Fujifilm X-E2, 23mm f1.4 ve 18mm f2.0 incelemesi, Sayfa 5

Önceki sayfadan devam ediyoruz. Aferin bize…

SEVGİNİZİ, ONA DEĞER VERMEYEN BİRİ İÇİN İSRAF ETMEYİN

Başlık Romeo ve Juliet’ten. Romeo ve Juliet’i hepiniz bilirsiniz….. Di mi?…. NE?!? Hadi canım! Bilmiyor musunuz? Aaaaaa… 🙂 Biz ailecek hastasıyız, her hafta severek izliyoruz 🙂 Bence en azından özetini bir okuyun, arkadaş çevresinde satarsınız. Kızlı-erkekli bir ortamda “hani Romeo, Juliet’in elindeki eldiven olup yanağına dokunmak ister ya…” diye başlayan tümceler kurmak anlatılamaz bir duygu 🙂

Okumak istemiyorsanız hemen size özetleyeyim: 16-20 yaşları arasında bir delikanlı olan Romeo (yaşı tam belli değildi galiba) hormonlarının kontrolü altındayken, 13 yaşında reşit olmayan bir kız olan Juliet’e aşık (!) olur. Bildiğin sübyancı yani. İlk tanıştıkları gün olan Pazar’dan intihar ettikleri gün Cuma’ya kadar geçen 6 günde tam 6 kişi ölür (sübyancı ve toy kızımız dahil). Hikaye kısaca böyle. Aşk hikayesi mi Türk dizisi mi belli değil. Tabi arada ailelerin arasındaki çekişme, düellolar, diyaloglar, aşk ilanları,tasvirler vs.. de var ama bunlar önemli mi ki? Detayları geçip sadede gelelim hocam…

Yukarıdaki paragrafta yaptığım “danaca özetleme” işini garipsediyseniz, haklısınız. Koskoca bir klasiği “sübyancı ve toy kız” seviyesine indirip 3 tümcede anlatmak, eseri anlatmaya yetmez. İşin detayını bilmek gerekli, kişiler arasındaki ilişkileri okuyacaksın, diyalogları göreceksin, Romeo Juliet’i ilk gördüğünde elinden öpmek için elini tuttuğunda neden “elinizi öpebilir miyim?” demek yerine bir dörtlük okuduğunu anlayacaksın, vs… Benim yaptığım  “Hadi sadede gel, bu kadar uzun yazma” demeye benziyor 🙂 “Ya Şekspir, şimdi bunlar birbirini seviyor mu, sonunda ölecekler mi onu söyle” 🙂

Halbuki hiçbir hikaye, hiçbir teknolojik alet, hiçbir insan sadece “güzel”, “kötü”, “faydalı”, “harika”, “inanılmaz”, “çok kötü”,  olarak tanımlanamaz. X-E2 için de “evet alın” ya da “hayır almayın” demek istemiyorum. Bakın, karşılaştırın, yazdıklarımı okuyun, anlayın, sonra karar verin.

Sayfaya başlamadan önce, bu sayfaya kadar okuyanlara bir açıklama: Gövdeleri karşılaştırırken objektiflerde genellikle f4-f5.6 kullanmaya çalıştım çünkü f1.4, f1.8 gibi objektiflerde maksimum performans f5.6 etrafında ortaya çıkıyor, ve bu diyaframın üzerinde ışık saçılması etkisi artıyor. Bu yüzden makineleri karşılaştırdığım fotoğraflarda genelde f5.6 kullanmaya çalıştım. Hatta manzara fotoğraflarında bile f5.6 görebilirsiniz. Peki neden manzarada f8-f16 arası değil? Çünkü genelde “uzakları” çektim, yani yakın plan önemli değildi. Hatta öyle ki, çoğunda f2.8 kullansam bile net alan derinliği sorun olmazdı (ama bu diyaframda objektiflerin performansı henüz zirveye ulaşmış olmuyor), bu yüzden f5.6…

Ve hatırlatma: Fotoğrafların tam boyutlarını görmek için kesinlikle üzerlerine tıklayın, ufak boyutları çok fazla fikir vermeyebiliyor.

