Fujifilm X-E2, 23mm f1.4 ve 18mm f2.0 incelemesi, Sayfa 4

Önceki sayfadan devam ediyoruz.

Emo Philips’ten: Birgün bir köprünün üzerinde initihar etmek isteyen birini gördüm. Hemen yanına koştum ve “Sakın yapma!” dedim. “Kimse beni sevmiyor” dedi. “Allah seni seviyor. Allah’a inanıyor musun?” dedim. “Evet!” dedi. “Hrıstiyan mısın, Müslüman mısın, Yahudi misin?” diye sordu bana. “Hristiyan’ım, peki sen?” dedim. “Ben de! Protestan mısın Katolik mi?” dedi. “Protestan’ım” dedim. “Ben de! Hangisi?” dedi. “Baptist’im” dedim. “Ben de! Kuzey Baptist’i mi Güney Baptist’i mi?” dedi. “Kuzey” dedim. “Ben de! Kuzey muhafazakar baptistlerinden mi kuzey liberal baptistlerinden mi?” dedi. “Kuzey Muhafazakar Baptistleri’nden” dedim. “Ben de! Kuzey Muhafazakar Baptistleri Büyük Göl Bölgesi mi Kuzey Muhafazakar Baptistleri Doğu Bölgesi mi?” dedi. “Kuzey Muhafazakar Baptistleri Büyük Göl Bölgesi” dedim. “Ben de!” dedi. “Kuzey Muhafazakar Baptistleri Büyük Göl Bölgesi 1879 Konsülü’nden mi Kuzey Muhafazakar Baptistleri Büyük Göl Bölgesi 1912 Konsülü’nden mi?” dedim. “Kuzey Muhafazakar Baptistleri Büyük Göl Bölgesi 1912 Konsülü” dedi. “Geber zındık” dedim ve herifi köprüden ittim…

Bu hikayeyi her okuduğumda “O hakim Alevi mi?” diye soranlar aklıma geliyor…

NOT: Aşağıdaki fotoğrafların tam hallerini görmek için üzerlerine tıklayın.

BARAJ GÖLÜ

HES (Hidro Elektrik Santrali) biraz karışık bir konu. En ucuz, bakımı en kolay ve en rahat elektrik üretim yöntemi, ama HES yaparken çevreye minimum zarar vermeye özen göstermek gerekli. Son 10 yılda Türkiye’de 500 KW, 1 MW gibi ufacık “santral”lere lisans verilince (afedersiniz) ipini koparan iş makinesini alıp ormana daldı. Böyle olunca hem köylüler hem çevre sivil toplum örgütleri ayaklandı. Hasankeyf’te olduğu gibi, elektrik üretmek için tarihi eserlerin suya gömüldüğü yerleri de unutmayalım. Sivil toplum örgütleri ve çevre halkının gücü bir yere kadar, bu konuda asıl suçlu “yatırımcının önünü açmak için” doğa-çevre düşünmeyen devlet.

Neyse efendim… Göle dönelim biz. Hava açık ve güzelken yol kenarında bir göl gördüm, onu çekeyim dedim:

1 bolu 400 f8 1Her zamanki gibi, aynı değerlerde NEX-3n daha parlak bir görüntü verdi:

1 bolu 400 f8 2Sonra iki dosyayı da ACR’de açıp aynı pozlamaya getirdim, beyaz ayarlarını Gün Işığı’na çektim:

1 bolu 400 f8 3 esitle1 bolu 400 f8 4 esitleİki dosyayı da fotoğrafı bozmayacak şekilde keskinleştirdim. Ayarlar şöyle:

1 bolu 400 f8 ayarlar1 bolu 400 f8 5 esitleArada çok fark yok gibi. Ağaçların yaprakları-dalları Fuji’de biraz daha bulanık gibi, keskinleştirmeyi biraz daha yüksek tutmama rağmen. LR’nin RAW işlemesinde mi sorun var diye X-E2’nin JPEG’ine bakayım dedim (Photoshop’ta keskinleştirdim hem de):

1 bolu 400 f8 6 esitleÇok fark yok, yani LR 5.3 X-E2’nin RAWlarını pek de fena işlemiyor. Benzer bulanıklık JPEG’de de var (ağaçlarda). Bunun sebebi X-Trans mı yoksa Zeiss’in başarısı mı emin değilim, belki ikisi de aynı anda etkili olabilir. Bu bence çok büyük dert değil çünkü gerçekten çok büyük baskı almıyorsanız farketmesi zor, ama X-Trans gölgeleri Sony’nin 16MP’lik APSCleri kadar iyi gösteremiyor bence. Ağaçlara dikkat edin, Fuji’de 5’li ağaç grubunda gölge olan bölgede detaylar yok. Bu olayı birçok senaryoda gördüm. Sebep dinamik aralık farkı mı, X-Trans’ın histogramın sol tarafını çabuk karartması mı, nedir bilmiyorum.

Şimdi aynı manzara, ama NEX-3n’de 1/1000 kullandım (X-E2’nin 1/420’si ile aynı pozlamayı vermesi için). En köşedeki elektrik direğine gidip bakalım:

1 bolu 1000 f8 4Bu elektrik direği en sol altta. O bölgeye bulut geldiği için biraz karanlık. Zeiss kullanılabilir ama Fuji 23mm çok daha iyi.

