Fujifilm X-E2, 23mm f1.4 ve 18mm f2.0 incelemesi, Sayfa 8

Önceki sayfadan devam…

FİLM BENZETMESİ (SİMÜLASYONU)

Astia, Provia, Velvia… Atos, Portos, Aramis gibi… 3 silahşörler, ama Dartanyan eksik. Hadi Dartanyan da PRO Neg. Std (ne ne???) olsun. Kavramların, terimlerin içine ne kadar çok “Pro” koyarsanız o kadar çekici oluyorlar. Hatta “Pro” lafı o kadar gazlayıcı ki, Mehmet Köse’nin Nikonturk’te açtığı bir konudan:

Çok acil, lütfen yardım eder misiniz?
Benim dayım kalp hastası, ameliyatla iki damarı değişmesi gerekiyor, vakit kaybetmeden bunu yapmak lazım. Ben bu “doktorculuk” mesleğine gönül verdim, yeni başladım yani. Ufak tefek yaralanmaları falan halledebiliyorum, dikiş atabiliyorum yani. Şimdi bu dayımın ameliyatını da bana sordular, şimdi bir kalp cerrahı çok para, ben hallederim diye söz verdim. Bu konuda siz ustaların tavsiyelerine ihtiyacım var. Ne tür aletler tavsiye edersiniz, nasıl bir yol izlemeliyim? Damarların yerine ne takmalıyım gibi konularda yardım ederseniz çok sevinirim.
Ama çok acil yaaa, lütfeeeen!

Tanıdık geldi mi? Pro(!)fesyonel gövdeye (her DSLR’a “Pro” demek?) sahip olup böyle soru soranlardan bahsediyorum…

Film zamanında Fujifilm’in bu filmleri bayağı modaydı. “Velvia renkleri bir başka”, “profesyonelsen Astia’dan vazgeçmeyeceksin azizim” diyen duymadınız mı hiç? Fujifilm uzun süredir fotoğraf makinelerine bu filmlerin tonlarını vermeyi hedefleyen çekim modları koyuyor. Aslında ben bu modları diğer markalardaki “Standard, Vivid, Neutral” modlarına benzetiyorum.

cicekler 1

Sol üstteki Provia, sağındaki Velvia, onların altındaki Astia.cicekler 2

Soldaki Provia, sağdaki Velvia.cicekler 3

Soldaki Provia, sağdaki Astia. Aşağıda histogramlar var:

cicekler histoFujifilm’in bu modları arasında çok fark yok, makine ufak histogram hareketleriyle filmlere benzetmeye çalışıyor.

em5 ve xe2 modlar 1EM5’te tüm çekim stillerini bir kerede çekebiliyorsunuz. Yani siz deklanşöre bir kere basıyorsunuz, makine tek çekim yapıp tüm stilleri teker teker uyguluyor. X-E2’deki stillerin tamamı:

xe2 modlar 1

Provia ve Velvia:

gok pro vel 1

Provia ve Astia:

gok pro ast 1

DEVİNGEN ALAN

X-E2’de bu modlar DR olarak geçiyor. DR100, DR200 ve DR400 seçenekleri var:

dr 100 200 400

Yukarıda sırasıyla DR100, DR200 ve DR400.

dr 100 200 2DR200 seçeneğinde ISO değeri otomatik olarak 400’e çıkıyor.

dr 200 400DR400’de de ISO değeri 800 oluyor. Eğer seçili ISO değeri 800’ün üzerindeyse sıkıntı yok, ISO sizin seçtiğiniz değerde kalıyor.

dr 100 400 2Yukarıda DR100 ve DR400 yanyana.

Gördüğüm kadarıyla DR200 en uygunu. DR400’de parlak bölgelerdeki detaylar biraz daha fazla kurtuluyor ama bu sefer de ISO800 kullanmak zorunda kalıyorsunuz.

Unutmadan, bu ayar JPEG için geçerli.

dr400 gunesDR özelliği parlak bölgelerde işe yarayan birşey, yukarıda da göreceğiniz gibi. Gölgelere pek dokunmuyor.