KÖY, AĞAÇ, TAŞ VE DALGALAR

Yavaş yavaş Lightroom’a alışıyorum galiba…

1 bolu 950 1Klasik olarak, NEX-3n 1/2000 verirken X-E2 1/950 verdi, diyafram ve ISO değerleri aynıyken. X-E2’nin beyaz dengesi gene biraz soğuk gibi, bu yüzden X-E2’nin fotoğrafının beyaz ayarını Gün Işığı’na çevirdim:

1 bolu 950 2X-E2’nin görüntüsü hafiften bulanık gibi. Şimdi biraz keskinleştirme verelim:

1 bolu 950 2 keskinSanki ikisi de aynı makinden çıkmış gibi… Neredeyse… Renkler, detaylar çok benzer. Yalnız X-E2’de çok az bir suluboya etkisi var gibi. Böyle, nasıl anlatsam… Fotoğraf piksellerden değil de yılanlardan oluşuyormuş gibi 🙂 Evlerin bize bakan tarafındaki ve arka tarafındaki şevlerdeki detaylarda bunu farketmek mümkün mesela. Evlerin üzerinde bile biraz var. Aynı fotoğraftan iki bölge daha:

1 bolu 950 2 keskin yilan 1 bolu 950 2 keskin yilan2En alttaki fotoğrafta bu etki daha bariz. Hiç göremiyorsanız ağacın sağ tarafındaki diğer ağaç gövdesine bakın: X-E2’deki biraz “scream” tadında 🙂

screamBir örnek daha:

1 bolu 950 3 keskinYukarıdakini büyütün, dallara ve taşın solundaki toprak yığınına bakın. Hala göremediniz mi? Öyleyse buraya tıklayın 🙂

Suluboya efektini bırakıp köşeye gidelim:

1 bolu 950 4 keskinVe.. Fuji’nin köşelerdeki üstünlüğü gene karşımızda. Bu arada Fuji 23mm f1.4R biraz geç toparlanıyor (diyaframı 2-3 durak kapatmanızı tavsiye ederim maksimum performans için, Zeiss geniş diyaframda daha iyi) ama f5.6’da cidden iyi.

SULTANAHMET CAMİİ

Sultanahmet Camii Sultan 1. Ahmet tarafından Mimar Sedefkar Mehmet Ağa’ya yaptırılmış. 1600’lü yılların başları. 6 minareli, güzel bir cami. İçinde 20.000 civarında İznik çinisi var. İstanbul’a gelen her turistin uğradığı 3-4 yerden biri. Sultahanahmet Camii’ni İstanbul’daki insanların en az %50’sinin görmediği söyleniyor. Bu şaheseri görmeden ölmeyin derim size, ama mümkünse baharda haftaiçi gidin ki fazla kalabalık olmasın.

1 bolu 550 nex 1Klasik, gene NEX’te 1 durak daha hızlı perde hızı kullanmak zorunda kaldım.

1 bolu 550 nex 2Yukarıda sol-alt köşe var. Arada çok fark görmedim nedense. Yoksa X-E2’de LMO kapalı mıydı bunu çekerken? Hatırlamıyorum.

1 bolu 550 nex 3 keskinÇerçevenin neredeyse tamamı birbirine çok benzer. Yalnız buradaki bitkiler dikkatimi çekti. Keskinleştirmeye rağmen Fuji’de hafifi bir bulanıklık var gibi. Fuji RAWlara da gürültü azaltma uyguluyor mu? Yoksa X-Trans özel yapısından dolayı çok ince detayları ayıramıyor mu? Fotoğrafa +2.3EV pozlama telafisi uyguladım:

1 bolu 550 nex 3 keskin 23 evEvet, NEX-3N + 24mm Zeiss’te ufak detaylar daha belirgin. Sanıyorum sebep X-E2’de RAW dosyalarına gürültü azaltma uygulanıyor, ki NR değerini de -2’ye almıştım. Ama burada tekrar hatırlatmam lazım, şu anda piyasada yukarıda gördüğünüz aletlerden daha iyi imaj kalitesi verecek çok fazla aynasız/DSLR yok (tam kareleri saymıyorum). Yani şu anda imaj kalitesi olarak çok yüksek kaliteli sistemleri karşılaştırıyoruz.

