Ekipman önerileri – Bölüm 2

Önceki sayfadan devam…

Phottix Mitros ve Nikon SB-700’ü yanyana koyarsak:

mitros 9mitros 8mitros 6mitros 5

Mitros, doğal olarak, SB-700’den daha büyük. Önceki sayfada da dediğim gibi malzeme kalitesi üst seviyede. Menüler biraz değişik, ama kolayca alışıyorsunuz.

mitros 10

Ekrandaki plastiği çıkarmadığım için yansıma yapmış

Büyük ve güçlü bir flaş isteyenlere Mitros’u kesinlikle öneririm. Hele indirim-kampanya bulursanız kesinlikle kaçırmayın. Şimdi Phottix bunun yeni versiyonu Mitros +’yı çıkardı. Fiyatı aynı olacak, ama yeni Mitros +’da çok güzel bir özellik var: İçine gömülü Odin ile geliyor! Yani mesela 2 adet Mitros alarak radyo kontrollü flaş setini tamamlamış olacaksınız, hem de 600$’a (Amazon fiyatı). Canon 600EX-RXT ile karşılaştırınca fiyat olarak daha avantajlı durduğu kesin. Nikon’da zaten radyo dalgalı flaş sistemi yok.

mitros 11

3) FLAŞ (KÜÇÜK)

Yukarıdaki fotoğrafa bir bakın. 24-70mm f2.8 objektif, D800 ve Phottix Mitros. Çok şık durmuyor mu? Evet çok şık ama hepsi beraber yaklaşık 2.3 kilo geliyor! “2.3 kilo da nedir ki?” diyen arkadaşları kolları bükülmüş pozisyonda 2 litrelik su şişesi taşımaya davet ediyorum. Evet, 2.3 kilo bayağı ağır. Aslında objektif+gövde zaten ağır, yani ek 500 gram (pillerle beraber) sanki az gibi gelecek size ama hem 500 gram az değil hem de flaş yüksek olduğu için ağırlık merkezini değiştiriyor, böylece elde tutmayı daha da zorlaştırıyor.

Ek olarak, herkesin bu kadar güçlü bir flaşa ihtiyacı yok. Peki ne almak lazım?

Ben olsam sadece iki tip flaş düşünürdüm: Büyük ve güçlü ya da ufak ve hafif. Bunların arasındaki flaşlar bana çekici gelmiyor. Yukarıdaki SB700’e bakın. Ufak görünse de aslında yanınızda taşımanız gereken kütleyi 450 gram kadar arttırıyor (pil dahil). Canon 430 EXII de pille beraber 400 grama yakın.

Eş-dost toplantılarında ya da turistik gezilerde tepe flaşı genelde yeterli olsa da daha güçlü bir flaş ihtiyacı doğabilir. Büyük bir flaş taşımak yerine şunları taşımak çok daha akıllıca: Nikon SB-400, Canon 270 EX II (1. de olur).

Bunların ikisi de ufacık, ikisi de tepe flaşlardan en az iki kat güçlü, ikisi de tavandan sektirilebiliyor. Ayrıca Canon 270 EXII’yi kablosuz da yönetebiliyorsunuz.

sb400 1

SB-400 bit kadar durmuyor mu? Ayrıca sadece iki kalem pille çalışıyor.

Nikon yeni bir SB-300 çıkardı ama onu nedense beğenemedim. Bir kere AAA pille çalışıyor, belki de bu yüzden iki patlama arası SB-400’den daha uzun ve SB-400’den daha zayıf. Ayrıca şu anda SB-400 daha ucuz.

