Canon 5DMarkII – Nikon D700 karşılaştırması Bölüm3


Önceki bölümden devam

Ayılar ve Rubik Küpü

Ayıların bazı türlerinin boyu 3 metreyi bulabilir, çok zekidirler ve eğer biri size kafayı takmışsa kaçmanızın pek imkanı yoktur. Gerekirse saatte 70 km ile koşabilir (attan hızlı), ağaca tırmanabilir ve sizden iyi yüzer.

Ama aşağıdaki ayıcıklardan korkmaya gerek yok:

2×2 rubik küpünü de boş zamanlarımda yapmaya çalışıyorum, sıkılınca hemen altındaki PSP’ye dönüyorum. PSP’deki bulmacalı oyunlar muhteşem, neden daha önce almadığıma üzülüyorum. Belki PSP’deki zeka oyunlarını yeterince oynarsam geri dönüp 2×2 küpü çözebilirim 🙂

Aşağıda ISO100-ISO25600 arasındaki karşılaştırma var. Kenarlara doğru lensin performansı da etkili olabileceği için ISO karşılaştırmalarını ortalardan seçmeye karar verdim, bu yüzden yakın zamanda daha çok örnek koyarım.

SONUÇ

Dün gece 2 saat oturup uzun uzun sonuç kısmını yazdım, yayınlamaya çalışınca Blogspot’un beni arada biryerlerde dışarı attığını gördüm. Bütün yazdıklarım gitti!

Daha fazla yüksek ISO karşılaştırması yapacaktım ama çok zamanım olmuyor, o yüzden hemen sonuca geçiyorum.

Nikon D700 ve Canon 5DMarkII artık yeni değiller. Tahminen 2011 içinde ikisi de yenilenecek, ama hala ikisi de hemen her fotoğrafçının ihtiyaçlarını karşılayabilecek kalitede.

– ISO1600 ve altında 5DMarkII neredeyse tartışılmaz üstün. 21 MP’in verdiği detay belirgin şekilde fazla. “neredeyse” diyorum çünkü D700’ün dinamik alanı biraz daha fazla. Düzgün pozlanmış fotoğraflarda sorun yok, ama fotoğrafın pozlamasını arttırdığınızda veya azalttığınızda D700 bu işi daha temiz yapıyor.

– ISO1600’ün üzerinde D700 1/3 ile 1 stop arası (sahneye göre) daha iyi. 5DMarkII 21MP’nin de verdiği avantajla çok detay kaybına uğramıyor. ISO6400’de D700 daha kullanılabilir bir fotoğraf verirken 5DMarkII’de aynı kaliteye yaklaşmak için RAW üzerinde biraz uğraşmak gerekiyor. ISO12,800 ve 25,600’ü çok önermiyorum, buna rağmen iki makine de 2MP civarında kullanılabilir fotoğraf veriyorlar.

– Her makineye “yüksek ISO herşeydir” diye bakmamak gerek. Zamanın makineleri yüksek ISO değerlerinde eskiye oranla çok başarılı olsalar da hala ISO100’de çekilmiş fotoğraflar kadar temiz sonuç vermiyorlar:

Fotoğrafın büyük hali:

5DMarkII, 100mm f2.8 L IS, f5.6, 1/25, ISO3200, 0,8MP’lik kesme. Biraz oynasaydım daha iyi hale getirebilirdim belki.
5DMarkII, 100mm f2.8 L IS, f11, 6 sn, ISO100, 0,8MP’lik kesme. Neredeyse dokunmaya gerek yok.

Yukarıda açıkça görüldüğü gibi ISO100’de çekilmiş fotoğrafı detayından dinamik aralığına kadar herşeyi daha iyi. Bir gövdenin kalitesini belirleyen en büyük etken yüksek ISO performansı değil.

