Fujifilm X-E2, 23mm f1.4 ve 18mm f2.0 incelemesi, Sayfa 7

Önceki sayfadan devam..

Arada tadımlık X100s de sokalım araya:

hepsi

X-E2 ve X100s’in kutularını-kılıflarını çekerken birşey dikkatimi çekti. Yukarıdaki fotoğraflardaki sorunları görebildiniz mi? Geniş diyaframdakilere daha yakından bakalım:

genis diyafram

Daha yakından:

genis 2

Şimdi dar diyaframa bakalım:

dar diyafram

Daha yakından:

dar 2

Karşıdan güneş geldiği zaman, güneş kare içinde olmasa da, kontrast ciddi oranda düşüyor ve bariz iç yansımalar oluşuyor. Hatta 2 karede odağı da bulamadı alet. Ama Fujiciler üzülmesin :). Yukarıdaki sahnede evin içindeyim, güçlü güneş ışığı camdan ve tülden dağılarak geliyor. Bu durumda birçok objektif benzer davranırdı. Zeiss 24mm biraz daha iyi bu konuda, iç yansıma bir miktar daha az ama daha da önemlisi kontrast bu kadar düşmüyor. Nikon’un N kaplamalı objektifleri de biraz daha iyi. Bu son iki tümceyi geçmiş tecrübeme ve Fuji 23mm ile geçirdiğim birkaç haftaya dayanarak söylüyorum, bilimsel bir temelim yok.

SU ARITMA

İsmi lazım olmayan kola üreticileri suyu arıtarak şişeliyor ve satıyor. Türkiye kaynak suları açısından bu kadar zenginken hala koşa koşa bu arıtılmış suları alanlar varsa, demek ki su arıtma önemli birşey:

iso1600 buyuk nexPozlama değerlerine bakınca “neden birinde ISO1600 diğerinde ISO3200?” diye sorabilirsiniz. Eğer bu soruyu gerçekten soruyorsanız, bu incelemenin ilk 6 sayfasını hiç okumamışsınız demektir 🙂

iso1600 nex 1Yorum yok. Devam:

iso1600 nex 2Ve NEX ile son %100 kesme:

iso1600 nex 3El titremesi yok (1/2500’de hangi elin titremesinden bahsediyorsun?), Lightroom’da hiçbir ayar yapmadım (beyaz ayarlarını ayarlamak harici, X-E2 biraz soğuktu).

E-M5’e geçelim:

iso1600 em5 2E-M5’te f5.6 kullanmışım, bu yüzden pozlamalar eşit değil. Gene de burada paylaştım çünkü iki ek bilgi vermek istiyorum:

1) Arıtmanın üzerine dikkat ederseniz m4/3 algılayıcısının limitlerinden birini anlarsınız. E-M5’te histogramın sağ tarafından dışarı çıkarsanız toparlamak APSClere göre bir miktar daha zor. Yalnız unutmayın, pozlama E-M5’te 1/3 durak kadar daha fazla, yani detayların geri gelmemesinde bunun da etkisi var. LR’deki “Highlight” ayarını -40 olarak ayarlayarak detayları geri getirebilmek mümkün.

2) Pozlamanın biraz fazla olunca parlak bölgelere dikkat etmek gerekiyor dedik, ama bir de avantajı var: Daha düşük gürültü seviyeleri.

iso1600 em5 1

em5 koseAtalarımız ne demiş? Gövde alma objektif al.

Suyu arıtmak önemli…

ORTAYA HAFİF BOKEH

Fujifilm 23mm ve Zeiss 24mm’nin bokehlerini nasıl karşılaştırsam diye düşünürken Norveç polisinin atları dıgıdık diye yardımıma koştu:

bok ehEşim bazen benimle “otu-b.ku çekiyorsun” diye dalga geçiyor, haklıymış…

bokeh 1 bokeh 2f1.4 ve f1.8 arasındaki fark burada belli. Fuji’nin arka planı daha yumuşak. Bu sahnede Sultanahmet-Eminönü arasındaki tramvay yolunda bir kebapçıda oturuyoruz, eşim benden 1 metre uzakta oturuyor, odağı ona yaptım:

bokeh 00Bir objektifin bokeh karakteri arka planın ve objenizi size mesafesine göre değişebilir, bunu unutmayın.

BEN BİR CEVİZ AĞACIYIM GÜLHANE PARKI’NDA

buyukGüzel bir bahar günü, Gülhane…

f14 1Sağdakinde benim başörtülü bacılarıma… hiçbirşey yapmıyorlar… Eyyy Gülhane! Cübbeni çıkar da sandığa gel!

