Telefonlar DSLRları döver mi (hadi canım!)

Aklı başında olan birçok insan telefonların yavaş yavaş kompakt makineleri öldürdüğünü gördü, uzun yıllardır üreticilere “bakın ayağınızı denk alın” diye uyarılar havada uçuşuyor. Buna karşılık hala piyasaya birbirinin benzeri 100lerce kompakt makine pompalanıyor. 2-3 sene öncesinin modellerinin depolarda olduğu rapor ediliyor, hatta öyle ki bazı büyük perakendecilerin üretici firmaları “elimdeki eski ürünleri geri almazsan ya da zararımı karşılamazsan yeni ürünlerini satmam” diye tehdit etmeye başladığı bile söyleniyor. Düşünsenize, yeni bir kompakt makine çıkıyor, fiyatı 300$ diyelim. 3-4 aya kalmadan fiyatı 275’e iniyor, 7-8 ay sonra birden daha gelişmiş bir model çıkıyor ve senin makine oluyor 150-160$! Elindeki stok bitmeden piyasaya yenisi pompalanınca, satın aldığın fiyatın çoook altında makineyi elinden çıkarman lazım ki stoklar dağ gibi olmasın.

Önce Panasonic, en son da Canon artık alt seviye kompakt makineye yatırım yapmayacaklarını söylediler, sanıyorum Olympus da benzer bir karar verdi. Bu kararda geç kaldılar ama gene de zararın neresinden dönülse kardır. Şimdi elinde 100lerce “eski” makine kalan satıcılar düşünsün, firmalar topu perakendecilere attı.

Bakın size bir sahne:

IMG_5675_1

Oslo’da Nationaltheatre’de bir düğün. Elimde 5DMarkIII ve Sigma 180mm f3.5 ile gezerken çektim. Denk geldi. Karede bir profesyonel fotoğrafçı var, sol-arkada bir amcada siyah bir kompakt makine, ama 9 misafirin elinde telefon! Neden telefon? Norveçliler’in kompakt makine ve hatta DSLR almaya güçleri yok mu? Mesele şu: Yeterli kaliteyi veren, hep yanında olan ve çektiğin fotoğrafı anında paylaşabileceğin bir telefon, şu anda mevcut (2014-Mart) her kompakt makineye tercih edilir! O anda insanların ihtiyacı olan şey 60×90 baskı alabileceğin bir kalite değil, Facebook-Twitter vs..’de paylaşabileceğin, ileride bakınca hatırlayabileceğin bir hatıra çekmek. Son 1-2 senedir dünyada en çok fotoğraf Samsung ve Apple ürünleri ile çekiliyormuş, neden acaba 🙂

“Ama düğün salonu, kilise gibi yerlerde o telefonlar hiçbir işe yaramaz” diyenler de olabilir. Ben de diyorum ki, 3-4 sene önce telefonla gündüz çektiğin fotoğraftan da hayır gelmiyordu, 3-4 sene sonra ne olacağını nereden biliyorsun? Kaldı ki şimdiden HTC One gibi telefonlar gerçek ihtiyacı gördü ve düşük ışıkta iyi performans verecek algılayıcılar kullanıyorlar, objektiflere titreşim azaltma sistemleri konuyor, f2.2 diyafram neredeyse standart oldu. Nokia PureView teknolojisi düşük ışıkta inanılmaz işler başarıyor (cidden çok iyi).

Fotoğraf yavaş yavaş yazılıma doğru kayıyor, ya da şöyle söyleyeyim: Fotoğrafta yazılım hiç olmadığı kadar önemli artık. Bazı markalar (Olympus, Fujifilm) ışık saçılması gibi sorunları bile bir miktar düzeltebiliyor artık, ki renk bozulması ve köşe kararması zaten yıllardır makine içinde düzeltilebilen şeyler.

Ben Canikon’un fotoğraf bölümünün müdür olsam anında geliştirme ekibinin yarısını işten atar ve Nokia, Apple, HTC ve Samsung’dan akıllı adam transfer ederim (geliştirme müdürü, mühendis, tasarımcı vs..).

