İlerleyen teknolojinin getirdiği sıkıntılar

Teknoloji uçarak ilerliyor. Hayatımda gördüğüm ilk renkli ekranlı telefonu şu anda yolda yürürken yerde görsem eğilip almam bile mesela.

Yukarıdaki paragrafta ne yaptığımın farkında mısınız? Bilinçaltınıza “eski ürünler kötüdür, yenisini alın” mesajı gönderdim, ve birçoğunuz belki de son örneğime hafif gülümsediniz ve mesajımı kabul ettiniz (farkında olmadan). Sizce neden sürekli reklamlarda “geliştirilmiş, en hızlı, şimdiye kadarki…” gibi şeyler görüyoruz? “Elinizdeki kötüdür”, ya da “eskisi iyi değildir, siz gelin bizim yeni ürünümüzü alın” mesajı vermek için.

Halbuki size kötü haberlerim var:

1) Elinizdeki fotoğraf makinesi çok yüksek ihtimalle sizden daha becerikli. Acı ama gerçek. Eğer elinizdeki makine size yetmiyorsa ya yanlış seçim yapmışsınızdır (size uygun gövde yerine başka birşey almışsınızdır), ya bütçeniz gerekli makineyi alacak kadar yüksek değildir ya da artık eliniz öpülecek kademeye ulaşmışsınızdır.

2) Eğer fotoğrafınız, fotoğraf tekniğiniz, zamanlamanız, yeriniz, açınız vs.. iyi değilse, sizi hiçbir sistem kurtaramaz. Yani atıyorum Nikon D5100 ile çektiğiniz fotoğrafları beğenmiyorsanız D800/D4s de size çok yardım etmeyecek (gerçekten duvar boyutunda baskı almıyorsanız veya saniyede 10-11 kareye ihtiyacınız yoksa).

3) Yukarıdaki 2 numarayla bağlantılı olarak, dev baskılar almıyorsanız 16MP, hatta 12 MP bile yeterli. Valla yeterli 🙂

4) Gövdeleri bırakıp objektiflere bakın biraz. D5300’le 18-55 kullanacaksanız hiç o kadar para vermeyin, gidin D5100, 18-55mm ve bir tane 35mm f1.8G (DX versiyonu) ya da 50mm f1.8G alın.18-55mm D5300’ün AA filtresiz 24MP DX algılayıcısının istediği kalitede değil.

5) Modern gövdelerin çoğu ciddi anlamda karışık aslında. Örneğin Olympus m4/3 gövdelerin menülerinde (Pen ve OM-Dler) neredeyse Canon 1D ve Nikon XDler kadar ayar var. E-PL1’de bile Canon 5DMarkII kadar veya daha fazla ayar yapma imkanı vardı ki bu kadar ayara gerek var mı (ben memnunum bunlardan ama herkese uymaz).

Her yazımda anlatmaya çalışıyorum, son 8-9 yılda çıkmış her makine kullanıcıların %85’ine yeter diye. Canon 7D bile 2009 Eylül’de çıktı, Mart 2014 itibariyle yaklaşık 4.5 yaşında! Canon 40D 2007 Ağustos, kötü mü? Nikon D200 Kasım 2005. D200’ün eksiği gediği var, ama hala hayranları da var (CCD sayesinde). Elbette ki daha yeni makineler daha iyi olacak, ama “daha iyi” olması size “demek ki daha iyi fotoğraf çekeceğim” diye düşündürmesin.

Birkaç senedir sektörde bir “zıplama” yok, genel olarak piyasaya çıkan ürünler ufak adımlarla ilerliyor. Nikon D200->D300, D700, Canon 5D, 5DMarkII gibi geçişler bile aslında fotoğraf açısından yeni bir çığırlar açmadılar (5DMarkII’nin film sektörünü sallayan video becerilerini saymazsak, ama biz fotoğraftan bahsedelim). Peki gelişen şeyler ne?

 • Daha iyi yüksek ISO becerisi
 • Daha iyi dinamik aralık
 • Daha fazla piksel sayısı
 • Daha hızlı çekim
 • Daha çok odak noktası
 • Daha sağlam gövde

Bunların hepsi göze-kulağa hoş gelen şeyler olsa da, bizi daha iyi fotoğrafçı yapmıyorlar. Nikon D700 çıktığında artık kullanılabilir üst ISO sınırının ISO3200’e yükseldiğini görüp sevinmiştim. ISO6400’de bile Pentax K10D’deki ISO800 Canon 450D’deki ISO1600 performansı almak inanılmaz güzel bir duyguydu, ama bu özellik bana ne kattı? Daha karanlıkta fotoğraf çekebiliyordum ama fotoğraflarım daha iyi olmadı, benzer ilerlemeyi K10D ya da 450D ile de yapabilirdim (sadece düşük ışıkta daha az fotoğrafım olurdu). D700’deki harika 51 noktalı odak sistemi de benim fotoğraf tekniğimi geliştirmedi (çektiğim tarz gereği fazla atlayan zıplayan hızlı odaklamaya ihtiyacım yok).