– Deklanşör gecikmesi 5DMarkII’de az olsa da D700 kadar çabuk değil. Moda-manzara-makro çekimlerde hiç etkisi olmaz ama spor karşılaşmalarında, kuş çekerken, koşturan çocukları veya anı yakalamak istediğinizde etkisi büyük. Ben biri 3 diğeri 6 yaşında iki yeğenimi çekerken 5DMarkII + 17-40 f4 L ile çok sıkıntı yaşamadım, bunun yanında D700 + 50mm f1.8 ile “hiç” poz kaçırmadım diyebilirim (ki bu lens çok hızlı değil).

– D700’ün hemen herşeyi özelleştirilebiliyor, hatta bence biraz aşırıya kaçılmış gibi ama ihtiyacı olan da vardır. Sanki 1000 fotoğrafçıya sorulmuş ve hiç eleme yapılmadan tüm istekler gövdeye sıkıştırılmış gibi. 5DMarkII’de de özelleştirilebilir birçok fonksiyon var, ama genelde menü ve kullanım daha sade.
Not: D700’ün özelleştirme ayarları için çok detaylı bir rehber hazırlıyorum, bakalım ne zamana biter. D7000, D90, D3 gibi yaygın birçok gövde ile fazla sayıda ortak yönü olduğundan birçok kişiye yararlı olacaktır.

– Canon’un menü yapısı çok basit ve kullanışlı, Nikon biraz daha karmaşık ve alengirli (ama hemen her ayarı anlatan bir yardım notu var). D700’de birçok menüde istediğiniz ayara gitmek için 2-3 sayfa aşağı gitmeniz gerekirken Canon’da tüm fonksiyonlar tek sayfaya sığacak şekilde sekmelere bölünmüş. Çekim yaparken bu menülerle çok uğraşmayacak olsanız da (çoğu bir kere ayarlanıp unutulacak cinsten) farkı belirtmek gerek.

– Nikon’un uzun süredir uyguladığı, sokaktaki insanın gözüne hoş gelecek “kontrastlı ve aşırı doygun” JPEG işlemesi felsefesi D700 gibi üst seviye bir makinede bile devam ediyor. İlk elime alıp “Standart” modda çekim yaptığımda “ne kadar sıcak ve keskin renkler” dedim ama renklerin gerçek dışı olduğunu hemen farkettim. Renk doygunluğunu ve karşıtlığı elle ayarladıktan sonra çok sorun olmuyor. Tabii ki sırf bu bahsettiğim D700’den vazgeçmek için bir bahane olamaz, peki neden yazdım? “Nikon’un renkleri daha doğru” diyen arkadaşlara hatırlatma yapayım dedim :).

– Nikon’un AF sistemi ortamda bir insan yüzü olduğunda mutlaka o yüzü buluyor ve gözlere odaklanıyor. 5DMarkII’nin AF sistemi bu kadar “akıllı” değil. Tabi bu iş elle de yapılabilir ama D700’ün sizi uğraştırmaması bir artı.

– D700’ün tepe flaşı herkes için önemli olmayabilir. Ben eş-dost fotoğraflarında ve dolgu flaşı olarak çok kullanıyorum, ve gayet başarılı buldum. Neredeyse hep istediğim parlaklık ve aydınlatmayı veriyor.

– “21MP çok kaliteli lens gerektirir” lafı çok doğru değil. 5DMarkII’nin algılayıcısının MP/yüzey alanı oranı APS-C algılayıcıların 8 MP’sine eşit, yani örneğin 12MP’lik D300’den daha büyük. Burada sorun algılayıcının MP değeri değil boyutu: Lensin köşeleri çok zorlanıyor. D3 çıktığında da “mükemmel” 70-200 f2.8 VR’ın köşelerdeki sorunları ortaya çıktı. Dikkat ederseniz firmalar yeni nesil 50mm f1.8-f1.4 lenslerin orta noktalarındaki çözünürlüğü geliştirmekten ziyade kenarlarda iyileştirme yapıyorlar.

Peki kardeşim iyi hoş bu kadar yazıyorsun da, hangisini alayım ben?