Hatta ve hatta daha da ileri gidiyorum, ve diyorum ki: Telefonların açtığı kapı DSLRları ve aynasızları bile tehdit ediyor, daha da fazla edecek! “Hadi ordan” mı? Yukarıdaki fotoğraf bir daha bakın. 3-4 sene önce o fotoğraftakilerin en az 2-3 tanesinde giriş seviye bir Canikon olurdu, şimdi “1 TANE BİLE YOK”. Artık daha çok turist elinde tabletiyle-telefonuyla fotoğraf çekiyor. 1″ algılayıcılar telefonlara geldiği ve diyaframlar f1.4’e indiği zaman bu yazıyı okuyan kaç kişi DSLR alır? Elbette alacak olacaktır ama sayı azalacak. Daha önce paylaştığım bir fotoğrafa bir daha bakalım:

papaSizce burada kaç kompakt makine, kaç DSLR, kaç telefon, kaç tablet vardır?

Bu saydığım konular üzerinde ciddi olarak düşünülmesi gereken konular (üreticiler açısından, yoksa bana göre hava hoş 🙂 ).

Bir örnek vereyim mesela. Samsung Note3 ile çekildi, HDR modunda:

20140319_163920_Richtone(HDR)

Camera RAW’da biraz keskinleştirdim, biraz Clarity verdim, çok az da kontrast:

20140319_163920_Richtone(HDR)_1

Büyük hali için fotoğraflara tıklayabilirsiniz. Renkler gördüğünüz gibi biraz soluktu, beyaz ayarını biraz daha sıcak yapsam renkler daha çekici gelirdi ama o an aklıma gelmedi nedense, ACR’de de yapmak istemedim. Tabii ki ufak algılayıcıdan kaynaklı bozukluklar var (ışık saçılmasından kaynaklı keskinlik azalması, gölgelerde detay kaybı, gökyüzünde pikselleşme vs..) ama çok iddialı söylüyorum, bu fotoğraf teknik olarak (kadraj vs.. saymazsak) çok iyi bir fotoğraf, A3’e baskı alıp duvarıma asardım, belki daha büyük bile alınır. Aynı fotoğrafı Nokia Lumia (Pureview versiyonlu) ile çeksem çok daha iyi olurdu. Benim “eski” IPhone4’üm bu kadar detaylı ve kontrastlı çekemiyor. Şimdi 4-5 sene sonrayı düşünün…

Makara yapan eski bakanların konuşulduğu şu günlerde, herkese eyi günneeeeeer 🙂

10 comments for “Telefonlar DSLRları döver mi (hadi canım!)

 1. 2014-03-21 at 10:01 am

  Ertan Bey merhabalar; sizinde tavsiye ettiğiniz ve takip ettiğiniz sitelerden birinde yar alan yeni bir incelemedeki http://www.teknoseyir.com/106845/sony-cyber-shot-dsc-rx10-fotograf-makinesi-incelemesi/
  Sony Cyber-shot DSC-RX10 ürünü hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Sizin de tek bir makine taşımak istediğiniz zaman işinizi görebilecek bir ürün mü sizce?

  Birde Türkiye’de alabileceğimiz ufak gövdeli en ucuz makine Canon Türkiye sayesinde Canon Eos M bence. Bu makine hakkında inceleme kullanma şansınız oldu mu ne düşünüyorsunuz? Daha uygun fiyata daha iyisi varmı sizce?
  http://www.gold.com.tr/canon-eos-m-18mp-beyaz-18-55-is-dijital-slr-fotograf-makinesi-90ex-flash_u

  • ozturer
   2014-03-21 at 11:35 am

   EOS M şu anki fiyatıyla iyi bir seçenek. En iyisi diyemiyorum ama iyi seçeneklerden biri.
   Tek makine istesem RX10’u düşünürdüm de fiyatı Türkiye’de nasıl emin değilim. Canon G1X II var mesela. 200mm’ye gitmese bile daha ufak, dokunmatik ekranlı, algılayıcısı da daha büyük. EVF ile alırsanız daha ufak pakette benzer ya da daha iyi kalite alırsınız diye düşünüyorum.
   Olympus OM-D E-M10’nin fiyatı uygun, E-M5’in de fiyatları düşüyor. Olympus 14-150mm ile beraber bunlar da düşünülebilir.