SB-400 tam otomatik bir flaş. Kendi üzerinde sadece aç-kapa düğmeleri var, ama gövde üzerinde Özelleştirilebilir Fonksiyonlar menüsünde Flaş alt menüsünden flaşı otomatik yerine manuele alırsanız gücü 1:1 ve 1:32 arasında ayarlayabilirsiniz. Yani manuel olarak da kullanma fırsatınız var.

sb400 2

D800 ve SB-400. Burada kafayı tavana çevirdim

4) FOTOĞRAF MAKİNESİ ÇANTASI

Bir fotoğrafçının asla “fazla” çantası olmaz. Çanta dediğin şey her zaman lazımdır, ve elinde 3-4 tane çanta yoksa fotoğrafçı değilsindir 🙂

İşin şakası tabi. Kadın ayakkabısı mı bu? Ama gene de gerçek payı var. Uzun fotoğraf turuna giderken, uzun yolculuğa çıkarken, DSLR ve tek objektifle gezerken, DSLR ve çift objektifle gezerken (24-70 ve 70*200 düşün), DSLR ve 50mm ile gezerken, aynasız ve kit objektifle gezerken, DSLR ve aynasızla gezerken, yanında üçayak varken… Bu senaryolar çoğaltılabilir. Tüm bunlar tek çantayla yapmak da olası ama yanında 2 gövde ve 4 objektif + flaş taşıdığın bir günde kullandığn çantayı aynasız + kit objektif taşırken kullanmak ister misin? Elbette hayır.

Burada önerdiklerim benim kullanıp memnun olduğum çantalar. Piyasada envai çeşit çanta var, dolayısıyla “en iyileri benim kullandıklarım” diyemem, bu yüzden çanta “tipleri”nden bahsettim. Tabi o kadar çok çanta tipi var ki, hepsinden bahsetmek yerine aşağıdaki yazıyı “Ertan bunları kullanıyor ve memnun” şeklinde okuyun. Örneğin tekerlekli çantalardan bahsetmedim, ya da bazı kullanıcılar daha artistik çanta isterler, ya da “suya düşse bile içindekileri korusun” tipi çantaya ihtiyacı olanlar vardır. Ve, aşağıda ismini verdiğim çantaların bazıları şu anda üretimde değil, bu yüzden benzeri herhangi bir model seçebilirsiniz.

Herşeyden önce bir uyarı: 5-10TL’lik uyduruk çantaları almayın. Elinizdeki aletler pahalı aletler, bu aletleri dandirik malzeme kullanılmış bir çantaya emanet etmeyin. Örneğin iç malzemesi yumuşak olsun, fermuarlar rahat açılıp kapansın, ağır birşey taşıyacaksanız mutlaka metal kancalı bir model arayın vs.. Çanta önemli, aman diyim…

HAFİF TAŞIRIM

En çok kullandığım çanta tipi. Genelde yanımda tek makine taşıdığım için çantanın da ufak olmasını istiyorum. Bu yüzden birkaç sene önce Lowepro’nun bir modelini almıştım (Rezo 120 AW):

canta 01Alet bu. En çok kullandığım çantalardan biri olduğundan tutacak yerin yan tarafı aşınmış. Buna rağmen çok dayanıklı ve pratik bir model. Ne alırsanız alın, Lowepro AW modelleri gibi üzeri kapanan bir model alın:

canta 2Çantanın ön-alt gözünde böyle bir kılıf var. Bu kılıfı dışarı çekip çantayı sararsanız, çanta en ağır yağmurlara bile dayanıklı hale geliyor. Ben bu çantayı Muson sezonunda Filipinler’de ve yağmur mevsimi sonlarında Amazon’da kullandım, bana mısın demedi. Suya düşerse ne kadar işe yarar bilemem, belki 3-4 saniye dayanır 🙂

İçi şöyle:

canta 3Makine 5DMarkIII, objektif 40mm f2.8 STM. Çantaya şunlar sığıyor:

 • Tam kare gövde ve 35mm f2.0, 50mm f1.8, 40mm f2.8 STM (ve bu boyutta her pancake objektif). Gövdenin yüksekliği çantayı hafif zorluyor ama biraz esnetince rahat giriyor.
 • Tam kare gövde + Canon 28-80mm USM benzeri ufak bir değişken odaklı objektif (24-105mm olmuyor)
 • Bir aynasız (OM-D E-M5 mesela) + Lumix 20mm f1.7, Sigma 30mm f2.8, Lumix 14-140mm, 45mm f1.8, Oly 9-18mm. 20mm f1.7 ya da 14mm f2.5’i genelde ön göze koyuyorum (yukarıdaki ana göze değil) çünkü aletler incecik.
 • E-M5 + 12-50mm kit + Lumix 100-300mm (ya da 100-330mm yerine Oly 40-150mm + 75mm f1.8).
 • İki aynasız + 2 ya da 3 objektif.

Gördüğünüz üzere çanta aslında çok pratik. Beraberinde 2 adet bölme aparatı gelmişti, şu anda sadece bir tane kullanıyorum. Ön gözüne kart, pil, hatta pancake objektif bile konuyor.  Tek derdim D800 + 24-70mm’nin girmemesi. 2-3cm daha geniş ve uzun olsa mükemmel bir çanta olacak.

SEVDİĞİM ALETLER YANIMDA OLSUN

Bu çantayı da çok seviyorum. Sanıyorum 4-5 senedir kahrımı çekiyor. Çok kullanışlı ve sağlam.

canta 4Çanta bu. Lowepro Nova 190 AW. Gene AW seçtim. 2 DSLR + 2 büyük objektif, tek DSLR + 2-3 büyük objektif alabiliyor. Ayrıca tüm m4/3 sistemimi bu çantaya sığdırabiliyorum 🙂

canta 6Anlatabildim mi? Ön gözü hem büyük hem esnek, ufak flaşlar ya da ufak objektifler bile taşınıyor. Kapağın iç gözünde (fotoğrafta görüldüğü gibi) büyük bir kılıf ve ufak cırt cırtlı gözler var. Bu gözlere kartlarınızı koyabiliyorsunuz. Çantanın sağ ve sol tarafında su şişesi ya da kitapçık koyabileceğiniz yarı açık cepler var. Bu açıdan görünmeyen arka tarafında da bir adet fermuarlı göz ve bazula takma kemeri var. Ayrıca kapağın ön tarafında (ilk fotoğrafa bakın) da fermuarlı bir göz var. En pratik ve kullanıcı dostu çantalardan biri. Lowepro şu anda Nova Sport AW üretiyor, normal Nova serisini üretmiyor sanıyorum ama hala piyasada bulmak mümkün. Hatırladığım kadarıyla bu Novaların 160-200 arası bir serisi var. 200 bana çok büyük geldiği için 190 almıştım.

canta 7İç gözleri.

canta 9hemen hızlıca içine yerleştirdiğim aletler: Phottix Mitros flaş, Olympus O-MD E-M5 + Grip ve 14-140mm, Canon 135mm f2.0L ve Canon 5DMarkIII + 40mm f2.8 STM. Çanta yüksek olduğu için 135mm’nin üzerini ayırıcıyla kapatıp başka bir objektif koyma şansı da var. ya da flaşı çıkarıp yerine 16-36mm f2.8 koyarım ve flaşı yatay yerleştiririm.

Eğer 2 gövdeniz ya da 1 gövde ve 3-4 objektifiniz varsa kesinlikle bu tip bir çanta öneririm, ama her zamanki gibi sağlamlığını kontrol edip alın.

BÜYÜK MAKİNEM VAR, AYNI ZAMANDA BÜYÜK OBJEKTİFİM VAR

Herhangi bir DSLR ile 70-200mm f2.8 objektif taşımak derttir. Gövde ne kadar ufak olursa olsun, objektif o kadar büyük ki çantada taşımayı asıl zorlaştıran şey her zaman objektif. Canon 100-400mm de öyle, 150-180mm makrolar da öyle… Bunları taşımak için sırt çantası tercih edebilirsiniz ama sırt çantasını kullanmak pek pratik değil. Onun yerine şöyle birşey öneririm:

think tank v40 holsterBu çanta Think Tank Digital Holster 40 v2.0. Özelliği şu: Çantanın alt kısmı istendiğinde açılıyor böylece boyu uzuyor ve daha uzun objektif taşımaya imkan sağlıyor. Daha ufak bir objektif taşıyorsanız fermuarı kapatıp çantayı kısaltabiliyorsunuz. Benim aldığım 40 modeli. Bu modele 1D/D4 tarzı profesyonel gövdeler sığıyor:

thinktank-digital-holster-40-v2-02

Makinenin sağ tarafındaki boşluğa dikkat ettiniz mi? O boşluğa elinizi sokup makineyi rahatça alabiliyorsunuz. Think Tank gibi markalar böyle ince detaylara dikkat ediyor. Peki çantanın başka ne özellikleri var?