X-E2’de beyaz ayarını olduğu gibi bıraktım. Fotoğrafların üzerine tıklayıp büyük hallerine bakmayı unutmayın. f2.8 ve f5.6’yı geçtim, doğrudan f4 ve f8’e geçtim:f4 1 f8 1Birşey çok dikkatimi çekti, sizinle paylaşmak istedim. 1 haftadır HP ZR2440w kullanıyorum. Bu alette detaylar ve renkler arasındaki farkları daha rahat görüyorum. Bakın dikkatimi çeken bölge burası:

f8 2Fotoğrafları %200 büyütüp “pixel-peeping” denen şeyin dibine vurdum. Hatırlatayım, bunlar işlenmemiş Lightroom görüntüleri. Sağda NEX-3n’deki ağaç, çimenler ve yürüme yolundaki detayları solda X-E2’de görüyor musunuz? İyi bakın, yakına girin, daha da büyütün falan… Ne yaparsanız göremeyeceksiniz. Neden? Bilmiyorum. Peki o kadar ufacık mikronluk şeyleri görmeye gerek var mı? Artık o kadarını yorumlar sayfasına bırakalım 🙂

KUŞ EVİ

1 bolu 60 buyukOslo merkez tren istasyonunun yanındaki kuş evi. Ne yazık ki X-E2’de sadece JPEG çekmişim. Aslında “LR Fuji RAWlarını iyi işlemiyor, JPEG en iyisi” diyen arkadaşlar için iyi olacak 🙂

1 bolu 60 nex 1Aynı perde hızı ve diyafram, X-E2 ISO640 verirken NEX-3n ISO250 verdi. NEX’te gürültü azaltma yapmadım, XE2’de NR -2 değeri vardı.

cimenYukarıdaki fotoğrafın üzerine tıklayın ve hangisinin hangi makineden olduğunu tahmin edin. Gene ufak ve sık detaylardaki sıkıntı devam ediyor…

YER DEMİR GÖK BAKIR

Yaşar Kemal’in bu isimli kitabını okumadıysanız mutlaka bulun ve okuyun, hatta uyuzun teki çıkıp dizisini çekmeden hemen okuyun derim ben… Biliyorsunuz Türk romanlarını alıp, tuvalette yazılan senaryolarla bu romanları rezil etme modası var son yıllarda…

Zülfü Livaneli filmini de çekti, kitap okumaya üşeniyorsanız (ki kesinlikle okumalısınız) filmi de biryerlerden bulup seyredebilirsiniz. Ve ek bilgi: “Yer demir, gök bakır” lafı “hiçbir yer ve kimseden yardım umudu kalmayan, çaresizlik içinde kıvranan kimselerin o andaki durumu”nu anlatmak için kullanılır. Kitapta da umudu kalmayan köylülerin bir adamı nasıl ermiş ilan ettikleri anlatılıyor. Size de tanıdık geliyor mu bu senaryo? Günümüzde tanık olduğumuz politik ortamı düşünün…

ufakBizim “yer demir, gök bakır”ımız farklı. Bu başlıkta X-E2’ye tek başına bakacağım. Aslında aynı sahneyi hem NEX-3n hem E-M5 ile de çekmiştim ama pozlama değerleri o kadar farklı ki sadece X-E2’yi göstermeye karar verdim. Yukarıdaki fotoğrafta gökyüzü ile yeryüzü arasında ciddi pozlama farkı var:

parlakliklarNoktalar arasındaki RGB farklarına dikkat edin. Histogram aşağıda:

orij histoLightroom’da birkaç çubuğa dokunduktan sonra:

once sonra 1Histogram:

sonra histoGüzel. Daha yakından bakalım:

once sonra 1 once sonra 2 once sonra 3 once sonra 4 once sonra 5Hiç fena değil. Hatta çok iyi. Bu duruma getirebilmek için hem genel ayarlarla oynadım hem de 2 adet “Graduated Filter” kullandım:

ayar 1 ayar 2Dereceli filtreler:

Üstten:

gradua 1

Alttan:gradua 2X-E2’ye tek başına bakarsak, RAW dosyalarından bayağı bir detay kurtarmak mümkün.