E-M5 ile karşılaştıralım:

1 bolu 550 em5 1Panasonic 20mm f1.7 Fuji 23mm’ye göre daha fazla renk bozulması (CA) yapıyor, ya da X-E2 bu sorunları RAW’da bile düzeltiyor. Sebep ne olursa olsun, CA konusunda 23mm daha iyi. Bu sahnede köşedeki performans konusununda ise biraz daha ortadayım. Buradaki çalı-ot gibi sık tekrarlanan ufak detaylarda nedense X-Trans biraz daha geride kalıyor. JPEG de aynı, yani suçlu LR değil. E-M5’te biraz daha fazla gürültü var ama detaylar daha belirgin bence… Aynı sahneden bir diğer örnek:

1 bolu 550 em5 2Bu örnekte aradaki fark daha belirgin. Unutmayın, iki dosyada da keskinleştirme var. X-E2’de Gün Işığı beyaz ayarı var, E-M5 çekildiği haliyle (otomatik yani). Şimdi JPEGlerine bakalım:

1 bolu 550 em5 2 jpegX-E2’deki yaprakları (solda) birbirinden ayırmak E-M5’ten daha zor. Hatırlatayım, X-E2’de NR -2’de. Aynı fotoğraflara +2 pozlama telafisi uygulayıp X-E2’nin büyük algılayıcı avantajını ön plana çıkarmak istedim. Hep deniyor ya “m4/3lerin algılayıcı küçük abi, ama NEX ve Fujiler kocaman”, bakalım burada bu avantajı görebilecek miyiz:

1 bolu 550 em5 3X-E2’de bir miktar daha az gürültü var ama E-M5’te daha fazla detay var. Bir de, kişisel bir görüş ama, Olympus’un renkleri daha güzel geldi bana, X-E2’nin beyaz ayarı Bulutlu olmasına rağmen. Keskinlik ayarları aşağıda:

1 bolu 550 em5 ayar

 AYASOFYA’YA BAKIYORUM GÖZLERİM KAPALI

Sultanahmet’in avlusundan: 1 bolu 900 nex ufakBurada açıyı değiştirdim X-E2’de 18m mf2.0’ı, NEX-3n’de Sigma 19mm f2.8’i kullandım. Sigma’nın aynasızlar için ürettiği 19 ve 30mm f2.8 objektifleri fiyat/performans canavarı. Özellikle 30mm olanı optik olarak 400-500$lık, hatta daha pahalı objektiflerle yarışır. 19mm de iyi, özellikle fiyatına göre.

1 bolu 900 nex 1

En üst sol köşe. Fuji 18mm f2.0, 23mm f1.4R’nin güzel köşe performansını veremiyor. Sigma 19mm de mükemmel değil ama Fuji’den bir miktar daha iyi. Fuji’de renk bozulması (CA) çok belirgin. Geniş açı objektiflerin en köşelerde bu performansı vermeleri sürpriz değil. Lightroom’da biraz düzeltince ve keskinlik verince:

1 bolu 900 nex 1 keskinFuji 18mm toparlandı, ama ben gene de Sigma 19mm’yi tercih ederim.