Feature-Digital-Holster-40-V20-14Elbette su geçirmez bir kılıfı var. Çanta alırken olmazsa olmazlarımdan biri.

Feature-Digital-Holster-40-V20-13Kapağın arkasına incik-boncuk koyabiliyorsunuz. Filtre konabilir mesela.  Ve buraya sert birşey koyarsanız makinenin LCD’sinin çizilmemesi için:

Feature-Digital-Holster-40-V20-9Böyle bir de bez parçası koymuşlar. Bunlar ufak ve basit detaylar ama o kadar faydalı ki…

Feature-Digital-Holster-40-V20-5Arka kısmında elastik bir cep var, buraya da kalem-kapak vs.. koyabilirsiniz.

Feature-Digital-Holster-40-V20-8Kemerde taşımak için. Yukarıdaki fotoğraftaki 20 modeli. Kendisi böyle birşey:

think tank Digital-Holster-30-V20--2Orta bor DSLRlar için uygun. Aslında bunu almak için dükkana gitmiştim ama 40 modeli neredeyse 20’nin fiyatına inmişti, 5-10$ farkı veririm deyip büyüğünü aldım 🙂 20 modelini de alabilirsiniz, bence bir göz atın.

V2.0’de daha iyi fermuar sistemi var. Önceki modelini daha ucuza bulursanız onu da alabilirsiniz tabi.

Yukarıda anlattığım çanta Think Tank’in ama siz başka markaya da bakabilirsiniz. Kullanım pratikliğini sevdim. Think Tank’in taşıma kemerleri var, bu çantayı onlara takıp vücudunuza (yabancı dil hayranları için: bodynize) yapıştırıp gezebiliyorsunuz ki uzun yürüyüşlerde faydalı birşey. Ben normal kullanımda bile bir tane almayı düşünüyorum.

holster

http://www.daysedgeproductions.com/blog/2013/03/equipment-review-think-tank-digital-holster-and-harness-v2-0/ sitesinden alıntı.

SIRT ÇANTASI GİBİ TAŞIYAYIM AMA İSTEDİĞİMDE MAKİNEYİ RAHATÇA ÇIKARABİLEYİM

En pratik çantalardan biri:

flip 2Lowepro SlingShot 202 AW ile tanışın. Normalde sırt çantası gibi takılıyor, ama isterseniz anında önünüze çevirip makineyi içinden alabiliyorsunuz. Ayrıca bir tane tekayağı da taşıma imkanı veriyor. Lowepro ve diğer markaların birçok buna benzeyen modeli var, ben 202 modelini seçtim. Bir orta boy DSLR (mesela D700), 4 objektif ve 1 flaş alıyor. Tabi içindeki bölme duvarlarla biraz oynayıp bu kombinasyonu değiştirebilirsiniz.

flip 3Normalde mal bu. Lowepro’ya göre 1 DSLR, 3 objektif ve 1 flaş kapasitesi var ama gördüğünüz gibi çantada birçok boş yer var. Diğer çantalardan kalma ayıraçlarınız varsa daha fazla malzeme koyma imkanınız var. Ben bu çantada D800 + 14-24mm + Tamron 24-70mm f2.8 + E-M5 + 12-50mm + 20mm f1.7 + 9-18mm + 45mm f1.8 taşıdım, ama şu bölmeyi de kullanarak:

flip 4Burada girp olmadan E-M5 sığıyor. Çantanın ön gözüne de pancake objektifleri sokuşturursanız heryere gitmeye hazırsınız. Çok pratik bir çanta. Sadece hırsızlara dikkat etmeniz lazım. Ben kalabalık bir yere girince çantayı önüme geçiriyorum mesela.

Neyse efendim, beğendiğim çantalardan biri.