KARANLIK ODADA ODAKLAMA VE YÜKSEK ISO

Annemin hafif karanlık odasında (lambalar kapalı, akşam üzeri) hem odaklamayı denemek istedim.hem de “acaba elimdeki setlerle elimde nasıl sonuç alabilirim”i merak ettim. Burada odanın tamamını göstermiyorum, sadece en ortadan %100 kesme göstereceğim. Perde hızları, diyaframlar ve ISO değerlerine dikkat edin.

f 14 nex iso3200 1ISO değerini düşük tutabilmek için XE2’de 1/45 perde hızı ve f1.4 diyafram kullanayım dedim. El titremesi mi, odak hatası mı (pek sanmıyorum) yoksa gürültü azaltma sisteminden mi bilmiyorum, sonuç sağdaki gibi oldu. Bu ışıkta ISO6400 NEX’e pek iyi gelmemiş. Hatırlatalım, XE2’de ISO3200 NEX’te ISO1600 civarına denk geliyor.

f 14 nex iso6400 1X-E2’de gürültü daha az, diğer yandan detay da daha az.

f 20 nex iso6400 1Fuji’de diyaframı f2’ye çıkarıp diyaframları eşitledim, bu durumda X-E2 perde hızını azalttı.

f 20 x100s iso6400 1X100s!!! Soldaki X-E2, sağdaki X100s. Beyaz ayarlarını “Tungsten” olarak ayarladım. Algılayıcı teoride aynı olmasına rağmen, X100s renkleri daha iyi koruyor.

f 20 x100s iso6400 2X100s’te perde hızını 1/30’a indirdim. Peki neden X-E2’de indirmedim? Cevap basit: İndiremedim. Yani indirdim tabi de, bir türlü titretmeden çekemedim.

f 20 x100s iso3200 1Perde hızlarını daha da düşürdüm, bu sefer ikisinde de… X100s da titredi ama X-E2 daha da fazla titredi. X100s’i 1/30 civarında rahat kullanabiliyorum ama X-E2’de en az 1/45 lazım. “Leaf shutter” farkı mı yoksa?

E-M5’e geçelim:

f 20 em5 iso6400 2

Sen ne adisin! Perde hızıyla oynayıp E-M5’i daha iyi göstermişsin!… mi diyorsunuz? Deyin valla, çünkü E-M5’teki titreşim engelleme özelliği sayesinde perde hızını rahatça 1/13’e indirip ISO’yu 1600’e çekebiliyorum. Ne demiştim yukarıda? “Acaba elimdeki setlerle elimde nasıl sonuç alabilirim”i merak ettim. Ama merak eden varsa işte aynı değerlerde karşılaştırma:f 20 em5 iso6400 1

E-M5’te 20mm objektif kullandığım için saksı daha büyük, bunun haricinde renkler E-M5’te daha iyi. X-E2’nin gürültü oranı daha düşüki diğer yandan E-M5’te detaylar daha fazla.

Bakın yukarıdaki “hile”yi NEX’e karşı da yapalım:

f2 iso6400 1600 em5nexArtık her marka gövdelerinin içine titreşim engelleme sistemi koymalı. Panasonic bile dayanamayıp GX-7’ye koydu.

PANORAMA

X-E2’de elde çekim panorama modu var. İlk Sony makinelerde gördüğüm yöntemle, bir yerden çekmeye başlıyorsunuz ve elinizi bir tarada doğru hareket ettirdiğiniz sürede (deklanşöre basıyorsanız) makine sürekli çekim yapıp çekim sonunda otomatik olarak panorama oluşturuyor. Kullanım olaran ben X-E2’deki panorama çekimini NEX-3n’den daha çok sevdim. NEX bazen “biraz çabuk ol” ya da “yavaş arkadaşım!” uyarısı verip çekimi kesebiliyor, X-E2’de bu uyarıyı görmedim. Ek olarak X-E2 ile daha geniş panorama çekebiliyorsunuz, buna karşılık X-E2’nin piksel sayısı daha düşük oluyor.

1Yukarıda daha geniş açıyı tarayan X-E2.

2

Gene X-E2 daha geniş açıyı tarıyor ama NEX-3n 12416×1856 pikselken X-E2 9600×1440 piksel. Yukarıdaki gibi sabit manzara çekimlerinde birleştirme hatası görmedim.

SONRAKİ SAYFADA?

Ama hala herşeyi görmediniz 🙂 Peki neden inceleme bu kadar uzun sürüyor? Çünkü Fujifilm sistemini beğendim 🙂 Sonraki sayfaya beklerim efendim…

 

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments