX300’ün reklamlarında Usain Bolt’u falan kullandılar “hızlı ve atak” imajı verebilmek için ama NX300 (hızlı bile olsa) sürekli odaklama konusunda hala DSLRların gerisinde. Yani Bolt koşarken yakalayabilecek bir alet değil 🙂

ZYBACK-LG

Durum böyle olunca, kağıt üzerinde yazan şeylere biraz dikkatli yaklaşıyorum artık. Kendim denemeden hiç kimseye “koş NX1 al” diyemem, ama uzun süredir ilk defa bir aynasız makine beni bu kadar heyecanlandırdı diyebilirlm. Özellikle imaj kalitesi beklediğimden de iyi:

http://www.imaging-resource.com/news/2014/10/31/exclusive-samsung-nx1-hands-on-and-samples-with-production-quality-firmware

ISO800-1600’de bile beğendim. Tam karelerle karşılaştırmayın elbet, ama eğer yukarıdaki örnekler gerçek hayatı yansıtıyorsa herhalde NX1 ve 16-50mm ile imaj kalitesi konusunda hiçbir sıkıntı yaşamayacaksınız. ISO100-400’de zaten iyi duruyor. Saniyede 15 kare çekim, 4K video (yepyeni sıkıştırma ile), sağlam gövde, hareketli dokunmatik ekran, BT-WiFi-NFC vs.. derken NX1 çok çekici. Kullanımını da test eden kişi beğenmiş (kısa süreliğine kullandığını itiraf ediyor).

Eğer Samsung söz verdiği gibi otomatik odaklama işini çözdüyse, 16-50mm ve 50-150mm söz verildiği gibi profesyonel kalitedeyse ve makinenin kullanımında dandiklikler yoksa (basması zor tuşlar, saçma otomatik ISO uygulaması, NX2000’de gördüğüm kötü JPEG işlemesi, akıcı olmayan menü geçişleri, gecikmeli tepki süresi, mantıksız menü dizilimi, elektronik bakacın gecikmesi vs..) NX1 ciddi bir atılım olacak.

Samsung birşey deniyor, tutarsa kendi adıma çok mutlu olurum.

OMD31009s
Ya tutarsa…

O kadar ki, Zeiss 24mm’ye kıyarak NEX sistemimi satıp NX’e bile geçebilirim 🙂

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

14 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
aslan66

ellerinize sağlık güzel bir yazı daha. bi kaç aydır beğenerek takip ediyorum daha önce nasıl görmedim hayret. teşekürler 🙂

Kaan Telekoglu

Makinanın haberlerini okuduğumda Samsung kağıt üzerinde çok iyi bir makine yapmış dedim. Hatta benim de dahil olduğum bir çok kişinin hayalindeki aynasız makineyi yapmışlar dedim. Makinenin bence iki önemli özelliği var. Birincisi 4K video konusunda Panasonic GH4’e ciddi ve belki de tek rakip olması. Bir çok orta seviye yayıncı 4K video özelliği için GH4 satın aldı ve kullandığını görüyoruz. Aynı kişiler NX1’e geçebilir ya da yeni yayıncılar NX1’e geçebilir. İkincisi, kağıt üzerinde orta seviye DSL’lara ciddi bir rakip gelmesi. Canon ve Nikon tarafında orta seviye DSL makinelerde uzun zamandır önemli bir iyileşme göremiyoruz. 7D2 de ciddi gelişmeler var ama ben… Daha fazla »

Osman Ekiz

Sevgili ozturer, Bir deneyim, nacizane birde tespitimi burada yazacağım. Paylaşım ; bir fotoğraf üstadı ile Pazar sabahları Zeyrek ve Dolapdere’de ikinciel pazarını fotoğraflamaya gideriz, bu hafta üstadın elinde Samsung NX1 vardı, test etmesi için verilmiş. İlk izlenimler, peş peşe aynı kareyi çekerken pozlama hatası yapabiliyor, suratlarda ise bulanıklık ve renk (sarıya doğru kayna gibi) problemi var gibi idi, buda netleme sorunu olabilir. Bu, test için verilen makinenin yazılım ve gövde+lens hatasından kaynaklanıyor ve sıfır olanlarında bu yoksa ayrı. Tespit ; sizi blog yazılarınızdan itibaren takip ederim, keyifli de yazıyorsunuz. Yazarken, Türkçe dil bilgisi kuralları ile yazmaya çalıştığınızı özellikle belirtip, benim… Daha fazla »

Osman Ekiz

Ertan Bey,

NX1’in üzerinde 45 mm f/1.8 lens vardı, sizin tavsiyenize uyarak birkaç hafta önce A6000 aldım üzerinde 16-50 mm lensi ile birlikte. Fotoğrafa ilk başladığımdan beri Nikon kullanan biriyim ve sırası ile D100 (D100 ün yeri başka) , D300, D800 ve şimdi de elimde D810 gövde ve lensler var. A6000 aldıktan sonra çantamda onu taşımaya başladım ve genel olarak ışığın durumuna göre ya çok keskin yada kabul edilebilir kalitede fotoğraf alabiliyorum. Pazar günü NX1 ile A6000 i çok basit bir karşılatırmaya tabi tutarsak, galiba A6000 daha verimli çalışıyor, şarşıtmaca veya supriz yok.

Sevgiler,
Osman Ekiz

emre

Ertan bey merhaba;

Ben hala sizden OMD M5 incelemesi beklemekteyim.

emre

Elimde bir tane x100 var satılsın direk alacagım zaten. 1000 TL ye kadarda düştüm alan yok 🙂

fatih

Dpreview’de karşılaştırınca nx1000 ile arasında ciddi fark var jpeglerde. Tabi 8mp farkıda düşününce fark muazzam denebilir.

Mustafa Daş

Ertan bey merhaba.
Uzun süredir aynasız fotoğraf makinelerini araştırdım. Fuji, olympus, panasonic, sony gibi. Sizin bu yazınızla NX1’de karar kıldım.
Yazıyı yazdığınız tarihten bu zamana kadar inceleme şansınız oldu mu? Ya da diğer yabancı sitelerin görüşleri değişti mi bu süre zarfında?