Elimden geldiğince sınıflara göre tavsiyelerimi yazayım:

Profesyoneller:

– Spor, kuş: İlla iki makineyi seçmek zorundaysanız D700 bariz seçim, ama ben 7D veya 1D serisini öneririm. D300/D300s de olur belki. Bu makinelerin daha ufak algılayıcıları dolayısıyla “çarpan” denilen bir yakınlaştırma avantajları var. 300mm’lik lensi 7D ile 480mm’ye eşdeğer “yakınlaştırma” ile kullanmak büyük avantaj. Bu makineler ISO3200’de bile kabul edilebilir fotoğraf veriyorlar, ayrıca netleme ve takip etmede çok başarılılar. 1DMarkIV’ün 16MP algılayıcısı ve 1.3x çarpanı ile D700’den daha fazla detay alacağınız garanti.
Ek olarak, Canon’un “egzotik” lensleri (300mm f2.8 ve üzeri) Nikon’unkilere göre “milimetrik” oranda daha iyi.
Not: Adam gibi bir monopod kullanarak geçen yaz İstanbul’da yapılan F1 yarışında 5DMarkII + 100-400 ile çok dert yaşamadığımı söylemeliyim. Belki tek dert arabaları AF’nin orta noktasında tutmaya çalışmak oldu ama kaçırdığımda bile AF sistemi çok poz kaçırmadı. En büyük sorunum 100-400 lens oldu: f2.8 bir lens olsaydı perde hızını 1/1000’in üzerine çıkarmak için ISO’ya yüklenmeyecektim.


– Makro, manzara, moda, portre: 5DMarkII. Bu tip fotoğraflarda çok yüksek ISO’ya ihtiyacınız olmayacak ve bol zamanınız olacağı için D700’ün neredeyse bütün avantajları bir anda yok oluyor. Esasında makro için belki APS-C algılayıcılar daha avantajlı gibi görünecektir (alan derinliğinden dolayı) ama her halükarda tam kare ile alacağınız detay seviyesi daha yüksek olacaktır.
Gövdelerde durum böyle, ama kişisel görüşüm: Ultra-geniş açıda Nikon’un daha başarılı lensleri var. Bu yüzden dönüştürücü ile 5DMarkII üzerinde Nikon 14-24 f2.8 lens kullananlar var. Aslında dönüştürücü olunca Leica, Voigtlander, Zeiss de potaya giriyorlar.
Flaş konusunda da Nikon’un daha başarılı olduğu söylenir (özellikle moda fotoğrafı çekenler). 5DMarkII kullanan bu kadar fotoğrafçı flaş sistemlerini aydan getirmediğine göre Canon sisteminin de idare ettiği sonucuna varabiliriz.
Not: 580EX flaşımı uzaktan yönetebilmek için beni ikinci bir 580EX veya ST-E2 almak zorunda bırakan Canon’a buradan selamlarımı iletiyorum. Bu durumda ST-E2 yerine ikinci bir 580EX almanızı tavsiye ederim, fiyat farkına değecektir. Yeni seri 430 EXII ve 580 EXII flaşları menüden de yönetebiliyorsunuz, ki bu flaşların 100 yıl önceki teknolojiyi kullanan menüleri ve LCD ekranından sonra “oh be” dedirtiyor. Flaşlara adam gibi menü ve LCD ekran koymak bu kadar zor mu?

Amatörler:

– Spor, kuş: İki gövdeyi de almayın, gidip 7D, D7000, D300 veya 1DMarkII alıp aradaki fiyat farkıyla adam gibi lens alın. Emin olun bu gövdeler de sizi tatmin edecek fotoğraf kalitesini verecektir.