Son olarak X100s’te DR400:

x100s dr400

HAZIR DEVİNGEN ARALIK KONUSUNA GELMİŞKEN

Dinamik aralık denen mereti hesaplamak, raporlamak vs.. gibi konular karmaşık. İnternette yayınlanan bu tip tablolara ya da grafiklere ben pek inanmıyorum. Gözümle görmeden, aletleri yanyana koyup denemeden sadece rakamlara bakıp “şu daha iyidir” diyemem. Mesela şu yazıda Canon 550D ve Sony NEX-5n’i yanyana koyup DxOMark puanlarının ne kadar gerçekçi olduğunu sorgulamıştım. DxOMark’taki mühendislere bakarsanız Canon’u almayı bırak, gördüğün dükkanda üzerine benzin döküp yakman lazım ama pratikte durum öyle değil.

Bu yüzden kendi testlerimi yapıp onlara güvenmeyi tercih ediyorum. Ama burada göstereceğim şey size “devingen aralık” rakamı vermeyecek çünkü çok bilimsel bir ölçüm yapmadım.

iso200 arti 5 buyukISO200, f8, 1/15. Bayağı karanlık, sadece lambada detay var.

iso200 arti 5 nex buyukHem X-E2’ye hem NEX-3n’e +5 EV pozlama telafisi uyguladım. +5 EV pozlama telafisi ciddi bir değer, normalde yapacağınız birşey değil. NEX’te 1/25 kullandım, sebebini artık biliyorsunuzdur.

iso200 arti 5 nex 1Üzerine tıklayıp büyük hallerine bakmayı unutmayın.

iso200 arti 5 nex 2Zifiri karanlıktan bu duruma gelmeleri gerçekten müthiş. Fuji’nin renkleri klasik olarak soluk, buna karşılık gürültü daha az. X-E2 RAW dosyalarına kesinlikle gürültü azaltma uyguluyor. NEX-3n’e Lightroom’da biraz gürültü azaltma uygularsak:

iso200 arti 5 nex 2 nrBiraz daha benzediler birbirlerine. İkisi de çok iyi bence. Fuji’yi X-Trans algılayıcısı için tebrik etmek lazım, baz ISO’da gölgeler NEX seviyesinde kurtarılabiliyor (renkleri saymazsak).

iso200 arti 5 nex 3Yukarıda aynı karede başka bir bölge…

Şimdi de parlak bölgelere bakalım:

iso200 eksi 5 buyuk 2Lamba o kadar parlak ki üzerindeki hiçbir detay görülemiyor. f8, 3 saniye, ISO200. Buna -4 EV pozlama telafisi uygulayınca:

iso200 eksi 4 nex buyukHemen bir ipucu: Eksi pozlama telafisi veriyorsanız ve beyaz bölgeler griye dönmeye başladıysa, RAW dosyanızın sınırlarını geçmişsiniz demektir, yani artık o bölgede detay falan kurtarılamaz. Yukarıdaki fotoğrafların üzeirne tıklayıp lambanın renklerini karşılaştırırsanız hangisinin gri olduğu az çok seçilebiliyor.

iso200 eksi 4 nex 1 iso200 eksi 4 nex 2 iso200 eksi 4 nex 3Parlak alanları NEX daha iyi kurtarıyor. Şu örnekten daha iyi anlayacaksınız:

iso200 eksi 4 nex 4

E-M5’e geçersek, önce +5 EV’lik durum:

iso200 arti 5 em5 1E-M5’te gürültü daha fazla. LR’de biraz gürültü giderme yaparsak:

iso200 arti 5 em5 1nrFuji biraz daha önde, ama renklerde hangisi daha iyi karar veremiyorum.

iso200 arti 5 em5 2Fuji daha iyi gibi (doğal olarak). E-M5 de çok geride değil.