Biraz daha ortalara gelelim:

1 bolu 900 nex 2 keskinArada fark bulabilmek için gerçekten büyüteçle bakmak lazım. İlla fark arıyorsanız ağacın gövdesindeki çok ufak detayların X-E2’de daha az olduğunu, X-E2’de dalların birbiri içine geçen bölgelerde yukarıda biryerlerde bahsettiğim “yılan” yada “sulubuya” etkisini gördüğümü ve sağdaki ağacın yeşil dallarının renk doygunluğunun X-E2’de az olduğunu söyleyebilirim. Bu son söylediğim renk doygunluğu konusuna Fujifilm’in ciddi olarak eğilmesi gerekiyor bence. Ufak detaylar çoğaldıkça X-Trans renk konusunda geriye düşüyor diye gördüm ben.

Aşağıdaki örnekte hem ufak detay hem renk konusunu çok rahat görebilirsiniz:

1 bolu 900 nex 3 keskinÇiçeklerin rengine dikkat edin. X-E2’deki çiçekleri NEX-3n seviyesine getirmek için ya tüm renkleri doygunlaştırmak lazım (Saturation) ya da kırmızı-sarı renk kanallarını doygunlaştıracaksınız (bütün fotoğrafı bozmamak için). İnanın ben çok denedim, aynı yere gelmedi bir türlü.

Rengin dışında sağda görünen ağacın gövdesindeki kabuklar NEX’te sayılırken X-E2’de belli belirsiz. Benzer durum çevredeki sık çalılarda da var. Fuji RAWlarında gizli gürültü azaltma mı uyguluyor? Bilmem. Ha, “niye bu kadar bit kadar şeylerle uğraşıyorsun kardeşim?” de diyebilirsiniz, ben de size derim ki “bu bir İNCELEME, promosyon yazısı değil. Elimdeki makinenin ne yapabildiğini ne yapamadığını anlatmazsam diğer “abi mükemmel” yazılarından ne farkı olur 🙂

Fotoğrafın başka bir bölgesi:

1 bolu 900 nex 4 keskinEn sol alt köşe:

1 bolu 900 nex 5Fuji 18mm’nin köşedeki renk sorunu çok bariz, buna karşılık Sigma’da (sanıyorum) “Spherical Aberration”dan kaynaklanan bir bozulma var. Fuji’deki renk derdi büyük oranda gideriliyor ama Sigma’daki %100 düzelmiyor.

E-M5’e Panasonic 14mm f2.5 takalım:

1 bolu 900 em5 1 keskinPanasonic 14mm daha iyi. Yukarıdakiler LR’de düzeltilmiş haller. Aşağıdakilerde renk bozulması düzeltmesi yok:

1 bolu 900 em5 1Tam hali için üzerine tıklamayı unutmayın. Panasonic 14mm’de de renk bozulması var ama Fuji 18mm’den çok daha iyi.

1 bolu 900em5 4 keskinGene gözüm arkadaki ağacın yapraklarına gidiyor.

1 bolu 900 em5 3 keskinDaha yukarıda aynı poz için söylediklerim burada da geçerli.

En sağ taraf (köşe değil, en sağ ortalarda biryer):

1 bolu 900 em5 5 keskinBüyük hali için üzerine tıklayın.

SULTANAHMET AVLU KAPISI

1 bolu 400 nex 1

f8 denedim. X-E2’nin beyaz ayarı daha soğuk, LR’de ikisini eşitlemeye çalıştım. İlk kare:

1 bolu 400 nex 2Fuji 18mm f2.0R’nin köşeleri f8’de bile düzelemiyor. Yani “köşeden köşeye keskinlik isteyen”ler başka yere baksın çünkü f8’de bile çok iyi değil. X-E2’deki LMO bunu çok az dzeltiyor ama gene de yeterli değil.