Bu arada Lowepro’nun SlingShot sitesinde çok komik bir video var. Aslında hikaye aşağıdaki gibi değil ama ben aynen şuna benzettim:

flip 41

Nedense hiçbir çantamdan vazgeçemiyorum. Hepsi ayrı bir güzel, ayrı bir faydalı geliyor..

kirve

5) CANON TAM KARE GÖVDELER İÇİN UCUZ VE HAFİF DEĞİŞKEN ODAKLI OBJEKTİF

İnsanlarda şöyle bir algı var: Elinde 5DMarkIII varsa en iyi objektife sahip olmalısın, çünkü elindeki makine en iyisini hak ediyor. Yani elinde D5200’ü olan adam ailesini çekerken 18-55mm kullanabilir ama 5DMarkIII varsa Zeiss’ten ya da L objektiften aşağısı kurtarmaz. Peki neden? Belki işi yaparken ya da gerçekten kalite istediğim zaman 24-70mm f2.8 kullanıyorum ama eş-dostla gezerken “hafif” çekimlerde daha hafif bir objektif taşımak istiyorum? 24-70mm f2.8’i ya da 24-105’i sürekli taşımak ağır geliyor olabilir, normaldir. Bu durumda ya daha ufak bir makine alacaksınız (aynasız da olabilir) ya da 5DMarkIII’ü kullanmakta ısrar edip ya 35mm-50mm gibi hafif objektifler kullanıp o görüş açısına bağlı kalacaksınız. Başka bir aleternatif de hafif bir değişken odaklı objektif bulmanız gerekli. İşte bu durumlar için önerim:

Canon EF 28-80mm f3.5-5.6 III USM.

2880 1Objektif bu. Özellikle Pentax’ın 18-55mm kit objektifinin yanına koydum ki ne kadar ufak olduğunu anlayın. Sadece 205 gram. USM motoru bile var! 1995lerde bazı gövdelerle beraber kit olarak satılıyordu. 0,38 metreye odak yapabiliyor ve 0,26x büyütme kapasitesi var!

288002Gördüğünüz gibi bayonet plastik. Zaten sanıyorum alet tamamen plastik, zaten bu yüzden bu kadar hafif.

2880 35DMarkIII’ün ucunda biraz hafif duruyor aslında. IS olmaması da dezavantaj gibi görünse de MarkIII’teki ISO becerisi sayesinde sorun bir miktar hallediliyor. Ve unutmayın, bu objektif sadece “MarkIII’ü yanımda götüreyim ama hafif bir set taşıyayım” durumlarında kullanılacak. Şimdiye kadar bayağı kullandım. Odaklaması çok hızlı ve sessiz, odak sorunu yok, imaj kalitesi de ortalama. Bu yazıdaki Mitros fotoğraflarının neredeyse tamamını bu objektifle çektim. F8-11 aralığında iyi bile sayılır. 5DMarkIII’le beraber en başta önerdiğim ufak çantaya bile giriyor.

Canon yıllar içinde çok sayıda 28-80mm ve 28-90mm objektif üretti. Bunlardan USM olan herhangi birini kullanabilirsiniz bence. 28-135mm IS de tercih edilebilir ama bu 28-80mm ondan çok daha ufak ve hafif. Evet, EF 50mm f1.8 süper keskin ve hafif bir alet ama sadece 50mm.

6) FLAŞ TETİKLEME VE UZAKTAN KUMANDA

1,5 sene kadar önceydi. Pocket Wizard eşek yüküyle paraydı ve bir flaş tetikleyici almak istiyordum. Güzel bir kampanyaya denk gelince Phottix’in Stratosu’nu aldım. O kadar ucuz du ki “denemekten ne zarar gelir?” dedim. Stratolar Phottix’İn giriş seviye TTL tetikleyicilerinden.