 2. Derya
  2014-03-26 at 3:34 pm

  Merhaba, bir süredir sitenizi takip ediyorum ama terimlere oldukça yabancı olduğum için pek bir şey anlamıyorum şimdilik.
  Sizden ricam bana bir makina tavsiye etmeniz. Seyahate çıkacağım. Orta halli bir şey istiyorum. Ama hangisi?
  Görüntü kalitesinin ve gece çekiminin iyi olmasını, pilli olmamasını istiyorum.
  Bir makinadan başka ne istenir çok fazla bilmiyorum.
  Yurt dışından getirteceğiz. Buranın fiyatlarına göre daha uygun olur diye düşündük.
  Bana yardımcı olursanız memnun olurum. Teşekkür ederim

  • ozturer
   2014-03-26 at 5:22 pm

   Bütçe ne? DSLR mı ufak bir aynasız mı istiyorsun? “Pilli olmasın” derken, kalem pilli mi olmasın?

   • Derya
    2014-03-27 at 9:01 am

    Merhaba, mailime mesaj gelir sanıyordum bu yüzden geç cevap veriyorum k bakmayın. Evet kalem pilli olmasın. Bilmiyorum gerçi kalem pilli olmasının bir sakıncası var mı?
    Bütce 500 e kadar.
    Dslr mi yoksa ufak bir aynasız mı istemeliyim bunu da bilmiyorum. Tamamen size danışıyorum.
    Bir arkadaşım Samsung WB250F tavsiye etti.
    Ben de bir başka adreste şu ürünü gördüm “Canon PowerShot SX510HS”
    Bunlar birer örnek. Tavsiyeyi size bırakıyorum. Teşekkürler

    • ozturer
     2014-03-27 at 11:31 am

     Yurtdışı derken, Amerika mı? Olympus EPM1, Panasonic GF3/5/6, Sony NEX-C3 ya da NEX-3n olabilir, Amazon’da yaklaşık 500 TL’ye gelen fiyatlarda bulunabiliyor bunlar. 16x, 20x vs.. gibi kompakt makine alacağına bunlara bak bence.

 3. Derya
  2014-03-27 at 12:46 pm

  Evet amerika. Üç model tavsiye ediyorsunuz yani. Teşekkür ederim. Üçü de aslında kafamda olanların dışında markalar. Ama sizin tavsiyenizi değerlendireceğim.
  Bir de şu modeli önermişlerdi.

  http://www.amazon.com/Canon-PowerShot-Wide-Angle-Stabilized-3-0-Inch/dp/B00908BQCY

  • ozturer
   2014-03-27 at 5:37 pm

   Eğer bütçe sıkıntısı varsa o verdiğin de idare eder ama bir şekilde bahsettiğim modelleri almaya çalış bence.

 4. omardaing
  2014-07-15 at 7:28 pm

  Üstad hep düşündüklerimi yazıyorsunuz 🙂

  Yukarıdakilerin hatta daha da ileri gideyim telefonlar ilerde ff makinelerin bile yerini alabilir.
  Yanlız şöyle bir sorun var bu kapitalist firmalar aynı şeyde he rşeyi yapabilecekken ayrı ayrı yapıp daha fazla para söğüşlemeyi düşünecekleri için olacak ama olması gerekenden daha geç olacak.

  • ozturer
   2014-07-16 at 6:37 am

   Samsung-Apple doğrudan fotoğraf sektörü içinde olsalar dediğin gibi olabilirdi ama bunlar kendi aralarında rekabet ederken (Nokia-HTC de ucundan saldırıyor) telefonların fotoğraf becerileri de kendiliğinden (!) gelişiyor. Nokia’nın 38-41MP’lik telefonları, HTC’nin UltraPixel teknolojisi, yeni telefonlardaki 13MP/f2.0/OIS imaj sistemi, IPhone5’teki iki renkli flaş gibi teknolojiler fotoğraf makinelerini tehdit eden şeyler. Bu olay şu anda en çok giriş seviye kompaktları etkiliyor, 1-2 sene içinde Sony 1″ algılayıcıyı XPeria’ya indirgerse aynasızlar ya da ileri seviye kompaktlar da vurulacak.
   Sony’nin durumu farklı. Sanıyorum şu anda en büyük algılayıcı üreticisi Sony; hem telefonlara hem fotoğraf makinelerine algılayıcı üretiyorlar. Dolayısıyla telefonları kendilerine rakip olarak görmüyorlar (diye umuyorum 🙂 ).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.