Aşırı parlak fotoğrafa -4 EV pozlama telafisi:

iso200 eksi 5 em5 2

iso200 eksi 4 em5 1

Bana sorarsanız histogramın sağ tarafında E-M5 kıl payıyla daha iyi. Bu sonucu beklemiyordum açıkçası. Manzara çekimlerinde parlak bölgelerde E-M5 X-E2’den biraz daha fazla zorlanıyor. İlginç… Abode’den kaynaklanan birşey olabilir mi? Mesela Capture One Pro gibi bir yazılım X-Trans’a daha iyi davranır mı? Elimde olmadığı için söyleyemiyorum.

ISOLAR’A GELESİN, BAŞINA TAŞ DÜŞSÜN

Aslında birçok arkadaşın bu incelemeleri yüksek ISO örneklerini görmek için okuduğunu (daha doğrusu baktığını) biliyorum. Daha önce birkaç örnek göstermiştim ama artık daha fazla kıvrandırmanın anlamı yok.

Başlamadna önce şunu hatırlatmam lazım: X-E2’de okuduğunuz ISO değeri NEX-3n’de bir düşük ISO değerine denk geliyor. Yani X-E2’de ISO3200, NEX-3n’de ISO1600’e denk geliyor. Bu yüzden yanyana karşılaştırmalarda farklı ISO değerleri görürseniz çok şaşırmayın. Ek olarak, ISO anlayışları ve pozlama sistemleri farklı olduğu için A modunda çektiğim pozları birbirine eşitlemekte çok zorlandım, bu yüzden bazı örneklerde hafif pozlama farkları olabilir. Keşke hepsini M modunda çekseydim.

Haydin kafayı ISOlara gömelim:

iso1600 nex 1İlk örnek ISO1600’den. Perde hızları ve diyaframlara bakarsanız aslında yüksek ISOyu gerektirecek bir sahne değil (örneğin X-E2’de aynı pozlamayı 1/200 perde hızı kullanıp ISO200’de de almak mümkün. Fotoğrafın büyük haline bakarsanız X-E2’de neredeyse gürültü yok, NEX-3n’de ise özellikle gölgelerde hafif gürültü görülebiliyor. Şimdi aşağıdakine bakın:

iso1600 nex 1 NRGürültü seviyeleri hemen hemen aynı oldu. Peki bu nasıl oldu? Lightroom’da NEX-3n’e biraz gürültü azaltma uyguladım. Buradan da anlayacağınız gibi, X-E2 RAW dosyalarına gözle görülür bir gürültü azaltma uyguluyor. Yalnız bu gürültü azaltma algoritması aptal değil, çizgilere çok dokunmuyor, daha çok karışık-ufak detayları törpülüyor. Bu yüzden çok ince bile olsa çizgiler çok fazla kaybolmuyor. Ne olursa olsun, biraz hile var ortada bence. JPEG’de de durum aynı.

Ve renklere (özellikle kırmızılara) dikkat edin. X-E2’de kırmızıların doygunluğu az.

 

Sonraki sayfa artık incelemenin son sayfası

 

 

4
Aşağıdaki kutuya yorum yazabilirsiniz

avatar
1200
4 Yorumlar
0 Yorumlara yanıtlar
0 İzleyenler
 
Popüler yorumlar
Hottest comment thread
4 Comment authors
Abdullah KARABAŞalparibrahim taşdemirmav1li Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Kayıt ol  
En yeni En eski
Notify of
mav1li
Guest
mav1li

Bitmeyen inceleme!!! 🙂

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız kutlu olsun.

ibrahim taşdemir
Guest
ibrahim taşdemir

bu makinalardan nex serisi hariç hepsini kullandım
adam, adam gibi inceleme yapıyor yalnız
hile hurda yok
dediklerini aynen ben de tespit ettim
ama inceleme için ona makina gönderiyorlar işte 🙂

alpar
Guest
alpar

incele ama yeteri kadar
çok incelersen bozulur mazallah

Abdullah KARABAŞ
Guest
Abdullah KARABAŞ

Fujifilm reklam stratejisine pek uygun yazmıyor, arkadaşa daha makina göndermezler, diğer tüm incelemeleri okudum. hepsi makinaları tanıtıyordu. sadece çok güzel badi falan filan ilk defa eleştiri okudum sayesinde, teşekkür ediyorum.