1 bolu 400 nex 3Keskinleştirince:

1 bolu 400 nex 4 keskinNEX + Sigma daha iyi. Bu sahneyi çok uzatmadan yeni birşey deneyip iki fotoğrafa da +2EV pozlama telafisi verelim ve gölge bölgelerin nasıl davfandığına bakalım:

1 bolu 400 nex 5 keskinX-E2’de daha az gürültü var, ama aynı zamanda daha az detay ve kontrast var. Sony’nin 16MP APS-C algılayıcısı gölgelerde biraz daha iyi gibi. Aynı yere bir de E-M5’in gözünden bakalım:

1 bolu 400 em5 1Pozlamalar arasında 2/3 durak fark var, bu yüzden E-M5’in dosyasında -0.67 Ev pozlama telafisi yaptım. Yukarıda gördüğünüz gibi pozlama aynı oldu. Şimdi pencereye dönelim:

1 bolu 400 em5 5 keskin arti3 ev

X-E2’ye +3, E-M5’e +2.33EV uyguladım. Sonuç yukarıdaki gibi. Utanmasam E-M5’in dinamik aralığının X-E2’den kıl payıyla fazla olduğunu söyleyecem.

SULTANAHMET-AYASOFYA ARASI

1 bolu 450 nex 1Sahne bu. 3-5 detaya bakalım:

1 bolu 450 nex 2Soldaki NEX-3n ve Sigma 19mm f2.8, sağdaki X-E2 ve 18mm f2.0R. Doğrudan RAW görünümü, herhangi bir düzeltme yok.

1 bolu 450 nex 2 keskinNumara yapıp X-E2’yi sola aldım 🙂 Keskinleştirme ve beyaz ayarı yaptıktan sonra. Büyük hali için üzerine tıklayın.

1 bolu 450 nex 3 keskinEn kenar (köşe değil). Dediğim gibi, 18mm f2.0R f8’de bile çok iyi olamıyor.

Son kesme:

1 bolu 450 nex 4 keskin ayar 1 bolu 450 nex 4 keskinn E-M5 ve 14mm f2.5 ile yanyana, ikisinde de LR ile düzeltme ve keskinleştirme var (benzer seviyelerde):

1 bolu 450 em5 2 keskinn 1 bolu 450 em5 4 keskinn

Dikkat ettiyseniz hala ISO karşılaştırmalarına gelemedik 🙂 Herşey ISO6400 değil. Sonraki sayfalarda yavaş yavaş onlara da geleceğiz… Sonraki sayfa burada.

 

 

8
Aşağıdaki kutuya yorum yazabilirsiniz

avatar
1200
5 Yorumlar
3 Yorumlara yanıtlar
0 İzleyenler
 
Popüler yorumlar
Hottest comment thread
4 Comment authors
ErtOztcemoem84ozturerTÜRKAN Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Kayıt ol  
En yeni En eski
Notify of
TÜRKAN
Guest
TÜRKAN

fotoğraf çekmeye yeni başlayacak, gayet amatör, hiç bir bilgisi olmayan ve belkide sadece geçici bir hevesi olan biri olarak yazılarınızla epey bilgilendiğimi düşünüyorum. ama tabi yine de işin içinden çıkamadım. 1000 dolar civarı aynasız bir makine sizce ne almalıyım? siz ne derseniz onu alcam 🙂

oem84
Guest
oem84

elinize sağlık
bu incelemeyi bi matbaayla anlaşın büfelerde satsınlar valla

türkan
Guest
türkan

öneriniz için teşekkür ederim. arkadaş Japonya ya gidecek orada nasıldır ? ayrıca çoğu klasik çekimi karşılayabilecek sadece 1 tane lens alacak olsak hangisini önerirsiniz. 16-50 mm yeterli olur mu?

türkan
Guest
türkan

çok soru sordum kusura bakmayın birde 400 dolar civarı olympus e- pm2 14-42mm ve 40-150mm ile birlikte nasıl? ya da bu fiyat civarı önerebileceğiniz en iyisi hangisi ? şimdiden teşekkürler .

cem
Guest
cem

Raw işlemede fujifilm x-trans sensör özellikle capture one ile çok iyi bir uyum göstermektedir. Adobe raw ile opimizasyonunu iyi değildir. Capture one ile raw işlediğiniz zaman ne dediğimi anlayacaksınız. Bunu sulu boya etkisi var diyen kullanıcılar da kullanarak farkı görebilirler.