Malzeme kalitesi fena değil, hatta iyi bile denilebilir. AAA pil kullanılıyor. 2.4 GHz frekansından haberleşme yapılıyor, 4 kanallı, 100 metrenin üzerinde (Phottix’e göre 150 metre) mesafeden tetikleme yapabiliyor, 1/250 saniyeye kadar senkronize olabiliyor, 3.5mm ve 2.5mm bağlantısı sayesinde stüdyo flaşlarını da (strobe) tetikleyebiliyor, ufacıklar (AAA pillerle beraber 70 gram civarı).

strato 1strato 2Gördüğünüz gibi, vericiyi makineye alıcıyı flaşa takmak yeterli. Strato’yu kullanmak da çok kolay. Ek olarak, D800’ü uzaktan kontrol de edebiliyor.

strato 3 strato 4 strato 5Standart olarak bir verici ve bir alıcıyla geliyor. Yaklaşık 90$ fiyatı var, ek alıcının fiyatı 50$. Daha ucuza TTL olmayan tetikleyiciler de var, ve hatta daha ucuza TTL olanlar da var. Seçim tabii ki sizin. 1,5 yıldır Strato beni hiç yarı yolda bırakmadı, hiç hata yapmadı, bozulmadı, teklemedi.

Önerilir.

7) HEDİYE: FİLM ÖNERİSİ

Tabii ki:

emrah

Soru: Burada ne oluyor?
Cevap: Emrah anasını amcasıyla yakalıyor…

10 comments for “Ekipman önerileri – Bölüm 2

 1. 2013-11-09 at 4:58 pm

  Evde yalnızken konuşmak, sesli gülmek vs hiç huyum değildir ama slingshot un reklamını okurken gülmekten yarıldım desem yeridir 😀

 2. osman kaan
  2014-02-10 at 9:09 pm

  hocam Nikon SB-R200 kullanışlı bir flash mıdır? sb-400 ile arasında seçim yapsak hangisi tercih edilir?

  • ozturer
   2014-02-11 at 6:25 am

   SB-R200’ü makinenin tepesinde kullanamazsın. SU-800 lazım, ya da tepe flaşıyla uzaktan patlatacaksın. Tek flaş istiyorsan SB-400 tavsiye ederim.

   • osman kaan
    2014-02-11 at 7:48 pm

    hocam çok teşekkür ediyorum.

 3. NOBODY
  2014-10-06 at 6:40 pm

  HOCAM BİR DE FLAŞ KULLANIMI VE TEKNİKLERİ ÜZERİNE BİR YAZI KALEME ALSANIZ?
  BİR DE TEPE FLAŞI ALMAK İSTİYORUM. UYDURUK BİR TTL FLAŞ KULLANIYORUM. ASLINDA İŞ GÖRÜYOR AMA 1\200’ÜN ÜZERİNİ DESTEKLEMİYOR. D5200 MAKİNEM VAR SB-800 İYİ BİR SEÇİM OLUR MU?

  • ozturer
   2014-10-06 at 6:47 pm

   SB800 olur tabi de temiz kullanılmışını bulursan.
   TTL olarak SB700, SB600, Phottix Mitros, Metz 52 de olabilir. Bunlar benim kullanıp memnun kaldığım flaşlar.
   Yalnız senin D5200 1/200’ün üzerine izin verir mi emin değilim. Özelleştirilebilir ayarlar menüsünde Auto FP gibi bir ayar var mı? Yoksa tahminen senin D5200 izin vermiyor 1/200’ün üzerine.

   • NOBODY
    2014-10-06 at 6:57 pm

    PEKİ SB-800 İLE MANUEL AYARLA 1\200’ÜN ÜZERİNE ÇIKAMAZ MIYIM? Metz mecablitz 36 AF-5 VAR ELİMDE. SB-800 ÇOK BİR GETİRİ SAĞLAR MI?

   • NOBODY
    2014-10-06 at 7:13 pm

    ŞİMDİ BAKTIM ÖZELLEŞTİRİLEBİLİR AYARLAR MENÜSÜNDE FLASH İÇİN TTL VE MANUEL MOD SEÇENEKLERİ VAR. MANUELİ FULL VE 1/2’DEN 1/32’YE KADAR SEÇENEK VAR.

    • ozturer
     2014-10-06 at 8:49 pm

     1/200’ün üzerine çıkamazsın sanıyorum D5200 ile. Auto FP olmadan çıkılmıyordu Nikonlarda. En az D90 ya da D7000 lazım.

 4. BakiHiçyılmaz
  2014-10-09 at 7:00 am

  Sitenizi bugün tesadüfen buldum. Bilgilerinizden ve Türkçenin kullanımıyla ilgili hassasiyetinizden dolayı tebrik ve teşekkür ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.