Aynı noktadan makineleri biraz sola çevirdim ve başka bir açı:

1 bolu 320 f56 1İki dosyada Gün Işığı beyaz ayarını kullandım. Ortadan bir %100 kesme:

1 bolu 320 f56 2 orjinalKeskinleştirme verince:

1 bolu 320 f56 2 keskinYani… Arada fark yok gibi birşey. X-E2’de  biraz daha az gürültü var (evet, ISO200’de bile gürültü olabiliyor) ama iki dosya da ciddi boyutlarda basılabilir.

Aynı sahne, başka bir bölge. Önce orjinal sonra keskinleşirilmiş hali:

1 bolu 320 f56 3 orjinal1 bolu 320 f56 3 keskinArdarda iki %100 kesme, gene keskinleştirilmiş:

1 bolu 320 f56 4 keskin 1 bolu 320 f56 5 keskinYukarıdaki iki bölge karelerin en köşeleri. Fujifilm’in “Lens Modulation Optimizer” (LMO) özelliği RAW’da da geçerli galiba. İyi birşey. Artık diğer markaların da böyle şeyler yapması gerekli.

OSLO BELEDİYESİ

Abiniz hiçbir masraftan kaçınmayıp ta Oslolar’a gitti, belediye binasını çekti 🙂

1 bolu 60 1Klasik 1 duraklık fark. X-E2’nin beyaz ayarı daha soğuk. İkisini de biraz sıcak yapmak için “Bulutlu” beyaz ayarı seçtim. En kenar:

1 bolu 60 3Bu lensin kendi başarısı mı Fuji’nin LMO’sunu başarısı mı bilemiyorum ama hiç dokunulmamış haliyle Fujifilm 23mm en kenarda bayağı başarılı.

Hemen düzeltelim (LR 5.3’te):

1 bolu 60 3 keskinNEX + 24mm Zeiss biraz düzeldi ama X-E2 ve 23mm rakipsiz. Keşke makine yanımda olsaydı da bir de LMO’yu kapatıp deneseydim…

Devam edelim:

1 bolu 60 4 keskin 1 bolu 60 5 keskin 1 bolu 60 2 keskin

Diyagonallerde NEX biraz daha iyiyken yatay ve düşey çizgilerde X-E2 milim farkla biraz daha iyi gibi (özellikle ellerini yukarı kaldırmış heykelde). Ama genel bakarsanız, iki set de (gövde+objektif) çok başarılı. Aradaki farkı görebilmeniz için çok büyük baskı almanız ya da her fotoğrafa gereksiz bir şekilde %100 bakmanız gerekiyor.

NEX’i bırakıp E-M5 + 20mm f1.7’ye geçelim:

1 bolu 60 omd ile 1Yukarıdaki iki karede X-E2 ile E-M5’in pozlama değerleri aynı (perde hızı, diyafram, ISO). X-E2’yi 1/60’ın altında tutmadım istemedim çünkü ufak detayların titreşime kurban etmek istemedim. E-M5’te bu objektifle çok rahat 1/10’a inebiliyorum, 1/5-1/3 ile bile titreşimsiz çekim yapmak mümkün. X-E2’yi 23mm ile daha düşük perde hızlarında kullanabildiğim zamanlar da oldu ama dediğim gibi ufak detaylar önemli. Fotoğrafa gelirsek, arada çok fark yok ama E-M5’te biraz daha fazla detay var gibi. Artık bu düşük ISO’dan mı yoksa 35-40mm arasındaki farktan mı kaynaklı bilemiyorum. Fuji’de renkler de daha bastırılmış gibi (pencerelerdeki sarı renklere dikkat). Gene ISO farkından olabilir, ya da X-Trans’ın renkleri algılama farklılığından olabilir.

1 bolu 60 omd ile 2İkisi de iyi. Artık bu kadar ufak detaylarda oluşan ufak farkları önemsememek lazım. Fuji 23mm’nin mikrokontrastı bir miktar daha yüksek.

1 bolu 60 omd ile 3Kenarlarda Fuji 23mm’nin üstünlüğü gene ortada. Panasonic 20mm’yi f5.6’ya çeksem de çok düzelmeyecekti.

Biraz daha belediye binası, ama farklı bir açıdan:

1 bolu 60 omd ikinci 11 bolu 60 omd ikinci 2 1 bolu 60 omd ikinci 3 1 bolu 60 omd ikinci 4X-E2’nin gölgeleri E-M5’ten daha çabuk kararttığını gene görebiliyoruz. Merdivenlere ve en alttaki fotoğrafta çalıların altına bakın. Buna karşılık çerçevenin en köşesine gidince 23mm f1.4’ün ve LMO’nun başarısı ortaya çıkıyor (en alltaki %100 kesmede heykelin baktığı taraftaki pencerelere bakın).

İyi de E-M5’te ISO200, X-E2’de ISO640 kullanmışız? Hile mi yapıyorum yoksa, X-E2’yi kötülemek için? Tabii ki yapmıyorum. Bu çekimleri elimde yaptım ve Olympus’taki 5 akslı titreşim engelleme sistemi sayesinde daha düşük perde hızlarına inmek mümkün, bu sayede daha düşük ISO değerlerine inebiliyorsunuz. İşte yukarıda bunu göstermek istedim.

Sonraki sayfada devam ediyoruz…

 

 

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
branta

Hakikaten cok acayip bir iso olayi 🙂 tebrik ediyorum sizi.

Yuksek iso karsilastirma konusundaki yorumlarinizi da sabirsizlikla bekliyorum.