– Makro, manzara, moda, portre: 5DMarkII. Bu durumda 5DMarkII’nin kendi fiyat kategorisinde tek rakibi Sony A900/A850 olabilir. Yukarıda bahsettiğim lens sorunu sizde olmayacaktır, çünkü “en iyisi”ne ihtiyacınız yok. Canon’un hemen tüm lensleri sizi memnun edecektir (tamam, tümü değil 🙂 )

Ben ne yapıyorum:

– İki gövdeyi yanımda aynı anda taşıyamıyorum (bel fıtığı için kalıcı bir çözüm bulunduğunda o da olacak), bu yüzden bir gövde + Olympus E-PL1 veya Sony NEX3 taşıyorum. Eş-dost buluşmalarında, akşam yemeklerinde ve ofis kutlamalarında D700 + Tokina 28-70 f2.6-f2.8’i kullanıyorum (cepte 50mm f1.8). Planlı gittiğim gezilerde, projenin ilerleme fotoğraflarında ve önemli biri ziyarete geldiğinde 5DMarkII + 24-105 f4 L kullanıyorum (cepte 35mm f2.0). Aslında NEX3 de E-PL1 de yeterince iyi, ama elinizde en iyisi varsa hep onu kullanmak istiyorsunuz 🙂

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

6 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
Anonymous

Selam.
Yazını okudum, sonra da gittim eşime dostuma seni anlattım.
5D MII’yi araştırırken, aslında DSLR’den hiç mi hiç anlamadığımı fark ettim. Ben sadece herkes ne düşünüyorsa onu düşünüyormuşum.
Gel gelelim içimdeki MII sevdasına dur diyemiyorum. 28-135 ile muhteşem bir ikili olurlar düşüncesindeyim. Nikon d700’ü sevemedim. Kullanmadım ama sevemedim. Bana bir yol göster, MII sevdama ne dur diyebilir. Ha sevda diyorsun, niye durduralım o zaman diye sorarsan onu da bilmiyorum.

Ertan Ozturk

28-135mm ile muhteşem değil ama iyi bir ikili olurlar 🙂 MarkII iyi bir gövde. Elinde DSLR var mı? Belki ihtiyacın yoktur MarkII’ye iyi düşünmen lazım.

Ahmet Sancak

Elimde 20D var; ilk göz ağrım. Ama artık miladının dolduğunu hissediyorum. Yeterli gelmiyor. Mark II çıktığından beri bir sempatim var. Herhalde okuduğum incelemeler, üniversiteye hazırladığım sene çözdüğüm testlerden daha fazla. 24-105 gerçekten iyi bir lens (bence) ama fiyatı beni çok yorar. 28-135’ten başka aklıma bir şey gelmiyor -ya da daha iyi bir alternatif okumadım- Mark II konusundaki çekincelerimin başında DGIC 4 olması, saniyede 3.5 kare çekmesinin yeterli olup olmayacağı ve 2012 yılından itibaren çıkan makinelerin özellikleri var. Hani mark 2’yi alırsam, önümüzdeki 3 sene başka bir seçeneğim olmayacak. Büyük bir handikap, teknolojinin bu denli hızlı olduğu bir dönemde, mark 2’ye… Daha fazla »

Ertan Ozturk

5DMarkII’nin ikinci elleriyle 6D’nin fiyatı yakın mı? Yakınsa 6D’yi de önerebilirim. Ben geçen hafta aldım 2 gün sonra geri verdim (7DMarkII’yi bekliyorum). Elimde D800 olmasa kesin tutardım. 5DMarkII’ye göre imaj kalitesi çok gelişmiş, kullanımı rahat ve deklanşörü çok sessiz. IPhone’dan kontrol edilebilmesi de güzel. 6D pahalıysa 5DMarkII tabii ki çok iyi. 20D’den sonra çok fark göreceksin 🙂
28-135mm uygun fiyatlı orta kalite bir objektif. 6 ay kadar 50D ile kullanmıştım. 24-105mm alamıyorsan tabii ki en uygunu o.

Ahmet Sancak

Kafamda netleştirdim sanırım. Yardımların beni mutlu etti, teşekkür ederim.

turgutayar

slm. 1 yıl mark 2 24-105 l ile kullandım güzel makine .onu satıp canon 6d aldım
bana soracak olursanız teknoloji fark ediyor birde rengler daha canlı geldi bana .
benim önerim 6d olurdu 🙂 anlamadığım olay ise 1/8000 ararmıyım 🙂
lens herşeymi paran varsa alınacak şey 🙂 ama hakkını vermedikten sonra lens herşey değil buda benim fikrim .