1949’dan 2009’a Orwell’in gorusu

1984’te dünya 3 bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgelerden biri Ocenia’da insanları 24 saat gözetim altında tutan bir diktatörluk kurulmuştur. Diktatörlüğün temel uğraşlarından biri, insanların okumalarını, yazmalarını ve düşünmelerini engellemekti. Bu amacı gerçekleştirmede en önemli adım da “giderek küçülen bir dil yaratma” çabasıdır. Diktatörlük amacına ulaşmak için ayrıca, alt kültür seviyesinde müzik, tiyatro ve eğlence eserleri üreten bir bakanlık kurmuştur (ministry of truth – doğruluk bakanlığı). Bu bakanlık yıldız falı, spor, cinayet haberleri dışında birşey olmayan paçavralar yayımlamaktadır. Bakanlık ayrıca erotik filmler, ucuz aşk romanları ve romantik şarkılar üreten müdürlüklere sahiptir. Romantik şarkıların sözleri, birtakım sözleri gelişigüzel bir araya getiren “şiiryazar” makinesi tarafından yazılmaktadır.
Bu diktatörlük insanların dil yeteneğini en aşağı düzeye çekebilmek için kullanılan sözcük sayısını 2,000 civarına getirmeyi planlar, ve sözcük türleri arasındaki ayrımı kaldırmaya çalışır.
Ocenia’da düşünmek suç değildir, ama “karşılığı” ölümdür.
————————
“1984” romanı 1949 yılında basıldı. Yukarıdaki tümcelerde size tanıdık gelen şeyler var mı?

Post navigation

2 comments for “1949’dan 2009’a Orwell’in gorusu

 1. Egemen Balkan
  2016-02-11 at 9:55 am

  Ben bu yazınızı yeni görüyorum. “1984” gerçekten çok enteresan bir kitap. İçinde bulunduğumuz günlerde özellikle okunmasını tavsiye ederim, çünkü daha o tarihlerde bugünün değil belki ama bundan 50 yıl sonrasının Türkiyesi yazılmış gibi sanki. Değişen koşullara göre tarihin yeniden yazılması ve her yerde diktatörün dev posterlerinin asılı olması kısımları bana özellikle ilginç geldi.

  • ErtOzt
   2016-02-11 at 9:02 pm

   50 seneye gerek yok, bugün o kitaptaki bazı şeyleri yaşıyoruz, ve teknolojiyle beraber büyük abimiz de güçleniyor ne yazık ki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.