Yanlış anlaşılmasın, teknolojik gelişim her zaman iyidir. Sadece bu gelişmeler sizin fotoğraf kalitenizi düşündüğünüz kadar arttırmaz. Daha iyi otomatik odaklama becerisi, daha yüksek ISO becerisi, daha iyi harici kontroller ve ergonomi, WiFi, daha büyük ekran vs.. gibi şeyler güzel.

Bakın:

dxoDxO’nun bu testleri nasıl yaptığını kimse bilmiyor. Akıllı DxO mühendisleri kapalı kapılar arkasında bazı testler yapıp böyle rakamlar atıyor önümüze. Bu testlerı nasıl yaptıklarını, nasıl puanladıklarını tam anlatmıyorlar ama ortada rakamlar olunca bütün dünya bunlara kilitleniyor doğal olarak. Gövdeler soldan sağa: 2013, 2010, 2005. D5300 ne kadar da harika görünüyor değil mi? Hepsini ezmiş geçmiş, değil mi? Toplam puan farkına bak! Renk derinliği, dinamik aralık, yüksek ISO! İnanılmaz!

Ama durum tam böyle değil. Birincisi, renk derinliği 22bit ve üzerine DxOMark “mükemmel” diyor. Yani? Yani 22’ye yakın bir renk derinliği zaten harika, 23-24-25 sadece krema. 11 duraklık dinamik aralığın (eğer bildiğimiz dinamik aralıksa, ama DxO’nun puanlaması da çok ilginç, bence çok doğru değil) size yetip yetmeyeceğini biliyor musunuz? “Yüksek puan daha iyi” demek, ama 11 durak size yetmez mi? Ki normalde 11EV cidden çok iyi bir değerdir, 13.9 daha iyi olsa da.

Yüksek ISO daha da karışık, hatta bence DxO’nun puanlaması tamamen saçmalık. Tüm piksel değerlerini 8MP’ye getirip ölçümü öyle yapıyorlar. Bu durumda doğal olarak piksel sayısı fazla olan gövde %90 avantajlı oluyor.

Ama detaylara bakarsak:

dx03 dxo2 dxo4 dxo5Dikkat edin, dinamik aralık haricinde bütün grafikler neredeyse aynı! Nasıl yani? O puan farkları nereden geliyor peki? Şimdi “Tonal range” grafiğine bir daha bakalım:

dxo6Yukarıdakinden farklı, çünkü seçeneklerden “print” seçeneğini seçtim. Bu seçenekte tüm algılayıcıların piksel sayıları 8MP’ye indiriliyor ve baskı alınıyor, ölçüm buradan yapılıyor.

Gördüğünüz gibi, size birçok rakam verip kafanızı karıştırablirim. Üreticiler de böyle yapıyor.

 • Daha hızlı çekim!
 • Daha büyük ekran!
 • Daha hızlı odaklama!
 • Daha çok ISO!
 • Daha acaip!

Ve gözlerin parlıyor! Ve elindekini avucundakini satıp koşarak o makineyi alıyorsun! Ve eve gelip kutuyu açıyorsun, nefis! Ve sokağa çıkıyorsun heyecanla, yeni makinenle, yeni lensinle!

Ve aynı kediyi, aynı kestaneciyi çekip eve dönüyorsun…

Anladı sen?

2 comments for “İlerleyen teknolojinin getirdiği sıkıntılar

 1. omardaing
  2014-03-22 at 7:54 pm

  Ertan bey benim düşündüklerimi Siz verilerle tablolarla da destekleyerek çok güzel anlatmışsınız.
  Örneğin Nikon D70 de dahil olmak üzere sonrasında çıkmış tüm Nikonların çekim hızı benim için yeterli.

 2. Eaglemuhi
  2014-04-22 at 6:26 pm

  Evet aslında olay fotoğrafı daha kadrajdan bakmadan gözle çekebilmekten geçiyor, iso başarısını beğenmediğim 500D makinemi askere gitmeden önce dönüşte daha iyisini(!) almak düşüncesi ile sattım ancak döndükten sonra o daha iyi makineleri de alamadım, şimdi tekrar bir yerden ucuza 500D denk geldi ve anıları olduğu için tekrar aynı makineyi aldım, mutlu mesut geçiniyoruz. İnsan fotoğraf makinesi olmayınca 300D’ye bile razı oluyor 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.