Kötü bokeh örneği

Fotoğrafla ilgilenen amatörler genelde kafayı “bokeh”ten mevzulara takarlar. Onlara göre fotoğrafta mutlaka “bokeh” olmalıdır. Durum böyle olunca “iyi bokeh kötü bokeh” konusu gündeme geliyor, ama pek çoğu bunun farkında bile değil. Bakın bugün Photographylife’taki bir yazıda kötü bokehin örneklerinden biri var:

Lets-Talk-About-Professionals-1
Romanas Naryskin’den

Çekinmeyin, fotoğrafın üzerine tıklayın ve yakından bakın. Yukarıdaki boyutta bile arka plan rahatsız ediyorken fotoğrafı büyütüp bakınca “la bu ne?” diyorsunuz. Objelerin etrafındaki çizgilerin bu kadar keskin şekilde belli olması bokeh kalitesini ciddi oranda düşürüyor. Kötü bokeh sadece bu yüzden olmuyor elbette, ama genelde “kötü bokeh” örneklerinde bu çizgileri görürsünüz. Peki bu fotoğraf neyle çekilmiş? D700 ve 50mm f1.4!!! Yani “bokeh için ne alacam” sorusuna verilen yanıtlardan biri: Tam kare + f1.4 bir objektif. Halbuki yukarıda gördüğünüz gibi bu ikili bile kötü bokeh kalitesi verebiliyor.

Peki buradaki sorun ne? Meselenin özü şu: Her objektifin bokeh karakteri odaklanan mesafeye göre değişiyor. Örneğin yukarıdaki fotoğrafta model biraz daha yakın olsaydı arka planda belirgin çizgiler bulanıklaşacaktı, bokeh daha yumuşak olacaktı. Genel olarak modelle mesafeniz arttıkça arka planın bulanıklığı azalır, bu da “bokeh” kalitesini düşürür. Eğer yukarıdaki fotoğrafta bokeh kalitesini yüksek tutmak istiyorsanız 50mm yerine en az 100, tercihen 150-200mm bir objektif tavsiye ederim. Telefoto objektifler perspektifi sıkıştırdığı gibi arka planı da daha rahat bulanıklaştırır.

Bu arada, dairesel olmayan lens elemanları (aspherical) bokeh kalitesini genelde olumsuz yönde etkiler. Bir objektifi hem keskin hem bokeh kralı yapmak zordur, bu yüzden Canon 135mm f2.0L, Sony 135mm f2.8 STF gibi objektifleri 200$lara bulamazsınız. Leicacıların bazıları eski Leica objektiflerin yeni Leica ASPH objektiflere göre daha iyi bokeh verdiğini söylerler (çünkü “spherical aberration” denen şey keskinliği azaltır, dolayısıyla bokehin yumuşaklığı artar).

Not: Bokeh kalitesi göreceli bir kavram. Yukarıdaki bokeh kalitesini seviyor da olabilirsiniz, normaldir…. Normal… Yok lan nesi normal leş gibi çıkmış işte ağaçlar yapraklar 🙂

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
fatih

Samsung 45 mm f 1.8 mi iyi bokeh verir yoksa 50-200 4.0-5.6 m acaba? 50-200 kullandım ama elden çıkardım.Yüksek odakda fena değildi bokehi.